Myyty: Jetta VI Comfortline -11

Aloittaja Guest-320429, 10.02.13 - klo:21:26

« edellinen - seuraava »

Guest-320429

Jees... auto lähti kohti uusia seikkailuita. Jatketaan toisenlaisella pelillä sitten omia ajoja..


Olen tässä tovin jonkinsortin "tallia" miettinyt omalle kulkineelle. Edellistä Tourania tuli ruuvattua enempi-vähempi ja niistä on tullut foorumille raportoitua vähän vaihtelevasti. Yksi asia tässä vuodenvaihteessa johti toiseen ja tuli tilaisuus hankkia perhepiiristä tällainen uudenkarhea Jetta alle, joten Turre nettiautoon. Reilu viikko vierähti kunnes uusi omistaja löysi Touranin. Seuraavana päivänä alla oli Jetta..

Eli kyseessä on suht kaurapuuroauto, "uusikorinen" ja pienimoottorinen verme parilla mausteella. Mausteet tottelevat nimeä Deep black, Jetta-paketti 1 ja Jetta-paketti 2. Eli varusteita on seuraavasti:

-kaikki 77kW 1.2TSI voimanpesän johdosta
-Manuaali
-Bluemotion technology härpäkkeitä (S/S, AGM akkua jne)
-Comfortline perusvarusteet
-Climatronic
-Nahkainen monitoimiratti
-BT Premium
-Peilipaketti (sis. sadetunnistin autovaloilla, CH/LH jne)
-RCD310 RCD510 + MDI + aux-in
-Kahdet renkaat: kesäkumit vakio peltivantein, talveksi Hakkis 7:t 16" tarvikealuin

Auto on ollut ajossa alle viikon, mutta sikäli pirssi on tuttu. Suht vähällä bensalla kulkee ja tilaa meidän perheelle riittävästi. Matkaa auto on taittanut ~30tkm ja ollut ennen meitä kahdella omistajalla. Kulutus/varusteluseurantaa tulee aikanaan tänne:
http://www.spritmonitor.de/en/detail/555033.html



Liki ensitöikseen auto kävi VCDS kurituksen läpi, jolloin pirssiin löytyi XDS, TPMS sekä eri valojen säätöjä muutettiin vähän mieluisammaksi. Lisäksi vähän valaisevimmista polttimoista (Xtreme vision + NB+) haettiin lisävaloa pimeisiin iltoihin. Kuskin turhamaisuuden vuoksi LED-valoja on kylvetty jo ympäri autoa.

Suurempi "kuuri" autolle tuli eteen kun se joutui ystävällisen tuttavan käsittelyyn maalipinnan osalta.
30tkm, konepesut sekä puolipeitteen ja lumiharjan käyttö olivat tehneet pirssille temppunsa:


Mitään ääretöntä näyttelytason lopputulosta ei lähdetty hakemaan, sillä tarkoituksena oli hieroa illanpäälle pintaan Dodo juicen supernatural infinity paint sealant:
http://dodoshop.fi/index.php?route=product/product&product_id=342

Homma kuitenkin jatkui liuotinpesun jälkeen pienpoistolla koko korista ja jehna, sitähän riitti... ei nuo harjat sitä näköjään poissa pidä. Liinat olivat Valetpro:n Tar&Citrus removerin jälkeen ihan mustia, mutta niin alkoi autokin näyttää. Pikku juttuja lisäksi alkoi löytyä:

Näistä ei käyttöauton suhteen pidä masentua. Pintojen kiillotuksen jälkeen musta alkoi näyttää oikeasti mustalta eikä perusharmaalta, joten homma alkoi tuntua jo järkevältä kun tuloksia pystyi jo hahmottamaan:


Kiillotukseen käytettiin Meguiarsin 83:a, Hex-Logicin vihreää padia FLEX-koneen alla sekä reipasta reissumieltä. Tämän vaiheen jälkeen pinnat hierottiin läpi IPA:lla rasvojen ja vahajäämien poistamiseksi. Viimeisenä muttei vähäisimpänä hieraistiin (levitettiin, hinkattiin, kirottiin ja vielä kerran hinkattiin) tuo Dodon sealantti pintaan. Kuski kiittää kun auto näyttää nyt siltä kuin sen pitäisikin 2v vanhana näyttää:


Loput "fiksauskuvat" täällä:


Lisää kuskin ja auton seikkailuja tulee varmasti ja suunnitelmia on enempivähempi olemassa. Lompakko vaan aina muistuttaa olemassaolostaan kun nettiä selaa lisäjuttujen suhteen. ;)

"Varmasti" tulossa on kuitenkin seuraavaa, järjestys ja aikataulu ovat vaan auki:

-Foorumitarrat
-Soitin (RCD/RNS510 tai Zenecciä tjsp) RCD510 - asennettu
-Aktiivisubia kajuuttaan asennettu
-Kesäalua
-Kangasmattoa asennettu, kiitos wolf6
-Kynnyslistaa asennettu, puskurin suojalista asennettu myös
-Lisää lediä - näitä ei oo koskaan liikaa ;)
-Jotain muuta, mitä? :)

ePa

Nonni. Tulihan tämäkin näytille:)

Ei muuta ku kovvaa ajoa ja huolenpitoa! Mielenkiinnolla jään kuulolle miten tuo dodo kestää pinnassa. Jos se kestäis edes vuoden niin olis kova!

wolf6

Onnea uudesta autosta :D

Hyvin näyttää lähteneen naarmut pinnasta ja kiiltelee hyvin.

Jos kiinnostaa käytetyt kangasmatot,niin mulla jäi omasta Jetasta semmoiset tallin nurkkaan.
A3 Premium

poloboy

Hieno Jetta mutta huh, olipa maalipinta karsean näköinen ennen käsittelyä :o. Olen kuullut, että VAG:ien maalipinnat olisivat kuitenkin kohtuullisen kovia, kun taas esim. Subarujen maalipinnat menevät pehmeyden takia todella helposti naarmuille. Minulla on vastaavanlaista(?) konepesujen, harjan ym. aiheuttamaa naarmua profiilin Jetassa, ovat kyllä myyntikunnostuksen yhteydessä tehneet jotain maalipinnalle (kevyt myllytys?), mutta vielä näkyy ikävää naarmua. Hankin Chemical Guys:in Glossworks Glace:a,

http://www.chemicalguysuk.com/Chemical_Guys_Glossworkz_Glaze_p/glossglz.htm

jonka päälle ajattelin laittaa kovavahaa, toivottavasti tämä auttaa.
Vento 2.0 CL -96/-97 LC6P
Golf 1.5 TSI Variant -19 LR7H
VW 1300 -73/-74 L20B
Monark 1968
Specialized Crosstrail Pro 2009

ex.
Jetta 2.0 TDI Sportline -06 LA6R
Bora 1.6 Xline -04 LD1W
Polo 1.3 Variant -94 LB5T
Derby 1.1 CLS - 81 LB5Y

Guest-320549

Ehkä nuo kuvat olivat tarkoituksella "pahoista" paikoista otettuja. Maali/lakkapinta on kyllä kova, mutta harjakoneen naarmuja, huolimatonta lumien harjausts ym. sekään ei kestä. Myllytyksessä pitää vaan olla tymäkät aineet ja habaa riittävästi, vai mitä ePa? :)

Auto sai tänään OEM led-kilpivalot. :)

Killer

No auto sit tuli pihaan  :)
Tulipas autosta kerralla musta!
Kaikki on siistiä minkä itse tekee.....
Skoda Superb lb L&K 2.0T 4x4 -18
ex: Skoda Octavia RS 4x4 -18 hb

ePa

Joo, ei mopolla kuuhun.

Kyllähä tuo myllytysmentori houkutteli rotarylle ja karvaikalle, mutta en vielä sanonut "jees".

Jäihän tuohon vielä naarmuja, mutta turha mitään show pintaa käyttöautoon on alkaa tekemään. Ajan ja rahan hukkaa mun mielestä.

Ja ihan selkeästi mun pitää vähentää liikelounaita, kun yhdessä kuvassa vähä alavatta pömpötti... :D

DyyD

On kyllä helkutin hieno auto! Harmi että tuli tänne volvofoorumille.  ;)

Guest-322263

Lisää rompetta tippuu...

USB-MDI adapteri tuli postista. Hintaa kertyi n. 15e vs. Suomen marmorin kiskuroimat 49e. Rokki soi eikä lompakko ohentunut 15cm piuhanpätkästä liikaa. eBay auttoi taas.

wolf6 sponssasi Jettaan sitten OEM kangasmatot, jotka löytää tiensä kabiiniin kunhan moskakelit menee ohi.

Tänään tuli käytyä ajelemassa hieman pidempi lenkki autolla (~200km) ja kyllähän tolla on makoisa ajella. Ajotieturi näytti kotona 5,6L/100km, mutta todellisuuden tuosta tietää sitten kun saa tankattua ensimmäisen kerran omilta ajoilta auton täyteen taas.

Pikku miinuspuolena auto on menossa vajaan 2vkon päästä ketjuremonttiin. Tyyppivika, joten palataan tähän sitten kun auto tulee maahantuojan kustantamasta huollosta. Lisää aiheesta löytyy TSI koneiden ketjuthreadista...

pokkus

Hieno peli tuo uusi Jetta. Tykkään :)

Guest-327179

Auto kävi helmi-maaliskuunvaihteen viettämässä Suomen autohuollon hoivassa ketjuremontin merkeissä. Startit hiljenivät ja tyhjäkäynnin räminä ja rallatus katosi. Lisää täältä: http://www.vagarena.fi/index.php?topic=6771.msg327170#msg327170

Muutakin pientä on tullut värkättyä. Sisätilojen ledistys on nyt valmis alkuperäisten valojen osalta, joten sisällä näkee hieman paremmin ruuvata muksuja istuimiin. :) Jalkatilavalot ovat suunnitelmissa eteen ja taakse. Lisää niistä kun jotain tapahtuu.

eBaysta tipahti viimein tilaamani quadlock-jatkopiuha, johon ajattelin tehdä kaiutintason signaalin työstötoimenpiteen subbariasennusta ajatellen. Näin ei tarvitse puukottaa auton omaa johtosarjaa tai tilata epämääräisiä linjataso-adaptereita, sillä jo Touraniin ostamani Pioneerin aktiivisubi osaa tuon kaiutintason signaalin imaista sisäänsä ja pureskella sen vähän tukevammaksi bassotoistoksi. Asennusaikaa en vielä ole kalenteriin asettanut, mutta tässä pikkuhiljaa. Pientä subin tuomaa lisää auton äänentoisto vaatii varsinkin pienemmillä äänenvoimakkuuksilla.

Ensimmäinen virallinen tankkauskin tuli suoritettua seurannan aloittamisen jälkeen. 6,28 tärähti ensimmäisen tankillisen lukemaksi. Aika asiallinen kulutus mielestäni, kun se sisältää 75% kaupungissa rullailua kuitenkin. Ajotieturi tipahti 500m ennen huoltoasemaa näyttämään lukemaa 6,2L/100km, joten aika hyvä tuntuu bensakoneissa olevan tuo mittaroinnin tarkkuus. Touranin kanssa sai aina arpoa että kuinkahan paljon mittari heittää mitatusta....

Guest-344526

Auto täytti alkuviikosta 2v. Ainakin se on ollut kilpien välissä ja käytössä siis takuuajan... Valmistunuhan tuo on jossain tammi-helmikuun tietämillä armon vuonna 2011. Ei anneta sen häiritä... :)

Kevään harmaudesta johtuen omistajan mustaa mieltä on pitänyt hieman piristää, tai tummentaa hieman:



Kesärenkailla on nyt ajeltu useampi sata kilometriä, eikä melutasosta ole valittamista. Talven jäljiltä tiet ovat karkeita joten jyrinöitä silti riittää. Ei näistä peruspulkista mitää S-mersua saa tekemälläkään. Ajoltaan tykkään kyllä Jetan kyydeistä.

Renkaita vaihtaessa pisti silmään vaan auton taka-akselistorakenne. Eihän tuolla mitään yhdysheiluria ollut, vaan vanha kunnon monivarsituenta. Ihmekös tuo sitten kun meno on maistunutkin. Eipä tuotakaan autoa ostaessa tiennyt.

Guest-349398

Tulipa hierottua autoa tänään pitkästä aikaa. Varsin hyvin on kevättalvella laitettu pinnoite pysynyt, mutta silti hyvä detaileri tekee kiillolle erittäin hyvää. Pintaan tuli pesun ja tar remover käsittelyn jälkeen suihkittua Dodo Juicen supernatural sarjan Acrylic spritz detaileri.

Pari fotoa aiheesta:







Auto  ikäänkuin "huutaa" tummennuksia ikkunaan ja ne ovatkin ostoslistalla tässä jossain vaiheessa. Kuka muuten arvaa vanteiden mallin? ;)

Henri S

Kannattaa tummennuttaa myös etusivulasit :)

Oletko ottanut merkit pois perästä, vai onko ollutkin?
Hohhoijaa!

Guest-349420

Merkkejä on tippunut takaluukusta matkanvarrelle tässä keväänmittaa. ;)

Olen miettinyt koko kierroksen tummentamista, pitäisi vaan päättää ja malttaa ja kehdata ja...

wolf6

Hyvin taas kiiltää :)

Nuo vanteet taitaa olla pölykapseli mallia ;)
A3 Premium

TeBsu

Eikös noi oo mm. Kutoskopan Golffin muotopeltivanteet? Vai mikä niitten virallinen nimi on volkkarikielellä?  :) Käy ihan hyvin
lord of the rings

Guest-349434

Juu kyllä, pölärimallia ovat. Varsin sivistyneet sellaiset kuitenkin mielestäni.

Huvittava sinänsä, sillä nuo eivät käsittääkseni ole Jettan vanteet alkuunkaan vaan VI-kopan Golfin. Tiedä sitten onko Pörhön myyjä sössinyt jotain autoa luovuttaessa. Toisia tuollaisia en Jettassa ole nähnyt itse ja vararenkaankin vanne on aivan erilainen (täysikokoinen kuitenkin) kuin mitä nuo nyt alla pyörivät.

Vanteet tosiaan on muodoltaan varsin jännät ja päälle tulee tosiaan pölärit.

ePa

Mitenköhän pinnoite reagoi pien poistajaan? Tuuppa joskus näyttämään.

Sent from my RM-846_eu_finland_204 using Board Express

Guest-349486

Lainaus käyttäjältä: ePa - 04.05.13 - klo:22:29
Mitenköhän pinnoite reagoi pien poistajaan? Tuuppa joskus näyttämään.
Ei tuntunut sanovan mitään... samat "läiskät" parissa valitussa kohdassa säilyi, mihin siis jäi pikku laikkuja kevättalvella pinnoitetta vedellessä. Pinnasta lähti vaan pois se tietty karheus mitä kevät on maanteiltä siihen jättänyt. Katsotaan nyt ekat sateet, että miten vesi käsitellyiltä alueilta valahtaa pois. Tähän saakka helmeily on ollut varsin muikeaa. :)

Guest-355711

Kolmisen viikkoa taas vierähtänyt aikaa kuin huomaamatta. Autossahan ei ole mitään isoa sanomista ollut, mitä nyt joutuu tankkaamaan ja pesemään...

Puhelimen päivityksen myötä tuli kuitenkin huomattua että jeekuli kun onkin hyvät popit tuossa autossa tuolla aktiivisubilla terästettynä. Auton ja soittimen väliin hankin siis jo aiemmin mainitun quadlock-jatkopalan, mihin juotin kiinni tuon Pioneerin aktiivisubin kaiutintasoista lähtöä varten piuhat. Näin mitään alkuperäistä ei vaurioitettu. Sähköt subille on otettu sulaketaulusta (jatkuva ja virrat päällä -heräte). Subi sujahtaa nätisti kuskin penkin alle, kun apukuskin penkin alla on BT ohjainlaite.

Nyt siis tullut kuunneltua pari kuukautta tuolla kombolla radiota ja muuta musaa eri lähteistä, mutta vasta ilmestynyt Daft Punkin uusi levy "räjäytti" tajunnan miten voi pikkuisen tuunatut vakiosysteemitkin olla hyvät. Ã,,änenlaadussa ei spotifyn "extreme"-tasoisessa äänitteessä ole mitään pahaa sanottavaa vaikka sen siirtää BT:n tai 3,5mm piuhan yli radiolle.  Ajelen paljon itsekseni, joten auto on ainoa paikka missä oikeastaan voi kunnolla "perehtyä" musiikkiin riittävällä äänenvoimakkuudella. Ehkä joku hifinisti sanoisi että en ole kunnon laitteita kuunnellut, ja se on paljon mahdollista. En silti voi tuota moittia...

...kuin tuon BT:n osalta, mikä on oikeastaan seuraava projekti. Ohjaushan tuolle BT äänelle on saatava rattinapeista. Idiotismia että 2011 mallin autossa ei vakiona ole kuin pelkän äänen läpimeno, eikä ohjausta takaisinpäin. Hmph... edellisen Touranin wanha zenecinraiskakin oli tuossa asiassa etevämpi kuin OE-systeemi on ollut. Uusissa malleissa tuo ohjaus on tullut ja sellainen on saatava. Tyhmää, mutta niin... mikäpä tuunaus ei autojen kanssa olisi.

Late

Niin näin jälkikäteen onnea uudemmasta autosta. :)

Guest-356398

Kiitos Late.

Lisää roinaa tulossa autoon ja jotain mitä en ole muistanut mainitakkaan.

Tuli carsystemssiltä tilattua kierros jalkatilavaloja. Turhuuden maksimointia, mutta Touraniin tuli rakenneltua valot eteen ja jotenkin ne vain toivat sen pienen "luksuslisän" autoon. Lisäksi BT setti tulee päivittymään tässä lähiaikoina.

Mutta nuo kynnyslistat tuli hommattua. eBaysta tai muualtakaan maailmalta ei mallikohtaisia OE-listoja järkevästi rosterisina saanut tähän uusimaan Jettaan, niin piti tyytymän "tarvikkeisiin". Tällaiset sitten tuli hommattua, kromi-harjattu-yhdistelmällä:
http://www.ebay.de/itm/VW-JETTA-V-Edelstahl-Einstiegsleisten-Chrom-Matt-Optik-/161027139258

Pitää täräyttää kuva asennetuista listoista myöhemmin...

Guest-361514

Ompas tullut askarreltua ja ajeltua...

Ajovalojen kanssa tuli painittua urakalla ja ihan vain sen takia kun tahdoin kokeilla toimisiko nuo 30w teholedit päiväajovalopolttimoina. Ei toimi... lämpeävät liikaa ja BCM alkaa räpsimään valoa päälle/pois. Pienempitehoinen voisi ehkä toimia, mutta sitten ymmärtääkö BCM sen päälle. Sen kun tietäisi...

Yllä mainitut jalkatilavalot tuli tänään jumpattua paikalleen.
Tilasin siis sarjan sekä eteen että taakse. Itse valoyksiköt ovat VII-golfin osalistasta ja johtosarja Carsystemsin plug-and-play johtosarja, jossa takavalolle piuhat siis haaroitetaan etuvaloilta.

Vedin ensin piuhat A-pilareilta kynnyslistan alla penkin alle (vaati penkin "kallistusta" kiinnitysraudoistaan), jonka jälkeen sitten takajalkatilavalot paikalleen. Edessä valot tulivat kuskin jalkatilaan vielä pikku patentilla kiinni, mutta sinnekin on idea olemassa jo. Apukuskin puolella jalkatilassa on huopasuojus, johon mattoveitsellä siisti reikä ja valo läpi. Isoin ongelma tässä meinasi olla saada irroitettua BCM:ltä liitin T52B (valkoinen), jonne tuo jalkatilavalojen pinni pitää kytkeä. Rako on mallia ahdas ja hankalassa paikassa kytkinpolkimen yläpuolella tulipeltiä vasten, n. 30cm kojelaudan alapinnasta ylöspäin. :)
Luovutin eilen hetken värkkäämisen jälkeen kun sormissa alkoi taas kivistää, mutta tänään uudella innolla ja pikku nitkuttelulla sain uitettua liittimen irti. Liitin purkaantui minuutissa ja oikean pinnipaikan (T52B/50) tuplavarmistuksen jälkeen pinni kiinni, liitin kasaan ja takaisinuitto BCM:ään kiinni. Maadoitukset on hoidettu kojelaudan päiden paljaisiin teräsosiin.

VCDS:llä jalkatilavalokoodaus hoidetaan [09]-CeCm/BCM:lle kolmeen kohtaan. Ensin valitaan, että "footwell lights installed" sitten minulla tuli "led-footwell lights installed", joka poistaa polttimoherjailun ja vielä kolmantena "footwell lights active with terminal 58d". Viimeinen kohta lisää monitoiminäytölle kohdan, josta voi säätää jalkatilavalojen päälläoloa ajon aikana kun valot on päällä. Lisäksi tuolloin voi säätää 5% välein mukavuusvalikosta valojen kirkkautta ajon aikana. Kätevää, mutta ah niin turhaa!

Valot siis palavat ja toimivat, kuvia kynnyslistojen kera tulee kunhan saan pestyä pirssin. :)

Mutta ajeltua tuli reipas 500km turnee nopeaan putkeen tuossa viikonloppuna. Minun makuun 1.2TSI tuossa Jetsonin kopassa piisaa varsin hyvin. Menomatkan kulutus Kuusamoa kohti oli ajotieturin mukaan 5.3L/100km kun paluumatka tultiin pienempiä teitä takaisin Ouluun 4.9L/100km keskikulutuksella. Tuleva tankkaus paljastaa koko totuuden, mutta aika tyytyväinen auton matkakulutukseen olen kyllä.

Jotain ikkunakalvojakin tuli käytyä kyselemässä. Asentajat kauppasivat 20% kalvoja koko takaosastolle, mutta itse olin suunnitellut luokkaa 20% takalasiin ja 35% takaoviin. Ainoa hämmästys oikeastaan ihan lakimielessäkin oli että mitä tuolle lisäjarruvalon kohdalle pitäisi tehdä sedanissa. Valohan on hattuhyllyssä lasin sisäpuolella ja oikeaoppinen siisti kalvotus sen peittäisi. Mitään leikattua aukkoa ei oikein tekisi mieli siistiä ilmettä hankkia häiritsemään. Ideoita, kommentteja?

Henri S

Tummennuskalvoista sen verran että ei ne peitä lisäjarruvaloa. Ei ainakaan Passatissa tuskimpa jettassakaan. Kalvohan tulee sisäpuolelle.
Hohhoijaa!

Guest-361527

#25
Kyllä se kalvo tuossa Jettassa tulee lisäjarruvalon ja takalasin väliin. Eli hattuhyllyssä on "kohotus", missä lisäjarruvalo on juuri takakontin yläpinnan yläpuolella. Väliä lisäjarruvalolla ja lasilla on vähän, ehkä puoli senttiä, joten fiksun asennuksen aikaansaamiseksi hattuhylly pitäisi käyttää irti.

Ulkoa siis jos katsoo lisäjarruvaloa, niin se paistaa lasin läpi, eikä sillä ole omaa "ikkunaansa".

Tässä vielä kuva, minkälainen olisi tuo takakalvoon tehty "reikä"

http://img.tapatalk.com/d/13/02/13/uhy9egyh.jpg

Henri S

Se kalvon asentaja leikkaa kalvon, joten lisäjarruvalo jää ilman kalvoa. Näin tummennettiiin minun entisestä autosta takalasi jossa oli lisäjarruvalo hattuhyllyssä, lisäjarruvalon eteen ei tullu kalvoa Joten voit olla huoleti
Hohhoijaa!

Guest-361533

Eikun mua huolettaa se, että se asentaja leikkaa sen kalvon tuolleen kuin kuvassa.

Tahdon takalasin tasaisen tummaksi ilman "ikkunaa" siinä alareunassa. Onko tuosta tullut sanomista jollakulla joskus jossain leimalla tai konsta-aapeleiden toimesta?

Guest-364608

#28
Tässä hieman päivän kuvasatoa pesujen jäljiltä. Kiitokset ePalle pesupaikan lainasta (jälleen kerran ;))





Heitän loput linkkeinä:
Jalkatilavaloista tulee oikein koodattuna säätö ajotietokoneen valikkoon. Tästä voi valita sitten onko jalkatilavalot päällä yhdessä ajovalojen kanssa sisätilan tunnelmavalaistuksena. Laittelin näin kesäksi mittariin 30%, jolloin jalkatilavalot näyttää about tältä. Vertailun vuoksi jos säätää säädön "tappiin" on näkymä jokseenkin tällainen.

Valotus tekee pikkuisen temppunsa, mutta ero käynee selväksi. Ovia avattaessa voimaantuleva kirkkaus pitää säätää VCDS:lllä koriohjainlaitteen adaptation-valikkojen kautta.

Guest-365509

#29
Auton mittariin pyörähti tänään 37001 kun ajoin kotipihaan. Pikakertauksena, kilsoja tullut aika tarkkaan 7000 ajettua itse 4,5kk aikana. Kulutus tuona aikana kokonaisuudessaan 6,51L/100km joista suurin osa rälläystä kylillä ja motarisiirtymisiä mummolaan jne. Varsinaista maantiellä matka-ajoa on ehkä tuhannen kilometrin verran, joilta muistona luokkaa 5L/100km kulutuksia.

Kävin tänään kuitenkin palkitsemassa itseäni ja autoa uusilla pyyhkijänsulilla. Marmoritavaran (27,27â,¬+27,27â,¬) lisäksi sulkia tuohon Jettaan saa pikavilkaisulla aika heikosti. Motonetissä Oulussa kuitenkin oli hyllyssä 5 paria Boshin aerotwinejä, joten nappasin sellaiset mukaan, sekä hieman meikkausvermeitä.

Joku eräs nimeltämainitsematon ePa antoi tuossa viikolla hyvän vinkin, notta nuo jarrulevyjen näkyvät ja useimmissa autoissa ruostuvat pinnathan voisi maalata. Siitähän tuo meikkausajatus sitten lähti. Mustaa vasaralakkaa ja pari pensseliä motonetistä siis lähti mukaan. Kotona vasen takanurkka tunkille ja töihin:

Tällainen on jokseenkin lähtökohta

"Valmis" maalattu satula näkyy nykyvanteiden takaa näin

Tuolta yrittää kovasti mustaksi vasaralakattu jarrulevyn vaakapinta kurkkia

...ja tässä olisi seuraava uhri

Eli kokeeksi tein yhden nurkan neljästä tänään, katsotaan vähän miten tuo pysyy. Ensivaikutelma on kuitenkin hyvä, sillä enää tuolta vanteiden takaa ei "hyppää" silmälle ruosteet ja tylsänharmaa satula niin kovasti.

Pohjat tein ensin karkeimmat pölyt ja ruosteet teräsharjalla harjaten. Sitten bräkleenillä ja rätillä pyyhin pinnat puhtaaksi ennenkuin sipaisin Hammeritea pintaan. Luonnollisesti jarrulevyn vannetta vasten tuleva kiinnityspinta tuli jätettyä maalittomaksi. Satulat maalasin "järkevästi" näkyviltä osiltaan jarrupaloihin, liukupelteihin tai kumeihin sotkematta.
Mitään closeuppeja en ottanut työn aikana, sillä en ole viitsinyt kuvia varten koko pyöräkoteloa pusata ja puunata ja hifistellä intoilijoiden iloksi. :)

Ainiin.. tuli valoja koodailtua hieman GolfVII tyyliseksi. DRL sammuu päällä olevan vilkun puolelta nyt, parantaa havaittavuutta... VCDS:llä yksi täppä ruutuun BCM:tä tämä temppu.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy