Huoltamot keskittyvät Suomessa - nyt katoavat Shellit

Aloittaja VodmarVortex, 06.04.10 - klo:12:59

« edellinen - seuraava »

Karvis

Lainaus käyttäjältä: Reneto - 28.10.10 - klo:22:20
Taisit käydä Ylivieskassa. Lahdessa noi mittarit on (muistaakseni) ihan modernit. Mikä on debit-kortti? visa-electron??

Ylivieskassa kävin. Visa Debit
Skoda Superb 2.0TDI Ambition GreenTec

ex.Ocu hb 1.8TSI -11,Yeti 1.2TSI -10,Ocu Combi 1.6FSI -05

tet

Lainaus käyttäjältä: Arcca - 27.10.10 - klo:18:18
Minulla taas päinvastoin. Sympatiat on nuoren suomalaisen Mika Anttosen (St1) puolella, joka tuntuu innovatiiviselta kaverilta ja on nostanut St1:n tuohon asemaan.
Monikansallinen Shell taas ei saa minulta erityistä sympatiaa, vaikka brand onkin perinteinen.

Kuin myös. Hyvä olisi muistaa välillä niitäkin joiden selkänähasta nämä monikansalliset öljyjätit ne voittonsa repivät.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Ken_Saro-Wiwa
Nyt: Ford Kuga PHEV - puoli vuotta sähköttä
ex-vag:
  Ateca 1.4 TSI 4Drive DSG6 MY 2017 (7,3 l/100km)
  Octavia Scout 2.0 TDI DSG6 MY 2011 (6,2 l/100km)
  Golf VI 1.4 TSI 90kW DSG7 MY 2010 (6,3 l/100km)

Markku

Lainaus käyttäjältä: tet - 29.10.10 - klo:08:11
Kuin myös. Hyvä olisi muistaa välillä niitäkin joiden selkänähasta nämä monikansalliset öljyjätit ne voittonsa repivät.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Ken_Saro-Wiwa

Joo..Shellin asemilta olen ajellut ohi jo vuosia mm. näistä syistä.
Ja ainakin Kuopiossa siellä on aina kalleimmat hinnat.
Octavia 1,9 tdi 2008
Rouvalla Skoda Rapid 1,6 tdi dsg -14
Pojalla Jetta V 2,0 tfsi -07


Zaasa

#94
Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 13.11.10 - klo:20:09
Nyt St1 aloittaa huoltamojen karsinnan.Ja halpaa bensaa luvassa...
Tuoreimmassa uutisessa St1-ketjun Mika Anttonen arvioi bensan hinnan nousevan kahteen euroon viiden vuoden sisällä. Bensa-asemien keskittymisen vuoksi tuo 2â,¬/l tavoitetaan todennäköisesti huomattavasti nopeammin >:(
Seuraavassa auton vaihdossa harkitsen pienempää kulkinetta nykyisen tilalle.

Markku

Kiinalaiset alkavat kuluttaa enemmän -> lisää kysyntää ->tuotanto ei pysty vastaamaan -> hinta nousee.
Tämä ilmiö on kai nähty teräksen hinnassa jo  jonkin vuoden ajan.

Mutta on kai niitä syitä muitakin. Koskaan hinta ei laske, ainakaan pysyvästi.
Octavia 1,9 tdi 2008
Rouvalla Skoda Rapid 1,6 tdi dsg -14
Pojalla Jetta V 2,0 tfsi -07

SciroSJK

Lainaus käyttäjältä: Markku - 29.10.10 - klo:09:59
Joo..Shellin asemilta olen ajellut ohi jo vuosia mm. näistä syistä.
Ja ainakin Kuopiossa siellä on aina kalleimmat hinnat.

Seinäjoella Shellin kylmäasemat pärjäävät hyvin hintavertailussa

Santis

Kuinkahan hyvin esim Venäläisten toiminta öljyalueilla kestää päivänvaloa?
Ei taida reilun kaupan bensaa olla tarjolla...
Salossa on toisella Shellin asemalla kalleimmat hinnat, toisella halvimmasta päästä. Kumpihan on osuuskaupan omistuksessa  ;)

Tuomari

Sama homma jyväskylässä, Shellin expressiltä saa joskus paikkakunnan halvinta ja SOK veturilta melkein koko maan kalleinta bensaa.

Hintaero lähentelee 15s litralta, ei voi tajuta kuka tuolla tankkaa.

Hyvä ettei päätynyt ässän käsiin koko shelli, loppuis hintakilpailu kuin seinään, kun kaikki tankkais vaan boonusta.

Quality


Minä en kyllä ymmärrä, miksi Shellin merkkiä edelleen käytetään, vaikka St1 omistaa huoltamot? Ei se ainakaan kilpailua edistä, vai onko Shelleillä edelleen tarjolla aitoja Shell-tuotteita? W-Poweria taitaa sentään saada? Mutta onko sekään kilpailukykyinen tuote? Vaikkapa Mäntsälä P:ssä, jossa ovat rinnakkain St1 ja Shell. Onko siinä mitään järkeä? Heinolassa on Plaaninmäellä Shell, joka on (oli) vanha ja perinteinen, oman profiilin omaava huoltamo monipuolisine palveluineen, ja mäen alla ehkä 300 metrin päässä ent. Esso, nykyinen St1, joka laajentaa palveluitaan ja profiloituu myös. Ja siinä välillä Lidlin nurkalla TB:n automaattiasema, ent. St1. Eikä siinä kaikki. Shelliä vastapäätä on Neste Express ja vielä S-Marketin nurkalla ABC:n tankkauspiste. Ja nämä kaikki tuon 300 metrin sisällä. Toki ympäri kaupunkia löytyy enemmän kuin sama mokoma asemia lisää.
A4 1.8T Avant Pro Business autom. --> XC60 D5 AWD Ocean Race + Summum Geartronic

Leben und leben lassen.

Markku J

Minäkin epäilen, että V-Power ei enää St1:n valtakaudella ole sama tuote, kuin alkuperäisenä. Harmillista, että meiltä häipyy tällainen maailmanluokan merkki. Euroopassa on saatavilla myös dieselistä premium -versio Shellin asemilla (en muista enää sen nimeä).

Wekotin

Lainaus käyttäjältä: Markku J - 20.09.11 - klo:20:36
Minäkin epäilen, että V-Power ei enää St1:n valtakaudella ole sama tuote, kuin alkuperäisenä. Harmillista, että meiltä häipyy tällainen maailmanluokan merkki. Euroopassa on saatavilla myös dieselistä premium -versio Shellin asemilla (en muista enää sen nimeä).

Ainakin etanolin määrä on noussut 0,5% --> 5,0%.

HJP

V-power ei nykyään enää ole mitenkään erikoista, vaan toisinsanoen reilusti ylihintaista 98E5:sta. Korkeaoktaanisuus on hävinnyt ja samalla etanolin määrää lisätty. Tämä muutos lienee tämän ST1-kytköksen aikaansaamisia, mutta muutos on siis tapahtunut jo kuukausia sitten. Tuohon loppuivat minun V-power-tankkaukset.

K70

Lainaus käyttäjältä: HJP - 20.09.11 - klo:22:47
V-power ei nykyään enää ole mitenkään erikoista, vaan toisinsanoen reilusti ylihintaista 98E5:sta.
Tähän saisi kuluttajaviranomaiset puuttua. Aika harhaanjohtavaa myydä Shell-bensiininä jotain muuta. Eipä tosin ollut enää tänä vuonna 9. syyskuuta sitä kampanjaakaan, että 99 on saman hintaista kuin 95.

VAG!

Lainaus käyttäjältä: Markku J - 20.09.11 - klo:20:36
Euroopassa on saatavilla myös dieselistä premium -versio Shellin asemilla (en muista enää sen nimeä).

V-Power Diesel. On muuten aivan poskettoman kallista verrattuna normaaliin dieseliin.

Wekotin

Lainaus käyttäjältä: HJP - 20.09.11 - klo:22:47
...Korkeaoktaanisuus on hävinnyt...
Toi alkaa olla jo v*tunmoinen kusetus. Tosin ei mikään yllätys öljy-yhtiöltä.

Shell 98:  http://www-static.shell.com/static/fin/downloads/tt/bensiini_98_2011-1_productdatasheet.pdf
"V-Power": http://www-static.shell.com/static/fin/downloads/tt/bensiini_vpower_2011.pdf

Muutama kuukausi takaperin oli kyllä viedä datasheetin mukaan edes pieni ero oktaaniluvussa.

tet

Lainaus käyttäjältä: K70 - 21.09.11 - klo:09:34
Tähän saisi kuluttajaviranomaiset puuttua. Aika harhaanjohtavaa myydä Shell-bensiininä jotain muuta.

Onhan tuo ollut aina yhtä harhaanjohtavaa, "Shell-lisäaineistus" olisi ollut oikeampi myyntinimi. Itse bensa on ymmärtääkseni samaa Nesteen kamaa joka ketjulla.
Nyt: Ford Kuga PHEV - puoli vuotta sähköttä
ex-vag:
  Ateca 1.4 TSI 4Drive DSG6 MY 2017 (7,3 l/100km)
  Octavia Scout 2.0 TDI DSG6 MY 2011 (6,2 l/100km)
  Golf VI 1.4 TSI 90kW DSG7 MY 2010 (6,3 l/100km)

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy