Madallukset ja säädettävät alustat

Aloittaja RoccoScientist, 24.03.10 - klo:12:39

« edellinen - seuraava »

makelja


Ilkka83

Lainaus käyttäjältä: tommirii - 16.08.16 - klo:22:02
Eilen lähti tilaukseen KW Street Comfort Passat Variant B7-aan. Nyt katselen mahdollisia asennuspaikkoja valmiiksi. Odotukset tuolle alustalle on korkealla yhden Passatin KW alustalla aiemmin omistaneena. Oli paras alusta jolla olen koskaan ajanut.

Laittakeehan vinkkejä lisää että mitä kannattaisi samalla vaihtaa tolppien yhteydessä niin hoidetaan kaikki kerralla. Tarjouspyyntöihin olen kulmien säädöt pyytänyt samaan syssyyn.

Kerroppa sitten kun saat alustan alle, että mitä toi "comfort" tossa meinaa? Mitä enemmän ikää tulee lisää nii mukavuudenhalu kasvaa...:)
"Suomi on paska maa, täällä on kaikki ihan perseestä"

tommirii

Lainaus käyttäjältä: Ilkka83 - 10.09.16 - klo:16:25
Kerroppa sitten kun saat alustan alle, että mitä toi "comfort" tossa meinaa? Mitä enemmän ikää tulee lisää nii mukavuudenhalu kasvaa...:)

Nyt KW Street Comfort ollut alla sellaisen muutaman viikkoa ja tyytyväinen olen. On mukavan jämy ja tunnokas auto ajaa tuon asennuksen jälkeen.

Paljon siis positiivista, mutta yksi asia ihmetyttää. Keulassa säätövaraa näyttää olevan reilustikin sekä ylös että alas, mutta takana ylimmälläkin säädöllä perä jää yllättävän alas. Mitta navasta (18tuumaiset alla) kaareen on muistaakseni 350mm eli ei liikoja jää renkaan päälle. Tämä nyt lähinnä vain ulkonäöllisesti mutta jäin miettimään että osasiko liike asentaa kaikki ihan oikein...

Summa summarum, edellä mainittua lukuun ottamatta oikein hyvä hankinta! Ja tuo edellä mainittukin johtuu oikeasti vain siitä että ajaa noin pienillä kaivonrenkailla :)
*****************************
Passat Variant Highline B7 2.0 TSI 155kW sekä 2.0 TDI 103kW

ex:e91 320da m-sport Touring 135KW, e91 320d m-sport touring

Pus4

Paljon ollut juttua tuosta kulmasäätölapusta muutoskatsastukseen mennessä. Omalla kohdalla alusta vaihui BC Racingin V1:seen ja miellyttävään korkoon laskiessa camberit tietenkin jäi liikaa miinukselle ja casterikin ihan ''pielessä'' kulmiensäätölapussa. Maahantuojalta kyselin tästä niin sain todistuslapun jotta saisin kyseisillä kulmilla muutoskatsastettua ja leimahan sieltä tuli  08.09.2016.

Kaverilla oli sama ruljanssi meneillään ja oli pykäliä sen verran tutkinut että tiesi ettei haittaa vaikka camber ja caster olisi ''väärät'' ei muuta kuin konttorille ja leima tuli ihan kulmiensäätötodistuksella ilman erillistä valmistajan todistusta.

Muutoskatsastukseen siis omien kokemusten perusteella mukaan kulmiensäätötodistus johon kirjoitettu asentajan toimesta alustasarjan merkki ja malli sekä akselikohtaiset mitat pyörän navasta kaareen, lapussa pitää olla myös korjaamon leima/asentajan allekirjoitus. Todistus että alusta on kyseiseen autoon tehty.

Välillähän nää menee ihan kuun asennon ja katsurin aamukahvin laadun perusteella kun säännöt muuttunu sen verta tiuhaan et kaikki on ihan pihalla.


mikama83

Tätä juttua ihmettelin minäkin kesäkuussa kun vaihdatin madallusjouset ja takapyörät auraavat vähän liikaa, mutta kun ei niitä pysty säätämään mun autossa. No ensimmäinen katsastus on vasta vuoden päästä ja ajattelin että en mainitse mitään koko jousista jos kävisi hyvä tuuri  :)

sambolo

Ei mulla kulmalapussa ollu muuta kun arvot ja asentajan allekirjoitus ja nimenselvennys. Ei siis korkeuksia tai alustan mallia/merkkiä.  Katsuri mittaa korkeuden ja itse leimalla täytin että mistä ostin sarjan. Tuvi oli mukana myös.
Octavia RS III
Ex vag:
5F Leon 1.4 tsi style
08 Leon TDI FR
07 Ibiza FR

jaripetteri

Mitens tuo muutoskatsastus menee kun mulla on Octaviassa H&R Cupkit kiinteä madallussarja olikohan 55/45mm pudottava ja se on aikanaan autoon muutoskatsastettu asianmukaisesti. Tuli tuossa vaan vastaa Eibach Pro Street S erityisen halvalla ja tuli se tilattua kun jo jonkin aikaa miettinyt että autoa tarvisi saada vähän ylemmäksi eteenkin talvella.

Tarviiko tuo sarja muutoskatsastaa autoon vai onko se tarpeetonta kun vaihdan autoon jo vaihdettuja osia. Rekisteriotteessa ei taida olla muuta merkintää kuin että alustasarja ja mitat navasta kaareen.
OBD.fi - eXplore Your Car --- ID.4 1st Max 150kW, e-Golf 100kW & Mini R52S Sidewalk
Ex. GTE Variant, TwinDoor TDi, vRS TFSi Combi, TFSi Q SB, S4 TFSI Avant, IV GTI, R53.

Jultsu

Jos pykälien mukaan mennään niin kaikki vaihdetut osat pitää aina muutoskatsastaa. Nykyään pelkkä muutoskatsastuskaan ei riitä, vaan pitää aina olla myös lappu pyöränkulmista jossa kaikki arvot vihreällä (vaikka osaa arvoista ei pystyisikään säätämään mitenkään ja ovat tehtaalta lähtiessään jo olleet punaisella!) sekä ilmeisesti sarjat joilla voi madaltaa yli 51mm ovat suoraan kiellettyjä. Tähän taitaa lukeutua kyseinen Eibach. Tosin jotkut ovat saaneet muutoskatsastuksen suoritettua näillä säätösarjoilla vakuuttamalla inssi siitä että autoa on madallettu max. 51mm (joka on nykyinen lain sallima maksimi) ja se on myös kirjattu ainoaksi napakaarimitaksi otteeseen (sen sijaan että otteeseen olisi kirjoitettu valmistajan antama madallus / napakaariväli joka on aina tähän asti sinne kirjattu.) Toiset eivät ole olleet niin onnekkaita. Yhtä saatanan temppuilua tämä touhu nykyään, riippuu taivaan ja kuun asennosta sekä vastaankävelevästä inssistä ja kuinka hän on tuon Trafin ohjeistuksen tulkinnut.

Kiinteän sarjan vaihtaminen säädettävään on jo siinä ja siinä että huomaako inssi sen otteesta. Toki tuon yllämainitsemani jälkeen itse ainakin kokeilisin onneani ensin.
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

jaripetteri

Tarvii katsoa mitä otteessa lukee mutta muistaisin vain että alustasarja vaihdettu eikä sen tarkemmin yksilöity millaiseen. Nythän tietysti on käynyt niin että tuosta alkuperäisestä sarjasta on katkennut jousi ja koko sarja vaihdettu uuteen samanlaiseen jos katsuri alkaa ihmettelemään uusia palikoita.

Pyörän kulmat tulee joka tapauksessa mittautettua koska senverran on asentaessa paikkoja tullut avattua että varmasti ovan vinksallaan.
OBD.fi - eXplore Your Car --- ID.4 1st Max 150kW, e-Golf 100kW & Mini R52S Sidewalk
Ex. GTE Variant, TwinDoor TDi, vRS TFSi Combi, TFSi Q SB, S4 TFSI Avant, IV GTI, R53.

jaripetteri

Tähän tarinaan viitaten RäSässä on alunperin -15mm alusta ja Pro Street maksimi madallus on 65mm mutta se on vakioalustasta eli siten tuo minun kohdalla jäisi justiinsa sopivaan 50mm.

Jotain aseita jos tuo menee väännöksi: http://www.audiclub.fi/audifinns/showpost.php?p=1246368&postcount=14
OBD.fi - eXplore Your Car --- ID.4 1st Max 150kW, e-Golf 100kW & Mini R52S Sidewalk
Ex. GTE Variant, TwinDoor TDi, vRS TFSi Combi, TFSi Q SB, S4 TFSI Avant, IV GTI, R53.

Enhancer

Lainaus käyttäjältä: sambolo - 19.08.16 - klo:12:32
Kyllä nykyään vaativat, allekirjoituksien ja nimenselvennysten kera. Tästä löytyy ihan trafin tiedote ja näin oli myös itsellä toukokuussa.
Tämä olikin itselle ihan uusi tieto. Hienoa, että näihin on vihdoin alettu ottaa hieman kontrollia. On siis toivoa, että madallusräpellyksiä alkaisi nähdä tien päällä vähän vähemmän.
Sähkövoimaa: e-UP, e-Golf, ID.3 -> Enyaq -> ID.4 GTX.

fr0zen

#701
Lainaus käyttäjältä: jaripetteri - 11.03.18 - klo:01:32
Mitens tuo muutoskatsastus menee kun mulla on Octaviassa H&R Cupkit kiinteä madallussarja olikohan 55/45mm pudottava ja se on aikanaan autoon muutoskatsastettu asianmukaisesti. Tuli tuossa vaan vastaa Eibach Pro Street S erityisen halvalla ja tuli se tilattua kun jo jonkin aikaa miettinyt että autoa tarvisi saada vähän ylemmäksi eteenkin talvella.

Tarviiko tuo sarja muutoskatsastaa autoon vai onko se tarpeetonta kun vaihdan autoon jo vaihdettuja osia. Rekisteriotteessa ei taida olla muuta merkintää kuin että alustasarja ja mitat navasta kaareen.

Jos sulla rekisteriotteessa on merkitty vaihdettu alustasarja ja samalla ne mitat vanteen keskeltä kaareen. Vaihdat uuden ja jos pistät samaan korkoon tai lähelle samaan niin tuskin ne sitä edes mittaa uudelleen. Itse ainakin koittaisin mennä vaan normikatsastuksella ja jos ne siellä alkaa mutiseen niin sit maksat muutoskatsastuksen ja näytät vaan kulmiensäätölapun ja tuv-lapun. ja maksat 25â,¬ lisää.. Näin itte tekisin.

Joskus myös lukenu coilisetin muutoskatsastuksen jälkeen rekisteriotteessa että vaihdettu alustasarja säädettävällä jousilautasella. Mutta viimesimmän Leonin satsin katsastuksen jälkeen luki vaan alustasarja vaikka olikin coili.
Nyt: Seat Ibiza FR 1.5 TSI EVO 150hv 2018
Ex: Seat Leon FR 1.4 TSI 140hv 2014
Ex: Seat Ibiza FR 1.8T 150hv 2006

jaaskmi

K&W Street Comfort on hyvä kun toimii, mutta laatu ei vakuuta. Nyt Superbilla ajettu 187.000 ja vaihdettu kertaalleen kaikki neljä iskunvaimenninta, ensin eteen ja myöhemmin taakse sekä vasen etujousi (poikki keskeltä!). Taas vuotaa toinen takaiskari. Ajo kuitenkin rauhallista asfalttiajoa. 2 iskaria kustantaa vähän vajaa 500 â,¬.
Pitäisiköhän jo luovuttaa ja laittaa takaisin vakio Sport alusta  :-\
Skoda Superb Combi L&K 2.0TSi 272 DSG 4x4 FL2020.
Skoda Fabia Combi Monte Carlo 1.0TSi 110 DSG, 2018.

jaripetteri

Tuli laitettua keväällä molempien autojen alustat (ja jarrut) uusiksi. Superbin tuli uudet Sachsin vakio iskarit kun tuli puoli ilmaiseksi vastaan ja Eibach Pro Kit -30mm jouset. Sopii tuohon mainiosti. RäSään vähän vahingossa Cupkitin tilalle Eibach Pro Street S kun amazonista poistokorista löyty 500e:lla. Siihenkin tosi tyytyväinen mutta takaa jäi vähän alas, vaikka ylimmässä asennossa. Jarrut Brembon reikälevyt ja palat jokakulmaan. Noista ei oikee juuta eikä jaata sanottavana vielä. Tuntuu toimivan.
OBD.fi - eXplore Your Car --- ID.4 1st Max 150kW, e-Golf 100kW & Mini R52S Sidewalk
Ex. GTE Variant, TwinDoor TDi, vRS TFSi Combi, TFSi Q SB, S4 TFSI Avant, IV GTI, R53.

Ilkka83

Lainaus käyttäjältä: jaaskmi - 21.07.18 - klo:14:56
K&W Street Comfort on hyvä kun toimii, mutta laatu ei vakuuta. Nyt Superbilla ajettu 187.000 ja vaihdettu kertaalleen kaikki neljä iskunvaimenninta, ensin eteen ja myöhemmin taakse sekä vasen etujousi (poikki keskeltä!). Taas vuotaa toinen takaiskari. Ajo kuitenkin rauhallista asfalttiajoa. 2 iskaria kustantaa vähän vajaa 500 â,¬.
Pitäisiköhän jo luovuttaa ja laittaa takaisin vakio Sport alusta  :-\

Pitäskö itellä peruu tilaus ja ottaa joku muu? Kerros tarkemmin? Maanantaiversio?
"Suomi on paska maa, täällä on kaikki ihan perseestä"

Jonde

Kyllä KW:lla on olemassa maanantai kappaleita. Mutta kun alustan säätää tehtaan ilmoittamalle säätövälille, jää silloin monta mahdollisuutta rikkoontumiseen pois. Omat alustat on rikottu lähinnä liiallisella madalluksella ja iskarin pohjaamisella. Nykyinen alusta on toiminut jo 5v ilman ongelmia kun säädettiin tehtaan arvoihin ja jätettiin tukivarret suoraan.
Jousia on kyllä sitä vastoin mennyt poikki hieman liikaa. Tosin siinä mennään autokohtaiseen ongelmaan, mikä oli mk4 pohjaisessa nelikossa ja sen todella pienissä jousissa. Joten ei voi sanoa että, se olisi jokaisen auton kohdalla sama.

jaaskmi

Lainaus käyttäjältä: Ilkka83 - 21.07.18 - klo:17:00
Pitäskö itellä peruu tilaus ja ottaa joku muu? Kerros tarkemmin? Maanantaiversio?

Ei kokemusta muista, voihan niihinkin (ja alkuperäisiin) tulla vikoja noilla kilometreillä. Tämä vain maksettu jo kahteen kertaan ja taas mennään; ensimmäinen tietty uutena ekan omistajan toimesta.
Hankin auton kun ajettu 92.000 km, Toinen etuiskari ihan valmis ja molemmat vaihdettu noin 130.000 km, toinen takaiskari ei mennyt katsastuksesta läpi ja molemmat uusiksi noin 160.000 km. Vasen etujousi poikki kesken moottoritieiajon (uuden tulo kesti 8 vko) noin 175.000 km.
Ja nyt vuotaa toinen takaiskari. Katsotaan kelpaako tilalle se edellisessä vaihdossa "kunnossa" ollut...

Kysyin takuuta, mutta ei kuulemma noilla kilometreillä ja vuosilla ole (tulee 15.000 / vuosi).
Skoda Superb Combi L&K 2.0TSi 272 DSG 4x4 FL2020.
Skoda Fabia Combi Monte Carlo 1.0TSi 110 DSG, 2018.

jaripetteri

H&R Cupkit oli RäSän alla about 100tkm ja 7-8v. Hieman oli pintaruostetta kun otin pois mutta toimi kyllä ihan hienosti edelleen. Johonkin kolariautoon se lähti vielä alle.

Superbin toinen takajousi katkesi 8v ja 200tkm kohdalla. Iskarit oli vielä uusien takajousien kanssa hetken alla mutta tuntui vähän tasapainottomalta ja tuli vastaan halpa sarja niin uusin iskarit ja hankin uudet madallusjouset. Jos jollain tarvetta niin Superbin löytyis käyttämättömät etujouset ja takajouset, jotka käyneet katsastuksen ajan alla.

Vanhassa GTi Golf IV:ssä oli KW Variante 1 alla 80tkm ja 4-5v, eikä siinäkään ikinä mitään ollut. Ei kyllä tullut siihen alkuperäisten säätöjen jälkeen koskettua.

Eibach muuten lupaa jousille tyyliin 1Mkm takuun.
OBD.fi - eXplore Your Car --- ID.4 1st Max 150kW, e-Golf 100kW & Mini R52S Sidewalk
Ex. GTE Variant, TwinDoor TDi, vRS TFSi Combi, TFSi Q SB, S4 TFSI Avant, IV GTI, R53.

Dieselgolf

Eilen vein kolopallo varianttia leimalle, kun oli vika ajopäivä...
no anyways, hylätty, jo heti kun ongelmista juttelin ja siis ennen katsastuksen aloittamista !  ;D

Syynä vasta asennettu Eibachin jousisetti. Kävi alustan/nurkkien säädössäkin jo etukäteen, mutta lappusesta puuttui korkeusmittaus ja jousien nrot/setin tiedot.
Oma moka, tai osin tehneen firmankin.
Katsuri sanoi itsekin ettei kaikki vielä tiedä miten tarkkaa se nyt on.
Hain säätäneestä pajasta uuden lapun samantien, katsoivat toki auton alle niiden jousien koodit jne. Tänään uudella lapulla uudestaan katsurin puheille. Eiköhän tuo leima nyt heltiä. Muuten auto siis menikin läpi jo.
Eli summa summarum, se lappu niistä säädöistä syytä olla oikein tehty.

jaripetteri

Juu puoli tuntia syynäsi Superbinkin madallusjousia. Kuvasi jousien tunnisteet ja kitisi sumarien korkeudesta. Mulla ei ollut mittauslapussa allekirjoituksen nimenselvennystä ja meinasi siitä hylätä. Mittaajan nimi oli kyllä paperissa. Piti täyttää joku lappunen jossa lueteltu vaihdetut osat. Ei ihan vaan lappua näyttämällä mene enää. Hintakin tainnut nousta, olikohan 75e.
OBD.fi - eXplore Your Car --- ID.4 1st Max 150kW, e-Golf 100kW & Mini R52S Sidewalk
Ex. GTE Variant, TwinDoor TDi, vRS TFSi Combi, TFSi Q SB, S4 TFSI Avant, IV GTI, R53.

sambolo

Mulla ei kauaa syynänny autoa, mutta lappusia sitäkin kauemmin. Jouduin ennen katsastuksen alkua hakemaan kans nimen selvennyksen kun tiskillä siitä jo huomautettiin. Kohta pitäs nykyinen auto muutoskatsastaa, pitääkin tarkistaa nuo laput vielä.
Octavia RS III
Ex vag:
5F Leon 1.4 tsi style
08 Leon TDI FR
07 Ibiza FR

Dieselgolf

Läpihän se nyt sitten meni ja otteessa nyt asiasta maininta.

Eikä ollut mikään 5:n minuutin paperin pyöräytys keikka.

Auto halliin sisään ja alle katsomaan että siellä oikeasti oli ne kilkkeet mitä säätölapussa luki.
Ja lappusessa tulee olla säädöt tehneen kaverin nimikirjoitus, nimenselvennyksineen myös ja mukana ne setin/jousien TUV-paprut mistä näkyy että ne on kyseiseen automalliin tarkoitettu, se sinne auton alle asentunut setti/jouset.

sambolo

Sii eihän alustan numerotietoja tarvi suuntauslapussa olla? Ne on tuvissa tms
Octavia RS III
Ex vag:
5F Leon 1.4 tsi style
08 Leon TDI FR
07 Ibiza FR

V Marjamäki

Nykyään pitää näkyä mikä alusta on ollut kiinni kulmien säätöhetkellä. Voi toki olla konttorikohtaista eroa, mutta nykyohjeistus trafin puolelta tuntuu olevan tuo.

sambolo

Jaajaa.. pitää varmaa itse raapustaa toho lappuun sit, ei siinä edes mitään kohtaa sellaiselle.
Octavia RS III
Ex vag:
5F Leon 1.4 tsi style
08 Leon TDI FR
07 Ibiza FR

s-mod

Lainaus käyttäjältä: V Marjamäki - 27.07.18 - klo:14:25
Nykyään pitää näkyä mikä alusta on ollut kiinni kulmien säätöhetkellä. Voi toki olla konttorikohtaista eroa, mutta nykyohjeistus trafin puolelta tuntuu olevan tuo.

Jokohan se kar.... uskoo. Tarkkaa tulee olemaan auton muutokset (ei pelkästään alusta)!
Siis, itse en ostaisi "lastutettua" käytettyä autoa ilman kats. todistuksia!!! Loppu!!
LIIKENTEESSÃ,,: POLO GTI 2.0
EX SKODA OCTAVIA COMBI MY-14
ex: Skoda Fabia RS: 2010

sambolo

Leimalla käyty ja eipä tuo ollu sen kummosempi homma kuin ennenkään. Ilman mutinoita läpi. Enne meni vaa madallusjousien muutoskatsastus pienellä muutoksella nyt sille on oma hintansa.. itse maksoin 70e jossain oli jopa 89e.
Octavia RS III
Ex vag:
5F Leon 1.4 tsi style
08 Leon TDI FR
07 Ibiza FR

Jultsu

Madallusjousien kanssa ei pitäisikään olla sen kummempia ongelmia, nuo säädettävät alustat ja yli 51mm madalluksen mahdollisuus on se joka kinnaa.
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

jaripetteri

Kyllä mulla pelkät madallusjousetkin syynättiin varsin tarkasti mm. kuvattiin jousista tunnisteet, mitattiin sumarien korkeudet ja korkeudet kaarista napaan. Sumarien korkeudesta valitteli että rajalla ovat. Allekirjoituksen nimenselvennyksestä ja asennetun sarjan merkkaamisesta mainittiin.

Toki nuo tiedossa oli että ne pitää olla, että ei siinä mitään. Mutta melkoisen paljon vaikeamman oloinen prosessi mitä ennen on ollut. Edelliset tuli muutoskatsastettua ihan katsastuksen lomassa.

Ihan perus Eibach Pro Kit 30mm madalluksella ja tuy ja säätöpaperit mukana. Sitä vaihdettujen osien paperia en ollut täyttänyt etukäteen kun sellaisesta ei ollut tietoa. Uskon ettei kyseiseltä kaverilta olis mennyt korkeussäädettävä vahingossakaan läpi.

Pitkään noita pyöritettiin mutta leiman lopulta sain.
OBD.fi - eXplore Your Car --- ID.4 1st Max 150kW, e-Golf 100kW & Mini R52S Sidewalk
Ex. GTE Variant, TwinDoor TDi, vRS TFSi Combi, TFSi Q SB, S4 TFSI Avant, IV GTI, R53.

tapanixxx

Lainaus käyttäjältä: s-mod - 27.07.18 - klo:19:07
Jokohan se kar.... uskoo. Tarkkaa tulee olemaan auton muutokset (ei pelkästään alusta)!
Siis, itse en ostaisi "lastutettua" käytettyä autoa ilman kats. todistuksia!!! Loppu!!

Itse en osta autoa joka on madallutettu tai lastutettu 😀

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy