Vuosimalli ja mallivuosi

Aloittaja Mikko, 10.12.11 - klo:21:31

« edellinen - seuraava »

skriko

Lainaus käyttäjältä: Teutonic - 01.12.12 - klo:22:29
Eli autot eivät olleet sittenkään täysin identtiset, olihan toinen auto ajettu 3.000 km vähemmän (mikähän oli kokonaiskilometrit per auto)? Toiseen, enemmän ajettuun oli ehkä jo ehditty suorittaa suurempi huoltotoimenpide (ja katsastus) tiettyjen km-lukujen tai aikalimiittien ylittyessä tms. Miten sitten maali, väri, yleiskunto, sisusta, renkaiden ja vanteiden kunto, varusteet, savuttomuus, jne.? Myös ostokohteen (tässä oli kyse hyvityshinnasta) speksit/ehdot saattavat vaikuttaa asiaan, ja [kaveruus]suhteet, ynnä muut "lehmänkaupat").

Tätä vääntöä voi nyt jatkaa kuinka pitkälle tahansa. Koen että tämän threadin käsittely alkaa vähitellen omalta osaltani olla tässä. Vetreämmät voimat jatkakoon aiheen käsittelyä.

Mun auto oli ajettu 27 000 ja kaverin 24 000. Molempiin tehty kaksi vuosihuoltoa. Kumpaakaan ei ollut vielä katsastettu kun olivat alle kolme vuotta vanhoja. Juurihan kirjoitin että autot olivat samanlaiset, siis väri ja varusteet, yleiskun samanlainen. Eipä tuossa kaveruudella ja lehmänkaupoilla mitään tekemistä ollut kun molemmat saman myyjän kanssa kaupat teimme ja meillä oli yhteinen autofirma. Molemmat ostimme samanlaisen BMW:N, Se siitä.
Ps. Minä en perähikiän mummon tapaan ostaisi sitä sinun 31.12 rekisteröityä autoa, vaan maksaisin 2 400 enemmän siitä eri vuosikymmenellä rekisteröidystä.

Teutonic

Lainaus käyttäjältä: skriko - 01.12.12 - klo:22:17
Voi Teutonic parka. Tottakai perähikiän mummo köröttelee kotiin 31.12. rekisteröidyllä autolla. Hän on niin pätevä talousasioissa ja ostaa sen siksi, kun saa sen 27 600 eurolla, kun se 2.1. rekisteröity maksaisi 30 000. Mummo käyttää hyväkseen sitä, kun sinä olet rekisteröinyt autosi 31.12 ja saanut siitä 2 400 huonomman hyvityksen kuin se joka on kilvittänyt autonsa 2.1. Mummo kiittää, ajelee pirttiinsä ja heittää vielä sekaan kossua ja ajattelee sinua lämpimästi kun kilvitit autosi joulukuussa.

Tai sitten vaihdan autokauppiasta. Kilpailuttamalla löytää helposti sellaisen tahon joka suostuu kauppoihin niillä ehdoilla mihin itse suostuisi. Jos ei, niin jäävät kaupat tyystin tekemättä. Koskaan ei ole vielä jäänyt tosin.

Mummo saisi ostaa 2.1 rekisteröidyn auton 27.600 eurolla halutessaan. Riittää että vaan sanoo että tämän maksan, ota tai jätä, ja rupeaa siirtymään rollaattorilla kohti ulko-ovea. Ei ehdi mummo pitkään taapertaa kun takatukka ja takatukan pomo (se kaljupäinen kaveri) rientävät perässä ja pyytävät auliisti anteeksi sekaannusta hinnoittelussa...

skriko

#242
Lainaus käyttäjältä: monster - 01.12.12 - klo:22:29
Mitenkäs skriko sepitti asiaa vuosi sitten  ::)

Ei tuo ole sepitys, vaan täyttä totta. Jos asiakas osti esim. Toyota MR 2:sen, joka oli rekisteröity 1989, mutta vuosimalliltaan 1990. On se päivän selvää, että kun hän on lehdestä katsellut 10 000 halvemmalla autoa, joka on vuosimalliltaan 1989, mutta rekisteröity 1990, niin silloin pitää ilmoituksessa olla 89/90 ja puhelimessa selvittää, että -90 malli on täysin eri auto kuin 89. Siinä ei ero ole 8 % vaan paljon enemmän. Tämä on näin aina jos vuosimallissa on selvä ero. Esim. täydellisesti muuttunut korimalli.
Toistan    mehän puhumme samanlaisista autoista joissa on eri rekisteröintivuosi. Emme autoista joihin tässä viittaa, eli korimallissa vuosimallin muutoksen johdosta merkittävä ero, jonka se mummokin jopa huomaa.

skriko

Lainaus käyttäjältä: Teutonic - 01.12.12 - klo:22:39
Tai sitten vaihdan autokauppiasta. Kilpailuttamalla löytää helposti sellaisen tahon joka suostuu kauppoihin niillä ehdoilla mihin itse suostuisi. Jos ei, niin jäävät kaupat tyystin tekemättä. Koskaan ei ole vielä jäänyt tosin.

Mummo saisi ostaa 2.1 rekisteröidyn auton 27.600 eurolla halutessaan. Riittää että vaan sanoo että tämän maksan, ota tai jätä, ja rupeaa siirtymään rollaattorilla kohti ulko-ovea. Ei ehdi mummo pitkään taapertaa kun takatukka ja takatukan pomo (se kaljupäinen kaveri) rientävät perässä ja pyytävät auliisti anteeksi sekaannusta hinnoittelussa...

Ei mummo saa seuraavana vuonna rekisteröityä autoa samaan hintaan kuin edellisenä vuonna rekisteröityä. Kun takatukka  ja sen pomo ovat ottaneet sisään uudempi kirjaisen auton 2 400 kalliimmalla ja 31.12 myydään jo neton netolla, eivät he viitsi myydä 2.1 tappiolla. Mutta onhan se toki hyvä, että on niin viisaita kauppiaita ja ostajia kuin sinä, jotka saavat auton niin halvalla kun kehtaa tarjota.  Varmaan ne liikkeet myyvät sinulle sitten sen auton jossa päivät ovat tulleet jo täyteen ajat sitten tai uuden auto joka on liipasimella kiintiöistä. Mutta kaikki eivät ole niin viisaita kuin sinä vai mistäs se takatukka ja pomo saa sen palkkansa ja sihteerikin pitäisi elättää.

Henri S

Minun passatti on 2012 mallivuoden auto, tehty 31.8.11 mutta otin käyttöön 9.12.11 eikä yhtään harmita, uusi auto jokatapauksessa on.
Hohhoijaa!

skriko

Lainaus käyttäjältä: monster - 01.12.12 - klo:00:59
Njaa - ostan autoni aina saksasta en suomesta.

Mitä järkeä on ostaa tänäpäivänä auto Saksasta ja maksaa autovero suomalaisen autoliikkeen pyyntihinnan mukaan.
Silloin siinä oli vielä järkeä kun sai maksaa uuden auton veron hinnasta jonka oli maksanut autosta Saksassa. Tietyin edellytyksin. Sittenhän joku viisas keksi jujun ja porsaanreikä tukittiin. Onneksi joku kerkisi hyödyntämään tilanteen ja tuomaan muutamia kymmeniä autoja. ;D ;D Niissä vaan se voittomarginaali oli  jotain aivan toista kun myimme niitä rauhanturvaajiksi lähtijölle ja pojat ostivat hienoja autoja päät punaisina Kankaanpäässä.

Taky

Taloussanomat kirjoittaa...

"Odota hetki, autonostaja â€" voit säästää yli tonnin.

Autonostajat tuntevat ilmiön

â€" Jos auto rekisteröidään vuonna 2013, se on arvokkaampi kuin vuonna 2012 rekisteröity auto, autoalan tietoa tuottavan Autovistan pääanalyytikko Markus Halonen sanoo."

http://www.taloussanomat.fi/autot/2012/12/02/odota-hetki-autonostaja-voit-saastaa-yli-tonnin/201242954/304

Volvo Xc40 D3 Business R-Design automaatti 2018.
Mini One 1,6L, Panoramic Sunroof 2001

Skula

Mutta voiko joku "pääanalyytikko" tietää paremmin kuin foorumin Das Nachrichtendienst?
Romurautaa ja paalivehkeitä.

monster

ex:t: F31, B9, B8 TDIq, A3 8V 2.0TDIq, B7 DTM, B7 3.0TDIq, A6 4F, A3 8p, B6 1.8Tq+1.9TDIq, Audi Coupe Quattro 2.8, Skoda Yeti 4X4, Ocu II 4X4 TDI, VW Golf II+IV+V GTI // Subaru Forester XT, Dacia Duster 1.5dci 4wd, Alfa 159 Q4 2.4JTDm, Clio Sport RS III, Peugeot 205 GTI

vkjoki

#249
Kaiken esitetyn aineiston perusteella on helppoa luoda pääsääntö vuodenvaihteen vaikutuksesta auton arvoon: koska vuosimalli vaihtuu vuodenvaihteessa, auton markkina-arvo pienenee joulukuun ja tammikuun vaihteessa merkittävästi enemmän kuin missä tahansa muussa kuunvaihteessa. Ja yleiskielessähän vuosimalli tarkoittaa ensirekisteröintipäivämäärän vuosilukuosaa. Ja on luonnollista, että tällaisia ilmiöitä koskeville pääsäännöille on poikkeuksia pilvin pimein. Esimerkiksi vaikka pääsääntö on, että "Kanarialla on lämmintä", Teideltä löytyy lunta ja pakkasta.

www.ajovalo.net -sivustolla on kaksikin tarkastelua, joista saadaan tilastoihin perustuvaa aineistoa auton arvon alenemista koskevien laskutoimitusten perusteeksi:
http://www.ajovalo.net/ArvoKaikki.htm
http://www.ajovalo.net/Arvon_lasku.htm

Esimerkkiauto: otetaan tarkastelun kohteeksi kolmisen vuotta vanha vaihtoauto, jonka vaihtoarvo liikkuu tuossa 25 000 euron paikkeilla.

Autoliiton autoilun kustannuksia koskevissa laskelmissa käytetään auton vuotuisen arvonalenemana 10 %. Ajovalon aineiston perusteella kyseinen % kuvaa hyvin arvonsa säilyttävien automallien arvonalenemaa. Siis esimerkkiauton vuotuinen arvonalenema olisi tasolla 2500 euroa. Kuukautta kohti tuo 10 % merkitsee 0,83 %.

Edellä Takyn postaamassa linkissä
http://www.taloussanomat.fi/autot/2012/12/02/odota-hetki-autonostaja-voit-saastaa-yli-tonnin/201242954/304
autoalalle tietoa tuottavan Autovistan pääanalyytikko Markus Halonen arvioi käyttöönottovuoden merkitsevän kolmivuotiselle autolle 4 %:n hintavaikutusta. Tällöin esimerkkiauton arvonalenemasta jäisi 12 kk:lle 10 - 4 = 6 % eli 0,5 % kuukaudessa. Siis 25 000 euron arvoisten vaihtoautojen arvo laskisi käyttöönottovuoden vaihtuessa vuodenvaihteessa 4,5 % =  1000,- + 125,- = 1125,-  ja muiden käyttöönottokuukausien vaihtuessa 0,5 % x 11 = 1375,- (kokonaisarvonalenema 2 500,-). Laskelman luvut täsmäävät hyvin Markus Halosen esittämiin lukuihin.

VAGarenan gallupissa
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=7948.0
vastanneet olisivat valmiita maksamaan tammikuulle rekisteröidystä autosta noin 700,- (mediaani) enemmän kuin joulukuulle rekisteröidystä autosta. Se on vain noin puolet siitä, mitä edellisessä laskelmassa esitetty 1125,-. Uskoisin tämän johtuvan kahdesta asiasta:
- foorumilaiset kiinnittävät muita autonostajia enemmän huomiota mallivuoteen, eivät siis pelkään vuosimalliin
- ei tunnu fiksulta ruksata edes gallupiin kovin suurta euromäärää kuvaamaan vuodenvaihteen merkitystä omalle maksuhalukkuudella

Tuon VAGarenan gallupin moodi eli yleisin vastaus on kylläkin 1 000,-, ja sehän ei sitten enää kovin paljon poikkeakaan esimerkkiautoa koskevasta laskelmasta eikä Autovistan Markus Halosen antamista luvuista.

Nyrkkisäännöksi hyvin arvonsa säilyttäville automalleille siis saadaan, että vuodenvaihteen merkitys vaihtoauton arvolle on tasolla 4,5 % ja muulle vuodelle jää 5,5 %.
1.4MPI; 1.9TDI; 2.0TDI 103 kW; 2D-4D 130 kW; 1.4TSI 103 kW DSG-6; 1.8TSI 118 kW DSG-7;  2.0 D3 5-syl. 120 kW Geartronic-6; 2.0 TDCi 120 kW Powershift-6; 1.4TSI ACT 103 kW DSG-7; V40 2.0 D3 5-syl. 110 kW Geartronic-6

skriko

Lainaus käyttäjältä: skula - 02.12.12 - klo:08:10
Mutta voiko joku "pääanalyytikko" tietää paremmin kuin foorumin Das Nachrichtendienst?

No ei todellakaan. Jos sinulla Skula on pörssiosakkeita, älä vaan vahingossakaan koskaan usko pankin, äläkä minkään muunkaan firman pörssiosakkeista muka tietäviä analyytikoita. Loppukesästä analyytikoista 80% kehottivat myymään nokian osakkeet pois. Minä kun taas olen koko ikäni ajatellut omilla aivoillani, enkä niinkuin uusavuttomat ( enimmäkseen -70-80- luvulla syntyneitä insinöörejä), jotka uskovat vain jotain analyytikoita, en myynyt tietenkään vaan ostin lisää. Nyt sitten myin ne osakkeet ja ostin serkun tyttärelle uuden kevytmoottoripyörän voittorahoilla. Jos todellakin uskoisin tuollaisia Markus Halosia siinä millaista on autokauppa, olisi varmaan 30 vuotiaana ensimmäinen velaton asunto uudesta talosta ja uudehko hirsiomakotitalo järven rannalta jäänyt ostamatta. Tuskin niitä olisi pystynyt edes velaksi ostamaan saati sitten käteisellä. Mutta kun tekee sitä kauppaa, myy ja ostaa eikä kuuntele kaikenmaailman analyytikoita niin voi todellakin tehdä tuollaisia hankintoja autokaupalla saaneilla voittorahoilla.
Uskon kyllä lääkäriä, joka on tehnyt satoja aivoleikkauksia ja elättänyt sillä työllä perheensa ja hankkinut omaisuutensa, ennenmin kuin henkilöä joka on kirjoittanut kirjat " hypothalamuksen poisto ja miten se tehdään" eikä hän kuitenkaan ole tehnyt ainuttakaan aivoleikkausta eikä hankkinyt sillä työllä euroakaan.
Lääkärit ja kirjailijat erikseen
Liikkeenharjoittajat ja analyytikot erikseen.
Mutta niinhän se tietenkin on ,että jos ihmisellä ei ole omia aivoja joilla ajetella, kannattaa vaan väitellä sen satoja leikkauksia tehneen lääkärin kanssa, mutta uskoa sitä ainuttaan leikkausta tekemätöntä kirjailijaa.

skriko

Lainaus käyttäjältä: vkjoki - 02.12.12 - klo:09:13




Nyrkkisäännöksi hyvin arvonsa säilyttäville automalleille siis saadaan, että vuodenvaihteen merkitys vaihtoauton arvolle on tasolla 4,5 % ja muulle vuodelle jää 5,5 %.

Nyt meni yli ymmärryksen. Tarkoitatko että kun vuosi vaihtuu niin auton arvo putoaa 4,5%?
Mitä tarkoittaa tuo muulle vuodelle jä 5,5%
Onko tuo yhteenlaskettu 10%:n vuotuinen auton arvonalenema?

Mistä näitten "analyytikoiden" tilastoissa tuo arvonalennus uudesta autosta lasketaan? Netto vai bruttohinnasta?

Vaginisti

Eikö se analyytikkokin ollut sitä mieltä, että 2013 rekisteröity on arvokkaampi kuin 2012 rekisteröity? En tuosta kelohonkamökki-osastosta saa selvää kumpi tässä nyt on väärässä tai oikeassa.

Oma mielipide ja autokauppiailta kuultu mututieto kertoo, että asia on juuri näin kuin analyytikko kertoo. Psykologinen juttu mutta rahassa mitattava sellainen.

skriko

Lainaus käyttäjältä: Vaginisti - 02.12.12 - klo:18:48
Eikö se analyytikkokin ollut sitä mieltä, että 2013 rekisteröity on arvokkaampi kuin 2012 rekisteröity? En tuosta kelohonkamökki-osastosta saa selvää kumpi tässä nyt on väärässä tai oikeassa.

Oma mielipide ja autokauppiailta kuultu mututieto kertoo, että asia on juuri näin kuin analyytikko kertoo. Psykologinen juttu mutta rahassa mitattava sellainen.

Tuo hirsitalo-osasto tarkoitti, että vaikka olen koko ikäni elättänyt itseni autokaupoistani tulleilla voittorahoilla ja hankkinut koko omaisuuteni niillä. Niin jotkut insinöörit täällä väittelevät asioista kanssani. Millähän kokemuksella he luulevat olevansa oikeassa kun ovat muutaman kymmenen autoa eläissään ostaneet ja myyneet, eivätkä ole niillä itseään elättäneet, vaan ostelevat autonsa ihan muusta ammatista tulleilla rahoilla ja ottavat yleensä joka kaupassa kovat persnetot. Sitten jos joku helvetin analyytikko julkaisee jonkun jutun, että säästää tonneja kun rekisteröi auton seuraavan vuoden puolella niin sitä uskotaan heti kuin jumalaa.
En minäkään rupea täällä insinöörejen kanssa väittelemään kuinka paljon betonia tarvitaan, että silta kestää. Enhän ole koskaan yhtäkään laskelmaa siitä tehnyt. Parempi sitten etten kirjoittele täällä tällaisista asioista mitään. Eikös se siis niin ollut että seuraavan vuoden puolella rekisteröity auto on ihan samanhintainen kuin edellisen vuoden puolella... Ai niin ei, kun analyytikkokin oikein kertoi että se on 4% kalliimpi, niihän sen täytyy varmaan olla.

Vaginisti

Lainaus käyttäjältä: skriko - 02.12.12 - klo:19:22
Eikös se siis niin ollut että seuraavan vuoden puolella rekisteröity auto on ihan samanhintainen kuin edellisen vuoden puolella... Ai niin ei, kun analyytikkokin oikein kertoi että se on 4% kalliimpi, niihän sen täytyy varmaan olla.

Mutta kirjoitit itsekin aiemmin, että rekisteröintiajankohdalla on merkitystä ja annoit vielä esimerkinkin kahdesta samanlaisesta autosta ja niiden hintaerosta seuraavan vuoden puolella rekisteröidyn eduksi. Eli analyytikko on kanssasi samaa mieltä? Vai mistä tässä nyt on kyse?

VAG!

Tämän ensirekisteröintijutun voisi tiiviistää seuraavasti:

Tämä tulos + tämä tulos + tämä tulos + tämä artikkeli = yleisellä tasolla voi todeta, että tammikuussa rekisteröinti kannattaa, jos se ei vaikuta auton ostohintaan tai muihin etuihin, mitä autoliike saattaa tarjota joulukuussa rekisteröitävälle. Paitsi työsuhdeauto, mikä kannattaa rekisteröidä luonnollisesti joulukuussa.

Wilburi, mitä mieltä se Pena mahtaisi olla?

Markku J

Tämä Kukkasen yhteenveto on just kuten minäkin asian tulkitsen. vkjoki teki taas todella upean analyysin asiasta, siitä surkiitos hänelle.

Wilburi

LainaaWilburi, mitä mieltä se Pena mahtaisi olla?

?
Audi S3 2.0 TFSI quattro S-Tronic (2023), VW Golf GTE (2016). Ex: Audi S3 2.0 TFSI quattro S-Tronic Sedan (2015), VW Golf 1.4 TSI DSG (2009). Audi A4 2.0 TFSI Business (2010).


SKU

Minä menisin Reijolle ja selittäisin, että Pena myy tismalleen samanlaista autoa tonnin halvemmalla. Selittäisin autojen olemattoman eron ja tinkaisin Reijon auton hintaa tällä verukkeella alemmas ;)
A6 Avant 3.0 TDI 150kW quattro S-tronic Business -12
Ex: A6 Avant 2.0 TFSI 125kW multitronic Business -07, A4 Avant 2.0 -03, A3 1.8T -99

skriko

Lainaus käyttäjältä: SKU - 02.12.12 - klo:23:37
Minä menisin Reijolle ja selittäisin, että Pena myy tismalleen samanlaista autoa tonnin halvemmalla. Selittäisin autojen olemattoman eron ja tinkaisin Reijon auton hintaa tällä verukkeella alemmas ;)

Reijo: " Sinähän se aika ukko olet, kun yrität saada eri vuonna rekisteröidyn auton samaan hintaan. Osta sää vaan se vanhan vuoden auto Penalta, minä myyn tämän kalliimmalla Rinta-Jouppiin" ;D ;D

SKU

"Sittenhän sun kannattaa myydä se ehdottomasti sinne."

Sitten voisi tehdä viikon päästä tarjouksen tonnin halvemmalla kun auto olisi edelleen myymättä tai ehkä olisi löytynyt joku muu yksilö, jos ei käteinen kiinnostanu :) ;)
A6 Avant 3.0 TDI 150kW quattro S-tronic Business -12
Ex: A6 Avant 2.0 TFSI 125kW multitronic Business -07, A4 Avant 2.0 -03, A3 1.8T -99

skriko

Lainaus käyttäjältä: SKU - 03.12.12 - klo:19:11
"Sittenhän sun kannattaa myydä se ehdottomasti sinne."


Nno kun nyt joku hullu, joka Skrikoksi itseään nimitti ,tulee ja ostaa sen. Lupasi vielä 200 ekstraa kun myy sen serkulleen ilman käsirahaa viiden vuoden osamaksulla. Kaitpa niitä autoista sitten saa vähän kovempia hintoja kun myy osarilla.

SKU

No joo. Mutta esitin vaan, että voihan sitä käyttää noinkin päin hyväkseen. Ainahan on ostajan markkinat, ja autoja riittää ostettavaksi. Hulluhan tuosta nyt täyttä hintaa maksaisi ja itsehän olet opettanut, että ostaja kertoo mitä maksetaan ;)
A6 Avant 3.0 TDI 150kW quattro S-tronic Business -12
Ex: A6 Avant 2.0 TFSI 125kW multitronic Business -07, A4 Avant 2.0 -03, A3 1.8T -99

Ishvan

Se on osaamattomuutta ja tinkaustaidon puutetta jos ihan oikeasti luullaan, että se muutaman päivän ero rekkauspäivässä vaikuttaa jotain vaihtohintaan. Lyhyesti sanottuna, kun on valmis lyömään hynkyt pöytään niin siinä ei myyjä paljon ala rekkauspäivämäärästä lätisemään  ;D. Tämä on oma huomioni, spekuloinnit ja luulot erikseen.
MY -17 Volvo S60 D4AWD R-Design "Polestar 220hp/440nm" + Renault Clio 0.9Tce GTLine
ex.Volvo V60 D4A Ocean Race
ex.Volvo V60 D5 R-Design "Polestar"
ex.Volvo V60 D5A Summum

teve

Valitettavasti vaan ne hintaspekulaatiot määrittelevät usein myös markkinahinnan. Vuosimalli on myös oleellinen tekijä netin autokauppapaikkojen hakukriteereissä.
Itse päätin ottaa uuden auton (BMW F31) rekisteriin seuraavan vuoden puolella, vaikka luovutus olisi ollut mahdolista jo joulukuun alusa.

t e v e
Oma autoevoluutio:
Carina -77 > Visa Gti -88 > Corolla FX -87 > Carina farkku -91 > Xantia farkku -98 > 405 farkku -99 > C5 farkku (uusi) -04 > C5 farkku hdi136 -09 > A4 1,8 sedan -11 (uusi) + 320xi farkku (uusi) -13

Ishvan

Lainaus käyttäjältä: teve - 03.12.12 - klo:21:12
Valitettavasti vaan ne hintaspekulaatiot määrittelevät usein myös markkinahinnan. Vuosimalli on myös oleellinen tekijä netin autokauppapaikkojen hakukriteereissä.
Itse päätin ottaa uuden auton (BMW F31) rekisteriin seuraavan vuoden puolella, vaikka luovutus olisi ollut mahdolista jo joulukuun alusa.

t e v e

Nettiautohaut erikseen. Kasvotusten uudesta kauppaa tehdessä on aivan sama onko rekattu kummalla puolella vuotta, kun puhuttaan tuoreesta vaihdokista.
MY -17 Volvo S60 D4AWD R-Design "Polestar 220hp/440nm" + Renault Clio 0.9Tce GTLine
ex.Volvo V60 D4A Ocean Race
ex.Volvo V60 D5 R-Design "Polestar"
ex.Volvo V60 D5A Summum

Urlaub

Lainaus käyttäjältä: Ishvan - 03.12.12 - klo:20:51
Se on osaamattomuutta ja tinkaustaidon puutetta jos ihan oikeasti luullaan, että se muutaman päivän ero rekkauspäivässä vaikuttaa jotain vaihtohintaan. Lyhyesti sanottuna, kun on valmis lyömään hynkyt pöytään niin siinä ei myyjä paljon ala rekkauspäivämäärästä lätisemään  ;D. Tämä on oma huomioni, spekuloinnit ja luulot erikseen.

Se osaavin tinkaaja iskee vielä siinä vaiheessa pöytään lisävaltikseen 2. päivä tammikuuta tapahtuneen ensirekisteröimisen, kun Ishvan vetää jo nimeä paperiin "vuotta vanhempaa" autoa vaihdossa tarjotessaan.

Ishvan

Lainaus käyttäjältä: Urlaub - 03.12.12 - klo:21:24
Se osaavin tinkaaja iskee vielä siinä vaiheessa pöytään lisävaltikseen 2. päivä tammikuuta tapahtuneen ensirekisteröimisen, kun Ishvan vetää jo nimeä paperiin "vuotta vanhempaa" autoa vaihdossa tarjotessaan.

Höpöhöpö. Jos se homma menisi noin niin eikös silloin kaikki autot rekattaisi tammikuussa ? Voin vetääkin sen nimen paperiin nopeammin ja vieläpä pienemmällä välirahalla. Itse olen oppinut, että satuihin ei ole uskominen.
MY -17 Volvo S60 D4AWD R-Design "Polestar 220hp/440nm" + Renault Clio 0.9Tce GTLine
ex.Volvo V60 D4A Ocean Race
ex.Volvo V60 D5 R-Design "Polestar"
ex.Volvo V60 D5A Summum

Wilburi

Olen samoilla linjoilla Ishvanin kanssa. Ei muutamalla päivällä ole mitään merkitystä myyntitilanteessa. Samana päivänä se auto on tehtaalta valmistunut riippumatta siitä, koska se on Suomessa rekisteriin otettu. Uskoisin suurimman osan ostajistakin aika hyvin tuon asian hahmottavan.  :D Toki myönnän, että kaikki eivät välttämättä tätä asiaa ymmärrä ja tuijottavat sokeasti tuohon rekisteröintipäivään.
Audi S3 2.0 TFSI quattro S-Tronic (2023), VW Golf GTE (2016). Ex: Audi S3 2.0 TFSI quattro S-Tronic Sedan (2015), VW Golf 1.4 TSI DSG (2009). Audi A4 2.0 TFSI Business (2010).

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy