Skoda Octavia RS Hb 2007

Aloittaja James, 18.08.10 - klo:08:58

« edellinen - seuraava »

James

Tuli tämä auto ostettua käytettynä aika tarkalleen vuosi sitten.Ajettu autolla oli 43tkm.
Silloin auto oli vakiokuntoinen.



Kuukauden ajelin vakiolla.Sitten tilattiin uudet kesävanteet ja renkaat näin mentiin vähän aikaan.



Ennen kuin säädettävä alustasarja saapui.




Alustasarjan asentajalle sattui virhe ja etupään iskarit eivät tulleet alapuolelta pohjaan asti vaan n.1cm irti.
Siitä aloin epäilemään kun ei edestä tippunut sinne asti minne muilla.Aluksi epäiltiin tietysti vääriä osia.
Tarvittiin vain ylimääräinen (ilmainen) käynti toisella pajalla ja homma oli kunnossa.



Tuossa vielä muitakin kuvia näissä kuvissa on merkit takaa poistettu.






Auton tiedot

Skoda Octavia RS Hb 2007
Race Blue
Ajettu nyt 56tkm
Iskutilavuus 1984cc
Teho 200hp/147kW
Vääntö 280nm
Ahdin: Turbo
Alusta: HR säädettävä
Mitat lokasuojan kaaresta pyörän napaan:
Edessä n.320-325mm
Takana n.325-330mm
Malli merkinnät poistettu
Vanteet/Renkaat
Kesällä: (Inter Action B9 Bbs LM kopio koossa 18x8 et 45<-Myyty), Bf goodrich g-force profiler koko 225/40/18
Talvella: Skodan original Zenith koossa 17x7 et54,Renkaat Michelin X-ice koossa 205/50/17 <-Näistä kiitos Kiviharjulle.
Kesä 2011
Replica Namen HS koossa 18x8 et45

Ajettelin tuolloin että muuta ei tehdä näillä mennään, mutta

Tulossa autoon lähiaikoina osat siis jo tilattu:

Faceliftin takavalot
Merkitön maski mallia tämä josta kehys maalataan korin väriin.Ehkä mahdollisesti laitetaan faceliftin VRs-logo tuohon oikeaan alanurkkaan.
Taakse tulee Skoda-merkin päälle tämmöinen. Osien tilauksesta kiitos PaveKoo:lle.

Otetaan lisäkuvia kun osat paikallaan ja muutenkin paremmilla taustoilla kamerana toimii Nokian c5 joten laatu ei kovin hyvää.

On kyllä aivan mahtava tuo viestin esikatselu mahdollisuus.





RTWteam

Molemmat vanteet ovat hyvän näköiset.
Auton senkun kaunistuu kun suunnitelmat toteutuvat. :P

James

Kiitoksia kehuista.

Pari vuotta sitten etsin jo edelliseen Jettaani Bbs Lm kopio vanteita.Niitä ei vaan löytynyt mistään silloin.

Kysymys mitenkäs tuo maski kannattaisi maalauttaa,
eli vain kehys päältä korin väriin ja jättää nuo syvennyksessä olevat rimat/sisäreunat mustaksi? Vai ulottaako korin väriä tuonne kohti pysty rimoja ei kuitenkaan niiden väliin asti.
Vaikea selittää mitä tarkoitan. Maski kun on yhtenäinen palikka ei ole mitään kromin ja muovin selkeää rajaa.

MasTurbo

Se maski on kaksiosainen.Se kromi osa lähtee irti.
Itse vein tänään kromi kehyksen maaluuseen.
Olen nähnyt kuvia autoista joista se grillikin on maalattu ja ne on suoraan sanottuna ihan vitun kauheen näkösiä.
Toki, makunsa kullakin.
" Dont be scared, just be prepared for the worst "

James

#4
MasTurbo

Joo niin vakiomaski on kaksiosainen, mutta tähän onkin tulossa tämä versio joka on yhdestä palasta kaikki.

Eikä ole aikomus maalata niitä pystyrimoja eikä niiden välistä.

James

Maalarin kanssa tuossa katseltiin eilen sitä miten maski maalataan.Päädyttiin siihen että koitetaan samoihin kohtiin saada värin raja kuin alkuperäisessä kromi maskissa.Ei varmaan ihan millileen, mutta ei sitä huomaa.

Ehkä jo tänään saa maskin takaisin viimeistään alkuviikosta.Sitten täytyy mallata VRs-logo oikeaan kohtaan ja suoraan.

Facelift-takavalot ja pyöreä vrs-merkki ovat jo paikallaan.

PaveKoon yllytyksestä myös vilkkujen polttimot vaihdetaan sellaisiin jotka vilkkuvat oranssina mutta muuten ei näy oranssia.
Parkki polttimot vaihdetaan enemmän Ksenon-valojen värisävyyn sopivaksi.


Kri

Tohon vRS merkkiin kannattais ehkä laittaa joku lakka päälle. Mulla hapettu toi viime talvena niin pahan näköiseksi ja noi logon värit lähti irti, että revin sen jo irti.

James

#7
Kri

Meinaatko nyt tuota takana olevaa pyöreätä VRS-logoa? Mahtaisko esim kivenisku suojakalvo auttaa?

Oliko sulla juuri tuo samainenmerkki?

Kiitoksia vinkistä ei meinaan tullut edes mieleen tuollaista.

Kri

Lainaus käyttäjältä: James - 20.08.10 - klo:17:54
Kri

Meinaatko nyt tuota takana olevaa pyöreätä VRS-logoa? Mahtaisko esim kivenisku suojakalvo auttaa?

Oliko sulla juuri tuo samainenmerkki?

Kiitoksia vinkistä ei meinaan tullut edes mieleen tuollaista.

Juuri samasta merkistä on kyse. Suojakalvo varmaan auttaa, mutta voi olla vähän hankala liimailla, kun toi merkki on vähän jokasuuntaan pyöristetty.

James

Minäkin saanut keulan ilmettä päivitettyä ja otin muutaman pikaisen lähikuvan.




Sen verran on kuvista muuttunut, että tuo Y-tuki mikä näkyy maskin välistä on teipattu mustaksi.
Ettei näkyisi niin selkeästi läpi.
Maski ei kyllä istu niin hyvin kun Superskoda antaa ymmärtää.Siintä puuttuu kokonaan ne tapit millä orkkis on kiinni.
Ruuvit joutui laittaa keskellä olevan lisäksi molempiin yläreunoihin.
Alareunan klipseistä vaan reunimmaiset menee kiinni.
Kuitenkin maski on tukevasti kiinni eikä irvistä pahemmin mistään, joten olen tyytyväinen.


Taakse on asennettu facelift-takavalot ja se pyöreä Vrs-merkki.Siintäkin tuommoinen pikaisesti otettu lähikuva.



Kromiset vilkunpolttimot puuttuvat vielä.Kuvasta näkee kuinka hyvin oranssit polttimot erottuu sieltä.
Paikallinen Motonet petti siinä asiassa myivät ei oota.
Niitä kuulemma kysytään niin harvoin.
Vrs-merkin lakkaus on työn alla. Kri:lle kiitos varoituksesta.

Kiviharju

Oikein hyvältä näyttää uudella maskilla.
Audi A4 Allroad quattro -17

James

Tänään vaihdoin vilkun polttimot Philipsin Silver Visioihin nyt ei erotu oranssi umpioden sisältä ;)

Vilkut oli helppo vaihtaa, mutta parkkeja en vaan saanut vaihdettua.Umpiot osaan kyllä ottaa irti. Ainoastaan en tiedä miten se musta pistoke on umpiossa kiinni ihan vain painettu vai onko joku klipsi?

Toisaalta ei umpiota tarvi kokonaan autosta irrottaakaan niihin polttimoihin pääsee kyllä käsiksi, mutta en saa parkki-polttimon kantaa paikaltaan irti kun ei näpit mahdu sinne kunnolla ja taitavat olla aika pirun tiukastikin kiinni. ???

Täytyy sanoa että kyllä on taas kivasti suunniteltu.

Vrs-logo takaanta myös lakattu useammalla kerroksella.

Kiitos Kiviharju.

ATM

James: Katsos tuolta viimeisen viestin kuvasarja. Se musta liitin tarvitsee vain suostuttelua. Pienellä ruuvimeisselillä kampeat liitospinnoista, niin saat melko vaivattomasti irti.

James

ATM

Sehän tuossa on kun on pieni "pelko" siitä ,että onnistuu hajottamaan jotain kun ei tarkkaan tiedä miten liittimet on kiinni. :D

Päivitin myös tuohon aloitus viestiin yhden vaiheen lisää kuvan kanssa ja vaihdoin ekan kuvan.

James

Kävin tänään ottamassa parempia kuvia autosta noilla uusilla osilla ,mutta myönnän autoa ei pesty joten on pölyinen.
Kuvat otettu Nokia C5 3,2megapixelin kännykkäkameralla. Joten laatu on mitä on.Toisaalta en itsekään ole kuvien oton taitaja.







pepe

isompaa ja erinmallista vannetta huutaa alle ;),muuten ok näköinen kampe!

James

Minulle riittää 18 tuumainen vanne mainiosti.

Tuo vanteen muoto tekee siitä pienemmän näköisen kuin mitä se on.Kait kuvakin jonkin verran valehtelee.

Sitä ei ole pois suljettu ettenkö jossain vaiheessa voisi vaihtaa toisen malliseen vanteeseen.Vaikka heti jos päikseen pääsisi vaihtamaan ;)


MasTurbo

Millos voima ohjelma laitetaan?
" Dont be scared, just be prepared for the worst "

James

Ei tule voima ohjelmaa tähän autoon.En sano että ei koskaan ,mutta näin olen päättänyt.

James

Viikonloppuna ostin tuon Remuksen takavaimentimen autoon.
PaveKoon suosiollisella avustuksella asennettiin myös paikalleen saman tien.Kiitos siitä.

Homma ei mennyt niinkuin elokuvissa. Jos joku nyt suunnittelee vastaavaa niin alkuperäinen putki on sitten katkaistava rälläkällä tms.
Ei ole erillistä takavaimenninta autossa ensimmäinen liitos löytyy vasta katin edestä muuten on yhtä putkea kaikki.

Tuossa pari kuvaa miltä näyttää uusilla putkilla ei suurta eroa tuplaputket tässäkin leikattu päät vain suoraksi ja halkaisija hieman isompi.




Ja toki tuo remus teksti ja ketunpää logo ;) jos se nyt edes kettua esittää.

James

Piti vähän fiilistellä ensi kesää tein pienen photoshoppauksen ensi kesän vanteilla leikkaa/liitä meiningillä Paintilla.Muuhun ei taito riitä.

Vanne siis 8x18 et45 Replica Namen HS.Minun muokkaamassa kuvassa luultavasti lähempänä 19:sta tuumaa.



Kuvassa näkyviä R8:n jarruja ei sentään ole tulossa ;)

James

Tälläistä tänään.Siinä muuten samalla nähtävissä auton talvi look.

Tikka

Lainaus käyttäjältä: James - 11.04.11 - klo:18:30
Tälläistä tänään.Siinä muuten samalla nähtävissä auton talvi look.
Mikäs siihen tuli?

James

Lainaus käyttäjältä: Tikka - 11.04.11 - klo:18:57
Mikäs siihen tuli?

Huolto-asemalta olin lähdössä niin käynnistyksen jälkeen jäi keltaiset ohjaustehostimen,ajonhallinnan,rengaspaineen ja ajoneston valot palamaan ja ohjaus oli jäykkä.
Saattoi polttaa muutakin varoitus valoja en muista.Autolla olisi pystyny kyllä ajamaan sen pari kilsaa Skodan huoltoon ,mutta Skodalta kiellettiin asia.Ajoturvan kautta hinausauto.

RSOCUstin

Se on niitä RS:n kiroja, välkkyvä mittaritaulu kaikissa väreissä.

James

Auton sain samana päivänä takaisin ei tainnut olla kuin puoli tuntia työn alla.Mitään osia ei vaihdettu.
Tietokoneella tutkivat ja välillä ajoivat pihalla lenkin.
Varotusvalot sammu ja auto toimii, mutta syytä miksi näin tapahtui ei osattu sanoa.Viaksi ehdottiin staattisen sähkön purkausta yms.

Se sanottiin, että ABS ohjainyksikkö "puuttuu" autosta eli kaikki perussäädöt kadonneet tai väärin.Tuossa Diagnostiikkaprotokolla lapussa on muutamia eri osia missä maininta perussäädön puuttumisesta.

Mitenkä tuo Skodan ajoturva toimii? Tuleeko minulle laskua hinauksesta vai? Hinauskuski ei ainakaan kysynet ajoturvasta mitään.

havoc

Lainaus käyttäjältä: James - 11.04.11 - klo:19:08
Huolto-asemalta olin lähdössä niin käynnistyksen jälkeen jäi keltaiset ohjaustehostimen,ajonhallinnan,rengaspaineen ja ajoneston valot palamaan ja ohjaus oli jäykkä.
Saattoi polttaa muutakin varoitus valoja en muista.Autolla olisi pystyny kyllä ajamaan sen pari kilsaa Skodan huoltoon ,mutta Skodalta kiellettiin asia.Ajoturvan kautta hinausauto.
.
Onko akku alkuperäinen?  Itellä teki viime talvena pari kertaa samat oireet -07 Octaviassa. Käynnistyi hyvin, mutta startin jälkeen häiriövalot jäivät palamaan, eikä moottori antanut kuin 1500 kierrosta ulos Näytti mittariston kautta vikakoodia riittämätön jännite. Uuden akun vaihdon jälkeen ei ole kummitellut enään. On kyllä niin tutun kuuloiset oireet, oisko akku jo niin lopussa.

James

Lainaus käyttäjältä: havoc - 12.04.11 - klo:18:27
.
On kyllä niin tutun kuuloiset oireet, oisko akku jo niin lopussa.

Toivottavasti ei. Akku on vaihdettu juuri tammikuun alussa uuteen.

havoc

Lainaus käyttäjältä: James - 12.04.11 - klo:18:39
Toivottavasti ei. Akku on vaihdettu juuri tammikuun alussa uuteen.

No joo, eipä se sitten oo varmaankaan akussa vika. Mystistä  ::)

JeanC

Lainaus käyttäjältä: James - 12.04.11 - klo:18:06
Mitenkä tuo Skodan ajoturva toimii? Tuleeko minulle laskua hinauksesta vai? Hinauskuski ei ainakaan kysynet ajoturvasta mitään.
Ei tule laskua

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy