Octavia 1.6TDI 4x4 jakohihnan vaihtoväli

Aloittaja Ocunen, 12.04.18 - klo:13:54

« edellinen - seuraava »

Ocunen

Vihaan sähköistä huoltokirjaa, kun huoltotietoa ei näe enää mistään....  >:(
Olikos niin, että otsikon mukaisen vm. 2014 Ocun jakohihnan vaihtoväli on 180tkm?
Omalla ajettu nyt piirua vaille 150tkm, normihuolto lähestyy ja mietin, vaihdattaisiko hihnan jo nyt... Vanhassa 1.9TDI Ocussa piti vaihtaa hihna etuajassa, kun alkoi ääntämään.
Uskaltaako tuolla siis ajaa vielä yhden 30tkm huoltovälin, vai kannattaako jakohihnaremppa tehdä jo nyt? Tähän asti huollettu merkkiliikkeessä.
Skoda Kodiaq 2.0TDI 4x4 -18
EX: Skoda Octavia Scout 2.0TDI DSG -16
EX: Skoda Octavia Combi 1.6TDI 4x4 -14
EX: Skoda Octavia Combi 1.9TDI 4x4 -06

RSOCUstin

Tarkastavat ja toteavat että vaihtokuntoinen. Vaihtoväli on ainakin RS huollon mukaan 210tkm.
Vesipumppuhan noista ekana hajoaa. Vai olikos näissä muoviosat korvattu metallilla tjms.

http://www.rsh.fi/huolto/huoltohinnasto2/huolto_octavia.html

Ocunen

Merkkiliike vastasi, että tehtaan suositus 210tkm, maahantuojan 150tkm...Sattumalta varmaan juuri saa suositus kuin mitä omalla juuri mittarissa  ::) Kustannus huolto+hihnaremppa pari kymppiä päälle tonnin.
Lähinnä siis mietin, uskaltaako tuolla ajella sinne lähemmäs 200tkm ilman hihnaremonttia, vai kannattaako vaihtaa jo näin hyvissä ajoin?
Skoda Kodiaq 2.0TDI 4x4 -18
EX: Skoda Octavia Scout 2.0TDI DSG -16
EX: Skoda Octavia Combi 1.6TDI 4x4 -14
EX: Skoda Octavia Combi 1.9TDI 4x4 -06

Octavia4x4

Mulle taas sanottiin merkkihuollossa, että pohjolan olosuhteisiin suositellaan hihnan vaihtoväliksi 120 tkm.

Tuo hihnan kestoikä on ihan lottoon ja muihin uhkapeleihin verrattavissa olevaa arpapeliä. Hihnan rasitus riippuu niin monesta muuttujasta, että se voi kestää vaikka 400 tkm tai katketa (tai murtaa hampaat) huomenna, kun aamulla starttaat.

Jos on paljon ajoa Raahe - Tornio välillä vt(/4, niin ilmeisesti hihnat pitäisi vaihtaa useammin kuin moottoriöljyt. Ja mikäli ne Oulun seudun hihnavauriot johtuu pölyn päätymisestä jakopään koteloon, niin helposti olisi pääteltävissä, että ainakin kovin pölyisissä olosuhteissa ajaminen käy hihnan (oikeastaan hihnapyörien) päälle, vaikkei se pöly tiettyä kivilajiketta olisikaan.

Kylmäkäynnistykset ja pätkäajo, hihna kylmänä, luusisi kuluttavan erilailla kuin pitkät matkat lämpimällä hihnalla.

Moottorin matala matala käyntinopeus saattaa sekin rasittaa hihnaa, vaikka eipä noilla nenäkepeillä ja tasapainotusakselilla juurikaan inertiaa ole, että kierrosten kasvaessa hihnaan kohdistuva nykiminen vähenisi.

Sitten on tietysti oma lukunsa esim. tuo mainittu vesipumppu, jos sen laakerit alkaa pykiä, niin se saattaa luistaa hihnan selässä ja syödä sen nopeastikin vaihtokuntoon. Tuon kyllä pitäisi äännellä.
Konsernipelejä vuodesta 1993

RSOCUstin

#4
Mulla alkoi vesipumppu pitään ääntä n.215tkm kohdalla. Vaihdettiin 228tkm kohdalla. Autoon oli vaihdettu hihna ja kiristimet takuuseen edellisellä omistajalla oli kuulunut jotain vikinää. Pumppu oli jätetty vaihtamatta tuossa 128tkm kohdalla. Ois maksanut 40e mutta eipä ollut kiinnostanut omistajaa. Mulla se alkoi sitten ääntelemään ja meni vaihtoon koko paketti samalla.

Kaupunkiajossa tuo pumppu kuului sellaisena pienenä krohinana ja olihan se jo vähän vuotanut.

Mitä itse siis tekisin kysyjän tilanteessa. Ajaisin seuraavaan huoltoon eli 180tkm. Ellei tulevassa 150tkm huollossa havaita jotain epäilyttävää.

Nykyisessä vRS:ssä on nokkaosat vaihdettu 179tkm kohdalla ja siinä on vaihto väli kans 210tkm. Nyt osilla ajettu 90tkm ja ajan marmaan toisen mokoman jos ei ala ääniä kuulumaan.

Joten ehkä tuo 180tkm on ok.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy