Jyrin Octavia III Combi 2.0 TSI RS DSG Candy White

Aloittaja Jyri, 06.08.13 - klo:20:26

« edellinen - seuraava »

Montako tähteä annat (1 surkea - 5 loistava)

*
28 (13.3%)
**
8 (3.8%)
***
23 (11%)
****
66 (31.4%)
*****
85 (40.5%)

Äänestäjiä yhteensä: 210

Devl

Skodalta löytyisi seuraavanlaiset 18" mattamustat vanteet

Colour: black matt metallic
Number of bolts: 5
Wheel dimensions: 7.5J x 18“, ET 51
Tyres: 225/40 R18

Designed for cars:
Octavia III (from 2013) with 225/40 R18 tyres



Jyri

Kiitos, oikein hyvännäköiset, pahoin vain pelkään että niidenkin hinta on yli 300â,¬/vanne ja toisaalta tuo vakio ET51 ei oikein houkuta, uskoisin että haluaisin saada renkaita 15-20mm ulospäin.

Japoff

kannattaa kysyä hinta ennenkuin tyrmää,
yllätyin itsekkin kun Monteeni ostin RS Fabian Gigaron 17", hinta oli 170 euron paikkeilla kpl ...
Eli ihan kuin muutkin vastaavat tarvikevanteet, Gigarot kuitenki hiukan kevyehkötkin vielä , mutta miinuksena toki tuo ET , itsekkin olisin halunut 41 sijasta 35 kuten tarvikevanteet olisi olleet.Tällä kertaa valitsin kuitenkin OEM vanteen (ekaa kertaa ikinä)
1,2 TSI  Ahdettua Woimaa


Janus

Kysyin tuon Skodan mustan vanteen hintaa marmorilta ja 180 â,¬ / kpl lupasivat. Näin sen myös livenä ja ihan hyvältä se näytti. Mutta aika sisään se kyllä jää... Itse otan tuon uuden Sport packin mukana Golus - vanteet. Sama ongelma niissäkin, mutta kun tulevat melkein ilmaiseksi...

repomies

Kanssa-autoilijat arvostavat sitä että ne renkaat pysyvät nätisti siellä lokarin kaaren sisäpuolella. Mitä syvemmällä, sen parempi. Meinaan pysyy ne renkaista lentävät kivet samalla paremmin kurissa.

Ei tuohonkaan asiaan huvikseen ole säädetty rajoja, kuinka ulos rengas saa tulla. Eikä nyt halota hiuksia siitä että voihan sen kumin saada pysymään siellä sisäpuolella vaikka vanne ulos työntyisikin, koska tuollainen se vasta rumalta näyttääkin.

Että jos se nyt jotenkin helpottaa ET-tuskaa niin voitte tosiaan ajatella olevanne teiden ritareita sitä enemmän mitä syvemmälle ilkeätte renkaat auton sisään upottaa.

Ainakin näin täysin pimp-my-ride jutuista ulalla olevana arvostan kanssa-autoilijoiden autoissa järkevää rengastusta ja roiskeläppiä tuhatkertaisesti jonkun hv-start-stop-ekohippeilyn edelle. Rant off.

On topic: nuo mustat vanteet oli jo kivan näköiset, itse tosin ottaisin max 17 tuumaisina koska olen papparainen joka pitää pehmeästä renkaasta. ;D

Temmi_H

Lainaus käyttäjältä: Janus - 09.08.13 - klo:15:19
Kysyin tuon Skodan mustan vanteen hintaa marmorilta ja 180 â,¬ / kpl lupasivat. Näin sen myös livenä ja ihan hyvältä se näytti. Mutta aika sisään se kyllä jää... Itse otan tuon uuden Sport packin mukana Golus - vanteet. Sama ongelma niissäkin, mutta kun tulevat melkein ilmaiseksi...

Jos tuohon hintaan myyvät, niin harkitsen kyllä noitten + spacerien hommaamista. Täsmälleen samat suunnitelmat kuin Jyrillä mustien vanteiden + tuon ET asian suhteen. Samoilla rengasspekseillä olevaan FR Leoniin laitoin 8,5*18 ET 45 vanteet ja ulkonäkö todella hyvä, kun rengas noin 20mm lähempänä lokarin kaarta
Seat Ateca 1.4TSI 4Drive 2017 + Seat Leon ST 1.0TSI 2016

Jyri

Lisävarustelu alkakoon  ::)

Ensimmäiset kilkkeet tilattu:
- Kasa T10 ledejä auton sisävalaistuksen muuttamiseksi pois k**senkeltaisesta
- 3AF 9430 021 A eli VAG LED rekisterivalo
- 3D hiilikuitutarraa, josko olisi paremman näköistä kuin tuo orkkiis paneelien maalattu kolmiokuvio

Vanteet edelleen hakusessa...

Pumpeli

- 3AF 9430 021 A eli VAG LED rekisterivalo
Onko noi jotku rekkareihin suoraan sopivat ledivalot,eli vaihdetaanko siinä koko yksiköt!?
Paljonko maksoi ja mistä?


seatts

Korrek pro käsittelyt

VW Passat variant 2.0 tdi 4motion -21
Peugeot E-2008 -23


Trackpad

Lainaus käyttäjältä: Jyri - 07.08.13 - klo:00:14
Panoraamaikkunan haluan koska se mielestäni muuttaa valkoisen auton ilmettä tai oikeammin antaa sen viimeisen silauksen. Hälytin on taas niin halpa että se saa olla joka tapauksessa. Sen sijaan tuo black paketti mietityttää, ei se että haluanko mustaa vaan kun kaikkien tietojen mukaan sen yhteydessä kaikki nuo mustaksi vaihtuvat osat ovat metallihohtomustaa (Magic black) eikä mattamustaa jota haluaisin ehdottomasti kaikkien yksityiskohtien valkoisessa autossa olevan, pitää miettiä mikä on helpoin tapa päästä mattamustiin elementteihin?

Plasti dip! Kestää pakkasta, kuumaa... Spray kamaa, saa myös pönttöinä, jos haluaa omalla maalipyssyllä maalata vaikka koko auton.

http://youtu.be/FchIWF8Vi2Y

Pumpeli

Lainaus käyttäjältä: Trackpad - 13.08.13 - klo:20:51
Plasti dip! Kestää pakkasta, kuumaa... Spray kamaa, saa myös pönttöinä, jos haluaa omalla maalipyssyllä maalata vaikka koko auton.

http://youtu.be/FchIWF8Vi2Y


Kestääkö plasti dip,painepesurilla pesua!?

Trackpad


540â,¬ 4 sarja + rahti priteistä.


470â,¬ 4 sarja + rahti briteistä

Kummatkin 18"

kauppa:
http://www.wheelbasealloys.com/

Vice

Hieno RäSä tulossa! Musta/valko väritys toimii hyvin  8)

Pitää käydä itsekin koeajamassa, kun eskarit tulevat kohta liikkeisiin...

Trackpad

Lainaus käyttäjältä: Pumpeli - 13.08.13 - klo:20:55

Kestääkö plasti dip,painepesurilla pesua!?

http://youtu.be/q37dZ2YdXl4

Tossa toki maalaustyön laatu, kerrosten määrä, pohjien teko (ei rasvaa, likaa). Suht helppo kuintekin korjata, maalata uudelleen. Ei kovin kallista. Helppo poistaa. Omia kokemuksia ei vielä ole, mutta paljon mainetta niittää.

Jyri

#47
Kiitos vinkeistä ja linkeistä, Plastidip on ollut ehdottomasti yhtenä vaihtoehtona listalla ja noita vanteita pitää selata vielä, tällä hetkellä taitaa olla hakusessa vanne josta löytyy sekä 7-7,5" x 18 ja 8 x 19. Tällä hetkellä tosiaan ajatus olisi päätyä noihin kokoihin kesä ja talvipyörissä.

Tuli muuten sitten tilattua tuo Golf GTI lepuutustukikin...

seatts

Korrek pro käsittelyt

VW Passat variant 2.0 tdi 4motion -21
Peugeot E-2008 -23

Jyri

Lainaus käyttäjältä: seatts - 13.08.13 - klo:22:10
Pitääkö ledien olla can-bus vai kelpaako ilmankin??
Ei ole varmuutta, kummastakaan, hain noita polttimoita Priceangelsistä hau sanalla canbus ja t10 led mutta ledien tiedoissa ei silti mainittu asiasta mitään, eli jää nähtäväksi, kuten myös se miten hyvin nuo dimmaantuvat...
Jatketaan ledi keskustelua tuolla polttimotopikissa.

Ocutj

#50
Tollanen putki sun pitää vielä



Edit. Laitoin kuvan suoraan näkyviin. Jyri

Jyri

Muuten ihan hieno, mutta toimii kohtuullisen huonosti tuon vetokoukun kanssa.

Devl


Jyri

Tuolla ketjun avausviestissä on linkki ostamaani lepuutustukeen.

Devl

Lainaus käyttäjältä: Jyri - 14.08.13 - klo:08:16
Tuolla ketjun avausviestissä on linkki ostamaani lepuutustukeen.
No niimpä onkin, kiitoksia. Pitää laittaa myös tilaukseen, jos ei RS:ään tule vakiona lepuutustukia.  ???

Guido

Lainaus käyttäjältä: Devl - 14.08.13 - klo:08:24
No niimpä onkin, kiitoksia. Pitää laittaa myös tilaukseen, jos ei RS:ään tule vakiona lepuutustukia.  ???

Tulee. Muovinen.

Jyri

Lainaus käyttäjältä: Devl - 14.08.13 - klo:08:24
No niimpä onkin, kiitoksia. Pitää laittaa myös tilaukseen, jos ei RS:ään tule vakiona lepuutustukia.  ???
Niinhän tuolla tosiaan "tiedettiin" toisalla ja missään kuvassa ei ole ollut tuota lepuutustukea vaan pelkkä vakio muovinen, mikä kyllä hieman ihmetyttää kun polkimet on kuitenkin tuota GTI sarjaa. Hintahan ei tuolla ollut paha, postikuluineen alle 40â,¬ kun Superskodassa on pelkkä tuki 60â,¬ + postikulut.

Trackpad

Jos ei keskellä niin laidoissa... tosin RS ne onkin jo kiltisti paikoillaan. Itselle tulossa juurikin hopea octavia, joten valot ainakin menee tummiksi kuvan mukaisesti, voisi toimia RS:n kohdalla myös. Auton merkin piilottaminen voi olla hankalampaa, ainut keino lienee hankkia korin sävy ja maalata "piiloon". Onko toi merkki muuten irrotettavissa miten fiksusti? Tarralla kiinni?

Jyri

Tuollainenhan tarkoittaa kokonaan uutta takapuskuria, kallista? Merkin alla olettaisin olevan syvennyksen joka pitäisi paklata umpeen -> turhan iso duuni. Sen sijaa nnuo pakoputkien päät miellyttävät omaa silmää enemmän kuin RSn vakiot.

Trackpad

Lainaus käyttäjältä: Jyri - 14.08.13 - klo:09:45
Tuollainenhan tarkoittaa kokonaan uutta takapuskuria, kallista? Merkin alla olettaisin olevan syvennyksen joka pitäisi paklata umpeen -> turhan iso duuni. Sen sijaa nnuo pakoputkien päät miellyttävät omaa silmää enemmän kuin RSn vakiot.

Joo siis tuo malli on mun omaa ala "Photoshop" kikkailua... tollasena itse ottaisin, jos ottaisin. Itse suunnittelin ostavani tuon RS:n takapuskurin varaosana ja iskeväni sen omaan tulevaan nuhapumppuskodaan :D Jokin kiva catback putki kiinni ja dieselkin kuulostaa jo kivalta :D

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy