Audi Q3

Aloittaja Flat, 19.08.10 - klo:06:59

« edellinen - seuraava »

vincent

Lainaus käyttäjältä: autofanaatikko - 23.08.11 - klo:22:38
Eli tarkoitat varmaan että keskitunnelin puolesta tuntuu kuin olisi kyseessä takavetoinen auto koska keskikonsoli/keskitunneli on niin leveä ja massiivinen?

Niin, siis millä nimellä se nyt kulkee - mutta tarkoitan sitä keskitunnelin päällä makaava kyynärnoja/säilytystila-rakennelmaa. ( varsinainen keskitunneli lienee normaalitasoa, en ole tarkemmin tutkinut onko sen suhteen etu- ja nelivetoisten välillä eroa )
Ex-VAG : Kupla, Golf, Jetta, Golf, Passat, Passat, Golf

Quality


Q3n esite tipahti postilaatikkoon. Audi osaa tuon brandin luonnin. Pakko myöntää, että selkeät kuvat ja vetoava teksti saavat aikaan sellaista, mihin kuivat numerot eivät pysty, mutta molempia tarvitaan. Ja tuosta ne löytyvät. Katsotaan, mikä on lopputulos.
A4 1.8T Avant Pro Business autom. --> XC60 D5 AWD Ocean Race + Summum Geartronic

Leben und leben lassen.

Quality

Lainaajopa Saksan markkinoilla todella köyhät värivaihtoehdot. Kovasti ihmetyttää, eikö siellä ole nahka-alcantara -verhoiluvauhtoehtoa lainkaan tarjolla, kun löysin vain kokonahkaa ja kangasta?

Ulkoväreistä jännittävin lienee tuo lanseerausväri eli samoaorange.

Onhan noita värivaihtoehtoja, kymmenen ulkoväriä ja lukuisa joukko sisämateriaali- ja -värivaihtoehtoja. Nykylinjauksen mukaisesti punaista ei enää ole saatavilla, liekö syynä kysynnän hiipuminen Keski-Euroopassa. Noissa väreissä lienee linjana, että parhaiten myyvät värit säilytetään valimoimissa, ja lisäksi tarjotaan muutama/jokin trendiväri, joka toimii joko uuden mallin tai värityssuuntauksen airuena. Q3ssa se on tuo samoaorange, jonka lisäksi on tarjolla Caribou Brown (joka ei kyllä itselle kolahda). Englanninkielinen esite ei tosin kerro, mitkä värivaihtoehdot ovat Suomessa saatavina.

Suomeen lanseerattu Business-paketti paikkaa pahimmat kavalakkiaukot:

Xenon plus -ajovalot ja LED -päiväajovalot
Vakionopeussäädin
Automaatti-ilmastointi
Kuljettajan informaatiojärjestelmä värinäytöllä, sis. taloudellisuusohjelman ja ajotietokoneen
Keskikyynärnoja etuistuinten välissä
A4 1.8T Avant Pro Business autom. --> XC60 D5 AWD Ocean Race + Summum Geartronic

Leben und leben lassen.

kyhmy

Onko kukaan tietoinen mahdollisesta tarkemmasta myyntiintuloajasta?

Mikko

Habitaressa pääsee ihmettelemään valkoista Q3:a.

Quality

Lainaus käyttäjältä: kyhmy - 15.09.11 - klo:09:34
Onko kukaan tietoinen mahdollisesta tarkemmasta myyntiintuloajasta?

Koska hinnastot on julkistettu, auton pääsee käsittääkseni jo tilaamaan. Ensimmäiset yksilöt lienevät maahantuojalla näinä päivinä. Kannattaa kysellä tutustumis- ja koeajomahdollisuutta omalta myyjältä.
A4 1.8T Avant Pro Business autom. --> XC60 D5 AWD Ocean Race + Summum Geartronic

Leben und leben lassen.

Titta Jokisen tukka

Lainaus käyttäjältä: Quality - 15.09.11 - klo:10:01
Koska hinnastot on julkistettu, auton pääsee käsittääkseni jo tilaamaan. Ensimmäiset yksilöt lienevät maahantuojalla näinä päivinä. Kannattaa kysellä tutustumis- ja koeajomahdollisuutta omalta myyjältä.

Pitää paikkansa. Autoa voi tosiaan jo tilata, itsellänikin kaupat hieroutumassa kyseisestä kinneristä. Autoja Suomessa tällä hetkellä kuulemma vain kolme kappaletta, joista kaikki lehdistöautoja, eli ajamaan ei tosin vielä pääse kuin harvat ja valitut. Max kolme viikkoa, niin ensimmäiset yleisölle tarkoitetut koeajoversiot rantautuvat Suomeen.

Kylmätyypit autosta vaikuttivat ihan hyviltä, mutta koeajo kertoo koko totuuden. Hieman kysymysmerkkiä laatuasioihin tuo Seatin tehtaalla tapahtuva kokoonpano.

Quality

LainaaKylmätyypit autosta vaikuttivat ihan hyviltä, mutta koeajo kertoo koko totuuden.

Mielenkiintoista. Miltä auto vaikuttaa tiloiltaan? Mihin sitä niiden osalta vertaisit?
A4 1.8T Avant Pro Business autom. --> XC60 D5 AWD Ocean Race + Summum Geartronic

Leben und leben lassen.

Titta Jokisen tukka

Lainaus käyttäjältä: Quality - 15.09.11 - klo:19:49
Mielenkiintoista. Miltä auto vaikuttaa tiloiltaan? Mihin sitä niiden osalta vertaisit?

Vaaka vetelee omalla kohdallani toista sataa markkaa, mutta silti kuskin paikalla oli 180 cm:n varrella ihan hyvät oltavat. Jos repsikan paikalla istuisi toinen samanlainen, saattaisi hartiaosastolla tehdä tiukkaa ja kyynärnojan hallinnasta tulla sanaharkkaa.

Takapenkillä tilanne oli hyvin samantyyppinen esim. B8:n tai 3-sarjan Bimmerin kanssa, eli ei ruhtinaallisia tiloja, mutta väliaikaiseen matkaamiseen ihan ok. Peräkontti on yhdeksisen senttiä syvempi, kuin A3 Sportbackissa, eli kamaa mahtuu kyytiin ihan mukavasti, vaikkakin esim. ison koiran kuljettaminen voi olla haasteellista voimakkaasti kaartuvan c-pilarin johdosta.

Kylmätyypittämäni yksilö oli varusteltu n. 13 tonnin lisävarusteilla, eli sisätilojen ilmeestä ei voi vetää sen suurempia johtopäätöksiä. Tosin yleisilmeeltään kojelauta vaikutti hieman enemmän karvalakimmalta, kuin esim. perus A6:n. Hintaluokkakin on tosin eri.

Kojelaudasta esiin nouseva näyttö (myös lisävaruste) piristi yleisilmettä mukavasti. Näytön ohjaaminen valitettavasti tapahtuu pienellä, radion voluumisäädinrullaa muistuttavalla alumiinikiekolla joka on sijoitettu pystykonsoliin infojärjestelmän nappien yläpuolelle. A6:ssa tämä on toteutettu tyylikkäämmin sijoittamalla säätörulla ja painikkeet vaakatasoon keskikonsoliin.

Kokemukset tässä vaiheessa ovat siis varovaisen positiiviset, mutta vuorokauden koeajo kertonee lopullisen totuuden.

Quality


Kiitos tila- ja muista kylmätyyppikokemuksista. Oletko saanut jo varattua koeajon? Miten laajaan varustepakettiin olet päätymässä, entä millä koneella aiot auton tilata?

Itsellä moottori on selvä, se on 2.0 TFSI, mutta varusteiden kanssa on arpomista, ne kun äkkiä nostavat kokonaishinnan mielettömyyksiin. Jonkinlaista kompromissia suunnittelen.
A4 1.8T Avant Pro Business autom. --> XC60 D5 AWD Ocean Race + Summum Geartronic

Leben und leben lassen.

Titta Jokisen tukka

#100
Lainaus käyttäjältä: Quality - 15.09.11 - klo:22:07
Kiitos tila- ja muista kylmätyyppikokemuksista. Oletko saanut jo varattua koeajon? Miten laajaan varustepakettiin olet päätymässä, entä millä koneella aiot auton tilata?

Itsellä moottori on selvä, se on 2.0 TFSI, mutta varusteiden kanssa on arpomista, ne kun äkkiä nostavat kokonaishinnan mielettömyyksiin. Jonkinlaista kompromissia suunnittelen.

Voimalinjaksi olen kaavaillut nelivetoista, 170 hevosvoimaista 2.0 tfsi -konetta manuaalilaatikolla. Pikkulinnut ovat alustavasti lauleskelleet, että 210 ja 170 hevosvoimaisten koneiden sisäkalut ovat identtiset. Näin ollen puuttuvat hevoset voi tarpeen tullen turvallisesti lisätä softaamalla. S -troniccia en halua, sillä pidän sitä lähinnä haittana, kun myyn autoa tulevaisuudessa eteenpäin.

Lisävarusteiksi olen kaavaillut Business -pakettia, etu- ja takatutkia, connectivity -pakettia (sisältää kojelaudasta nousevan näytön), sporttijakkaroita, rengaspaineen valvontajärjestelmää, kaukovaloassaria ja kolmipuolaista "sporttivartti" -rattia. Webasto on vielä mietinnässä.

Q3:n rengastuksesta on muuten hyvä tietää se, että Audi suosittelee vahvasti käyttämään SUV -renkaita, jotka ovat hankintakuluiltaan n. 20% kalliimmat normaalikumeihin verrattuna. Oma myyjäni ei suostu myymään autoa normikumeilla.

EDIT: Koeajon hoitaminen on työn alla. Toiveissa on, ettei tarvitsisi ihan kolmea viikkoa odotella.

Quality


Sain tänään pienen ensimaistiaisen Q3sta. Näpsäkän näköinen, ulkoapäin ei juuri ja juuri liian pieni, mutta pieni toki. Katon voimakas viiste alaspäin ja perän yläosan eteenpäin saa takaosan näyttämään suipolta, mistä en oikein pidä. Ulkonäkö on muuten ok. Vakioalusta on tietysti korkea niin kuin kuuluukin, mutta yllättäen 18” vanteet/renkaat näyttivät pieniltä! Alle saisi mahtumaan varmaan hyvin 20-tuumaisetkin " en sitten tiedä, miltä tuo niillä näyttäisi.

Koeajokappale oli 2.0 diesel S tronicilla, eli omat speksit toteutuivat vain osittain. S tronic toimi moitteitta ja dieselpannu tarjosi aivan riittävän suorituskyvyn, sen mitä sitä nyt aamuruuhkassa puolen tunnin lenkillä saattoi havaita.

Uusi Q-muotoiltu ratti (joka siis on tavallaan 4-puolainen, koska alas on kaksi puolaa rinnakkain, mutta aivan eri planeetalta kuin perinteinen) on hieno ja käteen käyvä. Mittaristo, hallitsimet ja kojelauta ovat tasapainoiset, mikään ei iske silmille eikä minkään toiminnassa ilmennyt ongelmia. Plussaa niistä.

Vakioalusta on pikku-SUViin riittävän jämäkkä, joten se ei vaadi S-linea. Töyssyt ja pikku korokkeet menevät arvelematta, niin kuin pitääkin, eivätkä joustoliikkeet todellakaan ole liian pitkät. Servotronic on samanlainen kuin muissakin Audeissa, eli jotkut pitävät kevyestä ohjauksesta, toiset eivät. Tunnokkuus ei ole mielestäni aivan riittävä, mutta parkkeeraus helpottuu.

Suurin miinus tulee tiloista, ja ennen muuta tavaratilasta. Jo auton ulkomuoto kertoo, miten kontti kapenee perän kaltevuuden vuoksi, ja kun koeajokappale oli varustettu varapyörällä, nousi kontin pohja luonnottoman korkealle, mikä sekin söi tavaratilaa. Tuohon olisi pakko ottaa pelkkä kompura & paikkasatsi, ihan tilan säästämiseksi.

Vielä sananen hinnoittelusta. Tosiasia on, että Q3 ja Tiguan ovat 155 kW:n 2.0 TFSI:llä jokseenkin samanhintaisia. Audilisä tulee sitten varusteissa, mutta business-paketti auttaa siinäkin alkuun. Takakonttia lukuun ottamatta Q3 vetää kyllä pitemmän korren ilman muuta, joten sikäli hinta-laatusuhde on oikea.

Hiukan jäi sellainen fiilis, että kahdestaan vaimon kanssa ajeluun kaikenlaisilla teillä auto on ihan passeli, mutta tavarankuljetuskapasiteetti loppuu valitettavasti kesken, auto kun on A4ta lyhyempi, jolloin takapenkin kaataminenkaan ei pelasta pitkän tavaran kuljetuksessa. Veikkaan, ettei Q3een mahtuisi kunnolla edes polkupyörä.

Mietintä jatkuu.
A4 1.8T Avant Pro Business autom. --> XC60 D5 AWD Ocean Race + Summum Geartronic

Leben und leben lassen.

RoccoScientist

Tuli Habitaressa nähtyä tämäkin. Keulan ilme ei oikein innosta, eikä peränkään. Sisätilat olivat Audimaisesti siistit, mutta kalliimpiin malleihin oli kyllä tehty selvää pesäeroa ja muotoilu oli vähän laimeampaa. A1 tuli mieleen, vaikka ihan niin pelkistetty tuo Q3 ei ollut. Tavaratila oli auton ulkomittoihin nähden pienen oloinen, en sitten tiedä mitä normilitrat tuosta tilavuudesta sanovat, mutta näiltä osin Qualityn kanssa samoilla linjoilla.

Ei tuo huono auto varmasti ole, mutta tuskinpa tulee edes koeajolle eksyttyä.
Ex: Scirocco BlueMotion Technology 1,4 TSI 90 kW

VAG!

Lainaus käyttäjältä: Quality - 20.09.11 - klo:12:10
Vielä sananen hinnoittelusta. Tosiasia on, että Q3 ja Tiguan ovat 155 kW:n 2.0 TFSI:llä jokseenkin samanhintaisia. Audilisä tulee sitten varusteissa, mutta business-paketti auttaa siinäkin alkuun. Takakonttia lukuun ottamatta Q3 vetää kyllä pitemmän korren ilman muuta, joten sikäli hinta-laatusuhde on oikea.

Eikös Tiguan ole kuitenkin selkeästi paremmin varusteltu sillä tonnin Exclusive-paketilla, kuin Q3 Busineksena? En nyt ole sata varma, mutta tällainen mielikuva jäi, kun niitä vertailin.

Titta Jokisen tukka

Missäs Quality pääsit tyypittämään Q3:sta? Kiinnostaisi itseänikin päästä tyyppäämään tien päälle ennen mahdollisen ostopäätöksen tekoa (joka on olosuhteiden pakosta tehtävä pian)
Oman myyjäni mukaan koeajoyksilöt ovat vielä kiven alla.

XUE

Lainaus käyttäjältä: Quality - 20.09.11 - klo:12:10
Sain tänään pienen ensimaistiaisen Q3sta. Mietintä jatkuu.

Missä olet ajanut autoa, Suomessa?
Koska ainakin Audi center:llä ei ole edes halliin vielä demo autoa,
marraskuussa ilmeisesti aikasintain. Virallinen esittely viivästyy
kun autoja ei vaan saada tänne pohjolan perukoille
VW Passat Sedan 1.4TSI DSG R-line vm2013

VW Passat Variant 1.8TSI DSG R-line vm2010
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=6097.0

Erkka

Eikös Nelonen Startissa koeajanut Q3 viime lauantaina?
VW Passat Variant Elegance Business eHybrid 200 kW DSG vm. 2025
Ex. Skoda Octavia Combi 1,5 TSI Style eTEC DSG vm. 2024
Ex. Skoda Octavia Combi 1,0 TSI Ambition e-TEC DSG 2021
Ex. VW Tiguan Style eHybrid 180 kW DSG-autom. 2021

1.8 "APR" Q

Ensimmäiset autot Suomeen tullut,jonkin ajan kuluttua liikkeissä nähtävissä..
ex-vagit: Skoda Fabia 1.4 16V,Skoda Octavia 1.6,Skoda Superb 1.8 Turbo,Skoda Octavia 2.0 TDI DSG,Audi Avant 2.0 TDI Multitronic (B7),Audi sedan 2.0 TDI Multitronic (B8), Audi Avant 1.8 TFSI (B8), Audi A4 Sedan 1.8 TFSI Quattro...Audi A4 1.8 TFSI "facelift" quattro...nykyinen A3 2.0 TDI Quattro

vincent

Lainaus käyttäjältä: Erkka - 11.10.11 - klo:20:20
Eikös Nelonen Startissa koeajanut Q3 viime lauantaina?
Kyllä ja jakso on nähtävissä nelosen sivuilla. ( nelonen.fi/start )
Ex-VAG : Kupla, Golf, Jetta, Golf, Passat, Passat, Golf

Tikka

Minä elokuussa kuulin, että Q3 olisi nähtävillä samaan aikaan, kun A6 Avantin ensiesittely on, eli ensi viikonloppuna. Näinkö ei siis olekaan?

al

Tänään ajelin vähän matkaa tuollaisen perässä. Aluksi katsoin että olisi ollut Q5, mutta takavalot oli erilaiset ja tarkemmin katsottuna perässä lukikin Q3.

Erkka

#111
Kehuivat Startissa Q3 ajo-ominaisuuksia maasta taivaaseen. Takatilojakin oli riittävästi "isolle henkilölle". Hintaa pitivät korkeana, "rinkulalisä".
VW Passat Variant Elegance Business eHybrid 200 kW DSG vm. 2025
Ex. Skoda Octavia Combi 1,5 TSI Style eTEC DSG vm. 2024
Ex. Skoda Octavia Combi 1,0 TSI Ambition e-TEC DSG 2021
Ex. VW Tiguan Style eHybrid 180 kW DSG-autom. 2021

Pekka T

Lainaus käyttäjältä: al - 11.10.11 - klo:21:50
Tänään ajelin vähän matkaa tuollaisen perässä. Aluksi katsoin että olisi ollut Q5, mutta takavalot oli erilaiset ja tarkemmin katsottuna perässä lukikin Q3.

Q3:n takavalot ovatkin todella näyttävät.

Audi e-tron 55 quattro -20
BMW 328 i xDrive -13

Cyclic Stig

#113
Lainaus käyttäjältä: vincent - 11.10.11 - klo:20:43
Kyllä ja jakso on nähtävissä nelosen sivuilla. ( nelonen.fi/start )
Näyttää olevan avtomagazin Iltasanomain sivuilla kanssa, lienee sama pätkä?

Audi Q3 - maasturi bulevardille ja mökkitielle

Lainaus käyttäjältä: Pekka T - 11.10.11 - klo:22:37
Q3:n takavalot ovatkin todella näyttävät.
Näyttävät muuten, mutta vaiva on hiukan sama kuin A1:ssäkin. Ne eivät sovi muuhun kokonaisuuteen. Aivan kuin valot olisi suunniteltu kokonaan muusta autosta erillään ja sitten vain lätkäisty paikalleen todeten, että "tämmöiset näistä nyt sitten tuli". Eli minua häiritsee se, että valot ikäänkuin "roikkuvat irti" auton muusta pinnasta, ovat ikäänkuin kiinni autossa vain yläosastaan. Omaan silmääni se näyttää hiukan tyhmältä. Ja valon muotoilu jotenkin vielä korostaa tätä asiaa. En tiedä, että huomaako tuosta yhtään, mitä tarkoitan:



No, makuasoita, sano... Muutenhan Q3 on kyllä varsin hienon näköinen Audi, voisin jopa ottaa omaksi. 8)

Erkka

Startissa mainitsivat, että Q3 takavalot on samaa desingiä etuvalojen kanssa. Samaa näköä niissä paljolti onkin.
VW Passat Variant Elegance Business eHybrid 200 kW DSG vm. 2025
Ex. Skoda Octavia Combi 1,5 TSI Style eTEC DSG vm. 2024
Ex. Skoda Octavia Combi 1,0 TSI Ambition e-TEC DSG 2021
Ex. VW Tiguan Style eHybrid 180 kW DSG-autom. 2021

Arcca

Lainaus käyttäjältä: Cyclic Stig - 12.10.11 - klo:17:28

Näyttävät muuten, mutta vaiva on hiukan sama kuin A1:ssäkin. Ne eivät sovi muuhun kokonaisuuteen. Aivan kuin valot olisi suunniteltu kokonaan muusta autosta erillään ja sitten vain lätkäisty paikalleen todeten, että "tämmöiset näistä nyt sitten tuli". Eli minua häiritsee se, että valot ikäänkuin "roikkuvat irti" auton muusta pinnasta, ovat ikäänkuin kiinni autossa vain yläosastaan. Omaan silmääni se näyttää hiukan tyhmältä. Ja valon muotoilu jotenkin vielä korostaa tätä asiaa. En tiedä, että huomaako tuosta yhtään, mitä tarkoitan:


Joo, huomaa. Oletpa tarkkasilmäinen, itse en ollut kiinnittänyt ilmiöön mitään huomiota vaan pidin valoja hyvinä.
Rupeekohan tuo nyt kiusaamaan minuakin aina kun Q3:n näkee... :-\ :D
VW ID.4 Pro Elegance 4MOTION -24

Docw

Olen kyllä samoilla linjoilla Cyclic Stig:n kanssa. Tuollaiset pienet yksityiskohdat jotka eivät "kuulu joukkoon" häiritsevät pahasti. Tosin nuo Q3:n takavalot eivät minun silmääni ole niin pahat.

ma1ja

Katselin Gloriasta Q3-mainosta ft. Tiia Vanhatapio ja pisti tosiaankin minunkin silmään ne takavalot. Sivuprofiilissa näyttävät ihan joltain push-upeilta. Haluaisin kyllä nähdä koko perän livenä, että miten tuo on toteutettu.
Niin se vaan menee.

RoccoScientist

Ei se perä livenäkään kovin kauniilta minusta näytä. Samaa vikaa A1:ssä.
Ex: Scirocco BlueMotion Technology 1,4 TSI 90 kW

Titta Jokisen tukka

Germaaneilta kuultua: Q3 :nen tulee kuulemma myöhästymään entisestään. Tehtaan laadunvalvonta ei ole päästänyt jo valmistuneita autoja markkinoille. Eli jotain isompaa häikkää on ilmeisesti ollut jossain kohtaa valmistusprosessia.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy