Audi Q5 2.0TFSI quattro tiptronic

Aloittaja Docw, 05.09.10 - klo:02:06

« edellinen - seuraava »

Docw

Todennäköisin paikka tämän auton bongaukselle sijaitseekin tuolla kuusamontiellä :) Yleensä vähän lähempänä isoa kirkkoa tosin...

Ainakin viikko menee vielä paperikilvillä, varmaan pidempäänkin kun tuli tilattua trafilta erikoiskilvet... Perjantaina ajattelin kuitenkin käydä tullissa kyselemässä verohommista.

Sent from my Lumia 900 using Board Express

jarppis

Eikös ne kilvet saa vasta sitten, kun on verotuspäätös tullut ja mahdolliset verot maksettu?

ePa

On siinä pari muutakin muuttujaa matkalla, mutta ei pilata tätä autotallia niillä asioilla vaan jatketaan vaikka muuttoauto säikeessä.

Ton-1

Lainaus käyttäjältä: Docw - 14.10.12 - klo:13:06

Ainakin viikko menee vielä paperikilvillä, varmaan pidempäänkin kun tuli tilattua trafilta erikoiskilvet...

Ei kait sitten kumminkaan - omat maksoin eräs la ja paikalla ne olivat seuraava pe.  ;)
Member of a A(udi) & A(prilia) club

Docw

Juu kyllä noissa kilvissä menee vielä hetki. Ei niinkään kilpien takia, vaan juurikin verojen ja katsastuksen yms. Tullissa ei ole vielä tullut käytyä verotusta pyytämässä, joten aikaa tässä vielä menee hetkinen. Pikaisella tutustumisella taitaa joutua maksumieheksi, joten ei tee mieli kovin kovaa kiirusta pidellä ::) ...no tuli oltua tämä viikko reissunpäällä, joten sen takia on tullissa vielä käymättä. Pitänee heti alkuviikosta käydä kysymässä tuomiota.

Lainaus käyttäjältä: Ton-1 - 15.10.12 - klo:10:51
Ei kait sitten kumminkaan - omat maksoin eräs la ja paikalla ne olivat seuraava pe.  ;)

Kauankos sinulla muuten meni sen erityiskilpipäätöksen saamisessa? Ei ole päätöstä vielä kuulunut kun hakemuksen tein reilu viikko sitten.

VAG!

Lainaus käyttäjältä: Docw - 19.10.12 - klo:21:15
Tullissa ei ole vielä tullut käytyä verotusta pyytämässä, joten aikaa tässä vielä menee hetkinen. Pikaisella tutustumisella taitaa joutua maksumieheksi, joten ei tee mieli kovin kovaa kiirusta pidellä ::) ...no tuli oltua tämä viikko reissunpäällä, joten sen takia on tullissa vielä käymättä.

Eikö ETA-alueen ulkopuolelta tuoduissa autoissa ollut vain 30 päivää aikaa hoitaa rekisteröinti suomalaisiin kilpiin? Vai saako siihen jotain jatkoaikaa rahalla?

Jos 30 päivän deadline on todellisuutta, niin kannatanee laittaa paperit vetämään Tullin arvauskeskukseen varsin pikaiseen, jotta ehtii katsastukseen.

Docw

Lainaus käyttäjältä: Kukkanen - 19.10.12 - klo:22:37
Eikö ETA-alueen ulkopuolelta tuoduissa autoissa ollut vain 30 päivää aikaa hoitaa rekisteröinti suomalaisiin kilpiin? Vai saako siihen jotain jatkoaikaa rahalla?

Jos 30 päivän deadline on todellisuutta, niin kannatanee laittaa paperit vetämään Tullin arvauskeskukseen varsin pikaiseen, jotta ehtii katsastukseen.


Ajoaikaa on papereihin merkitty 26.12 asti. Maanantaina pitää kyllä käydä tullissa kyselemässä ettei tule ylläreitä. Minullahan on auto siirtokilvissä, ETA:n ulkopuolelta tulevalla autollahan ilmeisesti pystyisi ajamaan 30 päivää myös pelkästään ulkomaisilla kilvillä.

VAG!

Lainaus käyttäjältä: Docw - 19.10.12 - klo:22:43
Minullahan on auto siirtokilvissä, ETA:n ulkopuolelta tulevalla autollahan ilmeisesti pystyisi ajamaan 30 päivää myös pelkästään ulkomaisilla kilvillä.

Ok, luulin, että ajelet vielä jenkkikilvillä. Siirtokilvillä on varmaan se 90 päivää voimassa.

Docw

Täydellinen ajoitus renkaiden vaihdolle. Eilen iltapäivällä nastat alle, tänään aamulla talvi on saapunut 8) Ensimmäisen kuvan kuvatekstiin viitaten voi siis sanoa että: Kyllä! Talvirenkaat on alla niin uskaltaa liikkua  ;D

Guest-281433

Onkos Floridassa koulitulla pirssillä ollut mitään alkukankeuksia pohjolan talven tultua? :)

Docw

Lainaus käyttäjältä: DeletedUser - 26.10.12 - klo:11:57
Onkos Floridassa koulitulla pirssillä ollut mitään alkukankeuksia pohjolan talven tultua? :)

Auto on ollut tänään innosta pinkeänä... Samoin kuin kuski :)

...pieni ryppy rakkauteen tuli kun auto joutui pörhön huoltoon, tosin ihan hymyssä suin se sieltä tuli pois :D Takakontin lukkovikakin selvisi. Jotain mekaanista ongelmaa siellä kuulemma on. Audi aikoi hyvää hyvyyttään antaa vaihto-osan ilmaiseksi.

Docw

Autolle on nyt tehty 30tkm huolto, takaluukun lukko korjattu ja kilvetkin ovat konttorilla odottelemassa. Alkaisi olla kärry veropäätöstä vaille valmiina :)

...joutunee jokusen roposen vielä maksamaan verokarhulle tästäkin autosta. Katselin tuossa elokuun verotuspäätöksiä ja löysin parikin samanmoista:

Vuotta vanhempi, rekisteröity 9.2.2009 ja ajettu 67tkm. Verot 14000â,¬
Vuotta uudempi, rekisteröity 2.11.2011 ja ajettu 7tkm. Verot 17628â,¬

Omalla siis käyttöönotto 4.9.2010 ja ajettu 35tkm. Varmaan siis verotkin tuosta puolivälistä eli ~15800â,¬. Tuosta pois 13450â,¬ alennus ja viivan alle jäänee sitten reilut pari tonnia. Toivottavasti ei ainakaan kovin paljon tuon yli tule maksettavaa, vaikkakin henkisesti olin varautunut jopa lähemmäs neljän tonnin veroihin ::)

ePa

Lainaus käyttäjältä: Docw - 31.10.12 - klo:14:23
Autolle on nyt tehty 30tkm huolto

Tätäkö varten kiesi löytyi Hörhölandian pihasta viime viikolla? Kilvettömyys pisti taas silmään, kun kävin naapurustossa kaupoilla.

Nuo verottajan arpajaiset on mitä sattuu. Mites nettihautomo kertoo vastaavien hinnaksi tällä hetkellä? Omalla kohdallani oli referoitu kolmea "vastaavaa" hautomon puolelta ja arvottu veroarvo niistä.

heifetz

Eli jouduit vielä maksamaan Suomen verottajalle siitä hyvästä että toit jenkeistä auton suomeen vaikka ostit auton asuessasi siellä? Ihmettelen koska broidi ja hänen duunikaveri toivat suomeen A4 2.0TFSI Quattro Avantin ja XC90 (molemmat täysillä jenkki-varusteilla) ilman mitään veroseuraamuksia..
MB W246 B200 -12
Ex. A1 Sportback Ultra -16
Ex. Renault Kadjar TCe 130 Zen S17 -17
Ex. Volvo V40 D2 -13
Ex. BMW E61 525dA Touring LCI -08
Ex. Octavia II Combi 1.6TDI DSG -12
Ex. BMW E81 118d -09
Ex. A3 CC 1.6 -04

ePa

Lainaus käyttäjältä: heifetz - 31.10.12 - klo:16:18
Eli jouduit vielä maksamaan Suomen verottajalle siitä hyvästä että toit jenkeistä auton suomeen vaikka ostit auton asuessasi siellä? Ihmettelen koska broidi ja hänen duunikaveri toivat suomeen A4 2.0TFSI Quattro Avantin ja XC90 (molemmat täysillä jenkki-varusteilla) ilman mitään veroseuraamuksia..

Eli kyseisten autojen autoveroarpajaisissa veroksi on laskettu alle 13450â,¬. Ei sen kummempaa.

Docw varmaan haluaa, että ei jauheta offtopikkia tässä autotallissa. Oikeampi osoite on muuttoautokeskustelu.

Docw

Joo pörhöllä käytiin päivähoidossa.

Tosiaan saattaisi tavoittaa verokeskustelu paremmin kohderyhmänsä tuolla muuttoautokeskustelussa. Mutta verottomanahan näitä ei tuoda, alennetuilla verolla vain. Tullimies tuossa juttelikin, että ei ole ihan yksi eikä kaksi autontuojaa joille ylläriverot on tarkoittanut autosta luopumista. Tämä menee vielä kohtuullisilla veroilla, mutta vastaavan ikäinen Q7 saattaisi tarkoittaa jo viisinumeroista verosummaa.

Docw

Lainaus käyttäjältä: ePa - 31.10.12 - klo:16:06
Mites nettihautomo kertoo vastaavien hinnaksi tällä hetkellä? Omalla kohdallani oli referoitu kolmea "vastaavaa" hautomon puolelta ja arvottu veroarvo niistä.

Yksi jokseenkin identtinen auto on myynnissä. Hintapyynti muistaakseni noin 55tâ,¬

pokkus

Docw, siirränkö keskustelun muualle vai saako jäädä tänne?

Docw

Eipä tuo minua täällä häiritse kun tästä autosta kuitenkin puhutaan.... mutta jos tuntuu että palvelee tarkoitusta paremmin tuolla muuttoautokeskustelussa niin saa siirtääkin :)

Jusa-

Tulikohan tämä tänään illalla Oulussa vastaan Haapalehdon Shellin kohilla vai pyöriikö täällä Oulussa toinen samanmoinen siirtokilvillä?

Docw

Lainaus käyttäjältä: Jusa- - 06.11.12 - klo:20:41
Tulikohan tämä tänään illalla Oulussa vastaan Haapalehdon Shellin kohilla vai pyöriikö täällä Oulussa toinen samanmoinen siirtokilvillä?

Joo, eiköhän se tämä ollut. Vaimo on ollut siellä päin seikkailemassa nyt iltasella.

Docw

Verot maksettu, auto pesty ja rekisterikilven taustalevy ostettu. Toivottavasti ehtii ensi viikolla käydä konttorilla kyselemässä josko se auto olisi tällaisenaan liikennekelpoinen Suomessa 8)

Tuossa vieressä näyttää ulkolämpömittarissa vaihtuvan numerot aika kovaa tahtia negatiiviseen suuntaan. Pitäisiköhän se alkaa jonkunlaista lämmitintä suunnittelemaan tämänkin auton lohkoa hellimään? Eberi se olisi kai se mukavin ratkaisu, mutta sen verran karua ollut rahanmeno tässä perheen Suomeen sopeutusvaiheessa, että ei taida henkisesti taipua ainakaan ihan vielä sellaisen ostoon :(

SgtMP

Docw, joko olet selvitellyt tuon FL-mallin ajovaloumpioiden vaihtoa autoosi? Meneekö ns heittämällä paikalleen?

Docw

En ole vielä tutustunut aiheeseen tarkemmin, pitää tuossa keväämmällä mietiskellä tuota operaatiota.

pokkus

Lainaus käyttäjältä: Docw - 02.12.12 - klo:20:16
Tuossa vieressä näyttää ulkolämpömittarissa vaihtuvan numerot aika kovaa tahtia negatiiviseen suuntaan. Pitäisiköhän se alkaa jonkunlaista lämmitintä suunnittelemaan tämänkin auton lohkoa hellimään? Eberi se olisi kai se mukavin ratkaisu, mutta sen verran karua ollut rahanmeno tässä perheen Suomeen sopeutusvaiheessa, että ei taida henkisesti taipua ainakaan ihan vielä sellaisen ostoon :(

Tuo oli itselläkin mielessä, että jo tänne suuntaan tultaessa rahaa sai palamaan jos jonkinlaisiin ostoksiin ja menoihin, kun melkein tyhjältä pöydältä lähdettiin aluksi liikkeelle. Suomen suuntaan homma on varmaan vielä tuntuvampi kun mukana tulee pari kappaletta autoja ja perheenlisäystäkin on tullut matkan varrella lisää :) Toki yleinen hintatasokin ja verotus saattaa jonkin verran raastaa lompakkoa enemmän Suomessa. Mutta varmasti lähimmät kaverit ja perhepiiri on enemmän kuin mieluusti tukena takaisinmuutajia auttamassa :)

ps. jos olisit ostanut sen kasikoneen, niin bensakäyttöinen eberi olisi tullut auton mukana jo valmiina ;)

jarppis

Lainaus käyttäjältä: pokkus - 04.12.12 - klo:05:44
Tuo oli itselläkin mielessä, että jo tänne suuntaan tultaessa rahaa sai palamaan jos jonkinlaisiin ostoksiin ja menoihin, kun melkein tyhjältä pöydältä lähdettiin aluksi liikkeelle. Suomen suuntaan homma on varmaan vielä tuntuvampi kun mukana tulee pari kappaletta autoja ja perheenlisäystäkin on tullut matkan varrella lisää :) Toki yleinen hintatasokin ja verotus saattaa jonkin verran raastaa lompakkoa enemmän Suomessa. Mutta varmasti lähimmät kaverit ja perhepiiri on enemmän kuin mieluusti tukena takaisinmuutajia auttamassa :)

ps. jos olisit ostanut sen kasikoneen, niin bensakäyttöinen eberi olisi tullut auton mukana jo valmiina ;)

Ja kasikoneessa taitaa olla sen verran iso "lohko", että se pysyy lämpimänäkin jokusen tunnin vielä ajon jälkeen ja toimisi samalla "lohkolämmittimenä"  ;D

Docw

Lainaus käyttäjältä: pokkus - 04.12.12 - klo:05:44
Suomen suuntaan homma on varmaan vielä tuntuvampi kun mukana tulee pari kappaletta autoja ja perheenlisäystäkin on tullut matkan varrella lisää :) Toki yleinen hintatasokin ja verotus saattaa jonkin verran raastaa lompakkoa enemmän Suomessa. Mutta varmasti lähimmät kaverit ja perhepiiri on enemmän kuin mieluusti tukena takaisinmuutajia auttamassa :)

Joo, kannattaa ainakin miettiä kahteen kertaan kannattaako muuttaa talvea vasten kahden auton ja muksun kanssa. Talvivarustelu tuntuu olevan melko tyyristä :) No onhan nuo omia valintoja. Olisihan se rekisteröinti sujunut 900 euroa halvemmallakin :D

Lainaus käyttäjältä: pokkus - 04.12.12 - klo:05:44
ps. jos olisit ostanut sen kasikoneen, niin bensakäyttöinen eberi olisi tullut auton mukana jo valmiina ;)

Ei ole lämmöntuotto ongelmana. Lähinnä pelottaa tuo akun varausmittari. Eilen iltapäivällä näytti 70%, tänään aamulla 60% ja illalla jo 40% :o Kävin töiden jälkeen ajelemassa moottoritietä 30km lenkin, mutta eipä tuokaan saanut pykälissä toivottua tulosta aikaiseksi...

Markku J

Tuota näyttöä ohjannee ulkolämpötila vahvasti. Kun on kylmää, laskee akun napajännite. Ei kai tuo systeemi ole sen fiksumpi mittaamaan akun toedellista varaustilaa - mitannee vain napajännitettä ?

Docw

Noinhan se varmasti menee. Mietiskelin, että voisi jossain välissä laittaa VCDS kaapelin kiinni ja logata tuota akun jännitettä esimerkiksi tuossa työmatkalla. Eilen tuo näyttö nimittäin nousi 70>80% kun ajelin reilun varttitunnin. Tänään ei ollut puolen tunnin ajolla mitään vaikutusta. ...auto on kyllä startannut ihan normaalisti. Lähinnä huolettaa kun akku on ollut pari vuotta kuumassa ja volkkarissa akku jo ehtikin hajota lopullisesti.

tuRboman

Akun napajännite korreloi aikalailla varaustilan kanssa. Mutta puhutaan voltin jymmenyksien mittauksesta, eli yksikin kuormittaja akulla ja tulos on väärä. Huomion arvoista myös että 40% varattu akku jäätyy jo muistaakseni -20c lämpötilassa. Missä vaiheessa se auto mittaa tuon varaustilan? Jos se mittaa ennekuin mikään sitä kuormittaa ja  tulos on 40% niin kyllä se alkaa olla tyhjä. Ja tuohon kun vielä huomioi,  että -20C kelissä akku varautuu monta kertaa hitaammin kuin lämpimässä ja se kapasiteetti on laskenut.. Ei niistä turhaan vaahdota. Ja Eber/Weba käyttäjille yleensä selviää ajan myötä jos ei kokoajan ajeta jotain 100km siivua. Off topiccia mutta ajattelin muistuttaa kun edellä myös Eberiä suunnittelit. Samalla AGM akku sekä kiinteä laturi niin voi olla tuolta osin melko huoleti. Eikä nuo maksa kuin kolmanneksen kilpien hinnasta! :)
"All 4 The Driver"

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy