VW Golf R DSG 2010

Aloittaja MoFFe, 08.06.10 - klo:23:52

« edellinen - seuraava »

MoFFe

Ju ei... Oma Golffi pitäis kyllä olla täällä Ruotsissa toivottavasti.  ;D

MoFFe

Terveisiä Ruotsista!  8)
Hieman kesäkuvia...












Konehuone tarvitsee kyllä hieman kiiltoa  ::)

Cyclic Stig

#92

MoFFe

Pieni launch control testi

Kiviharju

Sehän menee kuin pieni eläin :o ;D

Hyvin on kyllä hummat hukattu konehuoneeseen, näyttää pellin alta ihan perus golffilta. :-\ Olisin kyllä luullut että sieltäkin löytyy jotain speciaalimpaa vakiona...
Audi A4 Allroad quattro -17

MoFFe

Jepp näin luulis... esim maalattu tai toisenlaiset muovit tai jotain.
Ihan vakio kamaa  :-\

Cyclic Stig

Lainaus käyttäjältä: Kiviharju - 04.06.11 - klo:01:10
Olisin kyllä luullut että sieltäkin löytyy jotain speciaalimpaa vakiona...
Elättelit turhia toiveita. Samat "äläkoskemihinkään"-muovit on kaikissa vehkeissä nykyään, tehoista huolimatta. Onhan se persiistä joo, S5 Softpäkissä ihan yhtä muovinen fiilis konehuoneessa. Väärin, niin väärin.




Kiviharju

Eihän se vaatisi kuin suojamuovin paneeliin vähän (korin)väriä, ja krominen R merkki "TSI" logon tilalle. Vink vink ;)

Olisivat tehtaalta laittaneet sinne edes sen R logon, eikä tsiihhiä.
No onneksi aina voi jälkivarustella ;D 8)
Audi A4 Allroad quattro -17

pokkus

Todella nätisti lähtee Golffi. Kyllä tuo launch controlli ja automaatti tekee lähdöstä aika helpon näköistä. Itsellä kun tahtoo olla vaikeuksia lähteä omalla pelillä edes vähänkään rivakammin siten että vaihdot pysyisivät edes jotenkin "mukavina". Mukavasti se tuokin kyllä murisee :)

Konehuone on tosiaan aika pelkistetty, mutta ulkokuortahan sitä eniten katsotaan :) Harmittaa kun R:ää ei täällä mantereella tarjota vaihdoehdoksi... :(

Cyclic Stig

Lainaus käyttäjältä: Kiviharju - 04.06.11 - klo:01:25
No onneksi aina voi jälkivarustella ;D 8)
Kaikki eivät kehtaa, edes uusissa autoissa. Toisaalta mulle on ihan sama vaikka niissä muoveissa lukisi tdi, vielä kun verotuskin menisi niiden mukaan.. ;D

MoFFe

pokkus: Rä on vissiin tulossa jenkkilään. Mitä olen ymmärtänyt.

pokkus

Lainaus käyttäjältä: MoFFe - 04.06.11 - klo:01:49
pokkus: Rä on vissiin tulossa jenkkilään. Mitä olen ymmärtänyt.

Täytyykin pitää silmät avoinna ja katsoa millaisen hinnan ne täällä autolle lätkäisee. Kovia kilpailijoita tuossa samassa sarjassa/kokoluokassa löytyy aika monta.

tsiih

Rohkeutta vaan, se muovi lähtee ihan vetämällä pois  ;)
Enkä minä hurjan luantoni tähren päätäni alaha paina, iloonen ja irti maasta meinaan olla aina.

pokkus

Katsastin videon uudestaan ihan sekunttikellon kanssa ja autohan rykäiseen 0-100km/h huomattavasti nopeammin mitä valmistaja ilmoittaa :o
Tuohan liikahtaa todella ripeään. Itse sain tuosta videosta päätelleen ajaksi noin 5,2-5,4s joka on kyllä ihan jumalattoman hyvin. Hieno peli ei voi muuta sanoa!

Tos®

Eikös launch controlin alussa kierrokset asetu johonkin (vaikka lutku on pohjassa) tiettyyn kohtaan? ja sitten vasta piru pääsee irti...
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

pokkus

Lainaus käyttäjältä: Tos® - 04.06.11 - klo:09:16
Eikös launch controlin alussa kierrokset asetu johonkin (vaikka lutku on pohjassa) tiettyyn kohtaan? ja sitten vasta piru pääsee irti...

Mun käsityksen mukaan kyllä, samaan tapaan kuin tuossa MoFFen videossa.

Tos®

Sitä yritin tihrustaa, mutta kaikki tapahtuu niin nopeasti  8)
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

Ton-1

Pirteennäköisiä kuvia punskusta, thumps up.  8)
Member of a A(udi) & A(prilia) club

MoFFe

#108
Launch control = ESP pois(tai oikeastaan suitimisesto), DSG sportille, jarru pohjaan, kaasu pohjaa.
Kierokset jää siihen 3000 rpm ja sitten vaan jalka pois jarrulta ja lähdetään.
Lähtee kun hauki kaislikosta  :)

Mittasin itse G-Techillä Prolla 0-100km/h kahdella henkillöllä 5.6 sek ja neljällä henkilöllä + matkalaukut, niin 6.5 sek.
Lentokentältä kavereiden haku =)

En sitten tiedä miten tarkka se on. Mutta aika tarkka pitäis olla.

Ja kiitos Ton-1 =)


Ajattelin ehkäpä maalauttaa ne muovit. Ehkäpä se keski osa punaiseksi(sama väri kun auto) ja sitten loput mustaksi tai jotain sellaista. Kattoo nyt mitä kesällä keksii  ::)

Pokkus: Hieman keskustelua Rän tulosta USA:han
http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?t=18571
http://www.golfmk6.com/forums/showthread.php?t=2326

pokkus

Lainaus käyttäjältä: MoFFe - 04.06.11 - klo:10:10

Mittasin itse G-Techillä Prolla 0-100km/h kahdella henkillöllä 5.6 sek ja neljällä henkilöllä + matkalaukut, niin 6.5 sek.
Lentokentältä kavereiden haku =)

En sitten tiedä miten tarkka se on. Mutta aika tarkka pitäis olla.


No on tuo GPS varmasti tarkempi kuin oma käsikäyttöinen sekunttikelloni videosta katsottuna :D Kymmenyksen heitosta varmaan puhutaan gepsillä suuntaan jos toiseen.
Sinun tapauksessa eniten vaikuttaa juurikin varmaan auton paino ja kuinka hyvä pito on renkailla lähtöalustalla. Automaatti kun ainakin teorissa tekee aina parhaan suorituksen oli olosuhteet mitkä tahansa.
Joka tapauksessa aina hieno suoritus, jos saa menemään alle valmistajan ilmoittamien arvojen. Valmistajalla kun yleensä on tapana ilmoittaa hieman optimistisia arvoja. Täällä jenkeissä ei muutan yleensä autoille edes ilmoiteta mitään suorituskykylukuja, ainoastaan teho ja vääntö.

Piru vie kun nyt laitoit noita linkkejäkin. Joutuuko sitä jossain vaiheessa tuollaistakin vielä miettimään vaihtoehtona... ;)

Late

Tässä vähän maalaus ideaa: "Vaikka onkin toinen kone kyseessä"




Tos®

^EIIIIIIIII! amis thyning
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

Kiviharju

Tos kuules, ei tuota kartio ilmansuodatinta ole pakko laittaa ;)

Itse jättäisin sähköpuolen kotelot maalaamatta mutta muuten "thats the way i like it" ;D
Audi A4 Allroad quattro -17

MoFFe

Joo no jotain tuollaista, ehkäpä pelkkä tuo moottorinkansi.
Jokin pieni detalji...

MoFFe

Damn...
Kesällä bensan hinta nousee...samoin kulutus  ;D

MoFFe

Arvatkaa jos nämä asiat pänniiiii mua  >:(

Kuva 1: Parkkipaikka damagea... en tiedä mistä on tullut. Talven jäljilät taitaa olla mutta onko se joku kärry käynny koskettamassa vai oonko itse penkkaan peruttanut(en ainakaan ole huomannut että ois ottanut kiinni mistään missään vaiheessa)


Kuva 2: Ja sitten ihan sata varma parkkipaikka damage... joku pälli on ovensa avannut tai joku kärry osunut.


Voikohan näitä korjata jotenkin? Tuo Kuva 2 voi varmaan ihan hiomalla saada pois tai jotain.

Ville R

Kuva 2 lähtee ihan varmasti myllyttämällä

Edit: ihan hemmetin hieno auto

pokkus

Eka kuva näyttää aika pahalta, ainakin jos tuo lohkeilu on peltipinnassa? Kannattanee korjauttaa pikimmiten ettei pääse ruostumaan. Jos taas on muovissa, niin kosmeettinen "omafixi" voisi riittää.

Oven kolhu näyttää aika helpolta duunilta ja myllyttämällä pitäisi lähteä kuten tuossa alempana jo sanottiin. Ominkin konstein tuota voisi saada hiukan häivytettyä esim. hienostin hiovalla vahalla. Niillä tosin ei ainakaan omien kokemusten mukaan saada pysyvää korjausta.

Lohdutukseksi sen verran, että itsekin pari kunnon naarmua omaan autoon jo saanut, vaikka kuinka on yrittänyt pitää kuin kukkaa kämmenellä ja autolla ikää vasta 4kk. Aluksi vee-käyrä on suuri kun kolhut huomaa, mutta muutaman viikon päästä nuo onneksi unohtaa eikä niitä kannata liikaa murehtia. Elämässä on isompiakin huolenaiheita kuin auton pienet kosmeettiset virheet. Auto on kuitenkin enimmäkseen vain käyttöesine (ainakin itselle) ja käyttöesineillä on tapana kulua käytössä. Eli nauti vaan kovasta ajosta ja anna pienten murheiden unohtua :)

Keke78

Lainaus käyttäjältä: MoFFe - 04.06.11 - klo:01:06
Pieni launch control testi


Kovin on eleettömiä nämä nykyautojen satasen loikat vaikka ois vielä 20v sitten superautojen aikoja :-( Automaatti nakkoo pykälät siististi pesään, luistonesto hoitelee sutasut ja moottori ei sano juuri mitään muuta kuin pikkasen mur mur.

Vanhalla kunnon 80-luvun turbo saabilla siinä satkun repäsyssä oli vielä tekemisen makua.... Ensin ei tapahtunu mitään mutta sit kun saatiin se maaginen 4500 kierrosta mittariin johan lähdettiin, vaihdekeppikin vatkas siihen malliin että jos irti päästit kesken kiihdytyksen niin seuraava haaste oli saada se kiinni uutta pykälää hakiessa.  Oi niitä aikoja kun ajamisessa oli vielä tekemisen makua.
Fabia rs combi -11

MoFFe

Pokkus: Joo ihan onneks on ihan aitoaa muovia. Jotain omafixiä pitää keksiä. Onneksi ei ole niin näkyvä.

Keke78: Tottapuhut... Ennen oli kaikki paremmin  ;)
Mutta joo ennen joutui ja sai ajaa autoa. Nykyään elektroniika hoitaa suurin osan, kuskin on melkeen apukuski nykyään joka vaan yrittää kertoa miten pitäis ajaa  ::)

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy