Volkswagen Tiguan bensa / diesel / eHybrid 2021 ->

Aloittaja Erkka, 15.09.20 - klo:14:35

« edellinen - seuraava »

tapani_mertanen

Tuosta vakioäänentoistosta olen itsekin vähän ihmessäni. Yllättävän nuhaiset kaiuttimet. Itsellä vanha Yeti, jossa toki jokin varustepaketti jota en muista, mutta aivan eri planeetan kaittuimet.

Mitä luulette, onko tästä sarjasta edes vähän pelastajaksi:

https://hifistore.fi/kauppa/ostoksille/p3479-eton-vw-tiguan-erillissarja-fi.html

En kaipaisi Tiguanistani mitään konserttisalia tai boomblasteria, mutta olisi se kivaa jos äänentoisto olisi maltillisella hinnalla laadukas. Jännä ettei harman kardonin pakettia saanut lisävarusteena.
VW ID.4 Pro 4MOTION Elegance (2024)
VW Golf 1,2 TSI (2010)

Tos®

#541
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

Erkka

^  Tämä ei käy eHybridiin, koska tavaratilassa ei ole varausta vararenkaalle. Vararenkaan paikalla on polttoainetankki. Toki käy muihin Tiguan malleihin.

https://shop.ahw-shop.de/plug-play-soundsystem-vw-original-tuning-subwoofer-5-kanal-verstaerker?c=6913
VW Passat Variant Elegance Business eHybrid 200 kW DSG vm. 2025
Ex. Skoda Octavia Combi 1,5 TSI Style eTEC DSG vm. 2024
Ex. Skoda Octavia Combi 1,0 TSI Ambition e-TEC DSG 2021
Ex. VW Tiguan Style eHybrid 180 kW DSG-autom. 2021

TiguTigu


Ihan muutamia yksittäisiä kertoja we connect toimii. Oisko noin 90% kerroista se ei toimi. Kirjaa kokoajan ulos mobiilista, eikä saa yhteyttä auton vaikka auton sisältä laittaisi lämmitystä päälle.
Yhtenä päivänä viisi kertaa toimi. Se oli ennätys. Ehkä noin kymmenen kertaa tuli testattua silloin.
On kyllä harvinaisen huono ohjelma. Tuntui olevan tutuilla myös samanlaiset kokemukset. Toisella passatti ja osalla Skoda. Eivät olleet ostaneet jatkovuosia, koska joulukuussa vain pari kertaa olivat onnistuneet kytkemään lämmityksen päälle autoihin etänä.

KesKari

Lainaus käyttäjältä: TiguTigu - 22.02.21 - klo:16:25
Ihan muutamia yksittäisiä kertoja we connect toimii. Oisko noin 90% kerroista se ei toimi. Kirjaa kokoajan ulos mobiilista, eikä saa yhteyttä auton vaikka auton sisältä laittaisi lämmitystä päälle.

Minä poistin tuon sovelluksen käytöstä muutaman päivän kokeilujen jälkeen. Nyt käytän We Connectia joko puhelimen tai tietokoneen selaimella, ja joka kerta on toiminut viimeisen viikon aikana. Ja selaimessa kirjaudun aina palvelusta ulos, kun olen hommat hoitanut.
Tiguan Elegance Business eHybrid 150kW DSG-autom. 2024
ex Tiguan Style eHybrid 180 kW DSG-autom. 2021
ex Passat 1,6 TDI 88kW DSG Highline 2015

Epes

Lainaus käyttäjältä: tapani_mertanen - 22.02.21 - klo:12:34
Tuosta vakioäänentoistosta olen itsekin vähän ihmessäni. Yllättävän nuhaiset kaiuttimet. Itsellä vanha Yeti, jossa toki jokin varustepaketti jota en muista, mutta aivan eri planeetan kaittuimet...........


Olisiko Tarracon ohjeista apuja Tiguanin omistajille.

https://www.fanaticaudio.com/posts/seat-tarraco-etukaiuttimien-vaihto/

IIN8

Lainaus käyttäjältä: TiguTigu - 22.02.21 - klo:16:25
Ihan muutamia yksittäisiä kertoja we connect toimii. Oisko noin 90% kerroista se ei toimi. Kirjaa kokoajan ulos mobiilista, eikä saa yhteyttä auton vaikka auton sisältä laittaisi lämmitystä päälle.

Tietohan ei mene suoraan puhelimestasi autoosi. Ensin tieto oman operaattorisi serveriin, esim. Elisa, sitten eri välitysteiden kautta volkkarin serverille Saksaan. Sieltä se sitten palautuu Suomeen johonkin lähelläsi olevan operaattorin palveluun. Ilmeisesti vain maahantuoja tietää mikä operaattori, vaan ei paljasta sitä.
Näinollen jos yrität yhteyttä autosta, ei tilanne ainakaan ole parempi koska puhelimen yhteys omaan operaattoriiin vain huononee. No voihan toki yleensä autosta soittaa ilman ulkoista antennia.

Minulla weconnectin aktivointi tuotti ongelmia, mutta sen jälkeen on toiminut 100%.
Yhtenä syynä ilmeisesti se että minulla ensin oma puhelin oli omassa wiwi-verkossa, ja autossa se oli varmaan jo liian heikko. Toinen syy varmasti oli se, että auto on rakennuksen varjossa.
Nyt kun ohjaus tapahtuu sisältä ja Saksasta autoon tuleva viesti tulee auton ulkoisen antennin kautta homma toimii. Syitä on tietysti monia, mutta yleensä  äppi-ohjelma monillakin tuntuu toimivan.
ex.ehybrid style 2021

TommiN

Tervehdys ketjuun!


Tein tuhlaajapojan reissun Volvojen maailman, ja nyt on hyvä palata tälle areenalle, kun tilaukseen lähtee plugari-Tiquan. Vanhemmasta 2012 tiquanista on erinomaiset kokemukset, ja kun uutta kävi liikkeessä hypistelemässä, niin ostopäätös oli sillä sekunnilla selvä. Onneksi saan kiesin työpaikan liisarina, niin ei kustannuspuolikaan tunnu tässä kohtaa pahalta. Ehybridin verotusarvot ovat mielestäni vähintäänkin houkuttelevat. Taidan kallistua ottamaan stylen, koska varustelultaan se on riittävä ja R-linen ulkomuoto on keski-ikäistyvälle vähän jo vieras😁

Kysymys liittyen kustannuspuoleen: Mikä teidän kokemuksen mukaan on akun range hybrid-monella ihan normi työmatka-ajossa? Pelkän sähköajon rangella ei minulle juuri ole merkitystä, vaan enemmän kiinnostaa yhteiskäytön range, kun en välttämättä pääse joka päivä piuhan päähän.

Wagner

Ex-Passat GTE:n kokemuksella rapiat 800km.  ;D
Autohan lähtee liikkeelle aina sähkömoodissa, jos virtaa riittää ja pakkanen ei estä sähköllä suhaamista -> syö ensin akun ja hyppää vasta sit hybridille.
Jos lähössä paukkaa heit hybridin päälle, nii käyttää polttomoottoria -> akkussa riittää virtaa, kunnes tankki on tyhjä, eli 800km.  :)
Sikamaista menoa since 1975

TommiN

Aivan. Tässä sen näkee, miten pihalla sitä on hybridimaailmasta. Jotenkin kuvittelin, että akun käyttöä voisi tasoittaa pidemmälle matkalle. Jos kapistus syö aina ensin akun tyhjäksi, niin hyvä olisi pitää piuhan päässä joka yö.

Tarkoittaa myös sitä, että 500 kilometrin matka anoppilaan ajetaankin sitten bensalla. Jospa siinä olisi perustetta vierailla vähän harvemmin😁

tigeli

Lainaus käyttäjältä: TommiN - 23.02.21 - klo:10:47
Aivan. Tässä sen näkee, miten pihalla sitä on hybridimaailmasta. Jotenkin kuvittelin, että akun käyttöä voisi tasoittaa pidemmälle matkalle. Jos kapistus syö aina ensin akun tyhjäksi, niin hyvä olisi pitää piuhan päässä joka yö.

Tarkoittaa myös sitä, että 500 kilometrin matka anoppilaan ajetaankin sitten bensalla. Jospa siinä olisi perustetta vierailla vähän harvemmin😁

Jos laitat heti lähdössä hybrid-tilan päälle, niin sitä akun käyttöä nimenomaan jaetaan koko matkalle ja homma onnistuu paremmin jos pistät navigaattoriin osoitteen mihin olet menossa niin auto koittaa itse arvailla/optimoida akun käyttöä.

TommiN

Loistavaa! Juuri tätä tarkoitin.

Onko kokemusperäistä tietoa mihin keskikulutus asettuu eri pituisilla matkoilla ja akun käyttö optimoiden?

IIN8

Lainaus käyttäjältä: TommiN - 23.02.21 - klo:10:47
Aivan. Tässä sen näkee, miten pihalla sitä on hybridimaailmasta. Jotenkin kuvittelin, että akun käyttöä voisi tasoittaa pidemmälle matkalle. Jos kapistus syö aina ensin akun tyhjäksi,

Latauksesta: Näin pakkasella on hyvä että akku ei jää tyhjäksi yön ajaksi. Siellä aon asetus akun maximi lataukseen, jossa maksimi on 50%. Tarkoitta sitä että jos laitetaan latauksen asetteluun lähtöaika ja töpseli kiinni, auto lataantuu 50%:iin ja loput sitten ennen kun lähtöaika koittaa. Näin akun voi ajaa tyhjäksi ennen kotiintuloa Emoodilla, ja akku on varmasti 50%:ssa yöksi ja aamun loppulataus sitten lämmitää akkua jolloin auto voi lähteä liikkeelle Emoodilla myös pakkasella. Auto lähtee aina polttomoottorilla liikkeelle jos akun lämpötia on alle -10 astetta.
Jos lähdetään pidemmälle metkalle ajo kannattaa tehdä hybrid-asettelulla ja laittaa siihen esim. parin "laatan" verran minimilatausta.Tämänvoi tehdä vain hybridi-asettelussa. Lisäksi vaihde B-draiviin. Tällöin auto käyttää sähköä yleensä hitaassa kaupunkiajossa ja moottoria lisäksi ja jarrutuslataus on voimakkaampi. Kun akku on kulunut minimiasetteluun, auto käyttää sähköä vain jos jarruenergiaa on tullut lisää akkuun. Jos tietää että perillä on mahdollisuus ladata, voi akun ajaa Emoodilla tyhjäksi ennen perille tuloa.
ex.ehybrid style 2021

Wagner

Lainaus käyttäjältä: tigeli - 23.02.21 - klo:10:55
Jos laitat heti lähdössä hybrid-tilan päälle, niin sitä akun käyttöä nimenomaan jaetaan koko matkalle ja homma onnistuu paremmin jos pistät navigaattoriin osoitteen mihin olet menossa niin auto koittaa itse arvailla/optimoida akun käyttöä.

Siis auto haistelee navista jälellä olevan matkan ja käyttää optimaalisesti akun tyhjäksi? wow... Omassa ex-GTE:ssä ei ollu navia, nii noi pitemmät reissut meni just nii, että (melkein) heti startista hybrid-mode päälle ja sit ihan arviolta loppumatkasta taas e-mode käyttöön, että pääs perille mahollisimman tyhjällä akulla.
Sikamaista menoa since 1975

miz

Lainaus käyttäjältä: Wagner - 23.02.21 - klo:21:35
Siis auto haistelee navista jälellä olevan matkan ja käyttää optimaalisesti akun tyhjäksi? wow...

Sama toiminta kuin Leonissa, optimaalisen akun käytön lisäksi lataa akkuun lisää virtaa motarilla / maantiellä jos lataus on järkevää sähköajon mahdollistamiseksi myöhemmin matkalla. Haistelee siis matkan lisäksi reittiä kokonaisuutena nopeusrajoituksineen, että miten pääsee taloudellisemmin.

Esim viimeksi reissusta kotiinpäin ajellessa tyhjällä akulla latasi motarilla reilu 10% jolla pääsi lopun hitaat ja liikennevaloja/risteyksiä sisältävät kilsat kotiin sähköllä ilman bensan apuja tai itse ajotiloja vaihdellen.

ranis

Itselleni tuli tänään uusi Tiguan ja hyvältä hankinnalta tuntuu. Pitäisi hankkia muovinen takakontin lattiasuoja. Osaisiko joku neuvoa mistä sen voisi hankkia edullisesti, eli ei merkkiliikkeestä miellään.

Erkka

Lainaus käyttäjältä: ranis - 24.02.21 - klo:22:01
Itselleni tuli tänään uusi Tiguan ja hyvältä hankinnalta tuntuu. Pitäisi hankkia muovinen takakontin lattiasuoja. Osaisiko joku neuvoa mistä sen voisi hankkia edullisesti, eli ei merkkiliikkeestä miellään.

Tämän pitäisi sopia 2021 Tiguaniin.

https://shop.volkswagen.fi/sisapuolen-varusteet/tavaratilan-kaukalomatto-tiguan-ii-5na061161e

https://shop.volkswagen.fi/sisapuolen-varusteet

79 â,¬

VW Passat Variant Elegance Business eHybrid 200 kW DSG vm. 2025
Ex. Skoda Octavia Combi 1,5 TSI Style eTEC DSG vm. 2024
Ex. Skoda Octavia Combi 1,0 TSI Ambition e-TEC DSG 2021
Ex. VW Tiguan Style eHybrid 180 kW DSG-autom. 2021

Antore


Tussi

Ei sopinut tuo 79e hintainen matto Ehybridiin. Nimimerkillä "jo yhden tilannut, ostanut ja palauttanut ". Ei nimittäin istunut akkupuolelta hyvin. Jos matto on tuon hintainen, ajattelin että sen pitää myös istua täydellisesti. Se kalliimpi noin 89e maksava kuulemma sopii. En sitä kuitenkaan jäänyt sitten odottelemaan. Ostin Motonetistä Tiguanin maton ja hinta 26e. Istuu hintaansa nähden minusta riittävän hyvin.

Erkka

Lainaus käyttäjältä: Tussi - 24.02.21 - klo:22:26
Ei sopinut tuo 79e hintainen matto Ehybridiin. Nimimerkillä "jo yhden tilannut, ostanut ja palauttanut ". Ei nimittäin istunut akkupuolelta hyvin. Jos matto on tuon hintainen, ajattelin että sen pitää myös istua täydellisesti. Se kalliimpi noin 89e maksava kuulemma sopii. En sitä kuitenkaan jäänyt sitten odottelemaan. Ostin Motonetistä Tiguanin maton ja hinta 26e. Istuu hintaansa nähden minusta riittävän hyvin.

Lainaus käyttäjältä: ranis - 24.02.21 - klo:22:01
Itselleni tuli tänään uusi Tiguan ja hyvältä hankinnalta tuntuu. Pitäisi hankkia muovinen takakontin lattiasuoja. Osaisiko joku neuvoa mistä sen voisi hankkia edullisesti, eli ei merkkiliikkeestä miellään.

Ei oikein selvinnyt, onko Tiguan eHybrid mallia, vai joku muu Tiguan malli. Tussi, hyvä kun informoit, ettei käy eHybridiin. Ei sitten tule turhia tilauksia tehtyä.
VW Passat Variant Elegance Business eHybrid 200 kW DSG vm. 2025
Ex. Skoda Octavia Combi 1,5 TSI Style eTEC DSG vm. 2024
Ex. Skoda Octavia Combi 1,0 TSI Ambition e-TEC DSG 2021
Ex. VW Tiguan Style eHybrid 180 kW DSG-autom. 2021

JMTL

Lämmittääkö uuden Tiguan eHybridin webasto pelkästään ohjaamoa vai lämmittääkö myös moottoria? Onko uudet Tiguan, GTE ja Arteon ladattavat täysin samaa tekniikkaa moottorin suhteen?
Octavia Combi -19
exät 8 x VAG

Erkka

Tiguan eHybridiin ei saa Webastoa autoa tehtaalta tilatessa. Polttoainekäyttöisiin Webaston voi tilata. Lämmitysvastus eHybridissä toki on, jolla auton voi esilämmittää.
VW Passat Variant Elegance Business eHybrid 200 kW DSG vm. 2025
Ex. Skoda Octavia Combi 1,5 TSI Style eTEC DSG vm. 2024
Ex. Skoda Octavia Combi 1,0 TSI Ambition e-TEC DSG 2021
Ex. VW Tiguan Style eHybrid 180 kW DSG-autom. 2021

JMTL

Lainaus käyttäjältä: Erkka - 25.02.21 - klo:08:19
Tiguan eHybridiin ei saa Webastoa autoa tehtaalta tilatessa. Polttoainekäyttöisiin Webaston voi tilata. Lämmitysvastus eHybridissä toki on, jolla auton voi esilämmittää.
Kiitos vastauksesta. Mistähän tämä johtuu, että GTE ja Arteoniin webaston saa, mutta ei tähän Tiguaniin?
Octavia Combi -19
exät 8 x VAG

Erkka

Lainaus käyttäjältä: JMTL - 25.02.21 - klo:08:23
Kiitos vastauksesta. Mistähän tämä johtuu, että GTE ja Arteoniin webaston saa, mutta ei tähän Tiguaniin?

Tuon kun tietäisi, minkä takia ovat jättäneet pois. Liittyisiköhän jotenkin näihin päästöarvoihin?
VW Passat Variant Elegance Business eHybrid 200 kW DSG vm. 2025
Ex. Skoda Octavia Combi 1,5 TSI Style eTEC DSG vm. 2024
Ex. Skoda Octavia Combi 1,0 TSI Ambition e-TEC DSG 2021
Ex. VW Tiguan Style eHybrid 180 kW DSG-autom. 2021

ranis

Autoni on hybridi eli se kalliimpi kaukalomatto pitäisi sopia ilmeisen täydellisesti autoon

passo_s

Lainaus käyttäjältä: Erkka - 25.02.21 - klo:08:26
Tuon kun tietäisi, minkä takia ovat jättäneet pois. Liittyisiköhän jotenkin näihin päästöarvoihin?
Seat plugariin on tulossa webastolta hetken päästä jälkiasenteinen webasto.Kaha tuotepäällikkä laittoi infoa että on jo testattu ja menossa tuotantoon.

Epes

Lainaus käyttäjältä: passo_s - 25.02.21 - klo:09:24
Seat plugariin on tulossa webastolta hetken päästä jälkiasenteinen webasto.Kaha tuotepäällikkä laittoi infoa että on jo testattu ja menossa tuotantoon.

Tarracoon?


Erkka

VW Passat Variant Elegance Business eHybrid 200 kW DSG vm. 2025
Ex. Skoda Octavia Combi 1,5 TSI Style eTEC DSG vm. 2024
Ex. Skoda Octavia Combi 1,0 TSI Ambition e-TEC DSG 2021
Ex. VW Tiguan Style eHybrid 180 kW DSG-autom. 2021

pah

Osaakohan joku kertoa, onko eHybridille luvattu 476 litran tavaratila mitattu takapenkit etu- vai taka-asennossa? Koeajossa tavaratila tuntui selkeästi pienemmältä kuin Octavia-plugarin 490 litrainen ja vaikka numerot voivatkin johtaa harhaan, niin noiden pitäisi käytännössä olla samaa kokoluokkaa.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy