Ajo-opetusta

Aloittaja Quality, 13.04.10 - klo:19:39

« edellinen - seuraava »

SciroSJK

^
Koskapas moisen Galantin viimeksi näit liikenteessä? Reilu kuukausi sitten sellaisen perässä ajelin, aika haperolta näytti!

Lainaaohjauksen tehostus tietysti oli näin jälkeenpäin jotain järkyttävän kevyttä ja tunnotonta, mutta tuohon (1993) aikaan jotain "uutta"

Todellakin "uutta"! Japsit taisivat kopioida tuon ominaisuuden jenkkilästä, jossa autot ovat jo reilun puoli vuosisataa (ainakin) olleet pääsääntöisesti ohjaukseltaan Skulan kuvaamia, "pikkusormellapyöriteltäviä"  ;D

skula

Lainaus käyttäjältä: SciroSJK - 23.04.10 - klo:08:49
^
Koskapas moisen Galantin viimeksi näit liikenteessä? Reilu kuukausi sitten sellaisen perässä ajelin, aika haperolta näytti!

Todellakin "uutta"! Japsit taisivat kopioida tuon ominaisuuden jenkkilästä, jossa autot ovat jo reilun puoli vuosisataa (ainakin) olleet pääsääntöisesti ohjaukseltaan Skulan kuvaamia, "pikkusormellapyöriteltäviä"  ;D

Tuo veljeni Galantti on vieläkin kilvissä  ;D Omistaja oli muistaakseni jokin Mehmet.. Ollut jo pitkään..

Olihan noi melko rapeita. Tai siis ei niissä mitään "vikaa" ollut pinnassa kuin vasta useamman vuoden jälkeen.

Noista Galanteista toi 2.0GLSi oli todella maukkaasti varusteltu. Vakkari ja kaikki :) Takapenkilläkin tuntui olevan tilaa ruhtinaallisesti tuohon aikaan. Ja auto oli järjettömän hiljainen!

Olihan tuo ohjaus nyt aivan karmea, siis nykymittapuulla mitattuna, mutta silloin se tuntui hienolta ja hyvältä. Muutenkin tuo on niitä harvoja vanhempia japseja joihin on jokin tunneside. Toinen on Accord vm.91 2.0i EX. Oli faijalla uutena. Sekin oli todella makea laite. Minuta pirun siisti ja varusteet kohdillaan.. Voimaakin oli muistaakseni jotain 133hv. Tuntui kulkevan.. Tuota en ehtinyt itse ajamaan :(

Tos®

Noita galantteja ja lansereita näkee päivittäin, yhteistä niissä on min. ø 15cm pieruputki pörisemässä ja mustatut takavalot.
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

skula

Lainaus käyttäjältä: Tos® - 23.04.10 - klo:09:46
Noita galantteja ja lansereita näkee päivittäin, yhteistä niissä on min. ø 15cm pieruputki pörisemässä ja mustatut takavalot.

Meilläpäin ei noita niinkään enää näe. Enemmän näkyy noita Hondan Preludeja tuolta 80/90 lukujen taitteesta. Jokin tuossakin viehätti, ja tavallaan vieläkin viehättää.. Ne "lippavalot".. Ja muutenkin tuon ajan hondan tekniikka oli muistaakseni ihan "ok"..

Urlaub

Lainaus käyttäjältä: Skula - 23.04.10 - klo:07:26
Kuvakkeena auto.. Tosin kuvassa GLSi jollaiseksi tuo broidin autokin oli tuunattu.



Vieläkin toi auto näyttää hienolta... <nostalgiaa>

Näyttää hienolta, mutta kuulostaisi vieläkin hienommalta - tai ainakin persoonalliselta.

Reneto

Pitää heittäytyä tähän nostalgia-pläjäykseen.
Isäukko osti esittelyautona toimineen Honda Accord 2.0 EX:n vm. 89, ja sillä vehkeellä ajelin tiiviisti pari ensimmäistä vuotta ajokortin saatuani > Oman auton ostin vasta myöhemmin. Honda oli tuossa vaiheessa jo neljävuotias, eikä isä ollut enää niin turhantarkka autosta. Ajoin Accordilla koulumatkat, se oli käytössäni iltapäivät, ja illat/vkl-yöt tuli pyörittyä kaupungilla. En kyllä ymmärrä missä vaiheessa isäni käytti autoa..
Se oli jangsterille aika makea auto. Rattia pyöritti yhdellä sormella, ja tehoa (jotakin 106hv  ;D) että tyyliä oli yllinkyllin. Satunnaisesti joutui hyppäämään jonkin ohjaustehostinta vailla olevan Opelin rattiin, ja ne taantumukselliset traktorit tuntuivat aivan ajokelvottomilta.  
Hieno auto ja täysin viaton. Isäukko osti toisenkin Accordin (-95) mutta sillä ajoin vain vähän. Napanuora oli jo katkennut  ;)

Joku tuollainenhan se oli:
VW Golf 1.5 eTSI 110 First Edition Style 2020

Quality

Jo tovin on taas huideltu irti aiheesta - joten, jos mielitte nostalgisoida ilman yhteyttä ajo-opetusteemaan, siihen löytyy sopivia topicceja vaikkapa tuolta:
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=789.0 tai tuolta: http://www.vagarena.fi/index.php?topic=1756.0.
A4 1.8T Avant Pro Business autom. --> XC60 D5 AWD Ocean Race + Summum Geartronic

Leben und leben lassen.

Reneto

Lainaus käyttäjältä: Quality - 23.04.10 - klo:18:50
Jo tovin on taas huideltu irti aiheesta - joten, jos mielitte nostalgisoida ilman yhteyttä ajo-opetusteemaan, siihen löytyy sopivia topicceja

:-[
mutta puolustukseksi: Tuolla autolla oikeasti opettelin ajamaan. Ok, sorry OT..
VW Golf 1.5 eTSI 110 First Edition Style 2020

Quality

No juu, en ollutkaan noita tähän saakka tulleita tuotoksia mihinkään siirtämässä, pikemminkin viesti oli ennaltaehkäisevä  ;)
A4 1.8T Avant Pro Business autom. --> XC60 D5 AWD Ocean Race + Summum Geartronic

Leben und leben lassen.

Tikka

#39
Pitäisiköhän pieni muistelu tehdä omasta ajo-opetuksesta.

Harjoitteluautona oli käytössä BMW 1-sarjalainen, eikä siinä valittamista ollut. Ensimmäiset ajokerrat olivat tietenkin jännittäviä ja kiehtovia. Ajaminen alusta asti sujui ihan ok, tietysti muutaman kerran se auto sammui, mutta vähemmän kuin luulin. Mielellään olisi ajellut enemmän kuin sen ajan, mitä sitä kerrallaan aina oli. Kun edellisestä ajokerrasta oli kulunut noin minuutti, oli jo kova odotus seuraavaan ajeluun. :)

Yksi parhaimmista muistoista on liukkan kelin harjoittelu, hyödyllinen, mielenkiintoinen ja hauska. Sai kerrankin turvallisesti mennä kylki edellä liukkaalla alustalla (niin no kylki edellä... eipä sitä hallintaan saanut, joten kyllä se lähinnä perä edellä meni  :D ). Jarruttaminen ilman apulaitteita ja "hirven"väistäminen oli myöskin hyvin mielekästä.

Kirjallinen koe meni kerralla läpi, eikä inssiajossakaan suurempia vaikeuksia ollut, paitsi kyllähän minä sen auton vahingossa sammutin...

Lanttu42

Kertokaahan. Saako opetuskolmiota pitää autossa jos autolla ei silloin juuri ajeta opetustehtävässä?
Polo 1.2 Tsi. Mustana, luonnollisesti.
http://www.tsih.fi

eGetin

Lainaus käyttäjältä: Lanttu42 - 07.05.11 - klo:08:16
Kertokaahan. Saako opetuskolmiota pitää autossa jos autolla ei silloin juuri ajeta opetustehtävässä?
Ei saa.

Tmi Karvatassulta sai ainakin opetuslupapaketissa mukana tuollaisen magneettikolmion joka on helppo lätkäistä ennen ajoa takakonttiin kiinni ja ottaa irti ajosession päätteeksi.

eGetin

Jees, torstaina sai aloittaa ajelut. Nyt on joka päivä käyty jossain pörräilemässä, eipä autokoulussa olisi päässyt samaan ajosuoritteeseen kuin ehkä kahdessa viikossa parhaillaan?

Mikäpä siinä, Golffi on oiva auto ajoharjoitteluun. Vääntää tyhjäkäynniltä asti upeasti, rattia on helppoa pyöritellä ja ulos näkee kivasti joka suuntaan. Kiihtyy tarvittaessa reippaasti tavoitenopeuteen takanatulevan peffannuuskijan karistamista varten ;D Climatronic pitää huolen siitä ettei tule liian kuuma :) Itse ajaminen ei ollut ensimmäiselläkään kerralla mitenkään vaikeata.

Tos®

Se onkin kun harjottelee golffilla ja siitä siirtyy autokoulun almeraan jossa mitätön alavääntö...
Jollei kytkintä muista käyttää mummo-tyylillä, moottorin sammuminen on taattua  ::)
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

fleetwood

Oma autokoulun aloitus on jäänyt hyvin mieleen. Käveltiin opettajan kanssa autolle ja siinä matkalla hän kysyi "Oletko ajanut autoa aikaisemmin?" ja vastauksen kuultuaan totesti lyhytsanaisesti "Selvä". Ajoi sitten auton hieman sivummalle ja pysäytti tien sivuun, opasti hallintalaitteet ja ei muuta kuin saman tien ajamaan. Jälkikäteen on tullut ihmeteltyä että kyseessä oli kuitenkin varsin kohtuullisen kokoinen kuorma-auto ja tuo "sivummalle" ei kuitenkaan ollut kovin laitakaupunkia vaan varsin vilkasta aluetta. Hyvinhän tuo kuitenkin meni, kuten kirjalliset ja inssikin. Inssin kommentitkin jäi mieleen, ajoin kuulemma hieman liian oikealla (no opettaja oli sanonut että ajorata pitää käyttää tarkasti) ja risteyksissä ajoin keulan varsin pitkälle risteykseen (no en todellakaan halunnut että inssissä takapyörät olisivat oikaisseet jalkakäytävän kulman yli, mitähän moisesta olisi muuten käynyt  ???).

On vielä näköjään koulussa sama MAN (http://www.autokouluajokortti.fi/fi/Kalusto.html) ajossa vielä parin kymmenen vuoden jälkeenkin. Olisipa muuten kiva jos pääsisi sillä jonkinlaiselle muisteluajelulle.

Passat GTE Variant

eGetin

Mikäpä tässä on ajellessa. Golffi on tullut tutuksi, kivahan tuolla on pöristellä kun ei tässä enää oikein uutta opeteltavaa ole. Mukava ajella kun ei ole mikään nykyauto, mutta toisaalta ei paljoa ajoltaan niille häpeile - ei paljoa tuulet nappaile vaikka kovat suhinat kuuluukin ja edellä menevä rekka meinaa heilahtaa ojaan ja toisaalta saa sitten kiihdytettyä ripeästi jos haluaa. Parkkiksella näppärä pyöritellä jne. En tiedä vaikuttaako asiaan sitten tuohon tuulen nappailuun tokikin kohdillaan olevat rengaspaineet ja alustasarja :P

Ehdottomasti suosittelisin muillekin vasta-alkajille mk3 Golffia :) Kyllä tuo on varsin oiva ensiauto kenelle tahansa, ja vaikka  tosiaan ajoharjoitteluun sopiva.

JoJio

omat ensi metrit tuli vasta autokoulussa. Toki sai ajaa ne 02 a4:llä. Tykkäsin autosta muuten, mut se väkinäinen fiilis jäi.. Sitten oli oma auto, B-ascona, millä piti ajella, no jostain syystä aluks en tykänny ajella, vaan ajelin porukoitten Astralla. Nyt sit ku ajelee tota kuorma auto korttia, niin ärsyttää autojen vaihtelu. Maanantaina fm volvo, eli kaks akselinen pikkukuorkki, tiistaina sama, keskiviikkona 80luvun mersu, mistä tykkäsin, ku sai polettaa. Torstaina taas vuorossa Scania, sit pe volvo ja tänään taas Scania. Hiukan meinaa mennä nuo vaihteet sekasin, ku joka autoo ajetaan erilailla.  ;D Perjantaina sai ajella vakkarin kanssa ekakerran ja se oli jotain ihmettä.. Ikinä ennen en oo vakionopeuden säätimen kans ajanu, ku missää moista ollu. Ja tykästyin heti, ainakin noin isossa autossa. Mikshän nuo meijän ajo opetukset pitää olla kymmenellä eri autolla.. Huomenna taas vielä isommalla volvolla  :o

Karvis

Mites on, opetetaanko autokoulussa nykyään mitään turvavälistä? Tänään seurasin kun peräkkäin ajeli autokoulun moottoripyörä jossa arvatenkin oppilas puikoissa ja perässä tuli opettaja gorillalla, turvaväli oli noin 2 metriä ::) Vauhti oli aika hiljainen, mutta kyllähän se opettaja olisi teilannut sen mopetikuskin jos hän olisi tehnyt hiukankaan reippaamman jarrutuksen.
Skoda Superb 2.0TDI Ambition GreenTec

ex.Ocu hb 1.8TSI -11,Yeti 1.2TSI -10,Ocu Combi 1.6FSI -05

JeanC

Lainaus käyttäjältä: JoJio - 30.05.11 - klo:18:56Perjantaina sai ajella vakkarin kanssa ekakerran ja se oli jotain ihmettä.. Ikinä ennen en oo vakionopeuden säätimen kans ajanu, ku missää moista ollu. Ja tykästyin heti, ainakin noin isossa autossa.
Eikö autokoulussa opeteta enää ajamaan tasanopeutta omanjalan avulla??

eGetin

Lainaus käyttäjältä: Karvis - 28.06.11 - klo:23:20
Mites on, opetetaanko autokoulussa nykyään mitään turvavälistä? Tänään seurasin kun peräkkäin ajeli autokoulun moottoripyörä jossa arvatenkin oppilas puikoissa ja perässä tuli opettaja gorillalla, turvaväli oli noin 2 metriä ::) Vauhti oli aika hiljainen, mutta kyllähän se opettaja olisi teilannut sen mopetikuskin jos hän olisi tehnyt hiukankaan reippaamman jarrutuksen.
Eipä ole meikäläiselle kevarikortin aikoihin ainakaan mitään turvaväleistä puhuttu kuin teoriatunneilla, liekkö pidin sitten tunneilla muutenkin niin hyvin välejä ettei tarvinnut erikseen mainita.

Liukasradalla tuli käytyä tänään (tiistaina). Hauskaahan siellä oli, konkreettisesti pääsi kokeilemaan miten paljon voi pito muuttua niin pienellä vauhdinmuutoksella. Golffi pysyi hyvin hanskassa vaikka perä vähän rinnalle pääsikin välillä :) Tuli myöskin tahattomasti koettua absittomalla autolla (eli omalla Golfilla) mitä tapahtuu kuin toinen puoli autosta on pitävällä pinnalla ja toinen ei ;D IMO juuri hienoa kun itse pääsee harjoittelemaan autolla jossa ei turvahärpäkkeitä ole, eipä noissa mitään hienoa olisi ollut absien kanssa.

tsiih

Tokihan ne autokouluautoistakin kytketään pois harjoittelun ajaksi.
Enkä minä hurjan luantoni tähren päätäni alaha paina, iloonen ja irti maasta meinaan olla aina.

eGetin

ABSia ei oteta enää nykyisin pois. Liukasradan ohjeistuslapussa oli vaihtoehtoiset kokeet autoille ilman abseja ja absien kanssa. Aiemmin revittiin vielä sulakkeet irti, nyt ei nähdä vaivaa kun kyseinen keksintö on niin yleinen.

Loungeliner

Voivoi, autokoulu... Omat autokouluajot tuli ajettua pääasiassa tähtinokkaisella 1117:lla, mutta henkilöautoajot Peugeot 306 1.8:lla. Koulun vara-autona toimi tuolloin Lancia Delta HF Integrale, silläkin "joutui" ajamaan muutaman kerran ;D

eGetin

#53
Täytyypähän mainita kyllä eräs puute mihin ei mielestäni taideta edes autokouluissa puuttua juuri yhtään.

Kyseessä on nimittäin auton renkaat. 99% nuorista tuntuu oman tilastoinnin perusteella vetävän jollain 10v vanhoilla nastarenkailla ja kehuvat että hyvin pärjää kun vähän ennakoi. Kun koittaa sanoa että ei niillä pahemmin hirveä väistetä saati jarrutella jos edessä joku jarruttaa tiukemmin, en voi kuulemma olla millään oikeassa kun olen nuorempi ::) Mietityttää vain, kun ei näilläkään tapauksilla tunnu kokemusta olevan, ja itse kuitenkin olen matkustanut koko pienen ikäni autossa, joten tulee tiedostettuakin jo mm. renkaidenkin tärkeys ajossa. Melkeinpä väittäisin, että aika iso osa (nuorten) onnettomuuksista saataisiin kuriin, kun saataisiin paukutettua päähän, ettei ne loppuunajetut Hakkapeliitat oikeasti pahemmin toimi siellä auton alla, vaikka pintaa vielä vähän löytyisikin. Tuskinpa ne Hakkapeliitta 7:tkaan kaikkea pelastavat, mutta pysäyttäväthän ne sentään auton vähän erilailla kuin esimerkiksi kolme talvea vanhat kitkat :)

En nimittäin muista oikeasti kertaakaan että koko aihetta olisi edes sivuttu kun kevarikorttia suoritin. A1:llä ja B:llä kun on pitkälti samat teoriatunnit.

rob-s

Lainaa99% nuorista tuntuu oman tilastoinnin perusteella vetävän jollain 10v vanhoilla nastarenkailla ja kehuvat että hyvin pärjää kun vähän ennakoi.

Kyllä aika moni vanhempikin niin luulee. Yleisestikin ottaen renkaiden merkitys vähätellään Moni ajaa renkaat loppuun ja ostaa linglong -merkkisiä renkaita.

Sellaisen asian olen huomannut, että nyt kun oma poikani kävi ajokoulua, niin hän huomautteli minua liikennesääntöjen noudattamisesta. Tämän prosessin aikana autoni keskikulutus laski:)
Nykyiset: Audi R8 4.2 V8 ja Audi A5 B9 2.0TFSI quattro
Ex: Audi A4 B8.5 2.0TFSI quattro
Ex: Porsche 981 Boxster
Ex: Porsche Cayman S
Ex: Audi RS4 4.2FSI V8 B7 sedan
Ex: BMW 328i TwinPower Turbo Sport F30 Sedan /
Ex: Audi A5 2.0TFSI quattro cabriolet s-tronic  /
Ex: A5 3.0TDI quattro coupe s-line

savolaiskollega

Itse opetustilanteista en muista mitään.... ;) iskä opetti, ja autona vuoden vanha Nissan Primera. Ekalla meni inssi läpi, ja kilometrejä kertyi aika lailla siis opetuksen aikana.

RTWteam

Tämän voisi tänne linkittää:

Suurin osa uusista kuljettajista selviää ensimmäisestä vuodestaan kuljettajana hyvin.

Liikenteen turvallisuusvirasto Trafin tutkimuksen mukaan noin kuusi kymmenestä ajaa vuoden läpi ilman vahinkoja ja rangaistuksia.

Trafi on kysynyt vuosittain 8000:lta yhden vuoden ajaneelta kuljettajalta heidän menestyksestään ja kokemuksistaan liikenteessä.

Tutkimuksen mukaan miehille sattuu ensimmäisenä ajovuotena enemmän vahinkoja ja rikkomuksia kuin naisille. Toisaalta miehet ajavat naisia enemmän, joten ajomääriin suhteutettuna miehet menestyvätkin alussa naisia paremmin.

Euroopan komission tutkimuksissa on todettu, että nuorten aiheuttamissa onnettomuuksissa kuolee keskimäärin vähintään yksi ihminen.

Turun yliopiston keräämien tietojen mukaan keskimääräisen liikenneturvallisuuden tason saavuttaminen kestää vähintään kolme vuotta ajokortin saamisesta.


Lähde: STT

Quality

LainaaEuroopan komission tutkimuksissa on todettu, että nuorten aiheuttamissa onnettomuuksissa kuolee keskimäärin vähintään yksi ihminen.

Jos tuo on suora lainaus, niin onpahan taas kerran huolimattomasti laadittu uutinen. - Onko kysymyksessä Suomea koskeva tilasto? Ja tarkoitetaanko, että nuorten aiheuttamissa onnettomuuksissa kuolee keskim. 1 ihminen / vuosi ?
A4 1.8T Avant Pro Business autom. --> XC60 D5 AWD Ocean Race + Summum Geartronic

Leben und leben lassen.

eGetin

Onko kysytty vain niiltä jotka ovat ajaneet autolla? Entä mopoilijat saati kevarikuskit? Onko huomioitu mahdollisesti aiempia ajokorttiluokkia? Mopolla sitä harvemmin edes pystyy koheltamaan kun ei vekotin kulje viittäkymppiä kovempaa (laillisesti).

Itsellä se kolme vuotta ajoa jo takana (joskin talvet taukoa), pitäisikö minut lukea siis jo keskimääräisen liikenneturvallisuuden tason saavuttaneeksi? ;) Vaikka aloitan vasta aivan erilaisella ajoneuvolla ajelemisen.

Tikka

Lainaus käyttäjältä: eGetin - 29.06.11 - klo:14:26
ABSia ei oteta enää nykyisin pois. Liukasradan ohjeistuslapussa oli vaihtoehtoiset kokeet autoille ilman abseja ja absien kanssa. Aiemmin revittiin vielä sulakkeet irti, nyt ei nähdä vaivaa kun kyseinen keksintö on niin yleinen.
Minun liukasradan ajeluissa otettiin kyllä ABS pois käytöstä. (Sammuttamalla auto vauhdista)

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy