Vuosimalli ja mallivuosi

Aloittaja Mikko, 10.12.11 - klo:21:31

« edellinen - seuraava »

VAG!

Lainaus käyttäjältä: Wilburi - 30.11.12 - klo:15:20
Kyllä mallivuosi on se joka ratkaisee.

Taas me ollaan tässä vaiheessa tätä samaa keskustelua :D

Toki mallivuosi ratkaisee ja FL vielä enemmän. Mutta äärimmäisen harvoin tulee vastaan tilanne, missä 12/12 rekisteröity on FL ja 01/13 pre-FL. En kiellä etteikö se olisi mahdollista, mutta harvinaista se on. Mutta se on fakta, että aina kun tästä asiasta kinataan, niin aina tämä kommentti tulee pinnalle, vaikka kyseessä on hyvin marginaalinen juttu.

Selvällä suomenkielellä. Jos samaan rahaan saa 12/12 rekisteröidyn faceliftin kuin 01/13 rekisteröidyn pre-faceliftin, niin eiköhän kaikki ota faceliftin. Ei tästä liene epäilystäkään.

Jos nyt ajatellaan vaikka tätä Qristianin tapausta, niin se on taas niin koulukirjaesimerkki mallivuosi vs. vuosimalli tilanteesta kuin olla ja voi. Ei Qristianin auton mallivuosi riipu siitä koska se rekisteröidään. Se on MY2013 ja sillä selvä. Tulevaisuudessa, kun auton myynti tulee ajankohtaiseksi, ensirekisteröintivuotena on 2012 tai 2013 riippuen siitä kuin järkyttävä autokuume on ollut päällä joulukuussa 2012.

Wilburi

Kyselyssä monelle merkitsee tosiaan milloin on rekisteröity vaikka todellisuudessa itse autoon sillä ei ole mitään merkitystä. Ostaisin itse 31.12. Rekisteröidyn auton enemmin kuin 1.1.. Rekisteröidyn, jos se olisi tonnin halvempi ja ne olisivat muuten vastaavat. Tuon saa sitten helposti muutaman vuoden päästä takaisin, kun auton pistää kiertoon.  :D
Audi S3 2.0 TFSI quattro S-Tronic (2023), VW Golf GTE (2016). Ex: Audi S3 2.0 TFSI quattro S-Tronic Sedan (2015), VW Golf 1.4 TSI DSG (2009). Audi A4 2.0 TFSI Business (2010).

VAG!

Lainaus käyttäjältä: Wilburi - 30.11.12 - klo:16:57
Ostaisin itse 31.12. Rekisteröidyn auton enemmin kuin 1.1.. Rekisteröidyn, jos se olisi tonnin halvempi ja ne olisivat muuten vastaavat.

Hmmm.....

Eli Pena ja Reijo ovat myymässä sinulle autojansa. Pena osti Audinsa tolkuttoman autokuumeen vallassa joulukuussa 2009. Reijo ostin vastaavan Audinsa miedommalla lämmöllä samaan aikaan, mutta rekisteröi omansa vasta tammikuussa 2010.

Nyt sinä olet heiltä käytettyä Audia ostamassa, mutta olet valmis maksamaan Penalle tonnin vähemmän kuin Reijolle.

Tässä keskustelussa olet kuitenkin kertonut uuden auton ostajalle, että ei sillä ole mitään käytännön merkitystä rekisteröitkö autosi nyt joulukuussa vai vasta ensi vuonna. Olisiko Pena sinun kanssasi samaa mieltä?

HolyDiver

Lainaus käyttäjältä: Wilburi - 30.11.12 - klo:16:57
Kyselyssä monelle merkitsee tosiaan milloin on rekisteröity vaikka todellisuudessa itse autoon sillä ei ole mitään merkitystä.

Kun aikanaan menet tarjoamaan autoasi vaihtoon uudempaan/uuteen, niin mitä veikkaat, onko se autokauppiaan mielestä 09 vaiko 10 ?
S3 8V Sedan -19

Zaasa

Vaihtoautoa ostaessani vaikuttaisi vain rek.ajankohta,ei mallivuosi.Näin se on automyyjilläkin,viedessäsi omaasi vaihtoon.Turha selitellä mallivuotta,vaihdossa vaikuttaa vain rek.ajankohta.

VWRiddare

Lainaus käyttäjältä: Zaasa - 30.11.12 - klo:20:12
Vaihtoautoa ostaessani vaikuttaisi vain rek.ajankohta,ei mallivuosi.Näin se on automyyjilläkin,viedessäsi omaasi vaihtoon.Turha selitellä mallivuotta,vaihdossa vaikuttaa vain rek.ajankohta.
Jep jep. Näin se vaan menee. Mutta kun veijari myy sitä autoa taas eteenpäin, niin sillon kyllä muistetaan mainita, että joo, onhan tämä mallia -12, vaikka onkin rekisteröity -11 ;)

Peeveli

#216
Minullakin on mallivuoden 2013 kosla, vaan koska se on jo tulossa vuoden vanhaksi eli rekisteröity ja käyttöönotettu syyskuussa 2012, se on vuosimallia 2012. Tiedän, että menetän rahaa reippaan kasan lisää heti kun uudenvuoden aattona kuukauden päästä kello lyö 24.00 ja raketit paukkuu. Mutta kun adhd:na ei malttanut ajatellakaan jotakin odottelua.

Kun aikanaan tämän myyn, oletankin että automyyjä tai yksityisostaja pitää tätä vm 2012 autona ja hyvitys sen mukainen ja sillä sipuli.

Paha71

Yks hailee; omalla kohdallani. Pippanaa kaupattiin vm:na 2000, rekisteröity 1999. Viimeisiä I-korin ( facelift- ) malleja joka tapauksessa, eli luulisi olleen jo ns. lastentaudit tehtaan tiedossa... Mutta ei.  ::)

Ex-VAG: Golf IV Variant 1.9 TDI A & Touran 2.0 TDI DSG

Karvis

Lainaus käyttäjältä: VWRiddare - 30.11.12 - klo:20:23
Jep jep. Näin se vaan menee. Mutta kun veijari myy sitä autoa taas eteenpäin, niin sillon kyllä muistetaan mainita, että joo, onhan tämä mallia -12, vaikka onkin rekisteröity -11 ;)

Näinhän se homma menee, myös se vaihdossa tarjottu väärän värinen ja väärällä moottorilla varustettu auto muuttuu myydessä helmeksi halutulla värillä :P
Skoda Superb 2.0TDI Ambition GreenTec

ex.Ocu hb 1.8TSI -11,Yeti 1.2TSI -10,Ocu Combi 1.6FSI -05

Urlaub

Lainaus käyttäjältä: Wilburi - 30.11.12 - klo:15:20
Kyllä mallivuosi on se joka ratkaisee. Esim. Audilla nyt, kun on tullut FL, niin ovat 2013 mallia vaikka pvatkin rekisteröity 2012 puolella. Kyllä kai jokainen ostaja tajuaa mitä eroa on FL:llä ja Pre-FL:llä oli kyse sitten samana vuonna rekisteröidystä tai ei.

Tokihan faceliftit erotetaan ja samaan hengenvetoon todetaan vuosimallin 2012 autoissa olevan molempia.

Urlaub

Lainaus käyttäjältä: Karvis - 30.11.12 - klo:16:26
Tässä audin tapauksessa hintaan ei vaikuta mallivuosi vaan facelift, jos faceliftiä ei olisi tullut niin käyttöönottopäivä olisi se jota tuijotetaan vuosimallin ja hinnan määrittelyssä.

Juurikin noin! Vuosimalli vs. mallivuosi keskusteluun on turha sotkea faceliftejä tai koko mallin uudistumista. Nehän nyt ymmärtää sokea Reettakin.

Samainen Reetta tietää vallan hyvin senkin, että Volvo V40 esiteltiin keväällä 2012 ja vanhimmat mallisarjan autot ovat vuosimallia 2012. Se on se vuosi, jonka Reetta miehensä Veijon kanssa laittaa nettipalveluun hakuun, kun halajaa II-kopan V40:siä katsella. Jos laittaa vuosimallin 2013, niin halvimmat yksilöt jäävät löytymättä.

Paha71

Lainaus käyttäjältä: Wilburi - 30.11.12 - klo:15:20
Kyllä kai jokainen ostaja tajuaa mitä eroa on FL:llä ja Pre-FL:llä oli kyse sitten samana vuonna rekisteröidystä tai ei.

Niinkö?  ::) Väittäisin - tai no, siis väitän, että tätä palstaa seuraavat; tai ainakin rekisteröityneet - henkilöt ovat tavallisesta perttivirtasesta poikkeavia kansalaisia mitä tulee ostokäyttäytymiseen autonvaihdossa. Paremmin valveutuneita, seuraavat eri autoaiheisia julkaisuja jne. jne. Jos yhtään on ihmistuntemusta kertynyt, niin kyllä luulisi automyyjänkin tajuavan kannattaako edes yrittää pissata silmään ostajakandidaattia vai ei... Tämä OT, mutta mielipide.  :)
Ex-VAG: Golf IV Variant 1.9 TDI A & Touran 2.0 TDI DSG

skriko

Muutama sata autoa myyneenä tiedän että 90% autonostajista ei ymmärrä mitään, eikä ole edes kiinnostunut vuosimallista. Ei heitä kiinnosta onko mikä naaman kohotus tai vanha ratti tai mittäristo. He ostavat auton rekisteriotteessa lukevan rek. vuoden perusteella (siis hinnoittavat). Tämä on autopalsta, jossa kirjoittelevat autoista kiinnostuneet ihmiset, joten tietotaso on eri luokkaa normaalin kansalaisen kanssa. Suurin osa autonostajista ostaa kulkuneuvon, jolla pääsee turvallisesti paikasta A paikkaan B.
Te jotka nyt mietitte, että kun olette myyneet oman autonne yksityiselle, niin he ovat tienneet esim. auton vuosimallivaihdoksista. Niin. Tavallisista autonostajista suurin osa ei osta yksityiseltä autoa. Miksi? Ei ole rahoitusta. ei oteta vanhaa vaihdossa, ei luoteta mutta liikkeeseen. En nyt tässä yhteydessä mainitse sanaa virhevastuu. Tavallinen autonostaja ei tiedä virhevastuusta mitään. Luulee että takuu on ainoa joka pelaa.
Mistäkö tiedän että asia on näin. Siitä, että olen myynyt muutaman sata autoa tavallisille autonostajille ja keskustellut heidän kanssaan.
En minäkään tänä päivänä tiedä esim. Mersun vuosimallimuutosten ajankohdasta. Koska minua ei kiinnosta se. Jos ostaisin Mersun niin silloin selvittäisin asian. Sitäkään ei moni ostaja vaivaudu tekemään, siis selvitystyötä.

monster

Keskustellaanko tässä tavallisista autonostajista - ei välttämättä :=)

Ja mikä on tavallinen autonostaja - määritelmiä kehiin?  ;D ;D ;D

ex:t: F31, B9, B8 TDIq, A3 8V 2.0TDIq, B7 DTM, B7 3.0TDIq, A6 4F, A3 8p, B6 1.8Tq+1.9TDIq, Audi Coupe Quattro 2.8, Skoda Yeti 4X4, Ocu II 4X4 TDI, VW Golf II+IV+V GTI // Subaru Forester XT, Dacia Duster 1.5dci 4wd, Alfa 159 Q4 2.4JTDm, Clio Sport RS III, Peugeot 205 GTI

skriko

Lainaus käyttäjältä: Teutonic - 30.11.12 - klo:06:34


Tyystin toinen asia on, ettei kaikissa maissa/markkina-alueilla edes käytetä meidän tapaa määrittää vuosiluku ja sen ajankohdan vaihtumista vaan jotain ihan muuta, eli kyllä autonvalmistajilla riittää pohdittavaa...

Valitettavasti Suomessa tehdään kauppaa Suomalaisten tapaan, ei muiden maiden ja markkina-alueiden tapaan. Onneksi rituaaliteurastuksetkn ovat meillä kielletty ja naisten ei tarvitse käyttää huntua.
Autonvalmistajia ei kiinnosta laisinkaan eri markkina-alueiden vuosimallipohdinnot. He yrittävät vain tehdä autoja joita saisi myytyä mahdollisimman paljon ja kassaan jäisi vielä sievoiset summat voittoa.

monster

Lainaus käyttäjältä: skriko - 01.12.12 - klo:00:49
Valitettavasti Suomessa tehdään kauppaa Suomalaisten tapaan, ei muiden maiden ja markkina-alueiden tapaan. Onneksi rituaaliteurastuksetkn ovat meillä kielletty ja naisten ei tarvitse käyttää huntua.

Njaa - ostan autoni aina saksasta en suomesta. Myyn yksityiselle. Olen suomalainen. Mikä on suomalainen tapa käydä kauppaa? Ajattelet skriko 80-lukulaisittain. Ollaan osa eurooppaa v.2012! Voisiko avoimessa euroopassa ajatella että täällä käydään kauppaa eurooppalaiseen tapaan? Toiset = autokauppa/autokauppiaat ilmeisesti ajattelee että rajalla on vielä tulli/kauppamuuri...
ex:t: F31, B9, B8 TDIq, A3 8V 2.0TDIq, B7 DTM, B7 3.0TDIq, A6 4F, A3 8p, B6 1.8Tq+1.9TDIq, Audi Coupe Quattro 2.8, Skoda Yeti 4X4, Ocu II 4X4 TDI, VW Golf II+IV+V GTI // Subaru Forester XT, Dacia Duster 1.5dci 4wd, Alfa 159 Q4 2.4JTDm, Clio Sport RS III, Peugeot 205 GTI

skriko

#226
Lainaus käyttäjältä: monster - 01.12.12 - klo:00:38
Keskustellaanko tässä tavallisista autonostajista - ei välttämättä :=)

Ja mikä on tavallinen autonostaja - määritelmiä kehiin?  ;D ;D ;D



En tiedä mistä sinä olet keskustellut. Me muut olemme keskustelleet vuosimallin ja rekisteröintivuoden vaikutuksesta auton osto- ja myyntihintaan.
Tavallinen autonostaja on sellainen joka ostaa auton vain ja ainoastaan päästäkseen sillä paikasta toiseen. Hän ei juuri osaa tehdä autolleen muuta kuin tankata. Hän ei tiedä onko autossa parempi vääntö jos se on 8 tai 16 venttiilinen. Hän ei tiedä missä kuussa tehdas, joka on hänen autonsa valmistanut alkaa tekemään uutta vuosimallia. Hän ei välttämättä tiedä että katalysaattoriautoa ei saa käynnistää mäkistartilla sinne mahdollisesti pääsevän palamattoman polttoaineen vuoksi. Kun automyyjänä sanot asiasta, hän voi kysyä niinkuin eräs rouva "asun pispalassa  ( Tampereella) ja joudun jättämään autoni yöksi mäkeen. Kuinka suuren mäen päältä saan sitten käynnistää autoni" Tällaiset ovat tavallisia autonostajia.
Ei heitä kiinnosta kirjoitella perjantaiyönä autopalstalla autoista.

skriko

#227
Lainaus käyttäjältä: monster - 01.12.12 - klo:00:59
Njaa - ostan autoni aina saksasta en suomesta. Myyn yksityiselle. Olen suomalainen. Mikä on suomalainen tapa käydä kauppaa? Ajattelet skriko 80-lukulaisittain. Ollaan osa eurooppaa v.2012! Voisiko avoimessa euroopassa ajatella että täällä käydään kauppaa eurooppalaiseen tapaan? Toiset = autokauppa/autokauppiaat ilmeisesti ajattelee että rajalla on vielä tulli/kauppamuuri...

On ihan sama ajattelenko -80- vai 2020 lukulaisittain. Olen vain yksi autonostaja ja- myyjä, joten minun ajatteluni ei vaikuta tapaan tehdä kauppaa Suomessa. Nythän oli kyse vain Suomalaisesta tavasta hinnoitella auto rekisteröintivuoden  ja vuosimallin mukaan.
Ostan autoni Suomesta en Saksasta. Minulle riittää, että auto tuodaan minulle Saksasta. Myyn yksityiselle tai yritykselle sen mukaan keneltä saan parhaan hinnan. Olen suomalainen.
Mikäli koulun maantietotunneilta jotain muistan, Suomi on kuulunut Eurooppaan jo kauemmin kuin me olemme eläneet yhteensä.

Teutonic

Lainaus käyttäjältä: skriko - 01.12.12 - klo:01:07
En tiedä mistä sinä olet keskustellut. Me muut olemme keskustelleet vuosimallin ja rekisteröintivuoden vaikutuksesta auton osto- ja myyntihintaan.
Tavallinen autonostaja on sellainen joka ostaa auton vain ja ainoastaan päästäkseen sillä paikasta toiseen. Hän ei juuri osaa tehdä autolleen muuta kuin tankata. Hän ei tiedä onko autossa parempi vääntö jos se on 8 tai 16 venttiilinen. Hän ei tiedä missä kuussa tehdas, joka on hänen autonsa valmistanut alkaa tekemään uutta vuosimallia. Hän ei välttämättä tiedä että katalysaattoriautoa ei saa käynnistää mäkistartilla sinne mahdollisesti pääsevän palamattoman polttoaineen vuoksi. Kun automyyjänä sanot asiasta, hän voi kysyä niinkuin eräs rouva "asun pispalassa  ( Tampereella) ja joudun jättämään autoni yöksi mäkeen. Kuinka suuren mäen päältä saan sitten käynnistää autoni" Tällaiset ovat tavallisia autonostajia.
Ei heitä kiinnosta kirjoitella perjantaiyönä autopalstalla autoista.

No jaa, käsittääkseni kaikkien autonvalmistajien markkinointi- ja myyntimateriaaleissa, ml. hinnastoissa, ja tähän liittyvissä Suomeen lokalisoiduissa aineistoissa, puhutaan vain ja ainoastaan mallivuodesta (MY2012, MY2013, jne). Olettaisin että ainakin ne ihmiset jotka vilkaisevat ko. aineistoja pitävät vain ja ainoastaan MY-käsitettä ohjenuoranaan. Ei niissä prujuissa ole kertaakaan osunut silmään mitään rekisteröintipäivähöpinää. Onhan 1.1 rekisteröity auto oikeasti vaan 0,27%:sti (1/365) ko. vuoden auto... Sitten kun auto on riittävän vanha niin puhutaankin pelkästään käyttöarvosta, jolloin hinnoitteluun vaikuttaa jopa kuinka paljon polttoainetta on tankissa jne., ei rekisteröintipäivä. Ts. imaginäärinen 1.1-hyöty dilitoituu jossakin vaiheessa, mutta missä? Ei tietenkään missään vaiheessa, koska todellista arvoa ei koskaan ole edes syntynyt. Ei voi poistaa sellaista mitä ei ole aktivoitu, jos nyt ilmaistaan asia talousalan termein.

Mitään käytännön voittoa/tappiota ei uuden auton ostaja tee auton arvon suhteen pelkästään 31.12/1.1-asiasta johtuen, puhumattakaan siitä että maankuulu Perähikiän mummo edes miettisi mitään tähän liittyvää. Yritä nyt sitten sanoa mummolle että auto on vuotta uudempi kuin päivää vanhempi täysin sama verrokki, hinta tosin on X euroa kalliimpi eikä tätä eroa saa tingittyä mitenkään. Minkä auton mummo valitsee? Olen itse lähes 100-varma että 31.12-rekisteröidyllä autolla mummo köröttelee juomaan pullasumpit pirtissään.

Urlaub

Lainaus käyttäjältä: skriko - 01.12.12 - klo:01:25
Mikäli koulun maantietotunneilta jotain muistan, Suomi on kuulunut Eurooppaan jo kauemmin kuin me olemme eläneet yhteensä.

Maantieteellisesti ehkä, mutta autokaupan osalta liityimme Eurooppaan vasta vuonna 2002, kun Antti Siilin ja hänen asianajajansa Petteri Snell kaatoivat autoveromuurin EY-tuomioistuimessa. Ilman heitä uudet autot olisivat ehkä 25 %:a kalliimpia ja käytetyt 50-75 %:a. Eikä mitään vähänkään eksoottisempia autoja edes olisi tarjolla kuin yksittäisiä kappaleita.

vorkki

Entäpä kun vuoden lopulla tulee kokonaan uuden sukupolven malli? Tuolla on liikkeiden pihat täynnä esim 6-koppaisia Golfeja joiden mallivuosi valmistenumeron perusteella on 2013. Niitä on jo kesästä saakka myytykin. Sitten on 7-koppaisia jotka on rekisteröity 2012. Ei taida toimia että 6-koppaista yrittää jossain vaiheessa myydä MY2013 autona?
Välttelee viimeiseen hengenvetoon asti tulemasta henkisesti niin vanhaksi että auton... äh, tulin jo.

Urlaub

Lainaus käyttäjältä: Teutonic - 01.12.12 - klo:08:05
No jaa, käsittääkseni kaikkien autonvalmistajien markkinointi- ja myyntimateriaaleissa, ml. hinnastoissa, ja tähän liittyvissä Suomeen lokalisoiduissa aineistoissa, puhutaan vain ja ainoastaan mallivuodesta (MY2012, MY2013, jne). Olettaisin että ainakin ne ihmiset jotka vilkaisevat ko. aineistoja pitävät vain ja ainoastaan MY-käsitettä ohjenuoranaan. Ei niissä prujuissa ole kertaakaan osunut silmään mitään rekisteröintipäivähöpinää. Onhan 1.1 rekisteröity auto oikeasti vaan 0,27%:sti (1/365) ko. vuoden auto... Sitten kun auto on riittävän vanha niin puhutaankin pelkästään käyttöarvosta, jolloin hinnoitteluun vaikuttaa jopa kuinka paljon polttoainetta on tankissa jne., ei rekisteröintipäivä. Ts. imaginäärinen 1.1-hyöty dilitoituu jossakin vaiheessa, mutta missä? Ei tietenkään missään vaiheessa, koska todellista arvoa ei koskaan ole edes syntynyt. Ei voi poistaa sellaista mitä ei ole aktivoitu, jos nyt ilmaistaan asia talousalan termein.

Et sinä talousguru ole ainakaan markkinointia pääaineenasi lukenut.  ::)

Maailma on täynnä mainoksia ja kaupassa tuotemerkit taistelevat tilasta hyllyjen päädyissä tai kulkukäytävien varresta. Kun kauppias ilmoittaa sijoittaa tuotteen näkyville ja hinnaksi "3 kpl kympillä", niin myyntikäyrät nousevat kohti koillista, vaikka se hinta olisikin täysin listahinnan mukainen.

Ei autokauppa sen kummempaa ole ja siksi sinun lähestymistapasi tämän vuosimalliasian tarkasteluun on lähtökohdiltaan väärä. Ei näitä asioita voi insiinörimäisellä järkeilyllä ratkoa.

Urlaub

Lainaus käyttäjältä: vorkki - 01.12.12 - klo:08:30
Entäpä kun vuoden lopulla tulee kokonaan uuden sukupolven malli? Tuolla on liikkeiden pihat täynnä esim 6-koppaisia Golfeja joiden mallivuosi valmistenumeron perusteella on 2013. Niitä on jo kesästä saakka myytykin. Sitten on 7-koppaisia jotka on rekisteröity 2012. Ei taida toimia että 6-koppaista yrittää jossain vaiheessa myydä MY2013 autona?

Tuossapa se ongelma onkin, kun sitä MY:tä ei oikein mistään saa selville.

Autonostajan helposti selvitettävä faktoja ovat ensirekisteröintipäivämäärä ja sitten vielä valmistenron vuosimallia merkkaava koodi. Ne näkee rekisteriotteesta ja ovat kiistattomia faktoja.

Entä MY? Voisiko joku viisas kertoa, että jos olisin ostamassa vaikkapa Nissan Tiidaa, niin mistä erotan MY2010 ja MY2011:t? Tai pysytään edes Volkkareissa, miten erotan MY2010 ja MY2011 Golfit?

Teutonic

Lainaus käyttäjältä: Urlaub - 01.12.12 - klo:08:35
Tuossapa se ongelma onkin, kun sitä MY:tä ei oikein mistään saa selville.

Autonostajan helposti selvitettävä faktoja ovat ensirekisteröintipäivämäärä ja sitten vielä valmistenron vuosimallia merkkaava koodi. Ne näkee rekisteriotteesta ja ovat kiistattomia faktoja.

Entä MY? Voisiko joku viisas kertoa, että jos olisin ostamassa vaikkapa Nissan Tiidaa, niin mistä erotan MY2010 ja MY2011:t? Tai pysytään edes Volkkareissa, miten erotan MY2010 ja MY2011 Golfit?

Asian ydin olikin, että onko esim. MY2010 Golf-verrokkeiden välillä (täysin identtiset autot) arvoeroa jos rekisteröinti on suoritettu 31.12 tai 1.1. Eli tässä ei verrata eri vuosien MY-versioita keskenään vaan ainoastaan autoja jonka ainoa ero on päivän erotus rekisteröintipäivämäärässä (pvm, jonka käytännössä voi itse valita, ei vaikuta auton teknisiin ominaisuuksiin mitenkään).

HolyDiver

Lainaus käyttäjältä: VWRiddare - 30.11.12 - klo:20:23
Jep jep. Näin se vaan menee. Mutta kun veijari myy sitä autoa taas eteenpäin, niin sillon kyllä muistetaan mainita, että joo, onhan tämä mallia -12, vaikka onkin rekisteröity -11 ;)

Juup, noin siinä tapahtuu. Tosin se ei lämmitä enää entistä omistajaa millinkään vertaa, vaikka hän kuinka olisi aikanaan halunnut autonsa olevan vuotta uudempi.
S3 8V Sedan -19

Emil Eagle

Lainaus käyttäjältä: Urlaub - 01.12.12 - klo:08:35
selvitettävä faktoja ovat ensirekisteröintipäivämäärä ja sitten vielä valmistenron vuosimallia merkkaava koodi. Ne näkee rekisteriotteesta ja ovat kiistattomia faktoja.

Autoni on ensirekisteröity 2002. Valmistenumeron 10. merkki on 7, joten wikipedian artikkelin mukaan autoni on vuosimallia 2007  :D
Kiitokset mukavasta foorumista.

skriko

#236
Lainaus käyttäjältä: Teutonic - 01.12.12 - klo:08:46
Asian ydin olikin, että onko esim. MY2010 Golf-verrokkeiden välillä (täysin identtiset autot) arvoeroa jos rekisteröinti on suoritettu 31.12 tai 1.1. Eli tässä ei verrata eri vuosien MY-versioita keskenään vaan ainoastaan autoja jonka ainoa ero on päivän erotus rekisteröintipäivämäärässä (pvm, jonka käytännössä voi itse valita, ei vaikuta auton teknisiin ominaisuuksiin mitenkään).

Sillä päivän erolla ei ole mitään merkitystä jos toinen on rekisteröity 5.4.2012 ja toinen 6.4.2012. Silläkään ei ole merkitystä hinnassa jos toinen on rekisteröity 5.4.2012 ja toinen uudempaa vuosimallia 8.8.2012. ( ellei vuosimallissa ole huomattavia eroja).
Mutta sillä päivän erolla on merkitys jos se päivä kohdistuu eri vuoteen. Silloin puhutaan rekisteröintivuoden erotuksesta. Ero on noin 8% auton brutto tai nettohinnasata.
Pitäessäni autoliikettä, ostimme muutaman kerran yhtiökumppaninin kanssa täysin samanlaiset autot yhtäaikaa. Rekkarissakin oli joskus vain yhden numeron heitto. Kaverillani poltti uusi auto aina enemmän kuin minulla ja rekisteröi sen aina kaupantekovuonna. Minä maltoin ajaa firman myyntiautoilla ja kilvitin uutukaisen 2-4.1. seuraavan vuoden puolella
Seuraavan kerran esim. Tampereella BMW:n merkkiliikkeessä vaihdoimme samanlaiset mustat BMW:t. Kuinkas kävikään, kaverini 3000 vähemmän ajettu samanlainen ja samana päivänä tehtaalta maahan tullut Ford olikin 1 800â,¬ halvempi hyvityshinnaltaan. Näin kävi kolme kertaa.
Te jotka niin tietoviisaina väitätte että rekisteröintivuodella ei ole merkitystä auton hintaan kertokaa vastaavanlainen esimerkki.


skriko

#237
Lainaus käyttäjältä: Teutonic - 01.12.12 - klo:08:05
No jaa, käsittääkseni kaikkien autonvalmistajien markkinointi- ja myyntimateriaaleissa, ml. hinnastoissa, ja tähän liittyvissä Suomeen lokalisoiduissa aineistoissa, puhutaan vain ja ainoastaan mallivuodesta (MY2012, MY2013, jne). Olettaisin että ainakin ne ihmiset jotka vilkaisevat ko. aineistoja pitävät vain ja ainoastaan MY-käsitettä ohjenuoranaan. Ei niissä prujuissa ole kertaakaan osunut silmään mitään rekisteröintipäivähöpinää. Onhan 1.1 rekisteröity auto oikeasti vaan 0,27%:sti (1/365) ko. vuoden auto... Sitten kun auto on riittävän vanha niin puhutaankin pelkästään käyttöarvosta, jolloin hinnoitteluun vaikuttaa jopa kuinka paljon polttoainetta on tankissa jne., ei rekisteröintipäivä. Ts. imaginäärinen 1.1-hyöty dilitoituu jossakin vaiheessa, mutta missä? Ei tietenkään missään vaiheessa, koska todellista arvoa ei koskaan ole edes syntynyt. Ei voi poistaa sellaista mitä ei ole aktivoitu, jos nyt ilmaistaan asia talousalan termein.

Mitään käytännön voittoa/tappiota ei uuden auton ostaja tee auton arvon suhteen pelkästään 31.12/1.1-asiasta johtuen, puhumattakaan siitä että maankuulu Perähikiän mummo edes miettisi mitään tähän liittyvää. Yritä nyt sitten sanoa mummolle että auto on vuotta uudempi kuin päivää vanhempi täysin sama verrokki, hinta tosin on X euroa kalliimpi eikä tätä eroa saa tingittyä mitenkään. Minkä auton mummo valitsee? Olen itse lähes 100-varma että 31.12-rekisteröidyllä autolla mummo köröttelee juomaan pullasumpit pirtissään.
Voi Teutonic parka. Tottakai perähikiän mummo köröttelee kotiin 31.12. rekisteröidyllä autolla. Hän on niin pätevä talousasioissa ja ostaa sen siksi, kun saa sen 27 600 eurolla, kun se 2.1. rekisteröity maksaisi 30 000. Mummo käyttää hyväkseen sitä, kun sinä olet rekisteröinyt autosi 31.12 ja saanut siitä 2 400 huonomman hyvityksen kuin se joka on kilvittänyt autonsa 2.1. Mummo kiittää, ajelee pirttiinsä ja heittää vielä sekaan kossua ja ajattelee sinua lämpimästi kun kilvitit autosi joulukuussa.

Teutonic

Lainaus käyttäjältä: skriko - 01.12.12 - klo:21:52
Kuinkas kävikään, kaverini 3000 vähemmän ajettu samanlainen ja samana päivänä tehtaalta maahan tullut Ford olikin 1 800â,¬ halvempi hyvityshinnaltaan.

Eli autot eivät olleet sittenkään täysin identtiset, olihan toinen auto ajettu 3.000 km vähemmän (mikähän oli kokonaiskilometrit per auto)? Toiseen, enemmän ajettuun oli ehkä jo ehditty suorittaa suurempi huoltotoimenpide (ja katsastus) tiettyjen km-lukujen tai aikalimiittien ylittyessä tms. Miten sitten maali, väri, yleiskunto, sisusta, renkaiden ja vanteiden kunto, varusteet, savuttomuus, jne.? Myös ostokohteen (tässä oli kyse hyvityshinnasta) speksit/ehdot saattavat vaikuttaa asiaan, ja [kaveruus]suhteet, ynnä muut "lehmänkaupat").

Tätä vääntöä voi nyt jatkaa kuinka pitkälle tahansa. Koen että tämän threadin käsittely alkaa vähitellen omalta osaltani olla tässä. Vetreämmät voimat jatkakoon aiheen käsittelyä.

monster

Lainaus käyttäjältä: skriko - 10.12.11 - klo:23:08
Niinhän siinä yleensä käy jos vuosimallimuutoksessa ei ole hirveitä eroja. Eri asia on jos esim. korimalli on muuttunut. Monesti voi saada kovemman hinnan ja saakin esim. 2007 rek. 2006 vm, kuin 2006 rek. 2007 vm.  Käytäntö on alkuaamenista tähän päivään ollut se, että liike katsoo ostaessaan vain rek. päivää, mutta myydessään yrittää keksiä vaikka millä verukkeilla autosta uudemman vaikka ei se olisikaan.Itse käytin tällaista myyntitekniikkaa. Esim. jos oliauto jonka korimalli oli muuttunut ja se oli uusikorinen mutta rekisteröityedellisen vuoden puolella laitoin ilmoitukseen 1997/1998. Asiakkaan kysyessä mitä tuo tarkoittaa kerroin että auto on rekisteröity 97 puolella mutta vuosimalliltaan 98.Lisäksi kerroin että esim huhtikuussa 97 rek. auto on täysin erilainen.

Mitenkäs skriko sepitti asiaa vuosi sitten  ::)
ex:t: F31, B9, B8 TDIq, A3 8V 2.0TDIq, B7 DTM, B7 3.0TDIq, A6 4F, A3 8p, B6 1.8Tq+1.9TDIq, Audi Coupe Quattro 2.8, Skoda Yeti 4X4, Ocu II 4X4 TDI, VW Golf II+IV+V GTI // Subaru Forester XT, Dacia Duster 1.5dci 4wd, Alfa 159 Q4 2.4JTDm, Clio Sport RS III, Peugeot 205 GTI

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy