Passat B6 -06vm abs-anturin vaihdon jälkeen, uudet vikavalot

Aloittaja Poisonsloth, 13.11.23 - klo:15:58

« edellinen - seuraava »

Poisonsloth

Morjes,

Tosiaan kyseessä pasuuna 2006vm farkku, 2litrainen bensa.
Autoon tuli vaihdettu hanttaripuolen eteen ABS-anturi, tällä sai abs-vikavalon pois. Eli homma kunnossa sen osalta.
Ei kerennyt ajamaan kuin muutama kilometri, pamahti herja tauluun, että sähköisessä käsijarrussa jotain vikaa ja mittaristoon syttyi luistoneston ja keltainen ratin kuva.
Kaikki kuitenkin toimii ihan normaalisti, käsijarru, että luistonesto. Keltaisesta rattivikavalosta, en tiedä mitä meinaa.

Minkäänlaista vikakoodia ei saa luettua, mutta silti kyseiset valot palaa. Samalla vaihdoin jarrunesteet autoon, voiko tämä jotenkin liittyä siihen? Vähän hakuammuntaa, mutta pirun vaikea on ns. Vikaa selvittää kun ei anna vikakoodeja kuitenkaan, auto vaan tarvisi katsastaa ja veikkaan että konttorilla tulee sanomista.

o.b.

Kaikki lukulaitteet ei lue kunnolla niitä vikakoodeja. Jos siellä nuo vikavalot palaa, niin kyllä ABS- ja/tai käsijarrun ohjausyksiköstä pitää löytyä vikakoodit. Käytitkö lukemiseen aitoa VCDS:ää tai OBD11:ta? Kiinan kapulalla saattaa saada yksiköt sekaisin pelkällä vikakoodien poistolla.

Tuo saattaisi korjaantua jos pystyy suorittamaan sopeutukset ABS-yksikön ja ohjaustehostimen sopeutukset

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy