Mikä liikenteessä ottaa hermoon?

Aloittaja Erkka, 28.02.10 - klo:21:22

« edellinen - seuraava »

Jfer

Lainaus käyttäjältä: JarnoF - 10.05.12 - klo:10:21
Minua taas ärsyttää nämä uudet perävalottomat autot. Ehkä esimerkkisi henkilö piti valojaan "päällä" sen takia, että takatuikutkin syttyisivät. :) (epätodennäköinen skenaario, mutta kumminkin)

Juurikin tuosta syystä ajelin viime syksynä monesti pilvisellä säällä päivävalojen sijaan ajovalot päällä, että olisi valoa perässäkin. Nyt on koodattu takavalot palamaan päivävalojen kanssa, mutta kaupanpäälliseksi tuli parkit. Noh, ei ole vielä kukaan vilkutellut valoja että mitäs tollo käytät sumuvaloja keskellä kirkasta päivää, mutta sitä odotellessa... :D Näyttää siis erehdyttävästi siltä että ajaisi sumarit+parkit yhdistelmällä. Nyt voin kuitenkin tyytyväisenä päivävaloja käyttää ja silti takapää on valaistu.

Missähän vaiheessa keksittäisiin laittaa etu- ja takasumuvaloille omat kytkimensä? Ã,,rsyttää se, että jos haluaa käyttää kirkkaalla säällä pöllyävässä lumessa ajaessa takasumaria, niin sitten  loistaa etusumaritkin.
Seat Leon 1.4 TSI DSG ACT FR vm. 2015 | Ex-autot: Polo 1.2 TSI DSG Highline vm. 2011, Polo 1.4 Firstline vm. 2004
Auto ja liikenneblogini: http://poloinen.autotie.fi | Facebook | Twitter | Instagram

Peeveli

Lainaus käyttäjältä: ntix - 12.05.12 - klo:19:12

Toinen mikä tänään päästi autossa tänään ilmoille parit v***u-s****nat oli tuo teiden kunto. Routavaurioita ja paikka toisen päällä korotuksia siellä täällä. Pari kertaa tuntui sille, että kärrissä ollut betoninen kaivonkansi luukkuineen otti pompusta aivan uuden suunnan. Ensimmäisellä kerralla en älynnyt varoa niin paljon, mutta takaisin tullessa hiljennettiin ihan huolella töyssyihin...

Katujen ja teiden kunto alkaa olla todella ala-arvoinen. Valtavia kuoppia, kehnosti sutaistuja paikkauskohtia ja ammottavia pitkittäisrailoja. Ja mitä kunto onkaan muutaman vuoden päästä kun valtiovalta aloittaa superleikkaukset...

SKU

Ja paikkausmetodi näyttää olevan kasa lehmänpaskaa ja polkaisu päälle.
A6 Avant 3.0 TDI 150kW quattro S-tronic Business -12
Ex: A6 Avant 2.0 TFSI 125kW multitronic Business -07, A4 Avant 2.0 -03, A3 1.8T -99

Korvaton

Liikenteessä provosoivat! Lähes joka päivä joku bensalenkkari koittaa provosoida kisailemaan... Tänään sitten innostuin just sopivasti motarin rampilla kun siinä edessä ajeli uudenkarhee V50 vulva mikä jo muutaman kerran näytti että tämä auto kulkee... no rampilta vulva lähti sit sen minkä kulki ja jalkoihin se jäi ja motarille kun päästiin niin rinnalle ajoin niin siitä mukava kuski että näytti peukkua hymyillen eikä irvistelly ja koittanu kiilata mitä jotkut mulkut on sitten tehny. Onneksi ei noihin kaikkiin provosointeihin tuu lähettyä mutta tollasia 40tâ,¬ autoja on ihan kiva näpäyttää... Tällä viikolla vasta kolmas vulva mikä yritti =)

Ton-1

Aikkasta vähäsen tulee tuolla muitten seassa ajettua noita korkeamman nopeuden teitä ( työmatkasta tulee mun isoimmat kilsat/ ajan semmosta vanhaa tietä ihan soolona  ;) ), tänään Kasitiellä pari tapahtumaa, on ne mopoautot kyllä ärsyttäviä ajaessaan sen 40 km/h tiellä joissa rajoitukset 80 - 100 km/h, ja yksi pikku-Uno veti peräkärriä jossa peite liputti reilummin kuin Suomen-lippu konsonaan, ymmärsi sentään vetää tovin päästä sivuun.  :P
Member of a A(udi) & A(prilia) club

re2

Jahas... no nyt ärsyttävät nämä kotipoliisit, jotka eivät itse uskalla(?) liikenteessä ajaa rajoituksien sallimissa nopeuksissa tai sitten muuten vain kiihdyttävät ihan uuuuuuuuuuskoooomaaaattoooomaaan hitaaaaaasti tavoitenopeuteen. Sitten kun tuohon hermostuneena katsot sopivan ohituspaikan ja painelet reippaalla vauhdilla ohitse, niin johan alkaa valoshow. Kyllä rivakassa muutaman auton ohituksessa helposti nopeusrajoitus hetkellisesti ylittyy, mutta jos paikka on katsottu niin että ohituksen ehtii ja mahtuu turvallisesti tekemään, niin turha siinä on ryhtyä jeesustelemaan sitä viikseä nykien.

tet

Eilen tuli valtatiellä vastaantulijoita jatkuvana letkana, seassa paljon rekkoja. Edellä ajeli täti Micralla peräkärri (n. 2 kertaa auton kokoinen) perässä 80-90 km/h satasen alueella. Ei tullut mieleenkään yrittää ohitusta, kun tuntui tädillä matka taittuvan ihan hyvin tuohon kulkuneuvon laatuun nähden. No eikös hetimiten ilmestynyt taustapeiliin munuaiset (mitään muuta ei sitten siitä peilistä näkynytkään). Tovin aikaa pidin hermoni, mutta parin minuutin jälkeen napautin terävästi jarrupoljinta, minkä jälkeen peilistä rupesi näkymään myös biimerin keulaa (kaveri lisäsi siinä vaiheessa turvavälinsä huimaan kymmeneen metriin).

Jonkin ajan kuluttua vastaan tulevaan liikennevirtaan ilmestyi pieni aukko ja saman tienhän se munanjatke ampaisi ohi tuli perseen alla. Ei vaan ollut tarpeeksi ohitustilaa, seuraava vastaantulija joutui väistämään pientareelle kun venyttimen kuski suoritti ohituksensa loppuun kylmän viileästi.

Tuli taas mieleen että se kamera kojelaudalla olisi ihan kiva, tosin pitäisi varmaan olla toinen takaikkunalla kuvaamassa "turvavälittömyyksiä".
Nyt: Ford Kuga PHEV - puoli vuotta sähköttä
ex-vag:
  Ateca 1.4 TSI 4Drive DSG6 MY 2017 (7,3 l/100km)
  Octavia Scout 2.0 TDI DSG6 MY 2011 (6,2 l/100km)
  Golf VI 1.4 TSI 90kW DSG7 MY 2010 (6,3 l/100km)

Pepeto

Lainaus käyttäjältä: re2 - 18.05.12 - klo:21:33
Jahas... no nyt ärsyttävät nämä kotipoliisit, jotka eivät itse uskalla(?) liikenteessä ajaa rajoituksien sallimissa nopeuksissa tai sitten muuten vain kiihdyttävät ihan uuuuuuuuuuskoooomaaaattoooomaaan hitaaaaaasti tavoitenopeuteen. Sitten kun tuohon hermostuneena katsot sopivan ohituspaikan ja painelet reippaalla vauhdilla ohitse, niin johan alkaa valoshow. Kyllä rivakassa muutaman auton ohituksessa helposti nopeusrajoitus hetkellisesti ylittyy, mutta jos paikka on katsottu niin että ohituksen ehtii ja mahtuu turvallisesti tekemään, niin turha siinä on ryhtyä jeesustelemaan sitä viikseä nykien.

Tällaisen kohtasin taas tuossa muutamana päivänä Lahden moottoritiellä. Ajoin vaimon Citikalla 120 km/h, siis rajoituksen mukaan vasenta kaistaa. Oikeaa kaistaa ajoi Mazdan tila-auto. Kun olin melkein rinnalla, Mazda siirtyi eteeni vasemmalle kaistalle ilman vilkkua n. 110 km/h vauhtia. Jarrutin ja vilautin pitkiä. Mazdakuski teki muutaman terävän jarrutuksen ja ohitti sitten toista autoa seuraavat pari kilometriä noin 1 km/h nopeuserolla. Sen jälkeen Mazda siirtyi oikein hitaasti oikealle kaistalle ja kuski heilutti minulle nyrkkiä, kun ohitin sen. Vilkutteli perään pitkiä ja jäi hieman jälkeen. Hetken kuluttua kuulin tööttäyksen takaa ja siellähän se Mazda oli takapuskurissani kiinni pitkät päällä. Nostin sitten hetkeksi vauhtia reilummin, niin ukko jäi sinne hermoilemaan.
VW Passat Variant Comfortline 1.4 TSI DSG 9/17.
Opel Corsa Enjoy 1.4 ECT5 9/15.

Vankka

Ei nyt varsinaisesti ota hermoon, mutta kuitenki.

Ajoin saman päivän aikana kahden eri auton perässä joissa ei toimi jarruvalot.
Eka oli Fiat Punto (espoossa) jonka valot toimi, mutta palo kokoajan. Toista en enään muistakkaan kun jo hetki aikaa tapahtuneesta. Eikä ole kauan kun ajoin muistaakseni venäläisissä kilvissa olen maasturi MB perässä ja jarruvalot mykät.
Yritin säästää ja tein itse, en säästänyt, mutta onpahan nyt paljon uutta
Talvikisa: Linkki

Ford Mondeo Titanium Business
VW Golf Variant CL

Kasis

Ajoväylille ilmestyneet ruuvit!!!  >:(
Renkaissani tuntuu olevat joku halvatun ruuvit keräävä magneetti.
3kk sisällä olen joutunut vasta 3 kertaa käymään paikkauttamassa kuskinpuoleisen eturenkaan.  >:(
1x talvirenkaan ja 2x kesärenkaan (eri autosta tosin), joten sen "salamitangon" työntely renkaisiin alkaa hieman kyllästyttää.
Scirocco & VI Golf Variant

Peräkylän Pertti

Yksi ärsyttävä asia on perässäroikkujat. Välillä jos joku on perässä kiinni, tulee välkyteltyä jarruvaloja, vaikkei niin kuulemma saisi tehdä, koska se saattaa säikäyttää takana tulijaa, ja hän saattaa tehdä hätäjarrutuksen -> kolari.
Sitten toinen asia on tällaiset kuljettajat, jotka kiilailevat. Aikoinaan meillä oli vanha Ford 90-luvun alusta, ja monesti liikenteessä kävi niin, että ohittaja ohitettuaan meidät palasi kaistalle ihan meidän auton eteen, että oli pakko jarruttaa nopeasti, ettei se tule kylkeen. Välillä kävi mielessä, että kun on vanha auto, niin ettei jarruttaisi ollenkaan, vaan antaa kiilaajan tulla kylkeen, niin saa rahat vanhasta autosta, ja kiilaajaa harmittaa. Heti, kun ostimme uudemman auton, kiilailu väheni. Kiilaajilla oli usein uusi/uudehko auto. Ehkäpä vanha auto provosoi uuden auton kuljettajia, ehkä se on noloa ajaa vanhan rouskun perässä :)

Pertsa

Ei varsinaisesti ärsytä mutta kylläpä oli lähellä mennä etupuskuri pas2 tänään. Olin kääntymässä eräässä risteyksessä oikealle ja edelläni oli vanha Laguna. Nuoli vaihtui vihreäksi, mutta Lagunakuskilla oli kai muuta hommaa kun ei reagoinut valon vaihtumiseen. Siinä sitten annoin lyhyen äänimerkin, jolloin Lagunakuskilla taisi mennä plasmat sekaisin, kun peruutusvalot syttyivät ja Laguna lähti peruuttamaan. Itselläni ei ollut tilaa peruuttaa kun minunkin takana oli auto. Sydän kurkussa siinä pari kolme sekuntia katsoin että prkl eikö se nyt huomaa että Rellulla on nyt väärä suunta. Onneksi en ollut ihan persuksissa kiinni ja onneksi kaveri sai Rellun seisahtumaan ja oikean numeron pesään ja poistui paikalta melko liukkaasti. Auto näytti olevan täynnä jotain "ulkomaalaisen" näköisiä miehiä, vaikka ei sillä kai ollut asian kanssa mitään tekemistä  ::) . Lagunassa oli vielä vetokoukku niin olis Audi päässy hinaukseen etupuskurista.

Mikko

Minultakin oli hyvin lähellä lähteä nokka autosta tänään. Olin valoristeyksessä ensimmäisenä odottelemassa punaisissa valoissa, rinnalle vasemmalle kääntyvälle kaistalle ajoi bussi. Hetken päästä valot vaihtuivat vihreäksi, pesin juuri silloin tuulilasia ja lähdin verkkaisesti liikkeelle. Kun pääsin bussin varjosta pois niin huomasin että sieltä vasemmalta kaasuttaa yksi vielä "vanhoilla vihreillä" risteyksestä läpi. Oli senteistä kiinni ettei vienyt nokkaa mukanaan. Jos olisin normaalisti lähtenyt valoista (tuosta kiihdytetään rampin kautta moottoritielle) niin olisi tullut suoraan kyljestä sisälle jolloin hengenlähtökin olisi ollut lähellä.

Ottaa päähän tuo punaisia päin ajaminen, tuntuu lisääntyvän kokoajan vilkunkäyttövammojen kanssa kilpaa.

DSGOK

Päivästä riippuen *ituttaa tai huvittaa.

*Jarruttelijat. Nopeusrajoitus vaihtuu - jarrutus, kamera - jarrutus, suoralla tiellä muuten vaan jarrutus...

*Pelkääjät. Pelkääjä ajaa 2-kaistaisella tiellä 8-kympin rajoitusalueella max. 75 km/h. Ruuhka-aikanahan näistä ei pääse edes ohi. Kun tie levenee 4-kaistaiseksi -rajoituksen säilyessä ennallaan- Pelkääjä nostaa ajonopeuden 90 km/h, jopa yli (leveä tie = saa ajaa lujaa).

*Vauhtisokeat. Vauhtisokea on läheistä sukua pelkääjälle, leveällä tie tarkoittaa automaattisesti lupaa ajaa "lujaa". Nelikaistaisella tiellä 100km/h rajoitus, Vauhtisokea ajaa tasan 100km/h jonoa keräten. Rajoituksen muuttuessa 80km/h, Vauhtisokea painaa edelleen 100km/h. Jostain syystä Vauhtisokea on usein nainen pienessä kotterossa.

*"Ammattilaiset". Kiva, että tulit sillä täysperävaunulla siihen vasemmalle kaistalle keräämään jonoa, kun ohitat sitä maitoautoa 0,5km/h suuremmalla nopeudella, mutta voisitko painua *ittuun. Raskaalta liikenteeltä kiellettävä vasemman kaistan käyttö!


Lisäksi *ituttaa taajama-alueella kaahaajat. Kamerat pitäisi maanteiden sijaan asentaa taajamiin, erityisesti koulujen ja päiväkotien läheisyyteen.

MjK

Lainaus käyttäjältä: DSGOK - 22.05.12 - klo:11:38
Päivästä riippuen *ituttaa tai huvittaa.

*Jarruttelijat. Nopeusrajoitus vaihtuu - jarrutus, kamera - jarrutus, suoralla tiellä muuten vaan jarrutus...

*Pelkääjät. Pelkääjä ajaa 2-kaistaisella tiellä 8-kympin rajoitusalueella max. 75 km/h. Ruuhka-aikanahan näistä ei pääse edes ohi. Kun tie levenee 4-kaistaiseksi -rajoituksen säilyessä ennallaan- Pelkääjä nostaa ajonopeuden 90 km/h, jopa yli (leveä tie = saa ajaa lujaa).

*Vauhtisokeat. Vauhtisokea on läheistä sukua pelkääjälle, leveällä tie tarkoittaa automaattisesti lupaa ajaa "lujaa". Nelikaistaisella tiellä 100km/h rajoitus, Vauhtisokea ajaa tasan 100km/h jonoa keräten. Rajoituksen muuttuessa 80km/h, Vauhtisokea painaa edelleen 100km/h. Jostain syystä Vauhtisokea on usein nainen pienessä kotterossa.

*"Ammattilaiset". Kiva, että tulit sillä täysperävaunulla siihen vasemmalle kaistalle keräämään jonoa, kun ohitat sitä maitoautoa 0,5km/h suuremmalla nopeudella, mutta voisitko painua *ittuun. Raskaalta liikenteeltä kiellettävä vasemman kaistan käyttö!


Lisäksi *ituttaa taajama-alueella kaahaajat. Kamerat pitäisi maanteiden sijaan asentaa taajamiin, erityisesti koulujen ja päiväkotien läheisyyteen.
Täysin samaa mieltä kaikista kohdista :)

Guest-235095

"Kurkkijat"

Työmatkalla taajamassa on 50-60-80 rajoituksia, joita tulee ajettua ihan normaalin liikenteen tahtiin. Silti taakseni tahtoo ilmaantua tuon tuosta "kurkkijoita". Itse tapaan ajaa kaistan oikeassa reunassa, joten nämä tykkäävät ajaa sitten kaistan vasemmassa reunassa, mikä ilmeisesti antaa oikeuden ajaa lähes puskurissani kiinni. Jos siirryn hieman keskemmäksi - siirtyvät he vielä lähemmäs keskiviivaa. Jos itse siirryn keskiviivaan kiinni, nämä "kurkkijat" sitten käyvät jopa vastaantulijoiden kaistalla ihmettelemässä mitä edessä tapahtuu. Selkeitä ohitustarpeita ei kuitenkaan tunnu olevan.

Eikö sitä väliä voi jättää vähän pidemmäksi jotta näkisi normaalilta ajouralta mitä edessä tapahtuu? Mistä tuo "kurkkimistarve" johtuu? Siitäkö että autossani on tummat lasit ja se on muutenkin keskivertoautoa hieman korkeampi ja leveämpi aka. tila-auto, joten siitä ei näe läpi niinkuin naapurin papan korollasta? Mitään yksittäistä automerkkiä tämä kuljettajakunta ei käytä, vaan näitä on laidasta laitaan.

Valoista lähtiessä nämä "kurkkijat" jäävät sitten kauas taakse kun itse tapaan lähtä valoista siten etten jää kaikkien 100 hevosvoimani kanssa jalkoihin. 400m päästä valoista "kurkkija" on taas kontissa kiinni..

ps. komppaan DSGOK:ta myös :D

Kasis

"Kurkkijan" tarve kurkkia johtuu varmaan siitä, että on joutunut usein kohtaamaan(ohittamaan) "pelkääjän", joka on kerännyt peräänsä muita "pelkääjiä". Luonnollisesti toinen "pelkääjä" ei uskalla ohittaa toista "pelkääjää". ;D

Itse syyllistyn välillä "kurkkimiseen". Joskus "kurkkaamalla" selviää syy "matelemiseen", joskus taas ei, jolloin yleensä siellä etummaisina menee KAKSI "pelkääjää".  ;)
Scirocco & VI Golf Variant

Guest-235099

Lainaus käyttäjältä: Kasis - 22.05.12 - klo:12:04
"Kurkkijan" tarve kurkkia johtuu varmaan siitä, että on joutunut usein kohtaamaan(ohittamaan) "pelkääjän", joka on kerännyt peräänsä muita "pelkääjiä". Luonnollisesti toinen "pelkääjä" ei uskalla ohittaa toista "pelkääjää". ;D
Tuossa voi olla hyvinkin syypää, kun autosta tosiaan ei näe pakettiautoa pienempiä läpi... Onko nuo krooniset kurkkijat jotka ajaa 10km perässä sitten tyhmiä vai mitä, kun eivät tajua ettei se tilanne katsomalla parane? :D

Maantiellä näitä harvoin pääsee pesiytymään taakseni, sillä ehkä olen jotain muuta kuin "pelkääjä" tilanteessa, missä eteen tulee joku hanuri edellä minulle sopimatonta nopeutta käyttäen.

VAG!

Lainaus käyttäjältä: DSGOK - 22.05.12 - klo:11:38
Kamerat pitäisi maanteiden sijaan asentaa taajamiin, erityisesti koulujen ja päiväkotien läheisyyteen.

Sehän nyt olisi aivan järkyttävä idea laittaa kameroita päiväkotien ja koulujen viereen. Eihän siellä sitten voisi enää ajaa kuuttakymppiä neljänkympin alueella. Sehän johtaisi siihen, että koululaisilla ja lapsilla olisi turvallisempi ympäristö liikkua, kun nuoresta iästä johtuen he välillä toimivat vähän arvaamattomasti.

Kaikkihan me tiedämme, että paljon parempi paikka kameralle on vaikka tässä. Siinä se räpsyy aktiiviseen ja kissalan pojat saavat lähettää nuhteluita (l. tuhlata resurssejaan) törkeille rikosten tekijöille, kun heillä on ollut 83 nopeutta tuossa vaarapaikassa. Juuri näin nämä valvontahommat pitää hoitaa!

Kovasti minussa herättää ihmetystä se, että Keski-Euroopassa ne kamerat ovat usein juurikin koulujen kohdilla. Mistähän ihmeestä se johtuu???

heifetz

Bemari-kateelliset: koska ajan bemarilla olen aina valmis kilpailemaan valoista ja jos satun lähestymään autoasi takaapäin tarkoittaa sekin että nyt alkoi skaba!  ::)

Onneksi kohta saan ocun alle ja loppuu bemaristi-kateellisten temput.
MB W246 B200 -12
Ex. A1 Sportback Ultra -16
Ex. Renault Kadjar TCe 130 Zen S17 -17
Ex. Volvo V40 D2 -13
Ex. BMW E61 525dA Touring LCI -08
Ex. Octavia II Combi 1.6TDI DSG -12
Ex. BMW E81 118d -09
Ex. A3 CC 1.6 -04

tet

Lainaus käyttäjältä: Kasis - 22.05.12 - klo:12:04
"Kurkkijan" tarve kurkkia johtuu varmaan siitä, että on joutunut usein kohtaamaan(ohittamaan) "pelkääjän", joka on kerännyt peräänsä muita "pelkääjiä". Luonnollisesti toinen "pelkääjä" ei uskalla ohittaa toista "pelkääjää". ;D

Itse syyllistyn välillä "kurkkimiseen". Joskus "kurkkaamalla" selviää syy "matelemiseen", joskus taas ei, jolloin yleensä siellä etummaisina menee KAKSI "pelkääjää".  ;)

Pelkääjiä ja pelkääjiä. En tiedä olenko sitten pelkääjä, mutta joskus tulee jäätyä lievää alinopeutta ajavan perään ajelemaan kun ei sopivaa (=turvallista) ohituspaikkaa heti tule kohdalle. Yleensä punnitsen ohituksen tarpeen tilanteen mukaan ja jos olen vaikka viiden kilometrin päästä kääntymässä pois ko. tieltä niin en viitsi ohittaa turhaan koska en ohituksella voittaisi yhtään mitään. Tällaisessa tilanteessa noita "kurkkijoita" sitten yleensä ilmestyy takapuskuriin, varmaan kiroavat että mitä ...tua tää tässä jumittaa miksei se jo ohita.

Itsekin tulee välillä kirottua alinopeutta ajavaa kuskia edessä (olkoon sitten "pelkääjä" tai mikä vaan) mutta hetken henkeä vedettyä sitä aina muistaa että tieliikennelaissahan sanotaan että ne numerotaulut siellä tien vieressä on MAKSIMInopeuksia, ei minimi- tai pakkonopeuksia. Jos joku edelläni haluaa ajaa alle rajoituksen niin hänellä on siihen täysi oikeus. Jos haluan itse ajaa kovempaa niin menen ohi, jos en niin jään perään reilun turvavälin päähän. Sen ei pitäisi kenenkään ohimoa puristaa etten haluakaan mennä ohi vaan tyydyn ajamaan samaa nopeutta edellä ajavan kanssa.
Nyt: Ford Kuga PHEV - puoli vuotta sähköttä
ex-vag:
  Ateca 1.4 TSI 4Drive DSG6 MY 2017 (7,3 l/100km)
  Octavia Scout 2.0 TDI DSG6 MY 2011 (6,2 l/100km)
  Golf VI 1.4 TSI 90kW DSG7 MY 2010 (6,3 l/100km)

Kasis

Osa numerotauluista kertoo tiennumeron, etäisyyden johonkin,...  ::) ;D
Esiinnyn "kurkkijana" yleensä kanta- ja pienemmilläteillä, mutta vain jos edelläajavat antavat siihen syyn, esim. huomattava alinopeus tms. Muuten mennään jonon mukana, joten ei minun tarvitse aina olla eka (eikä vika).  ;)
Tuolla liikenteessä on kaikenlaista "sukkuloijaa" ja osa niistä täysiä urpoja, jotka eivät piittaa muista, ajavat sitten yli- tai alinopeutta.  8)
Scirocco & VI Golf Variant

VAG!

Lainaus käyttäjältä: tet - 22.05.12 - klo:15:21
Itsekin tulee välillä kirottua alinopeutta ajavaa kuskia edessä (olkoon sitten "pelkääjä" tai mikä vaan) mutta hetken henkeä vedettyä sitä aina muistaa että tieliikennelaissahan sanotaan että ne numerotaulut siellä tien vieressä on MAKSIMInopeuksia, ei minimi- tai pakkonopeuksia.

Samoilla raiteilla täälläkin ollaan. Rajoituksen alle ajavat laittavat sapen kiehumaan siinä vaiheessa, kun he päättävät alkaa kiihdyttämään ohituskaistan alkaessa.

Toinen sapetusta aiheuttava ryhmä on ne, jotka jäävät sen "alinopeutta" ajavan takapuskuriin roikkumaan ja eivät mene ohi. Heikkotehoisella autolla ohittaminen menee huomattavasti hankalammaksi, kun pitää mennä kahdesta kerralla ohi. Jos jää alle rajoitusta ajava perään, niin jättäisi sitten sen verran rakoa, että siihen väliin pääsee ongelmitta piipahtamaan.

Kurkkimista en ole oikeastaan ikinä ymmärtänyt, kun paremminhan sieltä turvavälin päästä ohituspaikat bongaa. Ja saa monesti vielä sopivat alkuvauhdit ohitukseen.

Mikko

Tuohon lisäisin vielä ne tasanopeuskuskit, jotka vetää rajoituksesta riippumatta esim. 70 km/h (50-100 km/h rajoitus) tai 50 km/h (0-60 km/h rajoitus). Aluksi pitää mennä ohi ja heti kohta nopeusrajoituksen tiputtua painavat ohi ja ovat taas kohta edessä tulppana. Erityisesti tuppaavat ärsyttämään koulujen lähistöllä olevilla 40 km/h alueilla. Tasanopeuskuskit liikkuvat vielä usein parvina ja etenevät tappituntumalla, hemmetin hankalia ohitettavia.

Korvaton

LainaaMistä tuo "kurkkimistarve" johtuu? Siitäkö että autossani on tummat lasit ja se on muutenkin keskivertoautoa hieman korkeampi ja leveämpi aka.
Tummat lasit on autoissa oikeasti aika persiistä jos ihan mustat mistä ei nää vastaantulijoiden valoja ohitustilanteita kun lähdetään valmistelemaan. Tarkotin vaan että noissa ohitustilanteissa tummatlasit on kakat. Täytyy tunnustaa että tulee kärkyttyä vähän kummaltakin puolelta mutta siihen on hyvä syy kun on japanintuonti kesäkippo niin siinä ainut haitta noi ohitukset mitkä pitää tehdä pirun kaukaa kiihdyttäen tai sitten kummaltakin puolelta vilkuillen.

MjK

Lainaus käyttäjältä: tet - 22.05.12 - klo:15:21
Pelkääjiä ja pelkääjiä. En tiedä olenko sitten pelkääjä, mutta joskus tulee jäätyä lievää alinopeutta ajavan perään ajelemaan kun ei sopivaa (=turvallista) ohituspaikkaa heti tule kohdalle. Yleensä punnitsen ohituksen tarpeen tilanteen mukaan ja jos olen vaikka viiden kilometrin päästä kääntymässä pois ko. tieltä niin en viitsi ohittaa turhaan koska en ohituksella voittaisi yhtään mitään. Tällaisessa tilanteessa noita "kurkkijoita" sitten yleensä ilmestyy takapuskuriin, varmaan kiroavat että mitä ...tua tää tässä jumittaa miksei se jo ohita.

Itsekin tulee välillä kirottua alinopeutta ajavaa kuskia edessä (olkoon sitten "pelkääjä" tai mikä vaan) mutta hetken henkeä vedettyä sitä aina muistaa että tieliikennelaissahan sanotaan että ne numerotaulut siellä tien vieressä on MAKSIMInopeuksia, ei minimi- tai pakkonopeuksia. Jos joku edelläni haluaa ajaa alle rajoituksen niin hänellä on siihen täysi oikeus. Jos haluan itse ajaa kovempaa niin menen ohi, jos en niin jään perään reilun turvavälin päähän. Sen ei pitäisi kenenkään ohimoa puristaa etten haluakaan mennä ohi vaan tyydyn ajamaan samaa nopeutta edellä ajavan kanssa.
Et ole pelkääjä vaan ilmeisesti keskivertoa fiksumpi kuljettaja :) Itse olen sitä mieltä että turha ohitus on perseestä. Olen ajanut joskus aika tiuhaan Tre-Jyväskylä-Kuopio välillä ja siinä todellakin huomasi että ohittelu tuo maksimissaan 10min aikaisemman perille pääsyn. Kulutus vaan kasvoi ja tietenkin onhan jokainen ohitus "riski".  Mutta vielä siittä mitä "pelkääjässä" komppasin oli siis se että kun vauhtia kuitenkin löytyy kun tulee esim. ohituskaista.

skodamig

Samoilla linjoilla mennään...^DSGOK:n viestiin:
Faktaa: Ala-asteen kohdalla koulun alkaessa mittailtiin harrasteporukalla nopeuksia muutamaan otteeseen tutkalla.
Rajoitus 40 km/h, yli 45 ajavia 47 %, suurin 69 km/h, yli 300 autoa 4:llä eri kerralla...
Eli saanko nyt ajaa 138 80:n rajoituksella ilman paheksuntaa.. 8)
Suhteellistahan se vauhti on... :o
Ajossa: Seat LeonST 2.0 TDI 150 Style+++ ja Seat Mii 1.0 75 Style+
Menneitä: Octavia II Combi 1.4 TSI(ex) Elegance Octavia II Combi 2.0 TDI Elegance(ex) Octavia I Combi 1.9 TDI 81 kW SLX(ex)

Marko_K

Silloin harvoin kun liikenteessä todella ottaa jokin hermoon, niin kyse on puhtaasta itsekkäästä ja piittaamattomasta kusipäisyydestä.

Tänään ajelin perheen kanssa Lahdenväylää (VT4) pohjoiseen. Liikenne eteni miten eteni, koska liikennettä oli paljon. Itse pidin nopeutena noin 125 silloin kun se muulta liikenteeltä oli mahdollista. Paikoin ei ollut, kun tiellä oli hitaampia ohittajia ja nopeus putosi sataseen ohituskaistallakin.

Jossain Orimattilan tienoilla vaihdoin kaistaa vasemmalle ohittaakseni hitaampia jonon perässä. Vasen kaista kuitenkin alkoi jonoutua ja syntyi tilanne, jossa oikealla kaistalla on varsin tyhjää, mutta vasen täyttyy. Minkäs teet, ei edellä olevista voi läpikään ajaa.

Tässä tilanteessa jostain kauempaa takaa lähti punainen Jetta ohittamaan jonoa oikealta. Lirui sieltä hissukseen, kunnes jäi oikealle kaistalle puoli autonmittaa minun eteeni. Jatkoin omaa ajoani sen enempiä Jetasta välittämättä, mutta yhtäkkiä Jetta lyö vilkun päälle ja alkaa tunkea vasemmalle. Siis kirjaimellisesti päälle. Jarruttaa ei voimakkaasti voinut, koska joku oli turhan lähellä takana, joten ei muuta kuin väistöä vasemmalle kohti kaidetta ja räikkä soimaan. Mitä tekee Jettakuski? Jatkaa tietoista päälletulemista ja nostaa keskisormen pystyyn.

Sillä lailla.

Antza

^ ja Jetta-miehen tempauksen jäljiltä jonossa vähän jarrutellaan, tulee haitari-ilmiötä, ohituskaistan vauhti tippuu kuuteenkymppiin ja kohta jollain palaa päreet. Sitten ohitetaan oikealta ja kohta taas tungetaan vasemmalle kaistalle ja edellinen toistuu.

Ajan itse kolmostiellä HML-HKI -väliä noin 1000km viikossa. Normaalisti liikennevirta soljuu melko sujuvasti vaikka liikennettä olisi paljonkin. Mutta perjantai-iltapäivisin Helsingistä poispäin ajaminen on ihan yhtä tuskaa. Aina on niitä joilla on niin kiire sinne mökille tms. ettei voi odottaa omaa vuoroaan vaan pitää koukkia oikealta että pääsisi edes autonmitan pidemmälle.

Nimenomaan - itsekästä ja piittaamatonta.
Skoda

Marko_K

Juuri näin.

Vituttaa vain tuollaiset idiootit, jotka leikkivät toisten hengellä. Melkein tekisi mieli sanoa, että jos ei olisi ollut kolmea lasta kyydissä, niin olisin saattanut olla väistämättä ja työntänyt 1845 kiloa Stuttgartin rautaa Jetan ovesta sisään. Enemmän se olisi häneen sattunut.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy