Yleistä Sciroccosta

Aloittaja RoccoScientist, 07.12.09 - klo:00:30

« edellinen - seuraava »

Mikko

#3960
Jatkan yksinpuhelua Dectanen Dayline-ajovaloista, kun illalla lueskelin vähän enemmän. Tässä lyhyt referaatti:

Huomioita:
- harva lediviiva näyttää vanhanaikaiselta vrt. Audin toteutus
- halogeenipolttimo ei sävyltään sovi ledien kanssa, sama koskee päiväajovaloa
- päiväajovalojen virkaa toimittavat "joulukuusivalot" (= 6 kpl W5W lamppua) valoteholtaan mitättömät (miksi ei ledit?)
- yhdellä polttimolla pitkät ja lähivalot, valotehosta ei tuolla vielä sanottu mitään.

Laadusta:
- ledeissä merkittäviä sävyeroja
- "joulukuusivalot" eivät pysy paikallaan (siksi kuvissa eristysnauhaa), tippuvat tärinässä
- pitkille vaihto aiheutti jotain epämääräistä kolinaa
- toinen valaisimista oli sisältä rikki, avatessa sieltä mm. irtoavia osia, ledit eivät toimineet ym.

Pikkasen kun olisivat miettineet asioita tarkemmin ja panostaneet laatuun niin olisi voinut kiinnostaa. Mutta ilmeisesti on ollut tarvetta pitää halvasta hinnasta kiinni ja sehän ei yleensä tarkoita hyvää. Tuolla sanottiin kyllä myös, että saattoivat olla jotain esisarjaa ja sen piikkiin saattaa mennä osa vioista.

PS: http://translate.google.com/#de/en/VW%20Scirocco%20III ???

Kasis

^Moni kakku päältä kaunis.  ;D
Nuo uudet on ihan asiallisen näköiset, mutta melkoisia purkkaviritelmiä joutuu tekemään.
Mahtaako noilla olla mitään E-hyväksyntää, jos laatu on tuota tasoa?
Scirocco & VI Golf Variant

RoccoScientist

Alkavat suunnitelmat vähän syyhyttää näppejä. Jos vaikka laitattaisi uudet talvikitkat nykyisille kesävanteille jonkun ajan päästä ja laittaisi tuon Team Dynamics + nastat -setin kiertoon (ET on kuitenkin vähän väärä Sciroccoon). Talven aikana voisi sitten pienen pakon edessä pistää kesäsetin tilaukseen mahdollisen muun romppeen mukana.

Osaisikos ja jaksaisikos oopp99 muuten vähän vielä valaista tuota pusla-asiaa? Sciroccon alustassa kun puslia on vähän kaikkialla. Onko jossain hyvää selitystä siitä, miten mikäkin pusla vaikuttaa teoriassa ajotuntumaan, vai kannattaako uusia vain kaikki kerralla, jos niikseen tulee?
Ex: Scirocco BlueMotion Technology 1,4 TSI 90 kW

oopp99

Lainaus käyttäjältä: RoccoScientist - 02.10.12 - klo:15:27
Alkavat suunnitelmat vähän syyhyttää näppejä. Jos vaikka laitattaisi uudet talvikitkat nykyisille kesävanteille jonkun ajan päästä ja laittaisi tuon Team Dynamics + nastat -setin kiertoon (ET on kuitenkin vähän väärä Sciroccoon). Talven aikana voisi sitten pienen pakon edessä pistää kesäsetin tilaukseen mahdollisen muun romppeen mukana.

Osaisikos ja jaksaisikos oopp99 muuten vähän vielä valaista tuota pusla-asiaa? Sciroccon alustassa kun puslia on vähän kaikkialla. Onko jossain hyvää selitystä siitä, miten mikäkin pusla vaikuttaa teoriassa ajotuntumaan, vai kannattaako uusia vain kaikki kerralla, jos niikseen tulee?

Yritetään... :)
Nopealla googlella lyhyt juttu mitä puslat yleisesti tekevät:
http://www.autos.com/aftermarket-parts/understanding-suspension-bushings

Ja tuolta puslat mitä Sciroccoon helposti (esim Euroracing/USParts) löytyy:
http://www.powerflex.co.uk/products/Scirocco+Mk3+13+%282008-%29-2637/1.html
Muitakin valmistajia toki on.

Itse vaihdoin siis sen moottorin ison heiluntatuen (Lower Engine Mount Insert (Large)), ja sen vaikutus oli huomattava. Moottorintärinät ja värinät välittyy sisälle huomattavasti vanhaa selvemmin, parhaiten huomaa kun auto on paikallaan jarru painettuna, pakki päällä. Toki samalla myös moottorin keinunta väheni samassa mittakaavassa, huomaa varsinkin jos kaasun painamisen jälkeen kaasun nostaakin (tai toisinpäin), vanhalla vakiopuslalla moottori heijaa niin paljon että vaikuttaa auton vetoon. Tämänhän pitäisi säästää voimansiirron ja pakoputkiston osiakin tasaamalla rasituksia ja vähentämällä noita vääntymisiä.

Lisäksi vaihtoon meni etualatukivarsien sisemmät puslat, taaempi vaihtui whitelinen anti lift kitin settiin (muuttaa samalla pyöränkulmia) ja etummainen powerflexiin. Näiden myötä rengasmelu lisääntyi ehkä hieman (mielestäni ei huomattavasti autossa jossa se varsin kova oli jo ennestään), mutta suurempana huomiona on tietuntuma joka on nyt selvästi tarkempi. Tien pinnan tuntee ratin välityksellä tarkemmin, joka tietysti kaikkien mielestä ei ole näillä suomen teillä pelkästään hyvä asia. Minua ei haittaa mutta noilla pidemmillä tauottomilla matkoilla kyllä huomaa että ranteet ovat ajon jälkeen 'rasittuneemmat' kuin ennen. Toki myös alustan 'joustaminen' kurviin käännettäessä on vähentynyt ja pidon rajan voi tuntea nyt tarkemmin, empiiriset tutkimukset ovat kesken.. :)

Kallistuksen vakaajat olisivat tässä vaiheessa seuraavat operaatiot (ellei noita kuuluisia jarruja lasketa). En niihin pelkkiä puslia lähtenyt vaihtamaan, mutta näin jälkeenpäin kun selvisi että tukivarsien puslien vaihtoa varten piti 2.0:ssa se apurunko pudottaa kuitenkin alas, olisi kannattanut laittaa vakaajat ja niiden puslat samalla. Toki nämä eteen ja taakse, muuten muuttuu balanssi.

Disclaimer, minä näistä mitään tiedä, kunhan testailen... ;)
Scirocco 2009 2.0 TSI DSG (Dynaudio, ACC, Xenon), APR stg1, EBC, Whiteline, Powerflex, Eibach, Collinite :)

RoccoScientist

Kiitokset. Taidan jättää puslat vielä hautumaan. Tosin tuo moottorin iso heiluntatukihan oli ilmeisesti aika helppo asentaa, eli sitä voisi ihan piruuttaan kokeilla... Iskarit ja jarrut polttelevat tällä hetkellä aika pahasti, samoin kuin se pirskatin äänieristyskäsittely. Nämä taisit itsekin jo linkata ja toimisivat varmaan tässä nuhapumpussa. Kovin isothan nuo eivät ole ja esimerkiksi R:n jarrut ovat suuremmat (edessä 345 mm, takana 310 mm). R:n jarrujen asentaminen vaan tulee aika hintavaksi, ainakin jos haluaa myös takajarrut. Volkswagen Racingilta löytyisi kuusimäntäiset jarrut 352 mm levyillä eteen, jos pysäytysvoimaa kaipaa vielä enemmän (linkki). Hinta vaan taitaa olla aika suolainen ja 18" vanteet ovat must.
Ex: Scirocco BlueMotion Technology 1,4 TSI 90 kW

Mikko

Täällä oli jotain jarrupäivitys-settejä: http://www.awesomegti.com/car/vw/scirocco?subpart=436 :)

RoccoScientist

Juu vaihehtoja kyllä löytyy, useimpien päivityssettien hinta vaan karkaa ainakin omalla kohdallani. =) V-Maxx tuntuisi olevan sopivin vaihtoehto omiin tarkoituksiin ja budjettiin.
Ex: Scirocco BlueMotion Technology 1,4 TSI 90 kW

Mikko

Mä olen ajatellut, että omiin jarrupäivitysintresseihin riittäisi tuo Awesome GTI:n listan ensimmäinen jarrupäivitus. Eli siis maalipurkki. ;D

skriko

Syyskuussa 2012 rekisteröity 0 kappaletta uusia Sciroccoja.

Taskukeke

Tietääkös joku miten peilinkuoret lähtevät kätevästi irti sirottimesta?  :) Ensi viikolla mahdollisesti menisivät maalaukseen.

proV1



Lainaus käyttäjältä: skriko - 04.10.12 - klo:22:16
Syyskuussa 2012 rekisteröity 0 kappaletta uusia Sciroccoja.

No en sinänsä ihmettele ylläolevaa tietoa. Paikallisella Laakkosella ei ollut enää edes Scirocco-esittelyautoa sisätiloissa, kun viimeksi talossa kävin. Kaikista muista konsernin päätuotteista kyllä mallikappaleet sisällä olivat. Eipä tuolla taktiikalla ainakaan kauhean montaa uutta asiakasta saada Roccoon pariin. Nooh, aina sen parempi meille muille tämän "harvinaisuuden" omistajille :)

Mikko

Lainaus käyttäjältä: Taskukeke - 04.10.12 - klo:22:29
Tietääkös joku miten peilinkuoret lähtevät kätevästi irti sirottimesta?  :) Ensi viikolla mahdollisesti menisivät maalaukseen.

http://www.sciroccocentral.co.uk/roccopedia/index.php?title=Removing_Mirror_Caps

Taskukeke

Kiitokset Mikko! :) Pystyyköhän/kannattaako autolla ajaa ilman noita kuoria pari päivää? Sen verran menisi peilien maalauksessa aikaa. Lähinnä mietin onko kuoren alla jotain säälle herkkää elektroniikkaa yms.

Mikko

Teippaa muovipussit peilien ympärille. Peilin kohdalle voi sitten leikata aukon. jollain kosteutta kestävällä maalarinteipillä kun vetää niin ei jämähdä liikaa kiinni. Kerran tuli nähtyä auto jossa oli näin tehty ja epäilin että peilinkuoret oli maalauksessa kun oli muutenkin laitettu auto.

Taskukeke

Ajattelin aivan samaa eli näillä mennään sitten ensi viikolla. Kaipa sitä voisi pari kuvaakin räpsästä tyylikkäästä tee-se-itse-virityksestä. ;D

RoccoScientist

Kaksi kärpästä yhdellä iskulla: Laittelin tänään CRC:tä pompauttajiin, lukkoihin ja ovien sekä takaluukun saranoihin ja eikös toinen pompauttajista sitten lentänyt vapauteen kun hetken sai olla kannattelematta luukun painoa. Lisäksi käynnistettäessä kone piti uutta ja outoa ääntä parin sekunnin ajan, ettei vain olisi ketju rallattanut. Noh, auto on menossa vaihteiston takia huoltoon maanantaina, pitänee mainita asiasta. Pompauttajaa en kyllä jaksa hankkia uutta ainakaan nyt.
Ex: Scirocco BlueMotion Technology 1,4 TSI 90 kW

Mikko

#3976
550 eur + rahtikulut (~120 eur) saisi R-line puskurit, heijastimet ja sovitteet puuttuu takaa, mutta diffuusori kuuluu hintaan. Ihan uudet, mutta väärässä värissä (viper green ja oryx white)... Pitäisiköhän kytätä, että saisi oikeassa värissä, kun voivat kuitenkin kuljetuksessa naarmuuntua (tai olla naarmuiset, kun täydellistä pintaa ei lupaa) ja silti mennä maalattaviksi... Myyjä vähän lupaili, että candy whiteä saattaisi olla tulossa.

Niin joo ja jotenkin pitäisi saada rouva vakuutettua, että hommassa on järkeä (vaikka ei siinä taida oikeasti olla). Ei hirveästi innosta pomppinut kun vähän vihjasin suunnitelmistani. :D

Tomas

Pitääpä ilmoittautua, kun täältä jo monta hyvää vinkkiä oon löytänyt lyhyessä ajassa. :)

Syyskuusta alla Scirocco 1.4 TSI 118 kW DSG -12 Candy White. Arkipäivittäin liikkeellä Siuntio-Töölö välillä Länkkärillä...

Mikko

Tervetuloa joukkoon harmaaseen!

Samaa tietä tulee arkisin suhattua, tosin vaan se Espoon sisälle mahtuva pätkä. Pitää alkaa moikkailemaan muille valkoisille Sciroccoille. :D

Kasis

Lainaus käyttäjältä: Tomas - 07.10.12 - klo:19:32
Pitääpä ilmoittautua, kun täältä jo monta hyvää vinkkiä oon löytänyt lyhyessä ajassa. :)

Syyskuusta alla Scirocco 1.4 TSI 118 kW DSG -12 Candy White. Arkipäivittäin liikkeellä Siuntio-Töölö välillä Länkkärillä...
Tervetuloa.  :)

Onko ihan uusi auto vai sinulle "uusi"?
Minkäslaisten varusteiden kera liikut roccolla?
Scirocco & VI Golf Variant

Tomas

Lainaus käyttäjältä: Kasis - 07.10.12 - klo:19:53
Tervetuloa.  :)

Onko ihan uusi auto vai sinulle "uusi"?
Minkäslaisten varusteiden kera liikut roccolla?

Esittelyautona ollut toukokuusta. Uutta olin tilaamassa, mutta kun samalla varustesetillä ja spekseillä oli tarjolla (+ kärsimätön luonne), päätin korjata koeajon jälkeen talteen.

Tässä tää virallinen litania sen kummemmin erottelematta perussettiin kuuluvia (putkenpäät tilasin Tsekeistä, niitä odotellessa):
Automaattivaihteisto, Sport-paketti, Bi-Xenon -ajovalot, sumuvalot, Peilipaketti, Pysäköintitutka Park Pilot, ESP-ajonvakautusjärjestelmä, Täysautomaattinen ilmastointilaite, Climatronic, Vakionopeudensäädin, Ajotietokone, Kevytmetallivanteet Daytona 8 J x 18, Ikkunaturvaverhot, Sähkötoimiset lasinnostimet edessä, Takasivulasit ja takalasi tummennettu, kangas-Alcantaraverhoilu, kangasmatot, musta kattoverhous, poljin pinnat harjattua jaloterästä, Radiojärjestelmä RCD 510 kosketusvärinäytöllä, Integroitu 6 CD:n vaihtaja, Audioliitäntä MEDIA-IN, Matkapuhelinvalmius Bluetooth.

Kovin tyytyväinen valintaan kaikin puolin, vaihdoin Volvo S40:sestä...

RoccoScientist

Meni sitten eilen illalla se toinenkin pompautin rikki. Nyt takaluukku ei enää irvistä lainkaan, mutta avaaminen on hiukan nihkeää...

Tervetuloa joukkoon, Tomas! Mukavalta paketilta vaikuttaa. :)

Ex: Scirocco BlueMotion Technology 1,4 TSI 90 kW

skriko

Tomas. Tervetuloa palstalle ja tyytyväisten Roccoilijoiden joukkoon.

Mikko

#3983
Pitäisköhän hommata tämmönen lippa? :P



Tullut taas vähän eBaytä selattua. ::)

Edit: Nyt olisi valkoista R:n puskuria saatavilla.. Pitäisköhän? Tuossa nyt vaan puutteena tuo väärä diffuusori.

niko

Tervetuloa minunkin puolesta, Tomas! :)

Mikko, mitä tuollainen lippa sitten kustantaisi? Ihan näppärän näköinen yksityiskohta valkoseen kärryyn, peukku! :D

VW Scirocco 1,4TSI 118kw

Mikko

Lainaus käyttäjältä: niko - 08.10.12 - klo:01:07
Mikko, mitä tuollainen lippa sitten kustantaisi? Ihan näppärän näköinen yksityiskohta valkoseen kärryyn, peukku! :D

130 euroa + toimituskulut. Ehkä vähän turhan paljon tuollaisesta mistä ei oikein tiedä miltä ihan oikeasti näyttää. Mutta voisi olla vaihtoehto r-line etupuskurille. Näyttäisi vielä kiiltävän mustana (hiilikuituisena?) hieman paremmalta... Joskus jossain näin tuollaisen hiilikuitu-lipankin, mutta ei nyt tähän hätään tullut uudelleen vastaan. Kuinkakohan vaan tuon kanssa saisi kyntää maanpintaa kokoajan. :D

Taskukeke

Tervetuloa Tomas!  :)

Voisitko laittaa kuvan autostasi tänne? Olen kuolannut noiden Daytona-vanteiden perään. ;D
Netistäkään en ole vielä löytänyt kuvaa vanteista scirocon alla. Ovat vain hieman liian kalliit.  :-\

Mikko

#3987
Eikös tässä yksilössä ole myös Daytonat: http://www.nettiauto.com/volkswagen/scirocco/4908872

Löytyi muuten myös se hiilikuitu-lippa: http://www.ebay.de/itm/VW-Scirocco-Carbon-FrontSpoiler-/190647712272

Kasis

Lainaus käyttäjältä: Tomas - 07.10.12 - klo:20:20
Esittelyautona ollut toukokuusta. Uutta olin tilaamassa, mutta kun samalla varustesetillä ja spekseillä oli tarjolla (+ kärsimätön luonne), päätin korjata koeajon jälkeen talteen.

Tässä tää virallinen litania sen kummemmin erottelematta perussettiin kuuluvia (putkenpäät tilasin Tsekeistä, niitä odotellessa):
Automaattivaihteisto, Sport-paketti, Bi-Xenon -ajovalot, sumuvalot, Peilipaketti, Pysäköintitutka Park Pilot, ESP-ajonvakautusjärjestelmä, Täysautomaattinen ilmastointilaite, Climatronic, Vakionopeudensäädin, Ajotietokone, Kevytmetallivanteet Daytona 8 J x 18, Ikkunaturvaverhot, Sähkötoimiset lasinnostimet edessä, Takasivulasit ja takalasi tummennettu, kangas-Alcantaraverhoilu, kangasmatot, musta kattoverhous, poljin pinnat harjattua jaloterästä, Radiojärjestelmä RCD 510 kosketusvärinäytöllä, Integroitu 6 CD:n vaihtaja, Audioliitäntä MEDIA-IN, Matkapuhelinvalmius Bluetooth.

Kovin tyytyväinen valintaan kaikin puolin, vaihdoin Volvo S40:sestä...
Tuossahan on kaikki varusteet, mitä autossa pitää olla eli HYVÃ,, SETTI!  ;)
Mitäpä sitä itseään kiusaamaan pitkillä toimitusajoilla, jos auton kerran saa "heti".

Tuossa aiemmin oli juttua roccojen rekisteröinneistä ja joku mainitsi, että syyskuussa rekisteröinti näytti 0kpl. Ilmeisesti tämä sinun yksilö on taidettu rekisteröidä jo ennen syyskuuta?
Scirocco & VI Golf Variant

Mikko

Lainaus käyttäjältä: Mikko - 07.10.12 - klo:21:54
Pitäisköhän hommata tämmönen lippa? :P
Löysin toisen kuvan... Tässä näyttää jotenkin halvalta.


Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy