Skoda Yetin keskikulutus

Aloittaja Erkka, 16.01.10 - klo:13:08

« edellinen - seuraava »

JAK

Joo turha kinata. Kysyin siksi, että onko joku oikeasti käyttämättä kulutuksen takia? Jokainen tekee autollaan mitä haluaa ja jos haluaa hikoilla siitä vaan.

Automaattori

 Ajelin viikonlopun helteissä Kokkolasta Tampereelle ja takaisin. Menomatka täsmälleen nopeusrajoituksien mukaan, Etelä-Pohjanmaan lakeudet tiputti kulutuksen 6.4:ään, Jalasjärvellä mittarista tarkistettu. Loppumatka olikin yhtä rekkojen ohittelua ja maastokin muuttui mäkisemmäksi, varmaan tiedätte kuinka veemäiseksi tie ja liikenne muuttuu Jalasjärveltä Tampereelle. Tampereelle tultaessa lukemat oli sitten 6.8. Tämä siis pelkkää maantietä, Seinäjoen voi kai laskea myös maantieksi ;-) Pari pysähdystä ja aut.ilmastointi säädetty 20 asteeseen.

Paluu Road 66 ja vauhtia reippaammin, jatkuvasti noin 15km/h yli rajoituksen ja paljon ohituksia, lämmintä oli 25-30 astetta ja välillä satoi ja vettäkin oli tiellä kohtalaisesti. Rantatiellä sitten tosi kova liikenne ja taas rekkojen ja karavaanien ohituksia suhteettoman paljon ja liian kova nopeus myös, mutta kun oli mukamas kiire kotiin.
Loma on nyt lusittu ja paluumatka maantietä kahdella pysähdyksellä vei tieturin mukaan 7.1 litraa.  Auto on 1.2 dsg, ajettu 11.800km ja se tietokoneen comparison 2 näyttää nyt 7.8 litraa satasella. En edes tiedä nollaantuuko se välillä? Pitäis varmaan lukea manuaalia. Kokonaiskulutus 7.8 litraa, onko tuo huono vai hyvä tulos? Viimeaikoina maantie/kaupunkikulutus yhdistettynä on ollut keskimäärin 7.4 litraa ja luulen että se on lähempänä tämän mun version kulutuksen keskiarvoa. Minulle tulos on kohtuu sopiva tällä hetkellä, kun en halua mitään kuristusletkuja tai moottorin pysäytysautomatiikoita vain sen takia että muutama tippa säästyy bensaa. Vaikka oma ekologinen jalanjälkeni varmasti kaipaa parannusta, niin voin tehdä sen muutenkin kuin kiusaamalla itseäni liikenteessä. Kettutytöille- ja pojille voin aina perustella että tää moottori on 1.2 ja etuveto ;D

Automaattori

Vielä joillekin epäilijöille, Yetin 1.2 yhdistettynä DSG-vaihteistoon ja varmasti yhtälailla manuaalina on varmasti riittävän tehokas kone kaikenlaiseen liikeenteeseen Suomessa.

Mäkkäri

#63
Viitaten Automaattorin kyselyyn ajotietorin pitkäaikaismuistista, eikös sen pitäisi nollautua 9999,9 kilometrin jälkeen? Omassa Yetissä se nollautui 5999,9 kilometrin jälkeen. Kulutuksesta sen verran, että perjantaina välillä Akaa-Rauma-Tampere-Akaa ja ei mitään ekoajelua(348 km keskikulutus ajotieturilla 5,2 l ja keskinopeus ajotieturilla 66 km/h. Alkaa tiikeli pikkuhiljaa vertyä. Kilsoja vajaat 20.000.
Audi A4 2.0 TDI Avant Business -10
Kawasaki Versys -11,PC,L-Vince +
perheen muut Waggineet; Audi A3 sportback S-line White Business Open Sky-11 ja Audi A4 1,9 tdi Avant Quattro -03.
"vanha Rouva" Audi A6 C5 Allroad quattro 2,7 T tiptronic

Arcca

Lainaus käyttäjältä: JAK - 08.08.10 - klo:18:55
Joo turha kinata. Kysyin siksi, että onko joku oikeasti käyttämättä kulutuksen takia? Jokainen tekee autollaan mitä haluaa ja jos haluaa hikoilla siitä vaan.

Ok, tarkoititkin tuota. En toki sentään silloin pidä pois, aina päällä jos kuuma on.
VW ID.4 Pro Elegance 4MOTION -24

Arcca

Lainaus käyttäjältä: Mäkkäri - 08.08.10 - klo:19:31
Viitaten Automaattorin kyselyyn ajotietorin pitkäaikaismuistista, eikös sen pitäisi nollautua 9999,9 kilometrin jälkeen? Omassa Yetissä se nollautui 5999,9 kilometrin jälkeen.

Mulla on toistaiseksi vasta englanninkielinen manuaali netistä haettuna, mutta siitä poimittuna siinä on tuon 9999 km lisäksi "tai" ehtona myös aikaraja ajoajalle 99h59min, oliskohan se täyttynyt.

The total distance driven memory gathers data from any number of individual journeys
up to a total of 19 hours and 59 minutes driving or 1.999 kilometres driven and
on vehicles which are fitted with information display* up to a total of 99 hours and 59
minutes driving or 9.999 kilometres driven. The memory is deleted when either of
these limits is reached and the calculation starts from anew.
VW ID.4 Pro Elegance 4MOTION -24

Asterion

Kulutusraporttia minultakin, vaikka kilometrejä oli seurannassa sen verran niukasti, joten tarkkuus ei välttämättä ole niin hyvä kuin voisi olla. Lisäksi en tiedä kuinka tarkka tuo Yetin kulutusmittari yleensäkään on. ???

Takana ensimmäinen työmatka Yetillä, eli ajoa ~30km suunta. Matkalle osui Helsingissä taajama-ajo kieputtelua (40/50/60) Helsingin niemen pohjoisilla alueilla (Töölö, Munkkivuori, Haaga),  sekä nopeampaa menoa Länsiväylällä (80) ja kehällä (80). Ajonopeus Yetin digimittarin mukaan aina sallittu max.nopeus  ja päälle 2-5km/h liikenteen sen salliessa. Kiihdytyksen rivakoita puolikaasulla, mutta ei missään tapauksessa repiviä. Aina kun mahdollista niin kruise päällä. Ilmastointi myös päällä koko ajan (~19C). Liikennevalopysäyksiä noin kymmenen per suunta ja lisäksi muutamia pysähdyksiä (suojatiet, bussit, ratikka). Autoletka-ajelua mutta ei pysähtelyä ruuhkan takia sen kummemmin.

Yetin mittari näytti 7.6l/100km keskikulutuksen töihin mennessä, ja 7.8l/100km töistä tullessa (kiire kotiin?  ;D). Minun silmiin noi näyttää ihan OK arvoilta, ottaen huomioon auton paino ja muoto. Itse asiassa oli "varautunut" jopa ysillä alkaviin lukemiin  :) Jos olisin hakenut pienempiä lukemia, niin sitten olisi ostanut esim Polon samalla koneella, tai dieselin.

Auto: 1.2+DSG, ajettu 2tkm

Karvis

Varmasti tuossa kulutusmittarissa on autokohtaisia erojakin mutta minulla kulutusmittari näyttää parin desin tarkkuudella oikein, joskus tarkkuus on desi joskus 2 verrattuna laskettuun kulutukseen. Tuonvertainen heitto menee jo tankkauserojen piikkiinkin, joten minusta tuo on riittävä tarkkuus.

Lainaus käyttäjältä: Asterion - 09.08.10 - klo:16:22
Yetin mittari näytti 7.6l/100km keskikulutuksen töihin mennessä, ja 7.8l/100km töistä tullessa

Tuohan menee ajotietokoneen heitot huomioiden juurikin 1.2DSG:n ilmoittettuihin lukemiin(7.8 ) joten ihan asiallinen kulutus se on, vielä kun tuosta meidän kulutuksesta saataisiin likikään samannäköinen :-\
Skoda Superb 2.0TDI Ambition GreenTec

ex.Ocu hb 1.8TSI -11,Yeti 1.2TSI -10,Ocu Combi 1.6FSI -05

Asterion

Lainaus käyttäjältä: Karvis - 09.08.10 - klo:17:32
etokoneen heitot huomioiden juurikin 1.2DSG:n ilmoittettuihin lukemiin(7.8 ) joten ihan asiallinen kulutus se on, vielä kun tuosta meidän kulutuksesta saataisiin likikään samannäköinen :-\

DSG oli riskivalinta, tiedän hyvin siihen kohdistuneet kestävyysepäilyt ja vain aika tulee näyttämään miten tuon kanssa tulee käymään pitkässä juoksussa :o  mutta uskoisin, että bensankulutuksen optimoinnin  suhteen tuo on hyvä valinta, sillä se heittää aina pesään bensankulutuksen kannalta parhaan vaihteen. Manuaalin kanssa varmaan tulisi usein vedettyä ei-niin-optimilla vaihteella, koska kone vääntää hyvin pienilläkin kierroksilla ja on niin hiljainen isommillakin kierroksilla.

-ruoska-

6.4 viime (vajaan) tankillisen kulutus.
Perhanan kuumat säät, kun joutuu ilmastoinnin kompuraa kierrättämään ;D
Ajossa:
Cupra Born 2022 58kWh

tibis

6.4 on hyvä, ku pitkälle pääse yhellä tankillisella? Jos ajaa enemän 80km/h kuin 100km/h

-ruoska-

tankkaus.comista tarkistelin, sellaiset 750km.
Ajossa:
Cupra Born 2022 58kWh

the_raz

Ainakin oma ajtotietokone antaa kokonaismatkaksi (eli ajettu sitten viime tankkauksen, vaatii trippimittarin nollauksen tankkauksen yhteydessä + ajotietokoneen mukaan jäljellä oleva ajomatka) jatkuvasti 800 - 900 km. Jos vähänkään enemmän maantieajoa, pääsääntöisesti 80 km/h niin päästään jopa yli 900 km matkan.

Alla omat tiedot 3500 km asti, DSG-laatikolla

http://tankkaus.com/cardata.php?nr=37927

skula

#73
Eli ^ 7,32 keskikulutus..

Minusta aika kova kulutus tuokin.. 1.2 moottorille..

edit:

Tai no.. Korkea "laatikko" ja pieni moottori.. Miten se voisi mennäkään paljon pienemmällä ???

Peeveli

Itsekin ihmettelin koeajossa että 2,0 TSI Exeo veti tietsikan (ja myös bensamittarin) mukaan vähemmän kuin 1.8 TSI A3, toki A3 oli haldex-quattro mutta silti.

Iso kone = keveämpää menoa ja kun ei rasitu, muonaa ei kulu paljoa! Peevelin filosofiaa. :D

Peeveli

Lainaus käyttäjältä: Automaattori - 08.08.10 - klo:19:03
Vielä joillekin epäilijöille, Yetin 1.2 yhdistettynä DSG-vaihteistoon ja varmasti yhtälailla manuaalina on varmasti riittävän tehokas kone kaikenlaiseen liikeenteeseen Suomessa.

Moottoritiellä kesänopeuksissa ja rivakoissa nopeusmuutoksissa tuossa loppui puhti. Kone tuntui voimapadalta tiettyyn saakka mutta sitten lisäpolkaisu ei tuo enää mitään uutta. Toki näin on kaikissa vastaavan teholuokan peleissä. Motarilla tuo imee ainettakin todella reippaasti mutta taajamissa vaikutti ok-pihiltä vehkeeltä. Ja ei Yetistä muutoin mitään kehnoa, kiva peli luokassaan. :)


Peeveli

Lainaus käyttäjältä: JAK - 08.08.10 - klo:17:00
Aikuisten oikeesti! Ettekö pidä ilmastointia aina päällä? Meillä se on aina automaattiasennossa, lisätköön kulutusta ihan vapaasti.

Surkuhupaisaa, jos ensin ostetaan kallis auto, ja siihen ilmastointi. Sitten sitä ei raaskittaisi pitää päällä! Uskomatonta. Mutta näin näyttää jopa pk-seudulla jotkut uusimalliset taksitkin tekevän; sivuikkuna auki ja kuskin soppaluu pihalla -vai liekö kylmästöinti rikki? Ainakin Polon karvalakissa ja taitaa olla Daciassakin niin  ettei ilmastointia ole vakiona, se olisi varmasti oiva peli pisaralla pisimmälle-kuskeille. ;)

tibis

Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 10.08.10 - klo:14:26
Surkuhupaisaa, jos ensin ostetaan kallis auto,

No en tiedä onko Yeti kallis, aika perus hinta. Mun mielestä kallis auto on noin 50`â,¬ ->

HAL9000

LainaaVielä joillekin epäilijöille, Yetin 1.2 yhdistettynä DSG-vaihteistoon ja varmasti yhtälailla manuaalina on varmasti riittävän tehokas kone kaikenlaiseen liikeenteeseen Suomessa.

Minä epäilen vahvasti.
VW Golf eTSI 1.5 DSG Style Mk8
Skoda Octavia TSI DSG Elegance MkIII
VW Golf TSI Higline Mk6
Skoda Superb TDI DSG
VW Golf GT TDI Mk5
VW Golf  TDI 2.0 Mk5
VW Golf TDI Mk4
Passat 1.8 Mk3B

tibis


the_raz

Lainaus käyttäjältä: Skula - 10.08.10 - klo:13:46
Eli ^ 7,32 keskikulutus..

Minusta aika kova kulutus tuokin.. 1.2 moottorille..

edit:

Tai no.. Korkea "laatikko" ja pieni moottori.. Miten se voisi mennäkään paljon pienemmällä ???

Mielestäni ei paha, moottorilla siis nyt ajettu se 3 500 km eli keskiarvo laskettu ensimmäisistä kilometreista (taisi olla mittarissa 12 km), ilmastointi päällä jatkuvasti, yli 600 km moottoritieajoa 120 km/h jne. Tällä hetkellä maantieajossa keskikulutus laskee jo 6 pinnalle (edelleen siis ilmastointi päällä), joten ihan hyvä lukema tuon muotoiselle autolle. DSG:n 7-vaihde on kyllä sellainen ylivaihde maantieajoon että moottori kiertää 3000 kierrosta minuutissa jossain 140 km/h tienoilla, ja 80:ssä kerrokset ovat reilusti alle 2000 kierrosta. Aika herkästi hakee 6:ta jos tulee ylämäki vastaan, mutta sitä vartenhan automaatti on olemassa!

Arcca

Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 10.08.10 - klo:14:26
Surkuhupaisaa, jos ensin ostetaan kallis auto, ja siihen ilmastointi. Sitten sitä ei raaskittaisi pitää päällä! Uskomatonta.

No eihän kukaan ole tällaiseksi ilmoittautunut. Ja en laske niitä jotka kytkee sen pois silloin kun sitä ei tarvita.
VW ID.4 Pro Elegance 4MOTION -24

Asterion

Lainaus käyttäjältä: HAL9000 - 10.08.10 - klo:14:59
Minä epäilen vahvasti.

Oksymoroni  ;D  Ei kannata verrata tätä 1.2:sta Datsun 120A:n moottoriin  ;D Ainoa missä olen huomannut, että kone on vain 1.2 on moottoritiet. Jostakin 120 nopeudesta kun laittaa kickdownin ja jos on vähän nouseva tie niin ei tuo mikään raketti tietenkään ole. Ehkä S-asennossa meno olisi tuossakin vikkelämpää, D-asennossa mylly ei ilmeisesti heitä tarpeeksi pientä vaihdetta sisään. Myös mahdollinen asuntovaunun veto yms hommat voi rokottaa moottorin reservejä huomattavasti.

Itse en todellakaan tiedä missä kaipaisin tehokkaampaa moottoria, jos sellainen fiilis tulee joskus takuuajan päättymisen jälkeen niin markkinoilla näyttää olevan kaikenlaista teholastua, joilla saa tästä föönistä lisää jopa 60hp  ::)

Arcca

Lainaus käyttäjältä: Asterion - 10.08.10 - klo:17:37
Ainoa missä olen huomannut, että kone on vain 1.2 on moottoritiet. Jostakin 120 nopeudesta kun laittaa kickdownin ja jos on vähän nouseva tie niin ei tuo mikään raketti tietenkään ole.

Moottoritienopeuksilla Yetiläisen korkea kori vielä lisää kuormaa normiautoon verrattuna. On siinä puskettavaa.
VW ID.4 Pro Elegance 4MOTION -24

HAL9000

LainaaOletko edes ajanut kyse autoa?

Joo. Ajoin 1.8tsi:llä. Perustan väitteeni kokemuksiin siitä.
VW Golf eTSI 1.5 DSG Style Mk8
Skoda Octavia TSI DSG Elegance MkIII
VW Golf TSI Higline Mk6
Skoda Superb TDI DSG
VW Golf GT TDI Mk5
VW Golf  TDI 2.0 Mk5
VW Golf TDI Mk4
Passat 1.8 Mk3B

Notmi

Lainaus käyttäjältä: HAL9000 - 10.08.10 - klo:19:40


Joo. Ajoin 1.8tsi:llä. Perustan väitteeni kokemuksiin siitä.
Osannet varmaan kertoa millaisessa liikennetilanteessa Yeti 1.2 TSI-koneella on liian tehoton?

Markku J

Autolehdet ovat kaikki järjestään koeajoissaan tuota 1.2 TSI -konetta kehuneet pirteäksi, ja palstalaiset ko. auton omistavat myös. Pitänee siis uskoa, että se on normiajossa aika mukava laite. Vaikea toki on vanhan koulukunnan (=ei ymmärrä downsizing -hommaa vieläkään) miehen ymmärtää, että 1.2 voisi olla riittävä tuohon koriin, kun jo 1.4 kaksoisahdettua (160 hv) aikanaan Golfissa ihmettelin. Sen koeajoinkin, ja tuntui hiukan ylimainostetuilta sen tehot verrattuna vaikka 140 hv TDI -koneeseen, joka tuntui arjen käytössä reilusti ruudikkaammalta. Pitänee käydä itse koeajamassa Yeti myös. Hienoa on kuitenkin havaita, että käyttäjät / omistajat ovat tyytyväisiä - sehän riittää.

Arcca

Lainaus käyttäjältä: HAL9000 - 10.08.10 - klo:19:40
Joo. Ajoin 1.8tsi:llä. Perustan väitteeni kokemuksiin siitä.


Eli ei siis kokemusta.

Turbot tosiaan saa litratilavuuden menettämään merkityksensä. Muistaakseni yhteen aikaan F1:ssäkin oli turbomoottorit, peräti 1,5 litraiset. Jos ei ollut turboa sai kone olla 3 litrainen mutta eihän ne oikein pärjänneet.
VW ID.4 Pro Elegance 4MOTION -24

Asterion

Lainaus käyttäjältä: Markku J - 10.08.10 - klo:19:56
kun jo 1.4 kaksoisahdettua (160 hv) aikanaan Golfissa ihmettelin. Sen koeajoinkin, ja tuntui hiukan ylimainostetuilta sen tehot verrattuna vaikka 140 hv TDI -koneeseen, joka tuntui arjen käytössä reilusti ruudikkaammalta.

Ihan pakko kysyä,  että minkälaiseen käyttöön sinä sitä autoasi mitoitat, kun 160hp jossain golffissa ei riitä? ??? Olen aikoinani ajellut kavereiden 200+ hp viritetyillä vehkeillä (isoja bemuja yms) ja toki myönnän, että Yetin 1.2 on ihan eria asia jos katsellaan drag race tyyppistä kiihdyttelyä. Sehän nyt on ihan selvä. Jos ja kun kuitenkin noudattaa nopeusrajoituksia ja ei halua aiheuta liikenteessä muille ärtymystä agressiivisella ajollaan (repivät kiihdytykset) niin en ihan rehellisesti ymmärrä missä niitä ylimääräisiä tehoja tarvitaan. Kaikiin normaaleihin liikennetilanteisiin ja turvallisiin ohituksiin tuo ihmemylly 1.2TSI on erittäin riittävä peli.

Jumppanen

Lainaus käyttäjältä: Arcca - 10.08.10 - klo:20:13

Turbot tosiaan saa litratilavuuden menettämään merkityksensä. Muistaakseni yhteen aikaan F1:ssäkin oli turbomoottorit, peräti 1,5 litraiset. Jos ei ollut turboa sai kone olla 3 litrainen mutta eihän ne oikein pärjänneet.
Eräs Keke Rosberg voitti F1 mailmanmestaruuden 1982 turbottomalla Wiliamssilla!

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy