R32 Golf vm.2007 viheltää kiihdytettäessä

Aloittaja OssiR, 15.06.22 - klo:18:42

« edellinen - seuraava »

OssiR

Tervehdys,

Aika paljon löytyy aiheesta tietoa netistä ja erilaisista vihellyksistä R32 liittyen, mutta ratkaisevaa vihjettä ei silti ole vielä löytynyt. Eli ongelmana on ajossa tuleva vihellys, kun moottoria kuormittaa kohtuullisen raskaasti (ei vaadi mitään kaasu pohjassa ajelua, mutta reippaan kiihdytyksen kuitenkin). Auto on ollut nosturilla ja ollaan yritetty silloinkin kuunnella mistä se tulisi, mutta ilman kuormaa vihellystä ei saa kovin pitkäksi aikaa kuulumaan. Tuntuu, että se tulisi jostain etuputkesta / ennen katalysaattoreita. Savutesti tehty, pakoputki, pakosarja ja imusarja ok, ei vuoda mistään savua.

Tällainen ilmiö nyt kuitenkin huomattiin, että kun moottoria kierrättää paikoillaan, niin imusarja pullistuu. Kuuluuko sen tehdäkin niin, vai kuuluisiko sen ennemminkin imeä itsensä lontolle? Vikakoodeja asiaan liittyen ei tule. Voisiko joku R32 MK5 omistaja jonka auto on tiettävästi ehjä ja ei vihellä, käydä hiukan kaasuttelemassa kun auto on paikoillaan ja katsoa miten imusarja teillä käyttäytyy?  :D

Liitteenä linkki videoon, josta näkyy kuinka imusarja pullistuu kaasutusten aikana.

https://drive.google.com/file/d/1P_ZcmsvQLlMTXZowwTJfgNv94Tg4QPGB/view?usp=sharing

Kiitos vastauksista jo etukäteen!

-OssiR-

Daatta

Olisiko huohotin sökö? Sillä venttiilillä oli joku nimikin, mitä en juuri nyt muista. Nettihaun perusteella ei kovin kallis osa. Kannattaa vaihtaa jos ei ole vielä tehty, koska nuo hajoavat joka tapauksessa ennemmin tai myöhemmin:

https://www.motordoctor.fi/huohotin/vw/golf/golf-v-1k1/18921-3-2-r32-4motion

En mene takuuseen että tuo on juuri oikea osa autoosi, mutta noin esimerkkinä.
ID.4 Pro 4MOTION Elegance
Ex: ID.3 Pro Performance Business -20, Seat Leon Cupra ST 300 4drive -18
Leon Cupra 265 -14, Leon 20VT TS -04

OssiR

Huohotinta mietittiin myös, että se voisi tosiaan olla rikki. Täytyypä testata se ensimmäisenä! :)

sakal83

PVC-venttiiliäkös tässä haetaan?

Mutta nämä vihellykset nyt lähes aina on ilman pakenemista jostain.
Jos olet paikantanut tuon vihellyksen ulostuloon, eikä siis konehuoneeseen ja putki ei vuoda, niin paskana oleva katalysaattorihan tekee tuota vihellystä.

Nopealla googlauksella tuo imusarja käyttäytyy juuri noin:
https://www.vwvortex.com/threads/does-your-intake-manifold-expand-and-contract-when-revving.3322426/
SuperB L&K 2.0 TSI 4x4 360hp/500Nm

OssiR

PVC on varmasti mahdollinen juu. Katit on ehjät, ne on tarkistettu. Katsottiin ne heti ensimmäisenä, kun ääni tuntuu tulevan jostain niiden paikkeilta. Itsekin uskon, että ilma pakenee jostain… täytyy nyt kokeilla noita halpoja vaihtoehtoja ensin alta pois. :D

SNG

PVC:n osalta ilma ei pakene ulkoilmaan vaan imeytyy sinne venttiilikopan alipaineeseen. Ã,,äni siitäkin syntyy.

1.8tfsi Audissa meni rikki, ja ääntä sekä vikakoodeja tuloksena.

Yleinen ja  onneksi halpa vika fiksata. Kannattaa tilata koko setti, missä mukana uudet letku/putket. Huoltoväli näille kaikille kaiketi nykyään 100km.

OssiR

No niin, tänään sain otettua videon, jossa ääni kuuluu melko hyvin ikkunan avaamisen jälkeen, videossa 10sek kohdalla ja sen jälkeen kun pumppailen kaasua. Kuin pikkulintu visertäisi.  :D

https://drive.google.com/file/d/18pUJ8eMj7siETHSMnsFtDjrftEPtKui-/view?usp=sharing

Onko uusia mietteitä mistä voisi tulla? Moniurahihna ei luista, äänihän on vähän sen kaltainen kuin hihna luistaisi. Ollaan kuitenkin kokeiltu ajaa kokonaan ilman hihnaa ja ääni kuuluu silti.

Toistaiseksi tulleiden vihjeiden perusteella kokeilemme ensin huohotinta (VW osanumero 022 103 202), ja jos ei sillä tule kuntoon, niin sitten täytyy purkaa venttiilikoppa irti ja katsoa missä kunnossa PVC-venttiilin kalvo on (jos tässä 2007 mallissa sellaista edes on).

Tästä ketjusta: https://www.vwvortex.com/threads/valve-cover-problems-on-mkv-r32.5998876/  löytyi paljon hyvää tietoa PVC-venttiilistä, mutta näyttäisi siltä, että tuo keskusteluketjun loppupäässä mainittu RKXTechin korjaussarja olisi vain vm. 2008 ja siitä eteenpäin oleviin malleihin. Saa nähdä miten tämä vuotta vanhempi malli on korjattavissa, vai joutuuko investoimaan koko venttiilikoppaan.  :-X

draas

Tuliko ikinä selville missä vika oli joka aiheuttaa "vihellys" äänen ja miten se korjautui?

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy