III-Octavia (yleistä III -mallista)

Aloittaja Erkka, 18.02.10 - klo:16:23

« edellinen - seuraava »

nemos

Lainaus käyttäjältä: Skoc - 23.03.14 - klo:21:55
Ei se polttoainetoiminen lämmitin (Web tai Eber) mitään rakettiteknologiaa ole. Samaa tasoa ilmastointilaitteen kanssa. Käsi ylös, kuka jättää ilmastoinnin "ruksaamatta" sen kompuran "vikaherkkyyden" takia?

"Weberiäkin" pitää käyttää kerran kesässä ja ilmastointia kerran talvessa. Ilmastointiin on jopa ennakoivia huoltopalveluita...

Käsi ylös, kuka on joutunut ilmastointia korjaamaan ensimmäisten vuosien aikana. Polttoainelämmitin sen sijaan on korjaamokunnossa muutamassa kuukaudessa, jos ajetaan jatkuvasti lyhyttä pätkää ja laite toimii pakotetusti ajon aikana. Hankkikoon ne, joiden käyttöprofiiliin se soveltuu ja muut säästettäköön riesalta.
Volvo XC60 T8 Inscription

Taky

Lainaus käyttäjältä: Skoc - 23.03.14 - klo:21:55
Ei se polttoainetoiminen lämmitin (Web tai Eber) mitään rakettiteknologiaa ole. Samaa tasoa ilmastointilaitteen kanssa.

Ei rakettia ei - tai olisikin kun ne kaiketi pyritään tekemään varsin luotettaviksi laitteiksi - mutta kymmen vuoden aikana yhtään ilmastointilaitetta ei ole mennyt rikki - samalla ajan jaksolla kaksi weba/eberiä on vaihdettu autojen takuun aikana.
Volvo Xc40 D3 Business R-Design automaatti 2018.
Mini One 1,6L, Panoramic Sunroof 2001

nemos

Lainaus käyttäjältä: Taky - 23.03.14 - klo:22:10
Ei rakettia ei - tai olisikin kun ne kaiketi pyritään tekemään varsin luotettaviksi laitteiksi - mutta kymmen vuoden aikana yhtään ilmastointilaitetta ei ole mennyt rikki - samalla ajan jaksolla kaksi weba/eberiä on vaihdettu autojen takuun aikana.

Lyijyakun jälkeen alkeellisinta tekniikkaa, mitä nykyautoissa on?
Volvo XC60 T8 Inscription

PaMake

#7533
Huomenna tulee täyteen tasan 2 viikkoa uuden Ocun luovutuksesta, joten ajattelin päräyttää tänne nyt hieman kattavamman arvostelun kulkineesta. Saa kysyä ja kommentoida...vastailen mielelläni :)

Auton speksi:
Skoda Octavia 1.4 TSI DSG Elegance Liftback


  • Black Magic helmiäisväri
  • Alcantara puolinahkapenkit
  • Columbus
  • Canton
  • Webasto
  • Teronit
  • Driving mode selection

Plussat
- Ajettavuus: lyhyesti ja ytimekkäästi todella, todella hyvä. Ohjaus on todella tunnokas olematta kuitenkaan mitenkään löysä tai erityisen raskas. Erittäin miellyttävä ajettava. Ajotavan valinta normaalilla, en ole vielä pahemmin muita testaillut.
- Moottori: pienestä 1.4 litran koneesta löytyy uskomattoman paljon paukkuja. Ei todellakaan ole tullut mieleenikään, että pitäisi olla tehokkaampi moottori.
- DSG-automaatti: vaihtaa todella sulavasti ja pehmeästi. Automaatin ja moottorin yhteistoiminta on todella hyvä.
- Webasto: ai että...kuten jo aikaisemmin vähän kommentoinkin, kyllä se vaan on ehdottomasti yksi parhaimmista varusteista erittäin kohtuulliseen hintaan. Toimii erittäin hyvin.
- Tilat: Jalkatilaa on takana todella paljon...jossain mielessä tilaa on niin paljon, että se tavallaan jopa rupeaa ahdistamaan. Myös istuintuntuma takana on erinomainen. Mielestäni takana on ihan yhtä mukava istua kuin edessäkin. Myös peräkontin tilat ansaitsevat suuren kiitoksen, sillä tilaa on todella reilusti, vaikkei combi olekaan kyseessä.
- Columbus: Navigointi toimii erittäin hyvin, ohjeet ovat selkeät ja ne tulevat myös kuljettajan näkökentässä paljon paremmin olevalle maxi dot -näytölle. Bensavalon sytyttyä järjestelmä kysyy haluanko ajo-ohjeet lähimmälle bensa-asemalle. Todella kätevää. Itse columbuksen näyttö on ISO ja reagoi kosketukseen erittäin hyvin. Oma tuntemukseni on, että se on myös huomattavasti laadukkaamman oloinen kuin bolero.
- Simply clever: erilaiset lokerot ja säilytystilat esim. juomapullolloille ovat hyvin mietityt. Peräkontin kaksipuoleinen matto, kassikoukut, kulmapalat ja takapenkkien kaato suoraan peräkontista ovat pieniä asioita, mutta helpottavat arkista käyttöä mukavasti.
- Säädettävyys: Tykkään siitä, että kosketusnäyön kautta pystyn säätämään lähes kaikkea ja saan mukautettua erinäisiä asetuksia oman mieleni mukaiseksi.
- Ulkonäkö: mitä pidempään sitä katsoo sen paremmalta se näyttää. Mielestäni helmiäismusta sopii autoon todella hyvin. Ulkonäössä on kivasti sporttisuutta ja todella paljon tyylikkyyttä, vaikkei kyseessä räsä olekaan. En miellä tätä uutta korimallia millään tavalla pappa-autoksi.
- Valot: Ksenonit vaikuttavat olevan mukavan tehokkaat ja erityisesti tykkään kaarrevaloista, kun näen valokeilan siirtymisen ihan omilla silmilläni. Mielestäni tämä ominaisuus toimii todella kivasti. Myös automaattiset kaukovalot toimivat aika kivasti, vaikkei niille käyttöä kovin useasti olekaan.

Neutraalit
- Alcantarat/etupenkit: Istuin on erittäin tyylikkään oloinen ja aika hyvä istuakin. Selkäosasta löytyy sopivasti sivuttaistukea, mutta istuinosassa sitä voisi olla enemmän. Toisaalta ymmärrän hyvin, että sporttipenkit ovat sitten erikseen. Peruspenkkiin verrattuna pylly pysyy paremmin penkissä, koska alcantara ei ole mitenkaan liukas. Reisitukea voisi olla hieman enemmän. Mukavuuden kannalta penkki voisi olla ehkä hieman pehmeämpi, sillä se on aika napakka. Tietyssä mielessä napakassa penkissä on loppujen lopuksi parempi matkustaa.
- Jousitus: Myös jousitus on aika napakka, joka luo hieman sporttisen vaikutelman. Jousitus ottaa kyllä töyssyt vastaan kunnialla, mutta jossain määrin kaipaisin toisinaan hieman pehmeämpää jousitusta epätasaisella tiellä. Varsinkin, kun penkkikin on aika napakka. Toisaalta sporttinen vaikutelma tekee ajamisesta hauskaa ja tekee mieli ajella vähän kovempaa mitä laki sallii ;)
- Canton: alkuun myönnettävä, että oli se aluksi tietynlainen pettymys, mutta jotenkin tuntuu, että popit ovat alkaneet soida hieman paremmin, ku kaiuttimet on sisäänajettu. Selänhierontalaitteeksi siitä ei ole, ellei sitten aja autoa takapenkiltä. Tavallaan se vähän harmittaakin, että subbarin tuottamat bassot jäävät kovin helposti takapenkille varsinkin ajomelussa. Ã,,änilähde vaikuttaa sointiin myös aika paljon. Yleisesti ottaen radion kautta musa on jotenkin liian diskanttista, mutta mp3:set muistitikulta soi pääsääntöisesti oikein kivasti. Mainitaan nyt myös se, että jos biisiin ei ole oikeasti kirjoitettu bassoa, ei soitin sitä kovin bassovoittoiseksi muuta, vaikka bassot olisivat aivan täysillä. Kokonaisuudessaan kuitenkin canton on ruksimisen arvoinen.

Negatiiviset
- Rengasmelu: varsinaisesti rengasmelu ei ole mitenkään voimakas, mutta ainakin alkuun niin kesäkumeilla kuin kitkoillakin renkaista kuului aikamoinen kumina. Lähinnä siis äänen taajuus oli jotenkin ärsyttävä. En sitten tiedä onko kumina vähentynyt renkaiden sisäänajossa vai onko korvani vain tottuneet ääneen, mutta nykyisin tämä ei enää niinkään häiritse. Sisätilojen kovat muovit ovat myös omiaan heijastamaan ääniä eivätkä aikakaan vaimenna niitä.
- Nappulat: Mielestäni vakionopeudensäätimeen liittyvät namiskat saisivat olla kiinni ratissa. Tuntuu jotenkin väkinäiseltä hapuilla vasenta viikseä, kun haluaa muuttaa nopeutta tai sammuttaa säätimen. Ratissa olevat namiskat vaikuttavat aika laadukkailta hirveitä kovia, muovisia ja karhennettuja rullia lukuunottamatta. Myös sivupeilien lämmityksen namiskan käyttö on jotenkin hieman outo. Joka kerta pitää kääntää peilien säädön nappulaa 180 astetta. Ymmärrän täysin ajatuksen, että on kiva, kun sivupeileihin liittyvät asiat säädetään samasta paikasta, mutta joku painonappula ois oikeesti kivempi.
- KESSY: muuten aivan täydellinen varuste, mutta pieni miinus täytyy antaa siitä, etteivät lukot avaudu takaovien kahvoista vedettäessä. Tuntuu hieman typerältä tarttua ensin etuoven kahvaan ennen kuin voi avata takaoven. Itse laitan takapenkille/takajalkatilaan aika usein tavaraa ennen kuin nousen kuskin paikalle.
- Yksi kassikoukku, yksi kulmapala: Cantonin valinnan myötä toinen peräkontin kassikoukuista poistuu, mutta niin taitaa poistua myös toinen mattoon kiinnittyvistä kulmapaloista, joilla tavarat pysyvät paikallaan.
- Ovipahvit: sisus näyttää muuten erittäin laadukkaalta, mutta nuo kovat ja muoviset ovipahvit eivät oikeen tunnu kuuluvan autoon. Kuin olisivat muinaisjäänne 90-luvulta.

No nii...siinä aikamoinen setti. Varmasti jäi jotain sanomatta, mutta jääköön. Täydennän arvostelua sitten myöhemmin, jos siltä tuntuu :D
Ajossa: Karoq 1.5 TSI DSG Style -18
Entisiä: Octavia 1.4 TSI DSG Elegance -14 Ford Mondeo 1.6 titanium bsn -11, Ford Focus, Peugeot 307, BMW 328i, VW Golf

Skoc

Lainaus käyttäjältä: nemos - 23.03.14 - klo:22:12
Lyijyakun jälkeen alkeellisinta tekniikkaa, mitä nykyautoissa on?

Siinäpä se. Lyijyakkuja ei lämmittimien kanssa pidä olla. "Webasto" kuitenkin yhä edelleen on uudehkoissakin autoissa jälleenmyyntiarvoa korottava varuste. Toisin kuin ilmastointi. Ilmastointikin pitäisi olla automaattinen. Ja "Webasto" kaukosäätimellä.
Octavia Elegance -15

Vrelk

Minkä kokoista torxia tarvitsee sumuvaloihin ym. ?

tet

Lainaus käyttäjältä: nemos - 23.03.14 - klo:22:09
Käsi ylös, kuka on joutunut ilmastointia korjaamaan ensimmäisten vuosien aikana. Polttoainelämmitin sen sijaan on korjaamokunnossa muutamassa kuukaudessa, jos ajetaan jatkuvasti lyhyttä pätkää ja laite toimii pakotetusti ajon aikana. Hankkikoon ne, joiden käyttöprofiiliin se soveltuu ja muut säästettäköön riesalta.

Tulihan se oikea ongelman aiheuttajakin viimein esiin: pakotettu toiminta pätkäajossa. :) Kun nyt Octavia-ketjussa ollaan, niin jotta keskustelu edes jotenkin Ocua liippaisi niin heitänpä muistelon että uudessa Ocussa taitaa olla samanlainen weba kuin uudessa Golfissa? Eli automaattikäytön saa kytkettyä pois, eikö?
Nyt: Ford Kuga PHEV - puoli vuotta sähköttä
ex-vag:
  Ateca 1.4 TSI 4Drive DSG6 MY 2017 (7,3 l/100km)
  Octavia Scout 2.0 TDI DSG6 MY 2011 (6,2 l/100km)
  Golf VI 1.4 TSI 90kW DSG7 MY 2010 (6,3 l/100km)

seatts

Juuri näin, webaston saa kytkettyä pois automaatilta, mutta vain jos on automaatti-ilmastointi.

Voisitte jatkaa tuota webasto keskustelua oikeassa topicissa.
Korrek pro käsittelyt

VW Passat variant 2.0 tdi 4motion -21
Peugeot E-2008 -23

Atro

Lainaus käyttäjältä: PaMake - 23.03.14 - klo:23:24
- Ovipahvit: sisus näyttää muuten erittäin laadukkaalta, mutta nuo kovat ja muoviset ovipahvit eivät oikeen tunnu kuuluvan autoon. Kuin olisivat muinaisjäänne 90-luvulta.

Tätä täytyy kompata. Voisi veikata, että kun L&K malli tulee markkinoille niin siinä myös ovipahvit saavat sellaista piristystä osakseen mitä me pirkkaversioilla ajavat voimme sitten tilata superskodasta ::)


tet

Lainaus käyttäjältä: Atro - 24.03.14 - klo:18:58
Tätä täytyy kompata. Voisi veikata, että kun L&K malli tulee markkinoille niin siinä myös ovipahvit saavat sellaista piristystä osakseen mitä me pirkkaversioilla ajavat voimme sitten tilata superskodasta ::)

No jaa, tietysti jos muihin merkkeihin vertaa niin en tiedä onko noiden laadussa sitten paljonkin eroa? En ole vielä uudessa Ocussa istunut, mutta jos esimerkiksi "itäautoihin" vertaa niin onko laadussa eroa? Ainakin Toyotassa, Mazdassa, Hyundaissa olen aika halvan oloisia kovamuovisia "ovipahveja" havainnut.
Nyt: Ford Kuga PHEV - puoli vuotta sähköttä
ex-vag:
  Ateca 1.4 TSI 4Drive DSG6 MY 2017 (7,3 l/100km)
  Octavia Scout 2.0 TDI DSG6 MY 2011 (6,2 l/100km)
  Golf VI 1.4 TSI 90kW DSG7 MY 2010 (6,3 l/100km)

JVR

Tuleeko uudessa Octaviassa vielä vakiona roiskeläpät eteen kuten gen 2:ssa?
Ajossa RS TSI DSG Combi MY19 Rallye Green
ex. -14 1.4TSI Elegance Combi
ex. -10 1.4TSI Ambition Combi

kimppikoo

Tulee etuläpät vakiona.

Gubben

Onhan tuota Octaviaa kehuttava. En kuitenkaan rupea vuodatetaan koko listaa mikä on olot positiivista, mutta nostan esille automaattiset kaukovalot. Aivan erinomainen asia. Toimii todella hyvin ja reagoi hyvin vastaantulevien valoihin.

prinne

Lainaus käyttäjältä: Gubben - 26.03.14 - klo:22:52
... automaattiset kaukovalot. Aivan erinomainen asia. Toimii todella hyvin ja reagoi hyvin vastaantulevien valoihin.

Torstai kevennys :)
Skoda Enyaq iV 80 -23, VW eGolf -18
ex-vag: Skoda Octavia IV 1.5TSI LE combi -20, VW Passat Variant 3C 1.8TSI -10, Skoda Octavia III FL 1.4TSI 2017 Combi, Audi S6 C5, Octavia III LB 1.4TSI Elegance, Audi A4 B6 1.8Tq, Octavia II Combi 1.4TSI, Passat 3B 2.8V6, Audi A3 3.2q, VW Golf V Variant 1.4TSI (140hv), VW Passat 3B 1.8T Variant, VW Golf III VR6

Atro

Lainaus käyttäjältä: tet - 25.03.14 - klo:10:15
No jaa, tietysti jos muihin merkkeihin vertaa niin en tiedä onko noiden laadussa sitten paljonkin eroa? En ole vielä uudessa Ocussa istunut, mutta jos esimerkiksi "itäautoihin" vertaa niin onko laadussa eroa? Ainakin Toyotassa, Mazdassa, Hyundaissa olen aika halvan oloisia kovamuovisia "ovipahveja" havainnut.

"itäautoihin" tai vaikka uuteen Seat Leoniin jos vertaa ovipahveja niin samalla tasolla ollaan. Mutta jos vertailukohtana on vaikka uusi Golf, niin siitä kyllä jäädään. Uuden Golfin sisustus erityisesti Comfortlinen harjatuilla alumiinilistoilla on mielestäni todella onnistunut. Ei häpeä laaduntunteessa Audille yhtään.

seatts

Lainaus käyttäjältä: prinne - 27.03.14 - klo:07:57
Torstai kevennys :)
Täysin samaa mieltä, mun mielestä ne on ihan syvältä.
Korrek pro käsittelyt

VW Passat variant 2.0 tdi 4motion -21
Peugeot E-2008 -23

Gudmund

Lainaus käyttäjältä: seatts - 27.03.14 - klo:08:56
Täysin samaa mieltä, mun mielestä ne on ihan syvältä.

Tässä asiassa on siis kahta päinvastaista kuppikuntaa. Molemmat oikeassa?
Octavia III RS TDI

prinne

Lainaus käyttäjältä: Gudmund - 27.03.14 - klo:09:00
Tässä asiassa on siis kahta päinvastaista kuppikuntaa. Molemmat oikeassa?

Vai ymmärsinkö ehkä hiukan ekan postauksen väärin. Valothan siis reagoivat todella hyvin vastaantulevaan. Toooooodella aikaisin.
Skoda Enyaq iV 80 -23, VW eGolf -18
ex-vag: Skoda Octavia IV 1.5TSI LE combi -20, VW Passat Variant 3C 1.8TSI -10, Skoda Octavia III FL 1.4TSI 2017 Combi, Audi S6 C5, Octavia III LB 1.4TSI Elegance, Audi A4 B6 1.8Tq, Octavia II Combi 1.4TSI, Passat 3B 2.8V6, Audi A3 3.2q, VW Golf V Variant 1.4TSI (140hv), VW Passat 3B 1.8T Variant, VW Golf III VR6

Lapa

Voisikohan noissa ajovaloissa olla myös jotain yksilökohtaisia eroja ? Muistan kun joku raportoi täällä, että automatiikka kytkee lyhkäisille satoja metrejä ennen katuvalaistuksen alkua. Omassa kyllä vaihtaa noissa tilanteissa lyhyille todella paljon myöhemmin. Reilusti alle sata metriä valaistukseen.

Henkilökohtaisesti pidän kanssa kovasti tuon automatiikan toiminnasta. Ainoa tilanne jossa joutuu joskus itse vaihtamaan lyhyille on, kun mäen takaa tulee vastaan joku raskaampi ajoneuvo. Silloin tuo ei aina hoksaa vaihtaa lyhyille jo silloin kun ne rekan katolla olevat valot on näkösällä, vaan odottelee että ne ajovalotkin näkyy. Siinä vaiheessahan se vastaantuleva on jo ehtinyt häikäistyä mahdollisesti pisemmänkin aikaa.

Mutta voi tietty olla sama ongelma kuin kaiken automatiikan kanssa. Toinen tykkää ja toinen ei. Onneksi kaiken saa kytkettyä pois jos ärsyttää.

prinne

Lainaus käyttäjältä: Lapa - 27.03.14 - klo:09:34
Voisikohan noissa ajovaloissa olla myös jotain yksilökohtaisia eroja ? Muistan kun joku raportoi täällä, että automatiikka kytkee lyhkäisille satoja metrejä ennen katuvalaistuksen alkua. Omassa kyllä vaihtaa noissa tilanteissa lyhyille todella paljon myöhemmin. Reilusti alle sata metriä valaistukseen.


Allekirjoittanut on todennut tuon useita satoja metrejä ennen lyhyille vaihdon. Pitänee sitten ehkä käydä huollossa asiaa kysymässä.

Ei noissa automaatti pitkissä mitään muuta pahaa ongelmaa ole kuin tuo aivan liian aikaisin lyhyille vaihto.
Skoda Enyaq iV 80 -23, VW eGolf -18
ex-vag: Skoda Octavia IV 1.5TSI LE combi -20, VW Passat Variant 3C 1.8TSI -10, Skoda Octavia III FL 1.4TSI 2017 Combi, Audi S6 C5, Octavia III LB 1.4TSI Elegance, Audi A4 B6 1.8Tq, Octavia II Combi 1.4TSI, Passat 3B 2.8V6, Audi A3 3.2q, VW Golf V Variant 1.4TSI (140hv), VW Passat 3B 1.8T Variant, VW Golf III VR6

darthjysky

Viivasuoralla (ei välttämättä tasainen) tiellä tuppaa vaihtamaan liian aikaisin lyhyille. Mutkaisilla osuuksilla taas toimii loistavasti. Myös tuo mäennyppylän takaa tuleva rekka tilanne on tosi.

Harvemmin joudun viivasuoraa tietä ajamaan niin itse koen valoavustimen hyväksi, toki tiedostaen sen heikkoudet.

Vaikka tällaiset avustimet vievät autoja koko ajan lähemmäs täysin automaattisiksi joissa kuskia ei tarvita niin ainankaan viellä ei voi ajaa autoa asenteella "Tässä on automatiikka, kuskin ei siis tarvitse tehdä mitään. Mitä ei toiminutkaan?! Aivan turha paska systeemi!"
If you were to battle an old Sith Lord in a lightsabre duel, you would find that we're only children playing with toys.

Seva

Lainaus käyttäjältä: prinne - 27.03.14 - klo:09:56
Allekirjoittanut on todennut tuon useita satoja metrejä ennen lyhyille vaihdon. Pitänee sitten ehkä käydä huollossa asiaa kysymässä. Ei noissa automaatti pitkissä mitään muuta pahaa ongelmaa ole kuin tuo aivan liian aikaisin lyhyille vaihto.
Jos lähdet adressia keräämään tällä statementilla, tulepa hakemaan nimi minultakin. Allekirjoitan heti.
Passat B8 Variant 1.5 TSI DSG Highline EX: Passat B8 Variant 1.4 TSI DSG Comfortline, Octavia III Combi 1.4 TSI Elegance -13, Passat 3C Variant 1.8 TSI Comfortline -08

Pekki

Sama täällä. Laite myös hauskasti tunnistaa talojen valoja vastaantulevien valoiksi, sekä laittaa pitkät pois päältä ihan liian aikaisin perävalojen näkyessä (hyvä jos on auto horisontissa).

Lainaus käyttäjältä: Seva - 27.03.14 - klo:11:22
Jos lähdet adressia keräämään tällä statementilla, tulepa hakemaan nimi minultakin. Allekirjoitan heti.

Atro

Vähän tulee säkkipimeässä ajettua mutta sanoisin että nuo automaattiset kaukovalot toimivat noin 9 tapauksessa 10 ok, ja se riittää lisäämään omaa ajomukavuutta. Mäkiset maastot tuntuu olevan pienoinen ongelma, etenkin silloin kun joku on loivassa alamäessä tulossa vastaan.

Näissä valoissa on hyvää kuitenkin se että näkee selkeästi toimiiko vai eikö ja sitten pystyy itse paikkaamaan. En ole näillä Golfiinkin lisävarusteena saatavilla dynaamisilla valoilla ajanut mutta ne vasta hazardit voivat ollakin. Kun ero kauko- ja lähivalojen ei ole enää niin selkeä niin mistä tietää että käytössä on paras mahdollinen valoteho tai että ei häikäise vastaantulevaa?


Yodakoski

Olipas L&K varustelussa hyvän näköiset Turbina 18" vanteet  :)
Nykyinen: Mercedes-Benz GLC 300e 4Matic 2020 (FL) A Business EQ Power, AMG sisä- ja ulkopuoli
Ex-vaggine: Octavia III FL RS Combi 2017 (MY18), TDI DSG 4x4, Corrida Red, Winter- ja Black-paketti sekä DCC
Ex-vaggine: Octavia III RS Combi 2013 (MY14), TDI DSG, Black Magic, Black-paketti
Ex-vaggine: Octavia II FL Combi 2009, 2.0 TDI DSG, Black Magic, Elega

Guido

Kylläpäs onkin L&K hieno paketti, kuten odottaa saattoi. Herättää paljon enemmän omistushalua kuin RS. Ehkä sitten seuraavaksi tuollainen kun Elegance on vaihtoiässä reilun parin vuoden kuluttua.

AV

Olikos noissa ocuissa ovien välissä, siinä kynnyskotelossa, mitään suojakalvo teippausta jo valmiina?

Skoda Octavia 1.2T

Järkyttävän keltaiset nämä xenonvalot. Onko edes 4200K? Yleensä xenonit erottaa liikenteen seasta, mutta nyt on muutama uusi octavia tullut vastaan ja jos ei tiedä että xenonit autossa, niin halogeeneiksi veikkaisin. Sama keltainen kajastus myös kuskin paikalta.
Nykyinen: 2014 Octavia III Combi 1.4TSI DSG. Candy White
Edellinen: 2010 Octavia II 1.2TSI Candy White

jni

Lainaus käyttäjältä: Skoda Octavia 1.2T - 02.04.14 - klo:21:15
Järkyttävän keltaiset nämä xenonvalot. Onko edes 4200K? Yleensä xenonit erottaa liikenteen seasta, mutta nyt on muutama uusi octavia tullut vastaan ja jos ei tiedä että xenonit autossa, niin halogeeneiksi veikkaisin. Sama keltainen kajastus myös kuskin paikalta.

So?
Ajossa: Skoda Enyaq 80 125 Edition iV
Ex M-B E 250 T 4Matic Elegance
Ex Suzuki Swift 1.2 VVT GL 5D
Ex Volvo XC60 2.4D AWD Geartronic Momentum
Ex Mitsubishi Outlander 2.2 DI-D EXE
Ex VAG:t:
2 x Skoda Kodiaq
4 x Skoda Superb
4 x Skoda Octavia
1 x Skoda Felicia
1 x Seat Ibiza

Ajoniekat Savosta kaahaa. Katso vastakeinoja.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy