Audi A7

Aloittaja Flat, 08.12.09 - klo:14:06

« edellinen - seuraava »

RoccoScientist

Nyt on otettu kylmätyypit A7:sta. Auto on vaikuttavan näköinen luonnossa, vaikka kokonaisuutena A5 onkin minusta hieman onnistuneempi. Sisätilojen ilmeen suhteen A7 vie selvän voiton ja kuskin paikalla on selvästi enemmän "sense of occasion":ia kuin A5:n puikoissa. Takatiloissa A7 ei vedä selvää eroa A5 SB:hen, vaikka laadun tuntu onkin parempi. Juuri 170-senttiselle riittävä pääntila tekee tunnelmasta hieman ahtaan.

Yksi selvä kauneusvirhe käynnillä löytyi: Tämän hintaluokan autojen esitteissä englannin pitäisi olla moitteetonta, eikä tuntua siltä että joku on yrittänyt kääntää saksaa mahdollisimman hienoksi englanniksi. "The quattro permanent all-wheel drive delivers this powerful to the road superbly" - just.
Ex: Scirocco BlueMotion Technology 1,4 TSI 90 kW

Aslaasj

Selailin tuota A7.n hintoja ja silmiin osui Bang & Olufsen Advanced Sound Systemin hinta:
veroton hinta 8 780 eur+verot.

Mikä tuossa maksaa noin paljon?

Wekotin

Lainaus käyttäjältä: Aslaasj - 23.12.10 - klo:19:48
Selailin tuota A7.n hintoja ja silmiin osui Bang & Olufsen Advanced Sound Systemin hinta:
veroton hinta 8 780 eur+verot.

Mikä tuossa maksaa noin paljon?

Onko tuo se systeemi missä esim. etukaiuttimet nousevat koelaudan sisältä?

clima

^ Juurikin se. Tuo hinta on Audivarusteeksikin täysin käsittämätön.

eGetin

Pitäisi päästä tuota kuuntelemaan. Voihan se olla että tuo on ihan oikeutettu hinta, kyllä kodinkin hifisettiin saa pari kymppiä menemään ihan kepeästi 8) Ei kannata pelkkää hintaa tuijottaa, lähinnä pitäisi tietää onko se setti tosiaan hintansa arvoinen.

Newman

Lainaus käyttäjältä: JeanC - 12.12.10 - klo:21:13
Perjantaina tuli nähtyä ekan kerran livenä A7, en kyllä vieläkään ymmärrä miten mutten ihan ok autoon on saatu niin stanan ruma perä. Hyi...  :-\

Epic fail. Perä on hienon tyylitelty, joskin suoraan Aston Martinista käännetty. Ja jollain valkoisella värillä se ei tosiaan esiinny edukseen. Kirkkaan hopeinen metalliväri olisi oma valintani, vaikka A7:n syvin olemus ja käyttötarkoitus on jäänyt hiukan epäselväksi.

Onko se nyt sitten niin kutsuttu urheiluauto vaiko vain eturauhasvaivoista ja liiallisesta nenäkarvoituksesta kärsivän, lyhyenlännän kaupunkilaisen esiintymisväline?  ???

Vmatti

#126
Tuli tänään iltapäivä vietettyä A7 ratissa ja kokeiltua hiukan erilaisissa olosuhteissa.
Onhan se hieno - tässä muutama huomio kuitenkin:


  • alkaa tollaisen_uudemman_perus_q_audin ajo-ominaisuudet olla jo sen verran hyvät ettei enää tule sellaista vau-ilmiötä tällaisen paremmankaan ratissa
  • 3.0 TDI ja Stronic on myös kiva yhdistelmä
  • ESP:tä ei saa tuosta ollenkaan pois, ainoastaan luistonesto lähtee
  • toi uusi MMI kaikilla herkuilla on aika makee ja toimiva
  • lämmönsäätö namiskat aika ala-arvoiset, ei edes "valoa" näyttämässä mikä lämpötila on valittuna
  • start-stop ei näillä keleillä toiminut kertaakaan, -8/-9 astetta iltapäivän lämpötila. Ei kai pidäkkää, en tiedä.
  • 255/45/19 Hakkapeliitta R kitkat alla - toimii ihan hyvin niin kauan kun ei tarvii sohjossa/pöpperössä ajaa
  • comfort/auto/dynamic/individuals settings toimivat ja eron huomaan hienosti myös käytännössä
  • Sport differentiaalin testaaminen ois tarvinnut vielä enemmän aikaa ja "uskallusta" jotta osaisi sanoa tuon paremmuudesta jotakin.
  • Etupäästä kuului useampaan otteeseen epämääräistä kolahdusta (lähinnä terävissä syvänteissä/pompuissa), en pystynyt paikallistamaan mikä toi olis ollu. Ei kuulu tollaiset äänet enää tuon hinta-auton scopeen (96keur varusteineen), kun ei omassakaan kuulu. Ekaksi luulin että ESP/TCS vaan ottaa kiinni muttei se sitä ollut.
  • Kojelauta alkaa näissä uusimmissa muistuttamaan jotenkin bemaria
  • Sumuvalot olivat umpioiden sisällä, onks toi nyt hyvä vai huono. Ainakin ulkonäkömielessä erilliset ois paremman näköiset.

Tuolla muutama kuva yksilöstä.
Trust your instincts, be yourself!
BMW 520D xDrive Business Exclusive Edition Aut. -15
ex-vagit:
A4 (B8) 2.0 TFSI quattro S tronic -10
CC 2.0 TDI 125kW DSG -09
A4 (B6) 1.8T quattro -05
Audi 80 (B3) 1.8S -

RoccoScientist

    Lainaus käyttäjältä: Vmatti - 28.12.10 - klo:17:36
    • start-stop ei näillä keleillä toiminut kertaakaan, -8/-9 astetta iltapäivän lämpötila. Ei kai pidäkkää, en tiedä.

    Käytännössä tuo start/stop ei näillä keleillä ole toiminnassa. Moottorin pitäisi olla lämmin, kabiinin lämpötilan pitäisi olla säädetyssä arvossa, akun varaustilan ja kuormituksen pitäisi olla tietyissä rajoissa yms. yms. Omassa autossa tuo moottori sammahtaa näillä keleillä vain pidemmän maantieajorupeaman jälkeen (ehkä) ja silloinkin vain hetkeksi, koska moottorin ja kabiinin lämmöt lähtevät aika herkästi laskuun.
    Ex: Scirocco BlueMotion Technology 1,4 TSI 90 kW

    Mikko

    Lainaus käyttäjältä: Vmatti - 28.12.10 - klo:17:36
    Tuli tänään iltapäivä vietettyä A7 ratissa ja kokeiltua hiukan erilaisissa olosuhteissa.

    Tuolla muutama kuva yksilöstä.

    Tuli tänään aamulla ajeltua juuri tuon saman auton perässä muutama kilometri kunnes kääntyi Espoon Audi-Centerille. Komea peli, hienompi luonnossa kuin kuvissa. Lähti aika rivakasti valoista. :D

    jusape

    Minäkin kävin tänään testailemassa. Makea pelihän se on, mutta tuolla hinnalla saa jo paljon muitakin.
    Lähinnä alkoi kokolailla kiinnostaa uusi A6, jos se on yhtään saman oloinen...

    Autosta jäi mieleen:
    -mukavan hiljainen rengasääniltään (kitkoilla), toki omani aika samaa tasoa
    -kone on hiljainen verrattuna omaan nelosdieseliin, aivan eri planeetalta
    -tehoreservi mukava
    -ajettavuus hyvä, mutta ei ehkä ohjauksen puolelta ihan täydellinen tuntumaltaan
    -hieno viimeistely ja namistoita yllin kyllin (jos tämän nyt posiviivista on)

    Jotenkin vaan CLS iskisi tässä hintaluokassa enemmän, siinä on asteen enemmän vielä arvokkuutta. Ehkä tätä syö se, että Audi monistaa liikaa näitä eri malleja ja ei erota oikein enää toisistaan. Täytynee käydä pian tuo CLS testaamassa.

    pizza_delivery

    Lainaus käyttäjältä: Wekotin - 23.12.10 - klo:19:50
    Onko tuo se systeemi missä esim. etukaiuttimet nousevat koelaudan sisältä?

    Käsittääkseni A7n B&O systeemi ei painu "sisään".  Eikä kuitenkaan ole samaa luokkaa kun ne, jotka ovat A8ssa.

    Aina brändi maksaa.

    Mielestäni yksi paras on Dynaudio.  Ja myös 2003 Range rover Vogueissa olleet Boset olivat hyvää kamaa.

    pizza_delivery

    Ã,,sken katselin A7 saksan sivuja on ilmestynyt nyt 2.8 FSI multronic vajaavetoinen.  Alkaen 48,900.- saksassa.

    pizza_delivery

    aika umpeutuu ja olisi varaus A7aan tuotantoviikolle 18 ja vielä paljon kysymyksiä riittää.
    - Onko urheilualusta tuossa A7 välttämätön?  Jostain luin, että standardi olisi tarpeeksi napakka?
    -Onko 17 vai 18" parempi talvirengaskoko tuon kokoluokan autossa?  Edellisessä "LAIVASSA" oli 195/65/15  ;D

    rob-s

    LainaaKäsittääkseni A7n B&O systeemi ei painu "sisään".  Eikä kuitenkaan ole samaa luokkaa kun ne, jotka ovat A8ssa.

    Mielestäni nimenomaan samanlaatuiset kuin A8:ssa...hintaakin sen mukainen.

    LainaaOnko urheilualusta tuossa A7 välttämätön?  Jostain luin, että standardi olisi tarpeeksi napakka?

    Kannattaa itse käydä koeajamassa, sillä nämä ovat niin henkilökohatisia mieltymysjuttuja. Itsellä on urheilualusta ja 19" pyörät kesällä ja talvella eikö ole liian napakka

    LainaaOnko 17 vai 18" parempi talvirengaskoko tuon kokoluokan autossa?

    Väjintään tuo 18"..esitteessä on 20" eikä nekään näytä kovin isoilta isossa autossa. 17" A7:ssa näyttää vähän samalta kuin 60 vuotias muori minihameessa:)
    Nykyiset: Audi R8 4.2 V8 ja Audi A5 B9 2.0TFSI quattro
    Ex: Audi A4 B8.5 2.0TFSI quattro
    Ex: Porsche 981 Boxster
    Ex: Porsche Cayman S
    Ex: Audi RS4 4.2FSI V8 B7 sedan
    Ex: BMW 328i TwinPower Turbo Sport F30 Sedan /
    Ex: Audi A5 2.0TFSI quattro cabriolet s-tronic  /
    Ex: A5 3.0TDI quattro coupe s-line

    pizza_delivery

    On tuo B&o kalliimpi A8ssa ainakin. 

    Pitääkin sitten varmaan tuo A7 loppujenlopuksi koeajaa....

    Tässä kuva Audi liikkessä A7 vakio 17" vanteilla.

    ;D

    rob-s

    LainaaTässä kuva Audi liikkessä A7 vakio 17" vanteilla.

    Kyllä tuossa kuvassa järkyttävän pienet pyörät korkea alusta pilaavat komean auton. Näin se vaan on.

    Suosittelisin jos koeajaisit A7 urheilualustalla ja 19" ja päätät sitten. Olen ajanut ko. yhdistelmällä ja olo oli edelleen kuin edustusautossa.
    Nykyiset: Audi R8 4.2 V8 ja Audi A5 B9 2.0TFSI quattro
    Ex: Audi A4 B8.5 2.0TFSI quattro
    Ex: Porsche 981 Boxster
    Ex: Porsche Cayman S
    Ex: Audi RS4 4.2FSI V8 B7 sedan
    Ex: BMW 328i TwinPower Turbo Sport F30 Sedan /
    Ex: Audi A5 2.0TFSI quattro cabriolet s-tronic  /
    Ex: A5 3.0TDI quattro coupe s-line

    pizza_delivery

    #136
    Lainaus käyttäjältä: rob-s - 11.02.11 - klo:18:41
    Kyllä tuossa kuvassa järkyttävän pienet pyörät korkea alusta pilaavat komean auton. Näin se vaan on.

    Suosittelisin jos koeajaisit A7 urheilualustalla ja 19" ja päätät sitten. Olen ajanut ko. yhdistelmällä ja olo oli edelleen kuin edustusautossa.

    Kuullostaa kyllä järkevältä.  Sporttialusta madaltaa kuitenkin 10mm.  Kai se tuommoisessa pitää näyttääkkin sporttiselta. ;)

    En ole varma onko audi liikkeellä A7 19" vanteilla ja sporttialustalla.  Sisällä on 20" mutta se on esittelyauto.

    Kuoppaset tiet...ehkä siitä syystä A7 tulee standardina 17"

    Hevosmies

    Mun mielestä 17" vanteet pitäisi kieltää A7:ssa, niin karmeat ne on!

    Ajoin muuten quattro-kiertueella A7 3.0 TFSI:n ja moottorin puolesta päästin melkein housuuni!!!
    Audi A4 Avant 2.0 TFSI quattro man. 2009 //ex-vag: Skoda Octavia RS HB 2.0 TFSI 2006

    Flat

    LainaaKyllä tuossa kuvassa järkyttävän pienet pyörät korkea alusta pilaavat komean auton. Näin se vaan on.

    Tuo on totta. Pyöränkotelot ovat sen verran suuret että 17" näyttää todella pieneltä. 19" ei ole yhtään liioittelua tuon alla.

    pizza_delivery

    kyyllähän sitä voi melkein Q sarjalaiseksi kutsua noilla vanteilla  ;D
    Lainaus käyttäjältä: Hevosmies - 11.02.11 - klo:18:57
    Mun mielestä 17" vanteet pitäisi kieltää A7:ssa, niin karmeat ne on!

    Ajoin muuten quattro-kiertueella A7 3.0 TFSI:n ja moottorin puolesta päästin melkein housuuni!!!

    Kattelin speksejä, niin kyllä tuo 3.0tdi quattrokin lähtee 80-120 4.5sekunnissa ;D  Ja 0-100 oli yksi lehti mitannut 5.8sekunttia.  Eli kyllä tuo dieselikin näyttäisi jo kulkevan...

    JJ Virtanen

    Autobildissä on aika mielenkiintoinen testi. Siinä on mukana mm. A7 ja CLS. Molemmat V6-dieseleillä. Paperilla seiska on leveämpi, korkeampi, painavampi, heikkotehoisempi ja väännössä häviää todella paljon. Eli paperien mukaan seiskan pitäisi olla täysin altavastaaja mersua vastaan. Mutta mitä vielä.

    0-100 ottaa seiskalla 0,2s vähemmän kuin mersulla. No nyt tulee mieleen, että quattro auttaisi tässä ja mersu kärsisi vetopidon puutteesta. Noup. Mersu jää jalkoihin myös välillä 60-100 ja 80-120. Mihin ihmeesseen mersun hevoset karkaavat? Vai onko niitä tullut edes tehtaalta mukaan? Noi luvut on siis mitattuja todellisia kiihtyvyyksiä.

    http://www.autobild.de/artikel/audi-a7-bmw-5er-gt-mercedes-cls-vergleich-1309096.html

    LS

    Lainaus käyttäjältä: JJ Virtanen - 26.02.11 - klo:16:16
    Autobildissä on aika mielenkiintoinen testi. Siinä on mukana mm. A7 ja CLS. Molemmat V6-dieseleillä. Paperilla seiska on leveämpi, korkeampi, painavampi, heikkotehoisempi ja väännössä häviää todella paljon. Eli paperien mukaan seiskan pitäisi olla täysin altavastaaja mersua vastaan. Mutta mitä vielä.

    0-100 ottaa seiskalla 0,2s vähemmän kuin mersulla. No nyt tulee mieleen, että quattro auttaisi tässä ja mersu kärsisi vetopidon puutteesta. Noup. Mersu jää jalkoihin myös välillä 60-100 ja 80-120. Mihin ihmeesseen mersun hevoset karkaavat? Vai onko niitä tullut edes tehtaalta mukaan? Noi luvut on siis mitattuja todellisia kiihtyvyyksiä.

    http://www.autobild.de/artikel/audi-a7-bmw-5er-gt-mercedes-cls-vergleich-1309096.html


    Oisko tuossa A7:ssa kuitenkin enemmän tehoa kuin on luvattu? Tuo on kuitenkin jumalattoman painava nuihin tehoihin nähden. Ex-Passattini 280 hepan 3.6FSI:llä meni muistaakseni 5.9s 0-96 km/h ja se oli kuitenkin reilut 200kg tuota 7:sta kevyempi. Audi lienee jostain syystä ilmoittaneen koneen tehot alakanttiin (tuotahan on VAG:illa tapahtunut ennekin).

    pizza_delivery

    Lainaus käyttäjältä: JJ Virtanen - 26.02.11 - klo:16:16
    Autobildissä on aika mielenkiintoinen testi. Siinä on mukana mm. A7 ja CLS. Molemmat V6-dieseleillä. Paperilla seiska on leveämpi, korkeampi, painavampi, heikkotehoisempi ja väännössä häviää todella paljon. Eli paperien mukaan seiskan pitäisi olla täysin altavastaaja mersua vastaan. Mutta mitä vielä.

    0-100 ottaa seiskalla 0,2s vähemmän kuin mersulla. No nyt tulee mieleen, että quattro auttaisi tässä ja mersu kärsisi vetopidon puutteesta. Noup. Mersu jää jalkoihin myös välillä 60-100 ja 80-120. Mihin ihmeesseen mersun hevoset karkaavat? Vai onko niitä tullut edes tehtaalta mukaan? Noi luvut on siis mitattuja todellisia kiihtyvyyksiä.

    http://www.autobild.de/artikel/audi-a7-bmw-5er-gt-mercedes-cls-vergleich-1309096.html


    Veikkaan mersun kirottua 7G tronic vaihteistoa, jota vihasin CLS 500 04' mallissakin.  Myös tässä on yksi syy miksi CLS tippu meidän listalta pois.  620nm, ja talvi, mihin sitä käyttää?  Neliveto ja 500nm on aivan täydellinen minulle.
    Muutenkin kuten aiemmin sanoins CLS 350 on LED valot vakiona.  Minulle tämäkin on negatiivinen asia.  Ei niin paljon valotehoa kuin A7 xenoneissa.  ja BMW 5Gt on vaan ruma.  Ja myös ISOIN plussa A7 on todellakin sen käytännöllisyys verrattuna CLSään.

    RoccoScientist

    Pari A7:aa on nyt tullut nähtyä luonnossa, toinen parkissa ja toinen ajossa. Ei kyllä vedä katsetta puoleensa samalla tavalla kuin vaikkapa A5 ja kori näyttää ainakin pienemmillä vanteilla varustetuissa yksilöissä turhan möhköltä coupé:ksi.
    Ex: Scirocco BlueMotion Technology 1,4 TSI 90 kW

    Markku J

    Tulekohan A7:aan sumuvalot puskurin alaosassa oleviin mustiin alueisiin vasta LED -valojen kanssa ? Sellaiset vastaavat kromirinkulat, kuin A5:ssä on, näkyy joissain A7:n mainoskuvissa. Lisävarusteena ei sumareita voi hinnaston mukaan tilata, eikä ainakaan liikkeen halliautossa ollut mitään valoja alahelmassa. On hiukan kolkon näköinen, muuten en sumareita kaipaa.

    Karvis

    Lainaus käyttäjältä: Markku J - 05.03.11 - klo:18:08
    Tulekohan A7:aan sumuvalot puskurin alaosassa oleviin mustiin alueisiin vasta LED -valojen kanssa ? Sellaiset vastaavat kromirinkulat, kuin A5:ssä on, näkyy joissain A7:n mainoskuvissa. Lisävarusteena ei sumareita voi hinnaston mukaan tilata, eikä ainakaan liikkeen halliautossa ollut mitään valoja alahelmassa. On hiukan kolkon näköinen, muuten en sumareita kaipaa.

    Ei näyttäisi olevan LED-versiossakaan sumareita tuolla puskurissa.
    Skoda Superb 2.0TDI Ambition GreenTec

    ex.Ocu hb 1.8TSI -11,Yeti 1.2TSI -10,Ocu Combi 1.6FSI -05

    Erkka

    Täältä löytyy A7 sumuvaloilla höystettynä (pikkukuvat oikealla).
    http://www.flickr.com/photos/msvg/5466172518/#in/photostream/
    VW Passat Variant Elegance Business eHybrid 200 kW DSG vm. 2025
    Ex. Skoda Octavia Combi 1,5 TSI Style eTEC DSG vm. 2024
    Ex. Skoda Octavia Combi 1,0 TSI Ambition e-TEC DSG 2021
    Ex. VW Tiguan Style eHybrid 180 kW DSG-autom. 2021

    Markku J

    Katselin A7:n kuvasarjaa NetCarShow'sta http://www.netcarshow.com/audi/2011-a7_sportback/. Sieltä selviää melko suurella varmuudella, että kyselemäni alahelman "sumuvalot" ovatkin aktiivivakkarin (tai kaistavaihdin tms.) ja lämpökameran antureita.

    Isompia vanteita tuo kyllä huutaa ja myös matalampaa alustaa. Urheilualusta tässäkin olisi sen 10 mm alempi, kuten A4:ssä. Ilmajousitusta voisi säätää korkeuden suhteen. Mutta uhraisiko mukavuutta 700 eurolla tuon 10 mm tähden ? Ehkäpä en tällä kertaa. Ilmajouset pitäisi saada, mutta en laita 4 th euroa niihin.

    Drive Select ei säädä vakiomuodossaan alustaa tietenkään, koska vakioalusta on täysin perinteinen. Ilmajousitus vasta tuo säädettävät iskarit. Joten ihan suoraan tuota ei voi verrata A4:n täydelliseen Drive Select -pakettiin. Säätyviä tekijöitä vakio A7:ssa ovat ohjaus, kaasupolkimen "välitys" ja vaihtokohdat automaatille.

    Tuossa noiden sensorien kuva:

    http://www.netcarshow.com/audi/2011-a7_sportback/800x600/wallpaper_c1.htm

    Peeveli

    Onnittelut Markku J, hieno biili tulossa. Musta väri kävisi pisteenä iin päälle tuohon, et harkinnut mustana?

    Markku J

    Musta ei ole suosikkivärini. Tumma sininen menee kyllä lähelle sitä tummuusasteensa osalta. Kovin montaa vaihtoehtoa ei A7 tarjoa. Itselläni mietinnässä olivat Dakota ja Oolong -harmaat.

    Harmi, että Audi ei ole tehnyt myynnin tukimateriaaliin edes kuvasarjaa kokonaisesta autosta eri väreissä.

    Yksi A7:n koeajorappari täällä:
    http://www.autocar.co.uk/CarReviews/RoadTestsHistory/Audi-A7-3.0-TDI-quattro-SE-S-tronic/255355/

    Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy