Polo 6R:n Kokemukset/ominaisuudet

Aloittaja JoJio, 02.06.10 - klo:00:01

« edellinen - seuraava »

mabe

Jatketaan vielä tuosta 1.2litraisesta.

Vaikkei uusinta olekaan tullut ajettua, niin 9N (se nelivaloinen pyörein lampuin) oli itsellä tuolla 1.2l kolmipyttyisellä. Varsin hyvin tuli toimeen. Tuntui hyvinkin pirteälle jonnekin 80km/h asti. Sitten rupesi meno puutumaan ja kulutus lähti täysin lapasesta 100km/h jälkeen. Rauhalliseen ajooni toimi kuitenkin varsin mainiosti.

Jos vertaa 1.4l vapariin, joka nykyisessä vitosgolffissa on, niin tämä 1.4nen on täysi lussu. Koskaan ei ole pirteyttä havaittavissa, aina saa kenkiä isommalle tielle sen minkä lähtee. Silti tälläkin tulee toimeen kun sopivasti ennakoi. Onhan autokin toki painavampi, ja sitä kautta entistä hitaampi.

Yhteenvetona 1.2litrainen on polossa yllättävän mukava peruskoneeksi. Ã,,äni on hieman outo alkuun, mutta siihen tottuu ja rupeaa pitämään sitä symppiksenä pikku hurisijana. Kierroskone se ei kyllä ole mitenkään, enemmin dieselmäinen ajotapa sopii.

Edellä puhutusta kytkimen ikävyydestä: Siihenkin tottuu, ja on kyllä hyvin kevyt käyttää. Jos on pääasiallisena käyttöautona niin ei haittaa tuo keveys. Muut kytkimet tuntuu kyllä todella raskaille sen jälkeen aina.

eGetin

No Golf on kuitenkin aika paljon raskaampi auto kuin Polo, että voi se 1.4:n riittämättömyys johtua ihan siitäkin.

JoJio

Kyllähän sillä kolimipyttysellä varmaan pärjää ja luultavasti pärjäisin itsekkin... Mutta itse ainakin valitsisin tuon 1.4 jos jonain päivänä polo tulee.. Jännä juttu sinäänsä, kun edellinen Polo tuli markkinoille, ni muistan kun sillon jo kahtelin et tommonen ois kiva. Mutta sillon oli vasta kortin saanu, muistaakseni 2003 tuli nää Polon edelliset mallit? Ni miks taas kävi sama juttu tän uuden kanssa, että toi ois vielä kivempi... Ehkä sitä on ruettava säästämään, et sais sen  ;D

plu

Säästä ihmeessä, hieno peli se on! Mutta koeaja ihmeessä molemmat mallit, ja katso sitten tarkkaan saatko isomman lussukoneen kalliimmalle hinnalle mielestäsi vastinetta. Niin kuin jo totesin, oma kantani on että jos mopoillaan niin mopoillaan sitten kunnolla, niin kauan kuin tuosta yksnelosesta joutuu latinkin lisää pulittamaan.

Jaa niin, olen muuten koeajanut myös tuon uuden Polon 1,4 koneella ja DSG:llä. Automaattivaihteisto ja 7 aika tihein välein olevaa pykälää hukuttivat kyllä hyvin tuota tehottomuutta, ja ainakin kaupunki- ja maantieajo oli oikein vaivatonta. Mutta silti...tänä päivänä kyllä ahdin määrää tahdin, ja sitä kautta 1,2 TSI on ehdottomasti parhaan oloinen Poloon tarjolla olevista bensakoneista. Toki sitten kalliimpikin.
Jesus saves...but Teemu Selanne takes rebound and he scooooooooooores!!!

ohfox

Toki ehkä paras mutta tarvitseeko ylipäätään yli sataa heppaa... 3ke saisi pulittaa turbosta lisää.   :-\

JoJio

Oon kans sitä mieltä et ei tarvitse.. Periaatteessa riittäs se mopoinkin 1.2. Mut jos jonain päivänä poloisen ostan niin otan aika varmasti 1.4bensan... Se riittää ihan hyvin siihen kokoluokkaan, Eiköhän ne porttiautot oo ihan eriluokassa ja hinnoissa... Mitään urheiluautoa en siis ole ostamassa, jos polon valitsisin... Sit pitäs olla paljon muutakin kun se 100hv  ;)

ohfox

Lainaus käyttäjältä: JoJio - 03.06.10 - klo:21:55
Oon kans sitä mieltä et ei tarvitse.. Periaatteessa riittäs se mopoinkin 1.2. Mut jos jonain päivänä poloisen ostan niin otan aika varmasti 1.4bensan... Se riittää ihan hyvin siihen kokoluokkaan, Eiköhän ne porttiautot oo ihan eriluokassa ja hinnoissa... Mitään urheiluautoa en siis ole ostamassa, jos polon valitsisin... Sit pitäs olla paljon muutakin kun se 100hv  ;)

Samaa mieltä mutta mikä sitten tekee sen ratkaisevan eron 1.2:n ja 1.4:n välillä ? :)

Tos®

Ajoin toistamiseen kaverin 66kw TDI:tä ja ehdoton EI 1.2 vaparille  :o
Eihän se edes tarvii kun 10tkm ajot jonka jälkeen säästää.
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

ohfox

Lainaus käyttäjältä: Tos® - 03.06.10 - klo:22:01
Ajoin toistamiseen kaverin 66kw TDI:tä ja ehdoton EI 1.2 vaparille  :o
Eihän se edes tarvii kun 10tkm ajot jonka jälkeen säästää.

Hmm.. näillä hinnoilla ja veroilla ?

SciroSJK

LainaaEihän se edes tarvii kun 10tkm ajot jonka jälkeen säästää.

Tuohon olis kyllä hyvä kuulla perustelut... miten tai miksi?

JoJio

Siks ennemmin tuo 1.4 vaikka syyks, et siinä on neljä pyttyä  ;D

SciroSJK

Kolmella pytyllä sais 2.0 TSI äänet ihan kaupanpäälle ;)

JoJio

Niin no nii... Muuten ihmetyttää se, et jos tuo polo mallimerkinnältään on vianorin vanneselaimessa Polo V. Ni miks se on sit malli merkinnältään kumminkin 6r?

SciroSJK

kaine ahnung?
kuka noista nyt selvillä pysyis :o

JoJio

Niinpä :D Mut aika jännä jos siinä ykskakosessa on oikiasti ne 2.0tsiin äänet, nii sithän sitä saa hävetä valoissa, kun ei pellin alla tapahu mitään  :-\

ohfox

Lainaus käyttäjältä: JoJio - 03.06.10 - klo:23:46
Niinpä :D Mut aika jännä jos siinä ykskakosessa on oikiasti ne 2.0tsiin äänet, nii sithän sitä saa hävetä valoissa, kun ei pellin alla tapahu mitään  :-\

:) Njoo, mitenhän paljon yksnelosessa sitten tapahtuisi.. ;)

JoJio

No ei tossa hirveitä eroja näytä olevan sittenkään kiihtyvyydessä, tai kelle 3sekuntia on paljon ja kelle ei  :o Ja saishan ton 1.2 paljon paremmilla varusteilla 1.4 hintaan verrattuna. Nyt oli näköjään päivitetty hintoja, ja oli ilmesteny 1.2 saatavaks se "gtin" alusta  ;)

SciroSJK

LainaaMut aika jännä jos siinä ykskakosessa on oikiasti ne 2.0tsiin äänet,

Ei ne kyllä ole!!
Scirocco ääntää aivan täysin eri tavalla... Jotaki Tos®:n paskaa taas toi juttu ;)

Tuskin koskaan edes ajanut?

Takapenkiltä on helppo huuuuuuuuuuuuuutaa ::)

JoJio

Sitähän mää jo aattelin, et voi olla 1.2 äänet samat, kun 2.0.. Toisessa ahdin toisessa ei... Mut kyllä noi nettiauton polot on järestään 1.4sia yks 1.2 oli kun äsken kahtelin... Mut ihmetyttää noitten käytettyjen hinta pyynnöt. Kun yli 15te 30000km ajetusta... Mitä siitä saa vuoden päästä vaihossa, 8te?

eGetin

Kyllähän se kolme sekuntia jo jossain tuntuu, nimim. perheessä olevissa autoissa juurikin se 3sek ero 0-100 kiihtyvyydessä.

1.2TSI on luultavastikin varsin vaivaton ajella tuon ahtimen ansiosta, ja kulutuskin saattaa pysyä pienempänä johtuen jo ihan siitä, ettei sitä tarvitse polkea jatkuvasti, toisin kuin vapari 1.2:sta.

Tos®

#50
Lainaus käyttäjältä: SciroSJK - 03.06.10 - klo:22:59
Tuohon olis kyllä hyvä kuulla perustelut... miten tai miksi?
http://www.ee.oulu.fi/~topias/polttoaine/ siitä laskemaan kulutuksia ym.

ESIM.. korjattu



Lainaus käyttäjältä: SciroSJK - 04.06.10 - klo:01:37
Ei ne kyllä ole!!
Scirocco ääntää aivan täysin eri tavalla... Jotaki Tos®:n paskaa taas toi juttu ;)

Sirokon pieruputki pitää täysin samallaistä pörinää.
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

SciroSJK

LainaaESIM.. korjattu

Aika kovan kulutuksen olit tuohon laskelmaan bensalle laittanu??

Tos®

Lainaus käyttäjältä: SciroSJK - 04.06.10 - klo:11:12
Aika kovan kulutuksen olit tuohon laskelmaan bensalle laittanu??
Kollasin tankkaus.comista noita.. 1.2:lla huitelee 6 - 6,5 litran välillä.
Mutta voit koittaa ettei se paljoa vaikuta; vaikka sitä pudottais 5.8:n, kilometrit pompsahtaa vain parilla tonnilla.
Lisäks pitäis huomioida vaparibensan suurempi arvon tippuminen, joka taas vähentää ajoa TDI:n hyväksi  ;)
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

SciroSJK

LainaaMutta voit koittaa ettei se paljoa vaikuta; vaikka sitä pudottais 5.8:n, kilometrit pompsahtaa vain parilla tonnilla.

Keskikulutus menee tuonkin alle VW:n omien ilmoitusten mukaan:

http://www.volkswagen.fi/vv-auto/vw4.nsf/0/17989EC79614F25CC225724500350490?OpenDocument

Tos®

#54
^Huomaa; etten laittany dieselin kulutustakaan sinne missä se "ilmoituksen" mukaan on.
Virallisilla arvoilla säästö alkaa ~14tkm jälkeen.
Pörinä sirokkoon verrattuna säästö alkais jo 7tkm jälkeen (jos hintaa ei huomioida)  ::)
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

VWonderman

TDI:n lisähinnan päälle tulee sitten vielä korkeemmat vakuutusmaksut, tulevaisuudessa vaihdettava jakohihna ja jumiutuva turbo...
Very Odd Looking Vehicular Object
(•_•)

Tos®

Tuulilasin 55kw version koeajossa luki että jakoremmi olis huikeat 300tkm välillä... ?!
Tuonne laskuriin vois vakuutukset syötellä jos viittii tonkia ne.
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

hq100

#57
Nyt on n. 2000 km takana 1.2 TSI Pololla. Täytyy sanoa, että odotukset ovat täyttyneet, ellei vähän enemmänkin. Moottori on ajossa todella pirteä, perheen "ykkösauto" (Avensis -09 1,8) tuntuu jopa kesyltä tähän verrattuna, ainakin kaupungissa. Muutenkin Polo on yllättänyt "ison auton" omiaisuuksillaan, pidempääkin matkaa ajaa ihan mielellään. Melutaso on miltei ainoa asia, jossa Avensis vie selkeän voiton moottoritiellä.

Ainoat mainittavat murheen aiheet ovat olleet todella pitkät kuraläpät, jotka ottavat maahan kiinni todella helposti, jos ei muuta niin ilkeä ääni siitä ainakin syntyy. Lisäksi välillä käynnistettäessä kierrokset vaeltelevat tyhjäkäynnillä melkoisesti. Onkohan tämä niitä VW "ominaisuuksia"...?

heppuhei

2500km täynnä heinäkuun alussa käyttöönotetussa 1,6 bluemotion tech. Comfortlinessa.
Ensivaikutelmat erittäin positiiviset.Auto on todella hyvä ajettava(tilattu urheilualustalla!
)Vaihdoin äänekkäät ensiasennus Dunlopit Michelineihin.Nyt auto on erittäin hiljainenkin,huomattavasti hiljaisempi kuin VI Golfini!Autoa tilatessa unohtui ajomukavuuspaketti pois
,joten nyt olaan ilman ajotietokonetta ja vakionopeussäädintä.Cruisea yritetäänkin nyt jälkiasentaa,mutta vm 11 autoon ei ole vielä maahantuojalla ohjeita.Vilkkuvipu on jo vaihdettu,muttä sähkökytknnät ovat kesken.Tehdaslisävarusteita ovat RNS310 navi,nahkaratti ja tummenetut lasit.Harmittaa vielä tuo ajomukavuuspaketti virhe!
Muuten 6R Polo on positiivisin autoilu yllätys  tältä vuodelta!


Ranssi

Tehdaslisävarusteita ovat RNS310 navi,nahkaratti ja tummenetut lasit.

Tiedustelisin kokemuksia tuosta navista eli onko ollut hintansa väärti? Samainen laite kulkee Skodalla nimellä Amundsen.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy