Polo sammuu/sytytys katkeaa sekunniksi mutta käynnistyy heti

Aloittaja Peeppa, 08.08.22 - klo:18:08

« edellinen - seuraava »

Peeppa

1.4 bensa Polo sammuu satunnaisesti. Tai oikeastaan tuntuu että sytytys/virrat katkeaa ihan sekunniksi ja palaa heti takaisin. Jos veto päällä niin käynnistyy ns itsestään takaisin. Eli käynnistyy kuten työntökäynnistyksessä jos tuosta selostuksesta ei saa selvää.

Mutta jos kytkin pohjassa niin moottori sammuu ja akku -merkkivalo syttyy. Mitään vikakoodia ei tule ja auto starttaa ilman ongelmia. Kertaakaa Polo ei ole vielä sammunut paikallaan ollessaan vaikka jätin tyhjäkäynnille. Tätä on tapahtunut jo pitkään ajossa ja veikkaan että enemmän kuin olen huomannut. Tämän huomaa yleensä vain ruuhkassa hitaasti ajaessa kun kytkin paljon pohjassa. Nyt vasta tuossa vikaa tutkiessa huomasin että kiihdyttäessä tuli lyhyt katko ja akun -vmerkkivalokin syttyi hetkeksi. Mutta kun veto päällä niin auto käynnistyi takaisin ja tuli vain lyhyt nykäys.

Mistä tällainen ongelma voisi tulla ja mitä kannattaa tutkia. Amatöörinä tulee mieleen että virtalukko voisi tämän tehdä, mutta vähän epäilyttää kun on vaan ihan hetken ns virrat pois päältä. Onko joku anturi joka voisi aiheuttaa sytytyksen katkaisemisen ilman että tulee vikakoodia?

Löytyyköhän Polon kytkentäkaaviota mistään että voisi miettiä mikä tällaisen aiheuttaa. Sähköinsinöörinä mietin että onko näissä joku rele joka voisi pätkiä ja aiheuttaa tällaisen?

Mikey


Peeppa

Ei nollaudu kello. Tämän hetken tutkimisen perusteella kuin virta-avain kääntyisi hetkeksi off asentoon ja heti takaisin on.

Mikey

Pojan Polossa oli outoa sähköongelmaa, ja syyksi paljastui se akun etupuolella olevan 5-haaraisen virtakiskon syöttöjohtimen löysä kiinnitys akkuun. Tuskin on tässä siitä kyse, mutta erikoisen helppo ja kustannukseton kohde tarkastaa.

Peeppa

Lainaus käyttäjältä: Mikey - 08.08.22 - klo:20:25
Pojan Polossa oli outoa sähköongelmaa, ja syyksi paljastui se akun etupuolella olevan 5-haaraisen virtakiskon syöttöjohtimen löysä kiinnitys akkuun. Tuskin on tässä siitä kyse, mutta erikoisen helppo ja kustannukseton kohde tarkastaa.
Joo, kiitos vinkistä. Tosin nämä kaikki kävin jo läpi ennen tänne kirjoittelua. Myös sulakerasia, releet yms ja konepellin alta kaikki paikat joihin ylettyy naputeltu. Ei tunnu sammuvan tuossa pihassa tyhjäkännillä ollessa muutenkaan.

Enhancer

Puolat on näissä kulutustavaraa, ja oireet osuisivat mainiosti. Alkuun pientä varoittelua,
Sähkövoimaa: e-UP, e-Golf, ID.3 -> Enyaq -> ID.4 GTX.

Mikey

^Jokaisella sylinterillä on oma puolansa, joten moottorin sammuminen ei minusta kuulosta puolavialta?

Peeppa

Vian etsintä tökkii kun nyt ongelmaa ei tule, ei sitten millään. Todennäköisetsti tätä samaa oli aiemminkin, mutta silloin en asiaa tutkinut ja muistikuvat milloin on hatarat. Nyt tosin vähän sellainen olo että voisi olla ulkolämpötila riippuvainen. Tämä ei kuitenkaan mitenkään varmaa.

Mikey

Sähkökaaviot -ja paljon muuta korjausmatskua- saat tuolta maksamalla n. 8 â,¬. Sitten on tunti aikaa imuroida kaikki mitä haluat.

https://erwin.volkswagen.de/erwin/showHome.do

Mikey

Ai niin, volkkareissa kampiakselin asentotunnistin aiheuttaa selittämättömiä sammumisia -joista ei jää vikakoodia-, mutta tyypillisesti moottori ei heti lähde uudestaan tulille.

Immunity

#10
Onko jotain antureita vaihdettu lähiaikoina?

Saman tyyppinen vika tuli aikanaan itsellä Seat Toledoon. Yhtäkkiä liikkenevaloissa auto vain sammui tyhjäkäynnillä, mutta lähti heti käyntiin kyllä. Pysyi joko käynnissä normaalisti tai joutui 5-10 sek pitämään hiukan kaasua ja sen jälkeen ei mitään ongelmaa koko ajoreissulla tai parina päivänä. Se vaan iski yhtäkkiä ja hävisi. Samoin huomasi joskus vauhdissa, kun vaihtoi vaihteen eli kone sammui.

Itsellä oli joku aika aiemmin vaihdettu Toledoon useampi anturi, en vaan enää muista tarkalleen mitkä, kun niin monta vuotta aikaa. Kuitenkin yksi antureista, mikä liittyi muistaakseni lämpöarvoihin & bensansyöttöön oli tiskiltä annettu varaosanumerolla oikein, mutta siinä olikin joku virhe vastaavuudesta. Varmaan 4kk tutkittiin autosta kaikki, kunnes tuo anturi vaihtamalla vika korjaantui.

Kirjoittelin siitä aikanaan Seat Cub Finlandin sivuille, mutta eipä ole niitä sivuja ilmeisesti missään pystyssä.

Antureista lähtisin liikkeelle, mikä voi hetkittäisellä väärällä arvolla aiheuttaa tuon.



Peeppa

Tilanne päivitys. Näyttää että helteellä sammuillee, mutta muuten ei. Täytyy joku päivä ladata sähkökuvat erwinistä kunhan löydän tuon moottorin tyypin että tulee oikeat kuvat.
Seuraava toimenpide on kartoittaa huoltamon kanssa mitkä asiat on edullista vaihtaa. En usko että löydän varmuutta mikä tämän aiheuttaa niin täytyy vaihtaa osa kerrallaan. Varmaan tuo kampiakselin anturi ensi.
Kiitos kaikille kommenteista, voi olla että varmuus viasta tulee vasta ensikesänä, mutta yritän muistaa päivittää tilannetta tänne.

Peeppa

Jatketaan tätä samaa haastetta. Ongelman etsiminen haastavaa kun tulee vain helteillä ja näin syksyn anturin vaihdon vaikutus selvisi vasta nyt. Ei siis ollut apua.

Nyt pääsin tutkimaan paremmin ja tässä tilanne. Osaako joku auttaa mistä lähtisi tällä tiedolla etsimään?
- Auto ei sammu tai edes meinaa sammua paikallaan ollessa
- Auto ei sammu tai edes meinaa sammua kun vauhti yli 60km/h
- kun helle ja vauhti alle 30km/h niin sammuu usein kun laittaa kytkimen pohjaan

Pienessä nopeudessa kytkin pohjaan niin auto sammuu usein, kierrokset menevät vaihdilla alas. Välillä kierrokset tipahtavat noin 500rpm tasolle, mutta moottori hörähtää ja pysyy käynnissä. Pari kertaa jopa latausvalo syttyi, mutta moottori ei sammunut. Ja latausvalo tietenkin sammuu kun kierrokset palaa normaaliksi.

Tätä ei tapahdu ollenkaan paikalla ollessa eikä ainakaan 2h testin jälkeen yli 60km/h vauhdissa. Näissä tilanteissa kierrokset laskevat nätisti noin 800-900rpm tasolle kun taas pienessä vauhdissa ne tipahtavat vauhdilla alas lähes aina alle 600rpm tasolle ja se on sitten pienestä kiinni että sammuuko moottori vai ei.

Eli otsikon sytyts katkeaa sekunniksi ei ehkä pidäkään paikkaansa. Tuntuu että jostain syystä helteellä ja pienellä nopeudella moottorin kierrokset säätyvät liian nopeasti alas ja painuvat alle 600rpm tasolle. Tästä johtuen välillä moottori sammuu ja välillä ei.

Onko ideaa mistä syystä tällainen voisi johtua? Ajatus putsata tai vaihtaa läppämoottorikotelo, mutta onko vika tässä vai jossain anturissa? Eihän tuo maltaita maksa ja vaihtokin voisi onnistua jopa itseltä.

mruotz

Kyseessä lienee 1.4-16V BBY/BKY/BBZ? Mitähän arvoja antaa EGR venttiili (min,max,actual) arvot kun kone sammuksissa? Puristuksia mitattu? Näissä ollut venttiilivikaa ja sopivasti ollen imusarjan alipaineet menee semmoiselle alueelle että ECU katkaisee laulun.
Klackern / klappern & kolbenkipper : 1J1/1J2/1J5 | VCDS apua tarjolla Päijät-Hämeessä | HEX-NET PRO

BKY x 1, BBY x 1, AZD x 2, BCB x 3

Peeppa

Lainaus käyttäjältä: mruotz - 27.06.23 - klo:15:04
Kyseessä lienee 1.4-16V BBY/BKY/BBZ? Mitähän arvoja antaa EGR venttiili (min,max,actual) arvot kun kone sammuksissa? Puristuksia mitattu? Näissä ollut venttiilivikaa ja sopivasti ollen imusarjan alipaineet menee semmoiselle alueelle että ECU katkaisee laulun.

Moottori on 1.4 BUD. Onko tässäkin EGR, sanoisin kyllä että ei ole mutta pitääpä tutkia tarkemmin.

mruotz

BUD:ssä ei ole EGRrää.. suihkippa imusarjan/kaasuläppäkotelon kiinnityspisteiden juureen bräkleeniä. Muuttuuko käynti?

Melkein sitten myös ajossa livedataa imusarjan paineista & kaasuläpältä.

Itsellä oli yksi BBY potilaana mikä sammu samantien ajossa jos laittoi lennossa kytkimen  pohjaan. Ei auttanut kaasuläpän sopeutukset ja putsaukset. Kaasuläpän sisällä yksi rattaista hieman kulunut ja jumitti paikalleen.
Klackern / klappern & kolbenkipper : 1J1/1J2/1J5 | VCDS apua tarjolla Päijät-Hämeessä | HEX-NET PRO

BKY x 1, BBY x 1, AZD x 2, BCB x 3

Peeppa

Kiitos vinkeistä, täytyy kokeilla. Nyt taas ei ole hellettä niin ei myöskään ongelmaa ja vain tutkiminen käytännössä mahdotonta. Tosin yritän ottaa nyt dataa ja seuraavaksi sitten lisää kun hellettä.

Mitäs tuon bräkleenin pitäisi tehdä?

JazzBlue

Heippa,
Minulla 1.4 2005 Polo myös ja kesällä oli kerran samantapainen vika: ajossa yhtäkkiä veto pois (eli sammui) ja ecr- ja moottorivikavalo vilkahti. Varmaan käynnistyi kun vaihde oli päällä. Tutkitutin vikakoodit, mutta niitä ei ollut. Korjaamon esimies epäili olisiko sähköt katkenneet yhtäkkisesti, ei osannut antaa parempaakaan selitystä.

SNG

Lainaus käyttäjältä: Peeppa - 07.07.23 - klo:12:37
Kiitos vinkeistä, täytyy kokeilla. Nyt taas ei ole hellettä niin ei myöskään ongelmaa ja vain tutkiminen käytännössä mahdotonta. Tosin yritän ottaa nyt dataa ja seuraavaksi sitten lisää kun hellettä.

Mitäs tuon bräkleenin pitäisi tehdä?

Jos imuvuotoa, niin bräkleen "tukkii" hetkeksi vuodon, ja käynti paranee.

Tos®

^Itse olen luullut, että kierrokset nousis, koska se imee herkästi syttyvää kaasua vuotokohdan läpi
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

Daatta

Jep, Brake Cleaneria jotkut käyttää auton starttipilottinakin em. syystä, palaa hyvin.

Onko tästä laitteesta luettu vikakoodeja? Esim. Torque-mobiilisovellus sopivalla OBD-palikalla näyttää jo moottorin vikakoodit ja esim. lämpötila-anturin lukeman.
ID.4 Pro 4MOTION Elegance
Ex: ID.3 Pro Performance Business -20, Seat Leon Cupra ST 300 4drive -18
Leon Cupra 265 -14, Leon 20VT TS -04

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy