Muuttoauton tuonti + yleistä muuttokeskustelua

Aloittaja pokkus, 23.07.10 - klo:10:33

« edellinen - seuraava »

pokkus

Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 05.03.12 - klo:11:06
Muuttoautojen tiimoilta on virinnyt yksi ajatus mieleen. Luultavasti aivan päätön, mutta joskus päättömätkin ajatukset toimivat. Jos toisi "ylimääräisen" muuttoauton Suomeen, maksaisi siitä verot kuten pitää ja 12kk karenssin jälkeen laittaisi sen lihoiksi.

Eli toisi vanhan auton missä on pienet verot, mutta tuontiautona sen muutostyöt ennen rekisteröintiä olisivat niin vaikeat, että harva niitä tuo. Muuttoautona rekisteröintikatsastus on huomattavasti kivuttomampi juttu. Luultavasti siis joku jenkki, isolla kasilla luonnollisesti ;) Itse kun en tiedä yhtään mitään tästä maailmasta, niin mikä malli saattaisi olla haluttua kamaa harrastajien keskuudessa?


Tätä itsekin mietin, että mikäs siinä, jos vaikka konttiin laittaisi 3 tai 4 autoa kahden sijaan. Kaksi autoista olisi melkein uusia ja niistä ottaisi veroedun itselleen ja nuo kaksi muuta olisi sitten huomattavasti vanhempia malleja ja niistä maksaisi normisti verot pois. Veroahan ei vanhalle autolle pitäisi paljoa tulla. Samaa itsekin pohdin, että mikä olisi sellainen järkiauto tänne tuotavaksi joko myyntiin tai mahdollisesti itselle harrasteeksi. Varmaan pitäisi mennä muille autofoorumeille huutelemaan, olisiko kiinnostuneita ostajia... :)

VAG!

Lainaus käyttäjältä: Taky - 05.03.12 - klo:17:15
Tätä samaa olen myös joskus pohdiskellut, koeponnista...?

No, soittelin jopa Tulliin ja Trafiin asian tiimoilta ja kyllä sieltäkin vihreätä valoa annettiin. Tämä nyt on omalla kohdalla vielä ajatusleikkiä, kun ei ole tarkoituksena ihan lähiaikoina Suomeen palata.

Lainaus käyttäjältä: pokkus - 06.03.12 - klo:16:14
Tätä itsekin mietin, että mikäs siinä, jos vaikka konttiin laittaisi 3 tai 4 autoa kahden sijaan.

Ja EU:n ulkopuolelta homman tekee houkuttelevaksi se, että muuttotavaroista ei peritä tullia eikä alvia. Vaikka autoveron maksatkin, niin tulli luokittelee autot silti muuttotavaroiksi ja niistä ei tarvitse maksaa tullia ja alvia. Ja hienona boonuksena se, että muuttotavaroilla on vain 12kk karenssi. Ja näistä on pakko käyttää kuusi ulkomailla ja vain kuusi Suomessa!

Tämä on tosin vain teoreettista höpinää, pykälien lukemista ja puhelimessa höpistyjä juttuja, joten mitään ei ole kirjallisena. Eli kannattaa itse selvittää, jos on aikeissa jotain tehdä. Tämä homma alkoi vain kiinnostamaan sivutuotteena, kun tullin ja Trafin kanssa piti selvitellä yhden tutun asioita.

pokkus

#242
Lainaus käyttäjältä: pokkus - 01.02.12 - klo:18:46
Itse lisäsin maanantaina Edgen omaan vakuutukseeni eli nyt samassa vakuutuskessa on kaksi autoa (ja tietenkin kaksi kuljettajaa). Vakuutusmaksut nousi kuukaudessa hiukan reilulla 100 dollarilla (160$/kk --> 265$/kk). Toisen auton vakuuttaminen on siis hiukan halvempaa kuin yhden, kun saa sitten noita lisäbonuksia kun samassa yhtiössä on useampi auto vakuutettuna. Kävi siis niin kuin vähän arvelinkin. Tuollaista satkun nousua nimittäin odottelin. Kovin suurta eroa Mustangin ja Edgen vakuutusmaksuissa ei ollut, vaikka olisin luullut, että Mussen vakuuttaminen olisi paljon kalliimpaa.

Nyt kun on kortti kohta ollut vuoden, niin huvikseni kysyn tarjoukset muutamasta muusta paikasta. Saa nähdä löytyykö suuria eroja hinnoissa. Usea vakuutusyhtiö kun ei suostu antamaan tarjousta ennen kuin paikallinen ajokortti on ollut vuoden omistuksessa. Jos hintaero on pieni, niin pysyttelen Geicossa, koska sillä näyttäisi homma pelaavaan suht hyvin. Tosin onnettomuustapauksessa se vakuutusyhtiön hyvyyttä vasta oikeasti koetellaan.

Tulipa vaihdettua autojen vakuutuksen Geico:lta Allstate:lle. Kyllä kannatti nimittäin nyt sain vakuutukset aikamoisen paljon halvemmalla kuin aiemmin, vaikka vakuutusrajat pidettiin samana. Geicolla vuodessa kahden auton vakuuttaminen olisi maksanu 3200 dollaria. Nyt Allstatella maksan vuodessa kahdesta autosta 2400 dollaria ja samaan hintaan kuuluu vielä 160 dollarin hintainen kotivakuutus. Vuodessa tulees siis säästöä noin 800 dollaria + etu kotivakuutuksesta. Kaveri oli edelleen sitä mieltä, että tuo on kallis ja sanoi, että pitäisi saada jonnekin 1500 dollarin pintaan vuodessa. Lyhyt ajohistoria on edelleen suurin ongelma tämän asian suhteen.

Pari viikkoa sitten yritin kysellä vakuutusta myös Met-Lifeltä, mutta sieltä ei vakuutusta edes heru ennen kuin kortti on ollut yli 3 vuotta täällä Jenkeissä. Samaa rajaa näyttää myös muutamat muutkin yhtiöt käyttävän.

sam68

Se olis vihdoinkin Camaro Hämeenlinnan tullissa. Kesti muuten PIIIITK,,,,N tää auton tulo :)
Auto menee tuosta Lempäälään muutoksia+katsastusta varten ja parin viikon sisällä pitäis olla kaikki ok.
Soittelin tuossa eilen kaverille, jolle tuli vastaava pirssi kutoskoneella ja oli ajellut autolla jo muutamana päivänä. Ainuita miinuksia oli vetely urissa ja rengasäänet. Sillä on sama setti kuin itsellä eli 275:t 20" rattaat takana ja edessä 245. Auto on kuulemma niin hieno ettei kehtaa oikein edes ajella pienen kylän raittia. :)
Muutoksia tulee siis ajovaloihin (korkeus-säätö), takavilkkuihin (oranssiksi) ja sumuvalo pitää rakentaa taakse, sekä sitten ne kyljen äärivalot pimeäksi. Nuo nyt ainakin.
Laittelen infoa kun homma etenee..

T

Jahas, kesän aikana on edessä koko perheen muuto sveitsiin, ja pitäis keksiä edullisin tapa järjestää auto kohdemaahan. Kyseessä ei ole mikään määräaikainen komennnus, vaan sinne mennään paikallisella työsopparilla töihin. Eli ulkomailla ollan 1v tai koko loppu elämä tai siltä jotain väliltä :)

Nyt on suomessa käytössä 2 autoa, jotka täälläkin esillä. Passatti jää liisarina työpaikan parkkihalliin, ja Audi tulee kohta myyntiin.


Auton järjestelyssä EU:n ulkopuolelle Sveitsiin vaihtoehdot ovat ilmeisesti

1) Viedä oma auto mukana sinne. Ei kai mitään järkeä kun tuosta 2005 mallista ei saa sitä tullin vientipalautusta, ja samanlainen käytetty on Sveitsissä paljon halvempi. Autosta on maksettu kalliit verot suomessa, ja veroa on "edelleen hinnassa" vaikka sen viesi maasta pois.

2) Myydä auto täällä korkean autoveron kotomaassa, ja ostaa samalla rahalla kohdemaasta uudempi.

3) Ostaa 2009 huhtikuun jälkeen ensirekisteröity mieluisa auto suomesta, hakea sen autoverosta vientipalautus, ja rekisteröidä kohdemaahan jolloin vientipalautuksen saa tilille. Vientipalautuksen tulli laskee samalla tavalla kuin käytettynä maahan tuodun auton verotuksen.

4) Ostaa uusi auto ilman alvia ja ilman autoveroa Suomesta, ja ajaa se Sveitsiin. Vuoden jälkeen sen voisi tuoda Suomeen, ja kolmen vuoden kuluttua myydä markkinahintaan suomessa. Veroetua saa vain 13 400eur asti, eli pitäisi ostaa uutena melko kallis auto jotta suomeen tuontihetkellä saisi maksimiverohyödyn.



Vaihtoehto 4 olisi rahallisti kannattavin tapaus, mutta kuihtuuko kannattavuus jos emme palaakaan Suomeen? Sveitsiin muutohetkellä ei tarvitse maksaa mitään veroja Sveitsiin, vaan saa ajaa 12 kuukautta suomalaisilla vientikilvillä. 12 kuukauden jälkeen tulee autolle suorittaa ”tekniset testit” (eli uusilla autoilla paperityö) ja tällöin autoon tulee Sveitsin kilvet. Myös vakuutus tulee tällöin ottaa Sveitsistä. Tässä vaiheessa ei kuitenkaan tarvitse maksaa mitään veroja.

Sveitsin autovero ja arvonlisävero tulevat maksuun vasta 24 kuukautta saapumisen jälkeen. Tällä hetkellä nämä verot ovat yhteensä 12%. Tästä autoveron osuus on neljä prosenttiyksikköä. Eli, kun 24 kuukautta saapumisen jälkeen maksan verot Sveitsiin, maksan auton SEN HETKISEST,, arvosta yhteensä 12% verot.
Car History: Passat 1.6CL vm1990, Passat 3B 1.8 vm2000, Audi A4 1.8T vm2006, Honda CR-V 2008, VAudi A4 2.0TFSI quattro vm2006, Passat Variant 2.0TDI Bluemotion 140hv vm2011, BMW X5 E70 3.0D 2007
Automaagisilla vaihteistoilla 2006 alkaen.

VAG!

Sveitsissä kannattaa selvittää oman kantonin vuosittaiset autojen käyttömaksut. Niissä on yllättävän isoja eroja ja paikoitellen vuosimaksut ovat yli tuhat frangia. Omat kokemukset ovat tosin vuosien takaa, joten tilanteet ovat voineet muuttua.

Lainaus käyttäjältä: T - 23.03.12 - klo:13:39
3) Ostaa 2009 huhtikuun jälkeen ensirekisteröity mieluisa auto suomesta, hakea sen autoverosta vientipalautus, ja rekisteröidä kohdemaahan jolloin vientipalautuksen saa tilille. Vientipalautuksen tulli laskee samalla tavalla kuin käytettynä maahan tuodun auton verotuksen.

Tästä tulikin mieleen, että kuinkahan vientipalautus suhtautuu 1.4. muuttuvaan verotukseen? Jos haen tänään vientipalautusta vaikka Touraeg V8 TDI:stä tai vaihtoehtoisesti haen palautusta vasta huhtikuussa. Saanko suuremman palautuksen huhtikuussa?

Autovalinnoissa kallistuisin vaihtoehtoon 4. koska palkkasi tulee olemaan frangeissa, joten löytyy hyvin ostovoimaa euromaissa. Bonuksena vielä se, että jos jostain syystä tulee paluu Suomeen vuoden kuluttua, niin homma toimii todella sutjakkaasti ja Suomessa voit aikanaan myydä sen "Suomiautona". Jos taas jäätte pelipaikoille, niin eipä nuo Sveitsin veroseuraamukset kovia ole.

jarppis

Lainaus käyttäjältä: T - 23.03.12 - klo:13:39
Jahas, kesän aikana on edessä koko perheen muuto sveitsiin, ja pitäis keksiä edullisin tapa järjestää auto kohdemaahan. Kyseessä ei ole mikään määräaikainen komennnus, vaan sinne mennään paikallisella työsopparilla töihin. Eli ulkomailla ollan 1v tai koko loppu elämä tai siltä jotain väliltä :)

Nyt on suomessa käytössä 2 autoa, jotka täälläkin esillä. Passatti jää liisarina työpaikan parkkihalliin, ja Audi tulee kohta myyntiin.


Auton järjestelyssä EU:n ulkopuolelle Sveitsiin vaihtoehdot ovat ilmeisesti

1) Viedä oma auto mukana sinne. Ei kai mitään järkeä kun tuosta 2005 mallista ei saa sitä tullin vientipalautusta, ja samanlainen käytetty on Sveitsissä paljon halvempi. Autosta on maksettu kalliit verot suomessa, ja veroa on "edelleen hinnassa" vaikka sen viesi maasta pois.

2) Myydä auto täällä korkean autoveron kotomaassa, ja ostaa samalla rahalla kohdemaasta uudempi.

3) Ostaa 2009 huhtikuun jälkeen ensirekisteröity mieluisa auto suomesta, hakea sen autoverosta vientipalautus, ja rekisteröidä kohdemaahan jolloin vientipalautuksen saa tilille. Vientipalautuksen tulli laskee samalla tavalla kuin käytettynä maahan tuodun auton verotuksen.

4) Ostaa uusi auto ilman alvia ja ilman autoveroa Suomesta, ja ajaa se Sveitsiin. Vuoden jälkeen sen voisi tuoda Suomeen, ja kolmen vuoden kuluttua myydä markkinahintaan suomessa. Veroetua saa vain 13 400eur asti, eli pitäisi ostaa uutena melko kallis auto jotta suomeen tuontihetkellä saisi maksimiverohyödyn.



Vaihtoehto 4 olisi rahallisti kannattavin tapaus, mutta kuihtuuko kannattavuus jos emme palaakaan Suomeen? Sveitsiin muutohetkellä ei tarvitse maksaa mitään veroja Sveitsiin, vaan saa ajaa 12 kuukautta suomalaisilla vientikilvillä. 12 kuukauden jälkeen tulee autolle suorittaa ”tekniset testit” (eli uusilla autoilla paperityö) ja tällöin autoon tulee Sveitsin kilvet. Myös vakuutus tulee tällöin ottaa Sveitsistä. Tässä vaiheessa ei kuitenkaan tarvitse maksaa mitään veroja.

Sveitsin autovero ja arvonlisävero tulevat maksuun vasta 24 kuukautta saapumisen jälkeen. Tällä hetkellä nämä verot ovat yhteensä 12%. Tästä autoveron osuus on neljä prosenttiyksikköä. Eli, kun 24 kuukautta saapumisen jälkeen maksan verot Sveitsiin, maksan auton SEN HETKISEST,, arvosta yhteensä 12% verot.

Puuttuu vaihtoehdot ostaa auto Sveitsistä uutena tai käytettynä. Vai onko hintataso paljon korkeampi siellä kuin Suomessa? Jos on jo alla tuore menopeli, niin pakkohan se ei ole autokaupoille ryhtyä.

T

2-vaihtoehto nimenomaan olisi ostaa kohdemaasta käytetty. Ihan mukavilta näyttää hinnat Autoscout.ch

Jos ostaa uuden niin ilmeisesti kannattaa ostaa Suomesta, koska täällä alhaisemmat verottomat hinnat, ja vientikilvissä voi pitää yli vuoden Sveitsissä. Ja jos kerran autovero määräytyy vasta sitten vientikilvistä luopumisen hetkellä niin tulee halvemmaksi kuin paikallisesti ostettu uusi auto?
Car History: Passat 1.6CL vm1990, Passat 3B 1.8 vm2000, Audi A4 1.8T vm2006, Honda CR-V 2008, VAudi A4 2.0TFSI quattro vm2006, Passat Variant 2.0TDI Bluemotion 140hv vm2011, BMW X5 E70 3.0D 2007
Automaagisilla vaihteistoilla 2006 alkaen.

VAG!

Lainaus käyttäjältä: T - 23.03.12 - klo:14:46
Jos ostaa uuden niin ilmeisesti kannattaa ostaa Suomesta, koska täällä alhaisemmat verottomat hinnat,

Riippuu paljon merkistä. Ja vertailu on vaikeaa, kun varuste-erot ovat yleensä aika isoja.

Jos olet menossa johonkin kansainväliseen organisaatioon tai NGO:hon töihin, niin Premiumeista kannattaa aina pyytää Suomessa tarjous. Ei siis kannata tuijottaa netissä olevia hinnastoja ;)

T

Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 23.03.12 - klo:14:22
Tästä tulikin mieleen, että kuinkahan vientipalautus suhtautuu 1.4. muuttuvaan verotukseen? Jos haen tänään vientipalautusta vaikka Touraeg V8 TDI:stä tai vaihtoehtoisesti haen palautusta vasta huhtikuussa. Saanko suuremman palautuksen huhtikuussa?


Ei taida olla tuossa vientipalautusvaihtoehdossa järkeä kuitenkaan.... Ei kai siinä ALVia takaisin makseta? Ja palautus lasketaan tullin sivujen mukaan perusauton verollisesta hinnasta eli tehdasvarusteista ei palautusta edes saa.

Jos uuden auton voi ostaa ilman ALVia ja autoveroa niin kyllä ne hinnat vaan alkaa näyttää kivoilta - vaikka vähän varusteita ruksiikin preemiumeihin  :D
Car History: Passat 1.6CL vm1990, Passat 3B 1.8 vm2000, Audi A4 1.8T vm2006, Honda CR-V 2008, VAudi A4 2.0TFSI quattro vm2006, Passat Variant 2.0TDI Bluemotion 140hv vm2011, BMW X5 E70 3.0D 2007
Automaagisilla vaihteistoilla 2006 alkaen.

SKU

Ja niinkuin Kukkanen tossa mainitsi, niin kannattaa kysellä tarjouksia uusista. Alennukset voi olla toista luokkaa kuin muuten suoralla kaupalla verollisesti. Jos sopiva maahan jo tuotu auto sattuu kohdalle, niin voi tehdä hyvätkin kaupat.
A6 Avant 3.0 TDI 150kW quattro S-tronic Business -12
Ex: A6 Avant 2.0 TFSI 125kW multitronic Business -07, A4 Avant 2.0 -03, A3 1.8T -99

Dumlir

Itse viime kesänä Sveitsiin muuttaneena ja auton syksyllä ostaneena suosittelen kyllä vaihtoehtoa 4.
Antaa joustoa kuitenkin Suomeen paluuseen sen kahden vuoden siirtymän, jos sinne on joskus palaamassa.
Ja tosiaan Suomesta ostettaessa autojen hinnat varusteineen halvempia kuin suurimmassa osassa Eurooppaa.
Itse sain alennusta n.9% verottomasta hinnasta.
Skoda Octavia RS TSI -2011

op

Lainaus käyttäjältä: jarppis - 23.03.12 - klo:14:34
Puuttuu vaihtoehdot ostaa auto Sveitsistä uutena tai käytettynä. Vai onko hintataso paljon korkeampi siellä kuin Suomessa? Jos on jo alla tuore menopeli, niin pakkohan se ei ole autokaupoille ryhtyä.

Sveitsin kalleus meille köyhempien maiden asukkaille ei ole (etenkään nykyisillä valuuttakursseilla) myytti, joten ei sieltä kannata autoa ostaa.

pokkus

Osaakos täällä kukaan sanoa miten jälkikäteen ahdetun auton saisi leimaan Suomessa muuttoautostatuksella? Onko se yhtään helpompaa kuin normaalin tuontiauton tapauksessa vai joutuuko saman paperisodan käymään myös muuttoauton tapauksessa? Nyt tarkoitan siis Mussen tapauksessa.

Mitä nyt olen itse asiasta saanut selvää, niin vaikuttaisi, että homma ei ole ihan helppo juttu. Suurimmaksi ongelmaksi taitaa tulla se, että autossa on jo vakiona liikaa heppoja painoon nähden eli teho-painosuhde on liikaa lakipykäliin verrattuna. Laissa on määrätty rajaksi 7kg/kW. Eräältä foorumilta lukaisin, että ainoa tapa olisi saada poikkeuslupa autolle. Onkohan totta ja kuinka hankala prosessi tuo on?

Tässä lainaus toiselta foorumilta:
"Olen jo kysellyt ahdetun mussen katsastuksesta AKE:n inssiltä ja saanut lisätietoja Trafista. Vastausten perusteella alkaa vaikuttaa siltä, että ko. mallin kohdalla homma ei onnistu johtuen siitä, että teho/painosuhde on jo vakiona alle laissa vaaditun minimin 7kg/kw eli 1625kg/303kW= 5.36."

Eli nyt jos tuohon laittaa vielä enemmän kitkua pellin alle, niin ei lukemat ainakaan helpotu leimaan saamiseksi :) Tuollainen Vortechin 6000 dollarin ahdinsetti, yli 600 heppaa takapyöriltä ja melkein 9 sekunnin varttimailiaika kuulostaa vaan liian houkuttelevalta yhdistelmältä ;D

T

#254
Siirretty "autonvaihtopohdiskelua" -ketjuun
Car History: Passat 1.6CL vm1990, Passat 3B 1.8 vm2000, Audi A4 1.8T vm2006, Honda CR-V 2008, VAudi A4 2.0TFSI quattro vm2006, Passat Variant 2.0TDI Bluemotion 140hv vm2011, BMW X5 E70 3.0D 2007
Automaagisilla vaihteistoilla 2006 alkaen.

sheikki

Lainaus käyttäjältä: pokkus - 24.03.12 - klo:23:20
Osaakos täällä kukaan sanoa miten jälkikäteen ahdetun auton saisi leimaan Suomessa muuttoautostatuksella? Onko se yhtään helpompaa kuin normaalin tuontiauton tapauksessa vai joutuuko saman paperisodan käymään myös muuttoauton tapauksessa? Nyt tarkoitan siis Mussen tapauksessa.

Käsittääkseni ei ole ongelma jos ko. remmikitti on "muutoskatsastettu" maassa josta auto tuodaan Suomeen. Näin ollen kyseessä on täysin laillinen auto jota olet tuomassa Suomeen muuttoautona.
Jeep Grand Cherokee V6 Limited -12, Honda CBR 600RR -06, Ducati 899 Panigale.

VAG!

Lainaus käyttäjältä: pokkus - 24.03.12 - klo:23:20
Suurimmaksi ongelmaksi taitaa tulla se, että autossa on jo vakiona liikaa heppoja painoon nähden eli teho-painosuhde on liikaa lakipykäliin verrattuna. Laissa on määrätty rajaksi 7kg/kW. Eräältä foorumilta lukaisin, että ainoa tapa olisi saada poikkeuslupa autolle.

Itse en ole ikinä omistanut niin tehokasta autoa, että olisin törmännyt tähän "ongelmaan". Onko tosiaan niin, että Suomen lakipykälissä on joku rajoite sille, että teho-painosuhde ei saa olla liian hyvä?

Sen muistan, että vuosittaiseen käyttömaksuun liian hyvä suhde vaikuttaa, mutta onko rekisteröinnissäkin tosiaan joku rajoite?

Karvis

Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 02.04.12 - klo:10:15
Itse en ole ikinä omistanut niin tehokasta autoa, että olisin törmännyt tähän "ongelmaan". Onko tosiaan niin, että Suomen lakipykälissä on joku rajoite sille, että teho-painosuhde ei saa olla liian hyvä?

Sen muistan, että vuosittaiseen käyttömaksuun liian hyvä suhde vaikuttaa, mutta onko rekisteröinnissäkin tosiaan joku rajoite?


Ei kait tuo pykälä koske kuin rakenneltuja pelejä, en tiedä sitten miten luokitellaan joku tuontiauto joka on virallisesti muutoskatsastettu lähtömaassa. Käyttömaksuun teho-painosuhteella ei ole mitään vaikutusta.
Skoda Superb 2.0TDI Ambition GreenTec

ex.Ocu hb 1.8TSI -11,Yeti 1.2TSI -10,Ocu Combi 1.6FSI -05

VAG!

Lainaus käyttäjältä: Karvis - 02.04.12 - klo:10:20
Käyttömaksuun teho-painosuhteella ei ole mitään vaikutusta.

Juu, selkeä ajatuskatkos minulta. Teho-painosuhdehan vaikuttaa vain autoveroon, jos virallisia CO2-päästöjä ei ole tiedossa.

Karvis

Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 02.04.12 - klo:10:36
Juu, selkeä ajatuskatkos minulta. Teho-painosuhdehan vaikuttaa vain autoveroon, jos virallisia CO2-päästöjä ei ole tiedossa.


Eikös autoveroon vaikuta vain auton paino, jos päästöt ei ole tiedossa ???
Skoda Superb 2.0TDI Ambition GreenTec

ex.Ocu hb 1.8TSI -11,Yeti 1.2TSI -10,Ocu Combi 1.6FSI -05

VAG!

Lainaus käyttäjältä: Karvis - 02.04.12 - klo:11:40
Eikös autoveroon vaikuta vain auton paino, jos päästöt ei ole tiedossa ???

Yleensä kyllä, mutta jos kilowatit jaettuna kokonaismassalla on vähintään 0,15, niin veron määrää korotetaan. Korotus lasketaan siten, että kokonaismassan perusteella määritelty CO2-päästö kerrotaan 1,5:llä.

jarppis

Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 02.04.12 - klo:12:19
Yleensä kyllä, mutta jos kilowatit jaettuna kokonaismassalla on vähintään 0,15, niin veron määrää korotetaan. Korotus lasketaan siten, että kokonaismassan perusteella määritelty CO2-päästö kerrotaan 1,5:llä.


Se on se käsittämätön "kateuskerroin" jota ei voi normaali ihminen ymmärtää. Jos autovalmistajaa tekee tehokkaalla moottorilla olevan kevyen auton, niin siitä joutuu Suomessa maksamaan korkeamman veron kuin sama auto, missä on hiekkasäkkejä peräkontissa.

Golfauto

Lainaus käyttäjältä: jarppis - 02.04.12 - klo:16:48
Se on se käsittämätön "kateuskerroin" jota ei voi normaali ihminen ymmärtää. Jos autovalmistajaa tekee tehokkaalla moottorilla olevan kevyen auton, niin siitä joutuu Suomessa maksamaan korkeamman veron kuin sama auto, missä on hiekkasäkkejä peräkontissa.

Kyl toi musta on ihan hyvä systeemi, mut toisaalta en ole normaali ihminen ::)

Docw

Lainaus käyttäjältä: jarppis - 02.04.12 - klo:16:48
Se on se käsittämätön "kateuskerroin" jota ei voi normaali ihminen ymmärtää. Jos autovalmistajaa tekee tehokkaalla moottorilla olevan kevyen auton, niin siitä joutuu Suomessa maksamaan korkeamman veron kuin sama auto, missä on hiekkasäkkejä peräkontissa.

Ei se ole enää kateutta, nykyään se on solidaarisuutta ;) Jatkossa ei voi kateus korttia kaivaa esiin negatiivisten kommenttien perusteeksi, pitää vain tyytyä kehumaan kommentoijan solidaarisuutta  ;D

Tuohon pokkuksen pohdintaan sen verran, että miten noita tehoja nyt sitten alettaisiin mittaamaan? ,,kkiseltään tuntuisi että jos tuontiauto on rekisterissä ja hyväksytty tieliikenteeseen täällä, niin miten katsastusinssi toteaa esim tuon liiallisen tehon? Täällä meidän osavaltiossahan on se "hyvä" puoli ettei autoja tarvitse katsastaa mitenkään.

pokkus

Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 02.04.12 - klo:12:19
Yleensä kyllä, mutta jos kilowatit jaettuna kokonaismassalla on vähintään 0,15, niin veron määrää korotetaan. Korotus lasketaan siten, että kokonaismassan perusteella määritelty CO2-päästö kerrotaan 1,5:llä.

Tuo tosiaan on ihan ristiriidassa nykyisen autoverotuksen kanssa joka perustuu auton päästöihin. Eli jos autossa on X määrä kilowatteja ja liian kevyenä autosta joutuu maksamaan lisää veroa, koska CO2-päästöt kerrotaan 1,5:llä. Jos taas autolla on tarpeeksi painoa, niin tuota 1,5:llä kertomista ei välttämättä tehdä, vaikka teho olisikin sama. Sitten kun vielä miettii, että kumpikohan auto kuluttaa enemmän, se kevyempi vai painavampi... ::) Ei taas ymmärrä logiikkaa. Ehkä se on sitä kateutta kuten jarppis totesi. Eikun sori, solidaarisuutta tarkoitin ;)

Lainaus käyttäjältä: Docw - 02.04.12 - klo:18:56
Tuohon pokkuksen pohdintaan sen verran, että miten noita tehoja nyt sitten alettaisiin mittaamaan? ,,kkiseltään tuntuisi että jos tuontiauto on rekisterissä ja hyväksytty tieliikenteeseen täällä, niin miten katsastusinssi toteaa esim tuon liiallisen tehon? Täällä meidän osavaltiossahan on se "hyvä" puoli ettei autoja tarvitse katsastaa mitenkään.

Tämä se just on, että muuttoauton tapauksessa en tiedä miten menetellään, mutta tuontipeleissä tai autot, joita modataan Suomessa, niin niille pitää löytyä viralliset dynokäppyrät todistukseksi tehoista. Sehän tosiaan on noissa ahdinpaketeissa, että kaikki ovat ns. "50 state legal" täällä ja monesta löytyy vielä tarvittaessa CARB E-paperit. Floridassahan kun katsastuksia ei tarvitse tehdä, niin nuohan on automaattisesti laillisia autoja, jos vain osat ovat laillisia :) Suurimmaksi ongelmaksi luultavasti tulee nimenomaan se, että kun täältä ei minkäänlaista "katsastuspaperia" saa autolle vuosittain, millä voisi sitten Suomessa osoittaa, että auto on ollut lähtömaassa aivan laillinen peli. Joutuu varmaan siis aivan erikseen mennä jonnekin paikalliselle "ajokonttorille" anomaan, että joku kirjoittaa todistuksen, että auto on laillisesti täällä ajossa ja rekisterissä. Varmaan arvaatkin kuinka paljon noita DMV:n tätejä tuollaiset ongelmat kiinnostavat... ;D

SKU

Pokkus, minun mielestä, ja vain minun mielestä siis, pilaisit hienon auton tuolla ahtamisella. Eikö tuossa ole jo tehoja riittävästi? Vaikka ei silti, nälkä kasvaa syödessä... Ymmärrän toki halusi.
A6 Avant 3.0 TDI 150kW quattro S-tronic Business -12
Ex: A6 Avant 2.0 TFSI 125kW multitronic Business -07, A4 Avant 2.0 -03, A3 1.8T -99

Golfauto

Lainaus käyttäjältä: SKU - 02.04.12 - klo:21:01
Pokkus, minun mielestä, ja vain minun mielestä siis, pilaisit hienon auton tuolla ahtamisella. Eikö tuossa ole jo tehoja riittävästi? Vaikka ei silti, nälkä kasvaa syödessä... Ymmärrän toki halusi.

Kyl mä kannatan ahtamista. Noi musset on kuitenkin vähän kärsineet tusina auton maineesta, kun kaikki Selänteet rahdanneet niitä tänne rahan ahneuksissaan. Tai ainakin mun mielestä suomessa on liikaa noita mopomalleja ja tommonen ahdettu olis ihan hyvä piristys. Ei toi kuitenkaan ilman ahtamista pääse niihin vauhteihin mitä ulkonäön perusteella toivois.

jarppis

Lainaus käyttäjältä: SKU - 02.04.12 - klo:21:01
Pokkus, minun mielestä, ja vain minun mielestä siis, pilaisit hienon auton tuolla ahtamisella. Eikö tuossa ole jo tehoja riittävästi? Vaikka ei silti, nälkä kasvaa syödessä... Ymmärrän toki halusi.

Hulluahan se on, mutta minua kiinnostaisi nähdä Pokkuksen youtube-pätkiä missä kumi palaa ja kunnolla ;D Autohan ei enää ole se sama, vaan jotain muuta viritysten jälkeen.

pokkus

Siis hulluahan ja täysin järjetöntä koko ahtimen laitto olisi autoon. Ei tuota järkiperustein pysty oikein mitenkään perustelemaan. Eihän nyttenkään tule huipputehoja käytettyä kuin todella harvoin, niin mihinpä niitä lisätehojakaan tarvitsisi ::) Taloudellisestikin tuossa tulee takkiin ja takuutkin menettää samalla. En nyt tiedä voiko koko Mustangin hankkimista kovin järkevästi perustella, koska paljon halvempikin ja hitaampikin auto hoitaisi aivan yhtä hyvin omat tarpeeni.

Ehkä tässä nyt kuitenkin enemmän on kyse ennemminkin siitä harrastamisesta ja mahdollisuudesta tehdä tämmöisiä modauksia. Rahallisesti homma on vielä jotenkin täällä Jenkeissä perusteltavissa toisin kuin Suomessa. Samoin kaiken maailman lakipykälät olisi Suomessa esteenä koko hommalle. Ehkä tämä ahtimen laitto menee vähän samaan kategoriaan kuin muutkin harrastukset. Ostaahan täällä foorumilla ihmiset monen tonnin kelloja ranteeseen tai optiikkaa kameroihin, vaikka vähempikin varmasti riittäisi :) Varmasti sitä sitten saattaisi Suomessa myöhemmin miettiä, että miksi en asiaa täällä Jenkeissä tehnyt, koska siellä se olisi kuitenkin ollut mahdollista.

Noiden ahtimien laittaminen on todella iso osa Mustangeja täällä Jenkeissä kuten on koko modauskulttuuri kyseiselle autolle. Siitä varmasti kertoo jo kymmenet eri pajat, jotka ovat lähinnä erikoistuneet Mustangien modailuun. Ja täällähän Ford myy ihan virallisestikin ahdettuja Mustangeja Ford Racingin ja Roushin ahtimin varustettuna. Voisin siis minä päivänä mennä Fordin liikkeeseen ja pyytää heitä asentamaan ahdin autoon siten, että takuutkin säilyy. Ei se ahdin siis tee autosta ”yhtään huonompaa Mustangia”. Kyllä se sama V8 on edelleen siellä konepellin alla jylisemässä ja eihän sitä ahdinta kuitekaan kovin moni edes näe :) Kuten jo moneen kertaan todettu, niin nuo ahtimet eivät tee autosta yhtään huomompaa päivittäiseksi käyttöautoksi ajatellen. Autolla siis kykenee ajamaan aivan kuten ennenkin eli rauhassa muun liikenteen mukana :) Mutta sitten kun haluaa auton liikkuvan, niin varmasti ne 200 ylimääräistä hevosta jotenkin vaikuttavat ;)

Lopuksi pitää toki todeta, ettei tätä ole missään kirkossa vielä kuulutettu, että ahdin autoon tulee :) Tässä vasta pohdiskellaan mahdollisia vaihtoehtoja ja niiden seuraamuksia :) Ajankohtaiseksi homma muutenkin tulisi vasta reilun vuoden päästä, kun varmistuu miten käy jatkoviisumin kanssa.

VAG!

Lainaus käyttäjältä: pokkus - 02.04.12 - klo:22:00
Varmasti sitä sitten saattaisi Suomessa myöhemmin miettiä, että miksi en asiaa täällä Jenkeissä tehnyt, koska siellä se olisi kuitenkin ollut mahdollista.

Näin asioita pitääkin ajatella. Tai siis minun mielestäni pitää ajatella. Aivan samalla kaavalla minäkin tilasin vähän tehokkaamman myllyn, kun muuton myötä tuli mahdolliseksi ajaa vähän reippaammin ihan laillisesti. Järkivalinta olisi ollut 1.8 TSI, mutta sitten se sama järki alkoi kertomaan, että nyt sulla on mahdollisuus nauttia tehokkaasta moottorista ihan laillisesti ja sitä mahdollisuutta ei luultavasti tule toista kertaa ihan heti. EU:n vihersäädökset kyllä kampittaa jopa Saksankin bahnat, vaikka vielä autotehtaiden lobbaajat ovat voitolla.

Samalla kaavalla sitä luultavasti ajattelisi, jos tulisi eteen muutto jenkkeihin. Eiköhän sitä pellin alta löytyisi iso vinkkelikasi, vaikka taaskaan siinä ei olisi mitään järkeä. Se olisi vain niin edullinen vaihtoehto jenkeissä, että ei sitä mahdollisuutta voisi olla käyttämättä.

Ei muuta kuin ahdinta kehiin, kun noin pienistä rahoista on kyse. Tehoa ei ole ikinä kakkosautossa liikaa. Kyllä meille kaikille tulee vielä ne ajat vastaan, kun tehokkaat bensamyllyt ovat lähes laittomia kapistuksia. Niillä voi käydä sitten salaa aamuyöllä ajamassa jossain pikkuteillä ja toivoa, että kukaan ei soita poliiseja paikalle, kun kuulee avoimesta ikkunasta vinkkelikasin pakoäänet.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy