Ylimääräinen öljynvaihto!

Aloittaja Jumppanen, 09.04.10 - klo:22:04

« edellinen - seuraava »

tsiih

Lainaus käyttäjältä: Ton-1 - 26.10.11 - klo:09:02
Niinpä.

Mutta ihme ja kumma jostain syystä joissakin malleissa öljypummpujen sihdit tukossa 50 - 100 t ajosta ja koneet kirranneet kiinni.
Tämä on ollut jo kauan, kauan ennen koko longlifea. Ei se toki tätä tyyppivikaa ainakaan paranna.
Enkä minä hurjan luantoni tähren päätäni alaha paina, iloonen ja irti maasta meinaan olla aina.

vasara

Lainaus käyttäjältä: RoccoScientist - 14.07.10 - klo:09:43
...
Eräässä toisessa ketjussa tuli kuitenkin esiin, että joissakin Audeissa on esimerkiksi mennyt öljysihti tukkoon, kun öljyt on vaihdettu huolto-ohjelman mukaisesti.
...
Samoin kävi perheen toisessa Skodassa, vaikka huolto-ohjelman mukaan huollettu ja parhaita öljyjä käytetty. Kilometreja kertyy "liian" hitaasti. Sen jälkeen tähänkin autoon vaihdettu öljyt joka vuosi, vaikka kilometreja saattaa olla alle 10tkm. Omiin autoihin olen vaihdattanut öljyt tiheämmällä välillä aina.. kustannushan on samaa luokkaa kuin auton kertatankkaus.

Daworder

ei kai sillä isoo merkitys ole jos ei autolla ajele yli 200tkm mittariin..

Kun katselee yli 300tkm ajettui tdi kotteroita niin aika iso merkitys on noilla aikasemmilla öljynvaihdoilla moottorin ja turbon yleis kuntoon, ihan siinä missä käytölläkin on merkitystä.

Ekalla Tdi.lläni kohta 360tkm mittarissa (2tkm ite ajettuna) niin öljyn vaihdot pidän siinä 7-10tkm välissä koska uskoisin paljon ajetun koneen menevän huonommaksi jos kauan samaa nokee siellä pyörittää. "öljyn vaihto on vielä halpaa huoltoo, jos sillä vaan selvii"  ;D

skriko

Lainaus käyttäjältä: Zaasa - 26.10.11 - klo:08:14
Edellisessä Ocussa tehdasöljyjen pintaa laski nopaa tahtia.Teetettyäni siihen ylimääräisen öljynvaihdon n.6000km kohdalla kulutus loppui kokonaan,tikusta ei huomannut pinnan laskua.
Öljy oli Mobilin LL

Oliko öljy Mobil 1 ESP 5W-30?

tsihman

Eilen tuli vaihdettua öljyt omaan kulkineeseen.Näytti aika likaiselta 10tkm jälkeen.Tarpeellistako empä tiedä no saapahan mielenrauhan.

dosetti

Öljyjä vaihdetaan myös täällä ylenmäärin usein. Edellisellä jakajapumpullisella vaihtoväli oli 7-8tkm (81kW@125kW eli oikea syykin vaihtaa) ja kyllä tämä nykyinenkin LL on saanut jo kertaalleen ylimääräisen vaihdon kymppitonnin kohdalla. Eipä tuo ole vielä konkurssiin vienyt.

Mutta, vaihdan suodattimen joka toinen kerta.. Liekö tästä mitään haittaa? Itse en kyllä keksi mitään. Ilmeisesti nykyinen BKD jättää suodattimelle aika paljon vanhaa öljyä, joten tuo ylimääräinen öljynvaihto ei ihan kaikkia vaihda kun suodattimen vaihdan vasta seuraavalla kerralla. Paitsi jos joku viisas osaa perustella suodattimen osalta muuta  :)

Zaasa

#66
Lainaus käyttäjältä: skriko - 27.10.11 - klo:23:57
Oliko öljy Mobil 1 ESP 5W-30?
Öljy oli suosituksen mukaista Mobil1 ESP LL.Jos tuota siihen suositellaan niin silloin oli,tarkalleen en enään muista,

jaripetteri

Mulla on RäSässä vaihtuva huoltoväli ja pikkusen alle 30tkm välein huutelee huoltoon. Öljyt vaihdatan tuossa välissä kuitenkin kertaalleen. Tuli yhden 30tkm ajetun öljyä tunnusteltua sormenpäillä ja kyllä siinä senverran oli kuonaa että mielestäni tuon välin puolittaminen on perusteltua. Nuo tehtaiden huolto-ohjelmat on tehty keskieuroopan autojen käyttöikää silmällä pitäen jossa autot hylätään 200tkm jälkeen kun taas meillä olosuhteet ovat haastavammat ja autojakin käytetään äkkiä tuplat kauemmin. Se että tuonne joutuu mahdollisesti enemmän tai vähemmän lisäämään vaihtovälillä öljyä ei kuitenkaan poista noita kuona-aineita vaan vasta kun öljyt ja suodatin vaihdetaan saadaan suurimmat kuonat pois.

Mutta onneksi tämä on vapaa maa ja öljyjä saa vaihtaa tasan niin usein kun huvittaa. Castrollia käytän talouden molemmissa TFSi koneissa.
OBD.fi - eXplore Your Car --- ID.4 1st Max 150kW, e-Golf 100kW & Mini R52S Sidewalk
Ex. GTE Variant, TwinDoor TDi, vRS TFSi Combi, TFSi Q SB, S4 TFSI Avant, IV GTI, R53.

Zaasa

Lainaus käyttäjältä: jaripetteri - 28.10.11 - klo:12:29


Mutta onneksi tämä on vapaa maa ja öljyjä saa vaihtaa tasan niin usein kun huvittaa. Castrollia käytän talouden molemmissa TFSi koneissa.
Öljyn vaihto kerran vuoteen halpaa huoltamista.En todellakaan halua ajaa samoilla kurilla kahta vuotta vähäisten kilometrien vuoksi.
Kuinka muuten 2.0 TFSI kone eroaa omastani 2.0TSI:stä,eroaako mitenkään.Onko TFSI:n jakopää hihnalla ja TSI ketjulla?

Pumpeli

Lainaus käyttäjältä: Zaasa - 29.10.11 - klo:21:53
Öljyn vaihto kerran vuoteen halpaa huoltamista.En todellakaan halua ajaa samoilla kurilla kahta vuotta vähäisten kilometrien vuoksi.
Kuinka muuten 2.0 TFSI kone eroaa omastani 2.0TSI:stä,eroaako mitenkään.Onko TFSI:n jakopää hihnalla ja TSI ketjulla?
täysin eri kone on kyseessä,eli vanhempi tfsi on tosiaan hihnalla ja tsi ketjulla.omilla ajoilla pääsin 20600km ja piti eka huolto tehdä.kun auto niin pyysi ;D ja auto 2,0 Tsi Rs

Zaasa

RäSään suositellaan kiinteällä huoltovälillä luokitukseltaan VW50200 öljyä,mitä tuo on Mobilin öljynä.
VW50400 joustavalla huoltovälillä, Mobilin ESP vastaa tuota.

Räsään tullaan vaihtamaan öljyt kerran vuoteen ja huoltoväli koodataan 15000km/vuosi.
Omat öljyt huoltoon vietynä.Kumpaako noista arvaa ostaa?

Wekotin

Lainaus käyttäjältä: Zaasa - 31.10.11 - klo:14:36
RäSään suositellaan kiinteällä huoltovälillä luokitukseltaan VW50200 öljyä,mitä tuo on Mobilin öljynä.

Esim. Mobil 1 New Life 0W-40.

nikob

Ensi viikolla Räsä menee öljynvaihtoon.
Nyt mittarissa 5200. Saa uudet litkut koneeseen.
Samalla sitten luetaan vikakoodit.
Skoda Fabia RS Combi Race Blue -11
Opel Corsa OPC Azure Blue -16

Zaasa

Lainaus käyttäjältä: Wekotin - 01.11.11 - klo:11:30
Esim. Mobil 1 New Life 0W-40.
Ke aamuna RS menee Laakkoselle ylimääräiseen öljynvaihtoon n.3000km ajettuna.Omina öljyinä hyväksyvät vain LL-öljyn.Vien Mobil ESP 5W-30 kaksi kannua.Hintaa niille jäi 47â,¬/4l
Taidan pitää 30000km/2v huoltovälin ja vaihdattaa öljyt kerta vuoteen talven koittaessa.

RS kuluttanut tehdas öljyä kuten 1.4TSI:kin,Mobilin ESP:llä kulutus loppui 1.4TSI:ssä.
Toivotaan samoin käyvän 2.0TSI:ssä

Wekotin

Lainaus käyttäjältä: Zaasa - 19.12.11 - klo:23:58
...Omina öljyinä hyväksyvät vain LL-öljyn...
Halusit siis pysyä ll-huoltovälissä? Silloin varmaan vaativat tuon ll-öljynkin vaikka vaihtaisikin 15tkm välein. Mutta jos koodaisit kiinteälle niin ei siinä olisi huollolle mitään mutisemista. Lyö sitten vaikka huoltokirja nokan eteen ja näyttää VW502.00 luokitusta:"katos nyt kun valmistajakin hyväksyy tämän öljyn"

Ganes

Moi!

Oon ekakertaa tällä foorumilla. Ja kysyisin seuraavaa: Jääkö öljynvaihdosta mitään merkintää mihinkään dataan yms. jos suoritan öljynvaihdon ns. pikkupajalla? Nykyisillä longlifeillä on ajettu jo lähes 20tkm ja huoltonäyttö näyttää vielä 10tkm/300vrk seuraavaan huoltoon. En todellakaan aio ajaa 30tkm/vuotta näillä samoilla öljyillä. Olipahan mitä taikaöljyjä tahansa. Turun vw-autoon on tällä hetkellä 3 viikon jonot kun kuulemma on rengas sesonki ja lähipikkupajalle pääsisin parissa päivässä ja ensiviikolla olisi pidempi ajorupeama edessä. Mitään merkintää tästä operaatiosta en haluaisi jättää huoltokirjaan enkä muuallekkaan, koska sitä ei merkkihuollossa suoritettaisi. Pääasia, että itsellä olisi huojentunut olo uusista LL-öljyistä ja suodattimesta. Niin ja autona on muutaman päivän ajan ollut ensimmäinen volkkarini eli Passat 1.4tsi 90kw -09

VAG!

#76
Lainaus käyttäjältä: Ganes - 17.04.12 - klo:23:03
Jääkö öljynvaihdosta mitään merkintää mihinkään dataan yms. jos suoritan öljynvaihdon ns. pikkupajalla?

Ei jää mitään merkintää. Pidä vaikka huoltokirja itselläsi öljynvaihdon ajan, niin eivät pojat laita sinnekään mitään puumerkkejä :) Ja vannotat, etteivät nollaa mitään huoltovälinäyttöjä. Jos nollaavat, niin harmillisen usein jotain menee väärin ja huoltoväliksi tulee kiinteä 1v/15tkm.

EDIT: Ja tuollaisen öljynvaihdonhan voi teettää monessa paikassa ihan ilman ajanvaraustakin. Odottaessa siis.

EDIT2: Tässä Googlen eka tulos: http://www.turunautokorjaamo.fi/

Ganes

Selvä peli! Ja kiitos nopeasta vastauksesta!! :)

aaaoooeee

Kysytääs ekan öljynvaihdon aikaistamista.

Autolla on ajettu nyt about 5 tkm ja pelkästään lyhyttä kaupunkiajoa kertyneellä suoritteella eka huolto taitaa olla tulossa jo 18 tkm kohdalla. Ja tutulle pikkupajalle olisin tällä kertaa viemässä ja samoilla reunaehdoilla kuten Ganes tuossa ylempänä. Vaikka lastuja ei ehkä koneesta nykyään enää irtoakaan, ajattelin kuitenkin uudet litkut sinne laittaa.

LL-öljyä on tallissa, mutta mites öljynsuodatin? Kai sekin kannattaa vaihtaa, mutta se pitää varmaan hakea marmoritiskiltä tai sitten narahdan pikkupajakäynnistä?

arskas_s

Lainaus käyttäjältä: aaaoooeee - 18.04.12 - klo:08:50
LL-öljyä on tallissa, mutta mites öljynsuodatin? Kai sekin kannattaa vaihtaa, mutta se pitää varmaan hakea marmoritiskiltä tai sitten narahdan pikkupajakäynnistä?
Alkuperäinen öljysuodatin mukaan niin ei tule huomautettavaa varsinaisessa huollossa.  ;)
2022 VW ID.4 GTX Business Max ex. SEAT Alhambra 2,0 TSI Style DSG
VW Touran 2.0 TDI DSG Highline, Skoda Octavia 1.8T Combi, Skoda Octavia 1.8 SLX 20V, Volvo

Vaarivanhus

Meidän perheessä on vaihdettu sisäänajon jälkeen öljyt ja suodatin noin 2000 km kohdalla, sitten n. 15t km välein. LL-öljyä käytetty aina. 2007 vuosimallin Jetalla 1,4 TSI kaksoisahdetulla moottorilla ajettiin 90.000 km, ei minkäänlaisia jakopään rallatteluja eikä turbonhajoamisilmiöitä.
Vuonna 2011 tuli taloon uusi Tiguan, myös 1,4 TSI  kaksoisahdettu, sama juttu öljynvaihtojen kanssa, huoltoväliä ei ole muutettu vaan säilytetty alkuperäinen 30.000 km. Nyt tuli Tigulla 30.000 täyteen ei minkäänlaisia vikoja, käyntiääni normaali. Normaalilla tarkoitan käyntiääntä jollainen se on ollut uudesta lähtien. Vaihteistona autoissa on ollut manuaali.
Talviaikaan on moottori esilämmitetty aina (säteilylämmitin), kun sähköä on ollut tarjolla.
Samaa menettelyä on aikomus jatkaa uudella Yetilläkin, koska kokemukset ovat ainakin tähän asti olleet positiiviset.
Autoista on pidetty hyvää huolta kaikin puolin muutenkin eikä niille ole tolkuttomasti kenkää annettu. Ajokit ovat palkinneet omistajansa toimimalla moitteettomasti ilman ylimääräisiä korjauksia eli kohtuukustannuksin. Joskus näinkin.
Joutilas 76v

Vaarivanhus

Öljyt  (ja suodatin+pruppu+tiiviste) vaihdettu Yetiin, ajettu vajaa 2000 km. Vein omat LL-öljyt, työ ja osat maksoivat 84,50, mielestäni kohtuuhinta, MetroAuto. Autossa säilyy kuulemma takuu, vaikka halusin poiketa huolto-ohjelmasta ;) Ajattelin nyt ajella 15t km, sitten taas vaihdatan öljyt, mikäli autolla niin pitkälle pääsee.
Joutilas 76v

VAG!

Lainaus käyttäjältä: Vaarivanhus - 16.05.12 - klo:16:45
Vein omat LL-öljyt, työ ja osat maksoivat 84,50, mielestäni kohtuuhinta, MetroAuto.

Rahamies ;) Ihan törkee hintahan tuo on vaihtotyöstä ja suodattimesta.

Vaarivanhus

Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 16.05.12 - klo:16:55
Rahamies ;) Ihan törkee hintahan tuo on vaihtotyöstä ja suodattimesta.


Jaa, ja minä kun ajattelin säästää viemällä omat öljyt :D Maksaa Motonetissa 4 litran pänikkä 54 euroa Mobil 1 ESP 5W30 eli LL-luokiteltu tavara. Uhosivat öljynvaihtoa tilatessa, että "talon öljyillä" homma maksaisi yli 200 euroa ??? Ei eläkeukolla sellaiseen ole varaa. Tuli kuitenkin komea leima huoltokirjaan, en viitsinyt alkaa itse vaihtamaan. Itse vaihtaen TI-hallin nosturipaikan vuokraten koko homma öljyineen tarvikkeineen maksaisi noin 80 euroa. Eli kuutisenkymppiä olisin voinut säästää itse tehden. Onneksi olen viettänyt tipattoman alkuvuoden, siksi kuvittelin olevani kerrankin harvinainen autoileva rahamies, jolla on varaa pieneen ylellisyyteen ;)
Joutilas 76v

Wekotin

^Kyllä se suurin säästö tulisi tilaamalla ne öljyt Saksasta. Mobil1 ESP Formula 5W-30 kotiinkuljetettuna 7-8â,¬/ litra

Vaarivanhus

Lainaus käyttäjältä: Wekotin - 16.05.12 - klo:19:01
^Kyllä se suurin säästö tulisi tilaamalla ne öljyt Saksasta. Mobil1 ESP Formula 5W-30 kotiinkuljetettuna 7-8â,¬/ litra
Elikkä parikymppiä / öljynvaihto tulisi silläkin keinoin vielä säästöä. Saispa bensatkin tilata vaikkapa Dubaista, näyttää olevan 28 snt/litra. Siitä sitä säästöä vasta kertyisikin! ;D
Joutilas 76v

Wekotin

Lainaus käyttäjältä: Vaarivanhus - 16.05.12 - klo:19:28
Elikkä parikymppiä / öljynvaihto tulisi silläkin keinoin vielä säästöä. Saispa bensatkin tilata vaikkapa Dubaista, näyttää olevan 28 snt/litra. Siitä sitä säästöä vasta kertyisikin! ;D

Juuri tuo asenne ihmetyttää. Miksei olla valmiita ostamaan sieltä, mistä se on vaivatonta ja halvinta kun kerran kuitenkin kiikutetaan ne purkit sinne huoltoon. Sitten samalla valitetaan kyllä kaikista muista autoilun kustannuksista (en tarkoita sinua). Motonetin hyllyllä litra tuota ESP:tä maksaa 15,90â,¬. Puolet pois hinnasta eikä tarvi edes kotoa poistua.

Passatti

Olen lähdössä Saksaan omalla autolla .Olisiko mielekästä vaihdattaa öljyt siellä? Ja vielä ostaa öljyt samalla sieltä?
Always lead, never follow

Zaasa

Lainaus käyttäjältä: Wekotin - 16.05.12 - klo:19:01
^Kyllä se suurin säästö tulisi tilaamalla ne öljyt Saksasta. Mobil1 ESP Formula 5W-30 kotiinkuljetettuna 7-8â,¬/ litra
Laittaisitko linkkiä paikasta. Kuinka isoja eriä pitää tilata saadakseen tuolla hinnalla ovelle.
Lainaus käyttäjältä: Vaarivanhus - 16.05.12 - klo:16:45
Öljyt  (ja suodatin+pruppu+tiiviste) vaihdettu Yetiin, ajettu vajaa 2000 km. Vein omat LL-öljyt, työ ja osat maksoivat 84,50, mielestäni kohtuuhinta, MetroAuto. Autossa säilyy kuulemma takuu, vaikka halusin poiketa huolto-ohjelmasta ;) Ajattelin nyt ajella 15t km, sitten taas vaihdatan öljyt, mikäli autolla niin pitkälle pääsee.
Laakkosella sama työ ja tarvikkeet 69â,¬,omat öljyt Tokmannista alle 50â,¬ pönikkä.
Olen myös ylimääräisen öljynvaihdon kannattajia.Kumpaakin Ocuun vaihdettiin muutama tonni ajettuna,sitten kerta vuoteen.

Vaarivanhus

Lainaus käyttäjältä: Wekotin - 16.05.12 - klo:19:47
Juuri tuo asenne ihmetyttää. Miksei olla valmiita ostamaan sieltä, mistä se on vaivatonta ja halvinta kun kerran kuitenkin kiikutetaan ne purkit sinne huoltoon. Sitten samalla valitetaan kyllä kaikista muista autoilun kustannuksista (en tarkoita sinua). Motonetin hyllyllä litra tuota ESP:tä maksaa 15,90â,¬. Puolet pois hinnasta eikä tarvi edes kotoa poistua.

Työlääksi tuo ulkomailta tilaaminenkin kohdallani menisi. 50-luvulla ei kansakoulussa opetettu ensimmäistäkään ulkomaankieltä, ei sinänsä mikään häpeä tunnustaa, koska ei ole minun vikani. Nelikymppisenä vasta opiskelin Kölnissä intensiivikurssilla kuukauden päivät saksaa ja sekin vähä on jo käytön puutteessa unohtunut vanhana opitusta englannista puhumattakaan. Luottokorttiakaan ei ole tullut hankittua, ainoastaan Debit-kortti on valmiina. Eli siinä lähtötilanne, mielelläni tilaisin halvalla, ei ole asenteesta kiinni. Joudun näin ollen turvautumaan kotimaiseen tarjontaan.
Motonetin hyllyssä 1 litran pulloissa 16,70/puteli ja 4 litran astiassa 54 euroa, eilispäivänä, Espoossa. Ko. kauppaan matkaa 4 km, ostin samalla vaijeritaljan, nostoliinoja ja köyttä 30 metriä. Samalla saa kaupassa käydessä vanhoille luille hyötyliikuntaa, jotka kankottuvat päntiönään tietsikan vieressä istuskellessa tavaraa odotellessa ;D
Oikiassa suunnassa, lienen vain kateellinen teille "maailmankansalaisille", jotka kykenevät hankkimaan tavaransa mistäpäin maailmaa tahansa. Kaikilta ei omin neuvoin onnistu ja avun pyyntö vaikkapa öljyn hankintaan 1,5 miljoonaa kilometriä ajanutta lippalakkimiestä nolottaa. No, meni hieman sivuun otsikon aiheesta, mutta eikös vaan ollutkin hyvin perusteltu ;)
Joutilas 76v

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy