Zaasan VW Golf Highline1,4 TSI 103 kW ACT DSG.

Aloittaja Zaasa, 28.03.13 - klo:15:06

« edellinen - seuraava »

Zaasa

Tilattu 28.3.2013 / Toimitettu 1.7.2013
VOLKSWAGEN Golf Highline 1,4 TSI 103 Kw ACT BlueMotion Technology DSG-automaatti 4-ov (5G14KZ W4B)

Varusteet
Ajotietokone / monitoiminäyttö, ESP-ajonvakautusjärjestelmä, Ikkunaturvaverhot,
Ilmastointi, automaattinen, Radio/CD-soitin, Sähköisesti säädettävät ja lämmitettävät
ulkopeilit, Sähkötoimiset lasinnostimet edessä ja takana, Vakionopeudensäädin

Lisävarusteet:
PDA Ajoprofiilin valinta. Eco, Normal,Sport,Individual
W40PXP/PXD 413 9S6  Xenon-paketti sisältäen avaimettoman käynnistyksen ja lukituksen
PB4 ErgoAktive-istuimet
PJ5 Kevytmetallivanteet Dijon 7 J x 17
Urheilullinen alusta
Metalli-/helmiäisväri Limestone Grey Z1Z1
PLA 6XQ Peilipaketti
WW2 Polttoainekäyttöinen lisälämmitin.
ZCA Radiojärjestelmä Composition media Blutooth

Ilman veloitusta LACROE maalipinnan kestokäsittely 3-v takuulla,tankki täyteen bensaa,tavaratilan kaukalomatto,kumi ja kangas matot.

Viimehetkellä tilaukseen lisättiin ErgoActive istuimet nähdessäni asiakkaalle menevän auton.Paremmat istua ja paremman näköiset kuin Highlinen vakio penkit+lisäherkut  :)




Vesihiisi

Lainaus käyttäjältä: Ocu_P - 28.03.13 - klo:15:13
Hieno Golf tulossa! Onnittelut. :)

Onnittelut täältäkin, hyvältä näyttää paketti ja kuvassa oleva istuin! :D

TeBsu

Onnittelut zaasalle vihdoin auton päätkösestä, kaiken näköstä on käynyt miehellä mielessä. Eikö toi harmaa ole vähän tylsähkö väri racebluen jälkeen?
lord of the rings

Quality

A4 1.8T Avant Pro Business autom. --> XC60 D5 AWD Ocean Race + Summum Geartronic

Leben und leben lassen.

765turbo

Onnea pääsiäispäätöksestä :)   Ota manuaalina metallipunainen, ei tule joka mutkassa muut harmaavarpuset vastaan


Markku J

Onnittelut hienosta valinnasta, Zaasa ! Metallipunaiselle värille puoltoääni, vaikka on se helmiäisvalkoinenkin tosi hieno väri.

Hevonlörö

Zaasa ja DSG. Ei juma...

Hienoa että löysit auton itsellesi. Nyt sitten enää veivaat väriä, vaihteistoa...

Zaasa

#9
Kiitos kaikille onnitteluista :)

Tällä kertaa halusin erilaisen auton vrt Räsääni.
Lainaus käyttäjältä: Hevonlörö - 28.03.13 - klo:16:46
Zaasa ja DSG. Ei juma...
DSG yllätti itsenikin,pari viikkoa sitten en olisi uskonut tilaavani automaatin.Koeajaessani A3 90Kw STronicia(DSG)voisin sanoa tykästyneeni siihen,moottorin ja vaihteiston yhteistyö toimi hienosti.Golfia en päässyt DSG:llä koeajamaan,kaikki essarit oli manuaaleja.
Viimeksi asioidessani JKL:n Autotarvikkeella essarit oli DSG:llä varustettuja.Aika paljon pitäisi tapahtua jotta vaihtaisin tilauksen manuskaan.Luin kyllä ketjua DSG:n vioista,kenelläkään tutulla ei ole tarvinnut DSG:tä rempata.

Väri ei ole helppo valinta,Grafiitin harmaa sävyisistä tykkään.Golfin metalli punainen menee liiaksi viininpunaisen suuntaan joka ei ehkä ole makuuni,harkitaan.Jos löytyisi Misano Redinä,kolahtaisi ja kovaa :)
Helmiäisvalkoinen olisi mieleinen,en taida raaskia maksaa lisää metallivärin lisäksi +500,harkitsen. Normi valkoinenkin on vakavassa harkinnassa,yleensä en ole halunnut vaaleita värejä,nyt voisi olla aika.Lompakkoon jäisi 500â,¬ jos ottaisin Pure Whiten.

ErgoAktive penkkejä en olisi näkemättä tilannut,VW jumala johdatti sellaiset kaupanteko hetkellä  nähtäväksi.Hyvät istua,reisituen pituussäätö ja aavistuksen parempi sivuttaistuki tekee niistä paremmat kuin Räsässäni,puhumattakaan lisämukavuuksista.Hierontajutuista en ymmärrä mitään vaikka myyjä kehoitti kokeilemaan,en kehdannut vaikka asiakas ei ollut vielä tulossa noutamaan hyvin varusteltua Comfortlineaan.
Hierovan toiminnon olisin mielelläni siirtänyt apparin penkkiin avopuolison selkävaivojen vuoksi.Jos on toimiva niin hän saatta  istua katoksessa kuskinpenkillä musaa kuunnellen.

Kaupanteosta Jyväskylän Autotarvikkeella jäi hyvä maku,Mika halusi heti selvittää asiat joita autoon liittyen halusin tietää.Extrana vei minut eilen 5km "häkkiin" päähän katsomaan Highline Golfia koska halusin nähdä mistä teen kauppaa jota tehtiin lähes kaksi päivää hänen keskittyessään minun asiaani  :)

Erityiskiitokset eräälle foorumilaiselle  jonka YV vinkistä huomsin BT:n puuttuvan tilauksesta,ei vakiona Highlinessa. Hänellä on lähes samalla varustuksella oleva Golf.

Peeveli

Onnittelut c-segmentin Kuninkaasta! Siitä ei varmasti paremmaksi voi autoa tuossa kokoluokassa laittaa kokonaisuutena -no ehken A3 samalla tasolla. :)

Pidä vaan se dsg; sinä et näköjään myös kovin kauaa yhtä autoa pidä joten et tarvitse takuuajan jälkeen varmaan sen kanssa taistella. Automaatti on nykyaikaa, polkuautot antiikkia.

Mites väriksi se keski-sininen metalliväri tai musta metalliväri? Valkoinenkin ok mutta niitä alkaa olla liikaa. Eihän tuossa valinnassasikaan mitään hassumpaa ole ja varmaan helppo väri pölyn ja kuran kannalta.

Ergo Activet ruksisin selkävikaisena Golfissa ehdottomasti mukaan, niin mahtavat ne olivat istua jo autonäyttelyn aikana kylmätyypeissä. Hintansa väärtit.

JeanC

Komian paketin tilasit.  :)
Et jaksanut Ocu RäSää ootella...?

Zaasa

#12
Kiitos peeveli ja JeanC.
Aion pitää DSG:n.
Race Bluen jälkeen en taida sinistä haluta,sarvet on pystyssä eri suuntiin värejä seuraillen.Elegance Ocuni ja sitä ed Corollani olivat helmiäismustia.Tänään halli autoksi tuotu Highline näytti tehostevalaistuksessa hyvältä,en ehkä kolmatta mustaa halua vaikka ei olisi huono valinta.

En halunnut enään tulevaa RS:ää.Klikkaamassani linkissäni autohullut RS III topicciin on "lopullinen"  tuotantoon tuleva RS,Suomi versiossa Ksenonit.Octavian laatuvaikutelman huonontumisen jälkeen oli helppo tehdä päätös Golfin hankinnasta.
Halusin myös pienentää autoiluun kuluvia kustannuksia,103kw Dsg kuluttaa 2-3l/100km vähemmän kuin RS,toivon vakuutuksenkin olevan edullisempi.Silti 103kw kiihtyy ja kulkee riittävän mukavasti.

Ulkomitoiltaan en halunnut kasvattaa autoa,Golfin kontti riittää mainiosti jaliskassille ja parille repulle reissuun :) 

Markku J

Erittäin asiallinen paketti on Zaasalle tulossa. Varusteet kohdallaan ja värimaailmassakin valkoinen on hieno - jos oikein tulkitsin sinun päätymistäsi siihen. Mutta on se helmiäisvalkoinen todella hieno ainakin Audissa, jossa sen olen nähnyt. Kallis lisuke, mutta ehkä ottaisin.....

pappa

Zaasa, oletko nähnyt Limestone Greyn livenä.
Itse otin sen näkemättä konfiguraattorin pohjalta.
Todellisuus yllätti positiivisesti kun auton hain.
Ei väri oikein grey ole. Pikemminkin se on brown tai oikeammin greige.
Mutta kauneushan on katsojan silmissä.
Ex. Golf VII 1.4 TSI 90 kW DSG Comfortline
Exex. Golf VI 1.4 TSI 90 kW DSG Comfortline

Loungeliner

Onnittelut Zaasalle tulevasta pirssistä kaiken vatuloinnin jälkeen. Komia kolopallo putken päässä ;)

Zaasa

Vatuloinnilta tulevan auton harkinta tuntui itsetänikin,halusin olla varma mitä haluan.
Päätökseen vaikutti paljon vaihtohyvitys Räsästäni,jossa pääsin tavoitteeseen.

pappa:
Limistone Greyna en ole nähnyt Golfia,lähes saman sävyinen Poloinen oli hallissa,jokin muukin oli jonka merkkiä en varmistanut.
Mielelläni näkisin kuvia omastasi  :) 

Valkoinen eritoten helmiäisvalkoinen kutkuttelee :)

pappa

Ex. Golf VII 1.4 TSI 90 kW DSG Comfortline
Exex. Golf VI 1.4 TSI 90 kW DSG Comfortline

teemur

Hieno paketti tulossa! Annan ääneni punaiselle värille. Näin myöhemmin jäi kaduttamaan etten ottanut sitä...

Oletko onnistunut tilaamaan auton ilman sporttialustaa vaikka näköjään listalla on alkuperäiset 17" vanteet? Ainakin konfiguraattori edelleen tuon vaatii, kuten myös hinnasto. Minulla on tuo sportti alusta, ja vaikka madaltaa vain 10mm (tekn. tieto, en ole mitannut normaaliin verrattuna) näyttää oikein sopusuhtaiselta. Ja kaukana kivireestä, sopivasti on mukavuutta jäljellä
Kulkupeli: Audi Q5 Offroad TDI LoQ S-Tronic

Exät: VW Golf Variant mk7 4mot TDI -14; VW Golf mk6 GTI -10; VW Golf mk7 4mot TDI -13; VW Scirocco TSI -11; Seat Leon FR TDI -10; VW Tiguan 4mot T&F -08; VW Golf mk5 GTD -07

www.tjr.fi

Zaasa

Lainaus käyttäjältä: teemur - 30.03.13 - klo:12:29

Oletko onnistunut tilaamaan auton ilman sporttialustaa vaikka näköjään listalla on alkuperäiset 17" vanteet? Ainakin konfiguraattori edelleen tuon vaatii, kuten myös hinnasto.
Tilaus on tehty ilman Sport alustaa,ellei ole tietämättäni lisätty tilaukseen. Olen tietoinen ettei gonfiguraattori hyväksy 17"Dijoneja ilman kruksia urheilullisen alustan kohdalla.
Ajatuksissa on ollut lisätä se tilaukseen mutta toistaiseksi mennään näin. 10mm on aika pieni,olenkin miettinyt huomaako ajossa ja ulkonäössä?

teemur

No jopas on erikoista. Kun kerran hinnastossakin tuo maininta on, ei pelkästään konfiguraattorissa... Ehkä myyjä ei vielä ole syöttänyt tilausta systeemiin eikä näin ollen saanut virheilmoitusta.

Oma ajatus oli alunperin tilata normi alustalla 16" vanteilla. Sitten päädyin 17" vanteisiin talveksi aiempien hyvien kokemusten perusteella, joten tuo sporttialusta oli "pakko" ottaa. Mielestäni madallus on sopiva (voit vilkaista mun autotallista talvikuvat sivulta 2) ja ajossa pikkuisen jämäkämpi kuin normialusta. Sanoisinko, tukeva olematta pintakova vrt Leon FR / Octavia RS. Tänään ehkä saan kuvan tänne 19" kesävanteilla  8)
Kulkupeli: Audi Q5 Offroad TDI LoQ S-Tronic

Exät: VW Golf Variant mk7 4mot TDI -14; VW Golf mk6 GTI -10; VW Golf mk7 4mot TDI -13; VW Scirocco TSI -11; Seat Leon FR TDI -10; VW Tiguan 4mot T&F -08; VW Golf mk5 GTD -07

www.tjr.fi

Zaasa

^Uskoisin myyjän laittaneen tilauksen torstaina "systeemiin" tuntui olevan painetta saada kauppa tehtyä ennen kuun  ja vuosineljänneksen päättymistä.
Tämän johdosta sain hyviä "porkkanoita" päätöksen tekoon ja kelpo hyvityksen omastani,tuskin saavuttaisin merkittävää etua myymällä RS:n itse. 

Zaasa

#22
Lainaus käyttäjältä: teemur - 30.03.13 - klo:12:29
Hieno paketti tulossa! Annan ääneni punaiselle värille. Näin myöhemmin jäi kaduttamaan etten ottanut sitä...
Metallipunainen on hieno väri vaikka ei ole ykkösenä valinnoissani,pitäisi nähdä jossain. Peruspunainenkin menisi,vakavassa harkinnassa helmiäismustan lisäksi.

Saatan myös pysyä valitussa tumman harmaassa.Valintoja joita olen muuttanut olen jälkeenpäin katunut eniten :) ;)

Värivalinta onkin tämän auton vaikein valinta,ei ole väriä joka "kolahtaisi".Myöhemmin on helppo katua valintaa ja miettiä miksi en ottanut sitä...

vkjoki

Ei ole helppoa värin valinta, ei. Tässä muutama kommentti:
- aiemmat autoni ovat olleet joko vaalean tai tumman metallinharmaita - nyt päädyin Golf 7:ssa vaaleaan beigellä sävytettyyn metallinharmaaseen (=Tungsten Silver eli ns. lanseerausväri)
- vaaleat värit suurentavat autoa, tummat pienentävät - ja vaikutelmaero on merkittävä
- minusta Golf 7 on tyylikkäin helmiäisvalkoisena - JOS auto on puhdas; likaisena valkoinen on todella suttuisen näköinen
- Limestone Grey on kyllä tyylikäs - olisi käynyt minullekin aivan mainiosti, mutta halusin kahden tummanharmaan auton jälkeen hieman vaaleamman
1.4MPI; 1.9TDI; 2.0TDI 103 kW; 2D-4D 130 kW; 1.4TSI 103 kW DSG-6; 1.8TSI 118 kW DSG-7;  2.0 D3 5-syl. 120 kW Geartronic-6; 2.0 TDCi 120 kW Powershift-6; 1.4TSI ACT 103 kW DSG-7; V40 2.0 D3 5-syl. 110 kW Geartronic-6

pappa

Tässä Limestone Grey. Auringon valossa vielä enemmän vaalean ruskean suuntaan.
Ex. Golf VII 1.4 TSI 90 kW DSG Comfortline
Exex. Golf VI 1.4 TSI 90 kW DSG Comfortline

JJ68

Helmiäisvalkoinen on tulossa kunhan nykyinen täyttää kolme vuotta kesällä -14. Kaikki tähän astiset autot olleet perus valkoisia. Fiksarilla näin taannoin helmiäisvalkoisen. Eri merkki tosiaan, mutta väri oli  tosi hyvä. No, makuasioista voi aina kiistellä.

Hevonlörö

Lainaus käyttäjältä: Zaasa - 30.03.13 - klo:15:54
Värivalinta onkin tämän auton vaikein valinta,ei ole väriä joka "kolahtaisi".Myöhemmin on helppo katua valintaa ja miettiä miksi en ottanut sitä...

En kaupittele tapojani, mutta viimeisimmässä omassa väännössäni toimin näin: värejä jotka olisin voinut hyväksyä oli 5-6. Puristin puoliväkisin vaihtoehdot kahteen, enimmäkseen nähtyäni värit autoissa, ei vain kuvissa. Sitten finaalissa kysyin itseltäni, kumpi näyttäisi vähemmän huonolta likaisena. Voittaja meni tilaukseen. Ja se minkä kerran päätän, ei enää vaihdu. Enkä kadu  :)  Se on energian ja ajan haaskuuta.

vkjoki

Lainaus käyttäjältä: Hevonlörö - 31.03.13 - klo:00:40
... värejä jotka olisin voinut hyväksyä oli 5-6. Puristin puoliväkisin vaihtoehdot kahteen, enimmäkseen nähtyäni värit autoissa, ei vain kuvissa. Sitten finaalissa kysyin itseltäni, kumpi näyttäisi vähemmän huonolta likaisena. Voittaja meni tilaukseen.

Juuri noin! Tuo "likaisuustesti" jää monelta tekemättä, ja valinta perustuu autoliikkeiden ja mainoskuvien kiillotettuihin autoihin. Juuri likaisuustesti esti minua ostamasta valkoisen Golf 7:n, vaikka valkoinen olikin tyylikkäin.

Myönnän, että eriasteiset harmaat - kuten minulla - ovat hajuttomia, mauttomia ja värittömiä. Silti ne voivat voittaa värikisan.

Ja jokainen väri on joidenkin mielestä perustellusti paras väri!
1.4MPI; 1.9TDI; 2.0TDI 103 kW; 2D-4D 130 kW; 1.4TSI 103 kW DSG-6; 1.8TSI 118 kW DSG-7;  2.0 D3 5-syl. 120 kW Geartronic-6; 2.0 TDCi 120 kW Powershift-6; 1.4TSI ACT 103 kW DSG-7; V40 2.0 D3 5-syl. 110 kW Geartronic-6

Vaarivanhus

Aiheuttaako väri, jossa kura ei näy, laiskuutta auton pesemiseen? 
Joutilas 76v

Quality

Lainaus käyttäjältä: Vaarivanhus - 31.03.13 - klo:21:42
Aiheuttaako väri, jossa kura ei näy, laiskuutta auton pesemiseen? 

Eikös hoitoalan hlökunnallakin ole valkoiset vaatteet, jotta lika erottuu ja asut menee vaihtoon riittävän usein?
Autoissa tummat sävyt taitavat tosin paljastaa lian hiekanväristä helpommin.
A4 1.8T Avant Pro Business autom. --> XC60 D5 AWD Ocean Race + Summum Geartronic

Leben und leben lassen.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy