Muuttoauton tuonti + yleistä muuttokeskustelua

Aloittaja pokkus, 23.07.10 - klo:10:33

« edellinen - seuraava »

Urlaub

Komia peli, vaikka Ford onkin. Tuleepa taivaspaikka varmistettua.

pokkus

Oho, taallahan tulee ihan kumarruksia :) Kiitos vaan onniteluista taas!

Tanaan oli puhetta kavereiden kanssa autoista ja yksi kavereista aikoo nokittaa Corvetella kun sanoi, etta jaa muuten jalkoihin... :) Nyt vaan miettii ostaako normaalin Veten vai Z06:n.

Geicolla ei tosiaan Suomiajohistoria olisi auttanut mitaan ja muualta en nyt edes jaksanut menna tarjouksia kyselemaan. Naita menoja pitaa alkaa sitten karsimaan ja laittamaan parempaa syyniin kun saa taman alun muuttohardellin hallintaan. Tuo agentin kayttaminen on kylla hyva idea ja pitaa pitaa se mielessa.

ps. sori ettei aakosia loydy tyonappiksesta... toivotaan etta saa selvaa.

Docw

Lainaus käyttäjältä: pokkus - 11.01.11 - klo:07:45
No vuoden vakuutukset maksoi noin 1500$ eli aika paljon kalliimpaa kuin omat vakuutukset Suomessa.

Minulla on vakuutukset vieläkin ~$160/kk samassa yhtiössä, tosin korvaussummat on tapissa.

Lainaus käyttäjältä: pokkus - 11.01.11 - klo:22:52
ps. sori ettei aakosia loydy tyonappiksesta... toivotaan etta saa selvaa.

Jos kirjoittelu ilman näppäinten tuijottelua onnistuu niin saat vaihdettua näppäimistön skandinaaviseksi. Ã,,äkköset löytyy samoilta paikoilta kuin suominäppiksessä mutta luonnollisesti näppäinten tekstit on erit.

LS

Lainaus käyttäjältä: Docw - 12.01.11 - klo:02:14
Minulla on vakuutukset vieläkin ~$160/kk samassa yhtiössä, tosin korvaussummat on tapissa.

Vertailun vuoksi Washingtonissa kahden auton vakuutus kaskolla ja $300k korvaussummalla oli alle tuon (tarkkaa en muista kun ei ole laput tässä). Californiassa oli myös lähelle tuota.

JNK

Hyvä Pokkus, hieno auto!

Täälläkin ollaan toisen muuttoauton ostossa, eka oli kansanauto Passat. Tuo edellä mainittu Prowler on kyllä makee, täällä paikallinen Hyundai-myyjä on niihin erikoistunut, useampikin yksilö myynnissä. Ohessa linkki valioyksilöön:

http://www.northfreewayhyundai.com/Houston-Hyundai-1999-Plymouth-Prowler-Base-1P3EW65G9XV505044-used.html

Mutta no, Prowler on kyllä ihan hupiauto. Eihän siinä ollut oikeastaan ollenkaan tavaratilaa. Mutta luultavasti pitäisi arvonsa, hyvä keräilykohde. Silti varmaan kallistun Camaro LT2:n puolelle, RS paketilla ja Red Jevel Tintcoat värillä, kuva ohessa. Oikeasti tekisi mieli SS:ää mutta hitsi jo tulli lätkäisee sille hirveet verot kun aioin ensi syksynä viedä sen Suomeen. Syyskuulta oli kaksi veropäätöstä SS:tä, toisen hinnaksi oli määritelty 48500 E ja toisen 61500E. Vaikka kalliimmalla oli ajettu enemmän ja oli otettu enemmin käyttöön, silti noin iso ero hinnassa tullin mielestä. Verot vastaavasti 16000E ja noin 20500E.

Mitä mieltä raati on, kokonaisinvestointi veroineen olisi SS:ään noin 10-12k EUR enemmän kuin LT2/RSmalliin. Saisko SS:tä silti helpommin Suomessa rahansa pois, olisi kuitenkin V8 kyseessä.....

Ei ole helppoa tämä päätöksenteko, miten voi auton valinta stressata enemmän kuin mitkään työkuviot tai parisuhdeongelmat??? :-)

pokkus

JNK: kiitosta vaan. Arvaa pähkäilinkö itse pitkään Camaron ja Mustangin välillä. Lopulta kun tänne Amerikkaan pääsin niin en uskaltanut edes Camaroa mennä katsomaan, koska sitten olisin voinut jahkailla vielä pari kuukautta auton valinnan kanssa :) Nyt on Musse pihassa ja ei ainakaan ensimmäisen sadan mailin jälkeen harmita ollenkaan. Vielä kun oppii kaikki auton namiskuukkelit ja saa sisäänajettua moottorin niin sitten saa vasta kaiken huvin irti. Jäykän taka-akselin tuossa Mussessa kyllä huomaa eli motariajossa 75mph vauhdissa hiukan pomputtaa normaalia autoa enemmän. Saattaa kyllä osittain johtua myös matalaprofiilirenkaista ja jäykästä alustasta.

Mitä tuohon sinun auton valintaan tulee, niin ota ehdottomasti V8. Minun mielestä ei paljon kulimalleja kannata tuoda jos meinaa auton myytäväksi tuoda. Verot mieluummin vaikka hiukan yli kuin ali. Oma vaihtoehto Camarosta olisi ollut manuaali (+short throw shifter) 2SS RS. Väreinä musta, harmaa tai oranssi. Minusta tuntuu, että Camarosta voisi muutenkin saada Suomessa myymällä paremman voiton kuin Mustangista. Mustangi tosin voisi mennä ehkä helpommin kaupaksi. Nämä tosin kaikki siis ihan hatusta heitettyjä mielipiteitä eikä mitään totuuksia. Laskin vaan käteen ja naputtelemaan eri skenaarioita ja katsomaan mikä onkaan sitten tuottavin vaihtoehto. Camaro tosin on varmasti harvinaisempi näky Suomen teillä kuin Mustangi. Mustangeja kun ainakin pk-seudulla näkee aika usein. Chevy tosin on tuomassa Camaroa ihan virallisesti maahan kohta puoliin, eikä tiedä mikä sen vaikutus on hintoihin...

VWonderman

Mites olis Hyundai Genesis?

Lainaus käyttäjältä: JNK - 14.01.11 - klo:03:23Mitä mieltä raati on, kokonaisinvestointi veroineen olisi SS:ään noin 10-12k EUR enemmän kuin LT2/RSmalliin. Saisko SS:tä silti helpommin Suomessa rahansa pois, olisi kuitenkin V8 kyseessä.....
Tottakai se V8 pitää ottaa. ;D
Very Odd Looking Vehicular Object
(•_•)

VAG!

#127
aa

kt

Mahtaisiko tuo lauseke tullin sivuilta sopia:

Tuonti EU:sta - uuden kuljetusvälineen arvonlisävero
Toisesta EU-maasta tuotavasta uudesta ajoneuvosta on suoritettava autoveron lisäksi ns. uuden kuljetusvälineen arvonlisävero Suomeen.

Uudella kuljetusvälineellä tarkoitetaan arvonlisäverolainsäädännössä moottorikäyttöistä maakuljetusvälinettä, jonka moottorin iskutilavuus on yli 48 cm³ tai teho yli 7,2 kW; ja se on myyty enintään 6 kk kuluttua sen ensimmäisestä käyttöönotosta tai sillä on ajettu enintään 6 000 km. Kuljetusväline on uusi kun jompikumpi edellytys on voimassa.

Jos maahantuoja on Suomessa rekisteröity arvonlisäverovelvollinen, suorittaa verovelvollinen ostosta arvonlisäveron kotimaan normaalin kuukausittaisen arvonlisäverotuksen yhteydessä verohallinnolle.

Jos maahantuoja ei ole Suomessa rekisteröity arvonlisäverovelvollinen, kantaa Tulli uuden kuljetusvälineen arvonlisäveron autoverotuksen yhteydessä autoveropäätöksellä.

Uuden kuljetusvälineen arvonlisävero on 23 % ajoneuvon hankintahinnasta.

Foorumilla jo vuodesta 2009.  Ateca vm21 150hv,  Citigo robot


VAG!

#130
aa

massa

Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 28.01.11 - klo:17:27
Onko kukaan joutunut maksamaan alv:tä muuttoautosta, joka on ostettu verottomana Suomesta (ilman autoveroa ja alv:tä), ajettu EU-maassa vain vientikilvissä, tuotu Suomeen vientikilvissä ja rekisteröity lopuksi normaaleihin suomalaisiin kilpiin muuttoautona?

Auton omistajan asuinmaana Suomen ulkopuolella on siis ollut EU-maa.
Kyllä on. Eli juuri ePan linkin mukainen toiminta. Tässähän yleensä helposti säästää alvissa hieman (riippuen tietysti maasta). Se alv pitää siis olla maksettuna ennen Suomeen muuttoa.
- Jos pyörä ei vedä, se jarruttaa - ex. B8 Avant 2.0TFSI quattro

VAG!

#132
aa

massa

Jos järjestelmä toimisi niin sen alv-laskun pitäisi tulla automaattisesti kohdemaan viranomaisilta, mutta näin ei ainakaan meillä käynyt. Odoteltiin semmonen 5kk.

Kauppakirjojen kanssa pyörimään paikalliseen tulliin tiskiltä tiskille ja lappuja täyttelemään. Siellä muutaman tiskin vaihdon jälkeen onnistunut maksu ja todistukset käteen suorituksesta. That's it.

Eli siis lasketaan suoraan kauppakirjan hinnasta.
- Jos pyörä ei vedä, se jarruttaa - ex. B8 Avant 2.0TFSI quattro

VAG!

#134
aa

massa

Juu vapaaehtoisesti, kun se kuitenkin on oltava maksettuna kun tulee takaisin.
- Jos pyörä ei vedä, se jarruttaa - ex. B8 Avant 2.0TFSI quattro

VAG!

#136
aa

massa

Hmm, tuossa on tietty hyvä pointti. Niinhän tuossa lukee kyllä, siitä ei kyllä ole kokemusta miten aktiivisesti perivät kun auto on jo Suomessa. Meille kuitenkin Suomesta lähtiessä annettiin selkeät ohjeet, että tullessa pitää olla maksettuna.
Palataan tähän asiaan tuossa lopummalla viikkoa. On asiaa tuonne asiasta tietävään autoliikkeeseen, niin kysyn mikä käytäntö nyt on meneillään tuon takaisin tulemisen kanssa.
- Jos pyörä ei vedä, se jarruttaa - ex. B8 Avant 2.0TFSI quattro

kt

Eikös tuo ole selkeää tekstiä?

Muuttajan on joka tapauksessa aina otettava yhteys määränpäämaan veroviranomaisiin, jotta yhteisöhankinnan arvonlisävero voidaan selvittää ja maksaa.
Jos suomalainen ostaja ei ole maksanut ajoneuvon arvonlisäveroa määränpäämaassa ja hän tuo ajoneuvon Suomeen, on määränpäämaana olleella jäsenvaltiolla oikeus periä maksamaton arvonlisävero jälkiverotuksella.
Foorumilla jo vuodesta 2009.  Ateca vm21 150hv,  Citigo robot

tn62634

Tavallisen tuontiauton kyseessä ollessa tulli vaati ainakin itseltä autoliikkeen kuitin, josta ilmeni onko alv maksettu vai ei.

Urlaub

Lainaus käyttäjältä: kt - 31.01.11 - klo:13:22
Eikös tuo ole selkeää tekstiä?

Muuttajan on joka tapauksessa aina otettava yhteys määränpäämaan veroviranomaisiin, jotta yhteisöhankinnan arvonlisävero voidaan selvittää ja maksaa.
Jos suomalainen ostaja ei ole maksanut ajoneuvon arvonlisäveroa määränpäämaassa ja hän tuo ajoneuvon Suomeen, on määränpäämaana olleella jäsenvaltiolla oikeus periä maksamaton arvonlisävero jälkiverotuksella.

Niinpä.

EU-maissa asia on selvä, koska se perustuu ALV-direktiiviin. Suomeen palattaessa tulliin tehtävän muuttoautoilmoituksen kohdalla kysytään kuittia toiseen Eu-maahan maksetusta alvista.

EU:n ulkopuolella asia on toisin ja esim. Norjaan viedyn auton saa käytännössä takaisin Suomeenkin ilman alvin maksamista, kunhan ei erehdy hakemaan norjalaisia rekisterikilpiä. Koska Norja ei ole EU:ssa, ei alvin maksamattomuus kuulu Suomen tullille pätkän vertaa.

VAG!

#141
aa

Docw

Tuli kyseltyä noita vakuutustarjouksia uudemman kerran, edelleenkin kun kustannukset ovat itselleni noin 160 taalaa /kk. Tarjoukset olivat järjestään 200+ /kk. Kun tarkemmin kyselin asiaa eräältä vakuutusyhtiöltä, niin korkeat kulut johtuvat vastikään saadusta paikallisesta ajokortista. Heidän politiikkansa mukaan vakuutuksenottajalle lätkäistään raippakerroin vakuutusmaksuun niin kauan, kun paikallinen ajokortti on ollut taskussa kolme vuotta. Kyseinen vakuuttaja ilmoitti vakuutusmaksun puolittuvan kun tuo 3v on täynnä :o

pokkus

Lainaus käyttäjältä: Docw - 19.06.11 - klo:06:54
Tuli kyseltyä noita vakuutustarjouksia uudemman kerran, edelleenkin kun kustannukset ovat itselleni noin 160 taalaa /kk. Tarjoukset olivat järjestään 200+ /kk. Kun tarkemmin kyselin asiaa eräältä vakuutusyhtiöltä, niin korkeat kulut johtuvat vastikään saadusta paikallisesta ajokortista. Heidän politiikkansa mukaan vakuutuksenottajalle lätkäistään raippakerroin vakuutusmaksuun niin kauan, kun paikallinen ajokortti on ollut taskussa kolme vuotta. Kyseinen vakuuttaja ilmoitti vakuutusmaksun puolittuvan kun tuo 3v on täynnä :o

Itsekin kyselin tuossa kuukausi takaperin parempia tarjouksia autovakuutukselle, mutta yllätys olikin suuri kun pari yhtiötä ei tehnyt tarjousta minulle ollenkaan sillä perusteella kun ajokortti on ollut Jenkeissä vasta 6kk. Sillähän ei siis ole mitään väliä, että Suomessa olen ajanut autoa ilman mitään rikkeitä 10 vuotta :) Geicon leivissä pysyin, kun se ei mitään asiasta valitellut ja kun maahan tullessa vakuutusta heiltä hain ei minulla ollut oikeastaan minkäänlaista statusta koko Jenkeissä. Ei siis ollut sossua, vakituista osoitetta (asuin hotellissa), puhelinnumeroa, paikallista ajokorttia jne. Silti vakuutuksen sai heti, kunhan maksoi samantien ensimmäisen kuukauden. No puolen vuoden päästä pitää tehdä tarjouskyselykierros uudestaan kun vuosi tulee täyteen. Nyt maksan noin 145$/kk vakuutuksesta, jossa on melkein kaikki mahdolliset optiot. Mustangi ei kuulemani mukaan ole sieltä kaikista halvimmasta päästä vakuuttaa... mistäköhän johtuu...  ::)

Vinkkinä muuten, että kannattaa yrittää saada tingattua itselleen parempi hinta nykyisestä yhtiöstä. Itse menin Geicon toimistolle ja sanoin, että nyt pitäisi saada vakuutus hiukan halvemmalla. Tyttö siinä tiskin takana ihmetteli ja sanoi, että miten hän sen voi tehdä. Sanoin takaisin, että en minä tiedä, sinähän se töissä täällä olet :) Veikkaan, että noiden työntekijöiden kädet on aika sidotut hintojen alennusten suhteen. Tekevät siis tarjouksen sinun puolesta, jonka voisit itsekin tehdä netissä. No lopputulos oli kuitenkin se, että sain noin 80$/6kk tingattua hintaa veke sillä verukkeella, että ajan vuodessa vain noin 8000 mailia. Eli jos vuodessa et aja kovinkaan paljon, niin sillä saa esimerkiksi vuosimaksua pienemmäksi.

Taky

Lainaus käyttäjältä: pokkus - 06.08.11 - klo:06:10
Nyt maksan noin 145$/kk vakuutuksesta, jossa on melkein kaikki mahdolliset optiot.

Siis vastaava yhdistelmä kuin suomessa liikennevakuutus+KASKO?
Jos niin paha ole kaluston huomoiden.

Lainaus käyttäjältä: pokkus - 06.08.11 - klo:06:10
Eli jos vuodessa et aja kovinkaan paljon, niin sillä saa esimerkiksi vuosimaksua pienemmäksi.

Millä tuota kontrolloidaan?
Onko vakuutus muuten auto vain henkilökohtainen?
Volvo Xc40 D3 Business R-Design automaatti 2018.
Mini One 1,6L, Panoramic Sunroof 2001

pokkus

Lainaus käyttäjältä: Taky - 06.08.11 - klo:10:34
Siis vastaava yhdistelmä kuin suomessa liikennevakuutus+KASKO?
Jos niin paha ole kaluston huomoiden.

Käytännössä tuo on melkein sama kuin Suomen liikennevakuutus + kasko, mutta näissä on määritelty maksimirajat kuinka paljon vakuutus korvaa. Noilla maksimikorvausrajoille voi sitten aika paljon leikkiä kuinka paljon vakuutuksia maksat vuodessa. Samon omavastuuosuuksilla voi muuttaa hintaa, kuten Suomessakin. Erona on se, että liikennevakuutus käsittääkseni korvaa vain ihmisvahingot. Kolaritapauksissa autojen vahingot korvataan erikseen eri vakuutuksella, esimerkiksi itsellä tuo maksimiraja on 50000$ eli kovin kalliiden autojen kanssa ei kannata minun kolaroida :) Tämän lisäksi on paikallinen "kasko" joka sitten korvaa, jos itse kolhit autoasi. Erikseen on vielä vakuutus luonnontuhoille, palamiselle, ryöstämiselle jne.

Itse olen lisäksi vakuuttanut oman autoni ja itseni siltä varalta, että minuun törmää joku, jolla ei ole vakuutusta ja syy on toisen osapuolen. Kuuleman mukaan noin 30% ajaa ilman vakuutusta, vaikka se on täällä myös pakollinen. Eli ilman tuota vakuutusta siis olisi mahdollista, että joku törmää minuun ilman vakuutusta eikä hänellä ole varaa maksaa minun kuluja. Täällä kun ei valtiolta tipu rahoja jos toinen on varaton. Tämmöisiä outojakin tapauksia varten pitää siis itsensä vakuuttaa. Lisäksi mulle kaupiteltiin muutaman kympin vuodessa maksava korajusvakuutus, joka on kuulemma laajempi kuin valmitajan takuu. Eli jos jotain menee rikki niin tuolta voi rahojaan kanssa pyytää takaisin. Lisäksi itselle kuuluu vakuutus joka korvaa jotain kymppejä takaisin päivässä, jos auto makaa useamman päivän pajalla jonkun rikkimenemisen takia.

Kaiken kaikkiaan koko vakuutustouhu on täällä mielestäni aika paljon mutkikkaampi kuin Suomessa. Erilaisia vakuutuksia itse "liikennevakuutukseen" on omalla yhtiöllä valittavissa 11kpl ja autolle (kasko) 5kpl.

Lainaus käyttäjältä: Taky - 06.08.11 - klo:10:34
Millä tuota kontrolloidaan?
Onko vakuutus muuten auto vain henkilökohtainen?

Käsittääkseni liikennevakuutus on henkilökohtainen eli voit ajaa myös jonkun muun autoa ja käyttää silloin omaa liikennevakuutustasi. Tämä on esimerkiksi mainiota, jos yksityishenkilönä joudut usein vuokraamaan autoja ja silloin voit käyttää omaa liikennevakuutustasi etkä joudu maksamaan vuokrayhtiöiden ryöstöhintoja. Töiden osalta jos joudun ottamaan vuokra-auton, niin silloin tosin otan aina varmuudeksi liikennevakuutuksenkin. Autot on vissiin sitten vakuutettu aina omalla vakuutuksella ja ne joudut sitten kuitenkin maksamaan erikseen. Omalla kohdalla olen sitten lisännyt omaan vakuutukseeni vaimoni nimen, joten hänellä on oikeus ajaa autoa myös minun vakuutuksella. Periaatteessa voit lainata autoa lyhyeksi ajaksi myös kaverillesi, jolla ei ole vakuutusta, mutta tällöin ollaan rajamailla korvaako vakuutus jos jotain tapahtuu. Vakuutusyhtiön kanta on se, että lyhyet lainaukset kaverille on OK, mutta pitkät ei. Mitään rajaa ei ole mihinkää kirjattu tuolle ajalle. Itse jos istut kyydissä, niin silloin asia on toki ok.

Docw

Minä laitoin kaikki vakuutukseni tappiin, meillä liikkuu liikaa jo hieman hitaammilla reflekseillä varustettuja isoisiä Bentleyllään ja Ferrareillaan. $300k siis henkilö- ja tavaravahinkojen korvaussummat. Tuo vakuutus on tosiaan henkilökohtainen joten esimerkiksi suomensukulaisia ei kannata noinvain päästää rattiin.

Elelen toivossa että vakuutusmaksut hieman halpenevat kun saan kakkosauton ostettua. Noin ainakin muiden yhtiöiden edustajat sanoivat.

pokkus

Lainaus käyttäjältä: Docw - 08.08.11 - klo:20:55
Minä laitoin kaikki vakuutukseni tappiin, meillä liikkuu liikaa jo hieman hitaammilla reflekseillä varustettuja isoisiä Bentleyllään ja Ferrareillaan. $300k siis henkilö- ja tavaravahinkojen korvaussummat. Tuo vakuutus on tosiaan henkilökohtainen joten esimerkiksi suomensukulaisia ei kannata noinvain päästää rattiin.

Elelen toivossa että vakuutusmaksut hieman halpenevat kun saan kakkosauton ostettua. Noin ainakin muiden yhtiöiden edustajat sanoivat.

100/300k$ itsellänikin on noissa henkilövakuutuksissa korvaussummana. Toisen osapuolen auton korvaussumma on sitten vain 50k$. Elelen siinä uskossa, että pitää olla todella, todella huono tuuri jos itse satun olemaan syyllinen kolarissa ja toinen osapuoli omistaa noin 100k$ auton ja auto menee aivan romuksi.

tn62634

Vieläkö New Hampshire on ainoa valtio, jossa ei tarvi vakuuttaa autoaan? Mainessa ei tarvi NH:n lisäksi käyttää turvavöitä. Muut holhoavat asukkejaan sitten enemmän.

pokkus

Lainaus käyttäjältä: tn62634 - 13.08.11 - klo:20:42
Vieläkö New Hampshire on ainoa valtio, jossa ei tarvi vakuuttaa autoaan? Mainessa ei tarvi NH:n lisäksi käyttää turvavöitä. Muut holhoavat asukkejaan sitten enemmän.

Eipä ole hajuakaan tuosta auton vakuuttamisesta NH:ssa. Varmaan Googlettamalla löytyisi. Floridassa tuo turvavyöpakko on ja sitä ei voi olla huomaamatta. Täällä kun on liikennemerkkejä tuota varten, jotka muistuttavat asiasta. Yleinen ilmaisu on "Buckle Up, It's a law". Juuri pari viikkoa sitten työkaveri sai aika isot sakot, kun poliisi oli nähnyt hänen ajavan ilman vyötä lyhyehkön matkan.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy