DSG käytettynä?

Aloittaja repe59, 08.02.11 - klo:01:33

« edellinen - seuraava »

pomo

Kyllähän ne kaikki nykyautot merkkiin katsomatta paljon ajettuna ja käytettynä yksilöitä. Mitä enemmän varusteita, sitä suurempi riski. Kaikista merkeistä löytyy esimerkkejä siitä, miten toimii ja miten ei toimi. Onhan noita DSG octavia taksejakin joilla samalla DSG:llä on ajettu lähes 400 tkm. Ja on Bemarillakin nykyään paljon vikaa, tuttu korjaa niitä merkkiliikkeessä ammatikseen ja valitteli kun kovalla pakkasalle (-25 ja yli)vehkeet ei toimi, valohoito lämpimässä auttaa...'

Jos ostaa käytetyn automaatin, ottaa tietoisen riskin. Hallitun tai hallitsemattoman. Makuasia.

Peeveli

Lainaus käyttäjältä: woke - 08.02.11 - klo:17:14
Ihan sama mikä automerkki/malli kyseessä, niin aina löytyy niitä, jotka sanoo että ei kannata ostaa ihan pska...

Ja etenkin niiden suusta, joilla ei ole k.o. merkkiä/mallia ollut lainkaan. ;D

tmr97

Lainaus käyttäjältä: Peeveli - 08.02.11 - klo:15:06
Näin tänään pitkästä aikaa etätyössä olevaa kollegaani, joka oli päivittänyt perheensä "kakkosauton" ihan "riittäväksi", eli vm. 2010 Toyota Corolla 1.6 vaihtui muutama tuhat ajettuna vm. 2007 Audi A6 2.0 TFSI Multitroniciin, ajettu vasta alle 50 tkm. Löysi Laakkoselta. Sanoi, ettei voinut kuvitella millainen ajamisen taso ja mukavuus voikaan olla kun vertaa uutena ostamiinsa alle 30 tonnin tojotiin. Hän ei ole varmaan kuullut mahdollisista Multitronicinkaan vikahuhuista, eikä siitä tullut jutellessakaan puhetta.

Tuossa on toisen sukupolven multi. Ei kai niitä ole tälläkään palstalla kirjoittavilta yhtään hajonnut. Kaveri ajoi sellaisella melkein 200tkm. Ei hajonnut multi, vaan TDI-kone.

brainsurgery

Lainaus käyttäjältä: Markku J - 08.02.11 - klo:21:14
JeanC: siinä taas yksi 9 th eur syy miksi ostaa BMW (vaikka pituus riittääkin, niin se ei auta tässä).
Paljos Bemarin korvausarvio on kun kone imaisee imuläpät?

Urlaub

Lainaus käyttäjältä: brainsurgery - 09.02.11 - klo:08:35
Paljos Bemarin korvausarvio on kun kone imaisee imuläpät?

Riippuu pajasta. Marmoritiskillä tarjotaan uutta moottoria ja hinta töineen on jossain 18 tonnin kieppeillä.  :D

Pärnäsen koneistamolla korjataan vanhaa tai yritetään etsiä vaihtomoottoria, jolloin kulut jää alle kymppitonnin.  :-\

tn62634

Onkos noissa DSG-lootissa jotkut vuodet, mitkä ovat niitä riskialttiita vai voiko mikä tahansa hajota suurella todennäköisyydellä? Esim. tuossa mainitussa E-mersun glygoliongelmassahan ongelma on vuoden 2003-malleissa ja vielä 2004 alkupuolelle asti olevissa automaattivaihteisissa yksilöissä, jonka jälkeen syylarin osatoimittaja on vaihtunut ja ongelma poistunut. Sama kai koskee Bemarin läppiä eli niiden rakennetta on parannettu jonkun vuoden ja kuukauden kohdalla? Mutta onko VW vieläkään löytänyt ratkaisua DSG-asiaan, vaikka versioita laatikosta on jo monia?

RoccoScientist

Lainaus käyttäjältä: Urlaub - 09.02.11 - klo:09:00
Riippuu pajasta. Marmoritiskillä tarjotaan uutta moottoria ja hinta töineen on jossain 18 tonnin kieppeillä.  :D

Luulisi, että tuon saisi virhevastuun nojalla aika pitkään takuun loppumisen jälkeenkin teetettyä liikkeen piikkiin. Asiakkaalla on ihan hyvä syy odottaa saksalaisen laatumerkin kestävän ilman totaalista konerikkoa useampi sata tonnia ja kyllä ranskalaistenkin merkkien pitäisi tuollaisessa tapauksessa vähintään tulla kuluissa reilusti vastaan. Vaan miten on?
Ex: Scirocco BlueMotion Technology 1,4 TSI 90 kW

pomo

Niitä viallisia  6 lovisia megatroniikkayksiköitä on käsittääkseni tullut vuonna 2008 ja 2009 en enää kyllä muista mitä sarjaa laatikot olivat.

brainsurgery

Lainaus käyttäjältä: RoccoScientist - 09.02.11 - klo:10:29
Luulisi, että tuon saisi virhevastuun nojalla aika pitkään takuun loppumisen jälkeenkin teetettyä liikkeen piikkiin. Asiakkaalla on ihan hyvä syy odottaa saksalaisen laatumerkin kestävän ilman totaalista konerikkoa useampi sata tonnia ja kyllä ranskalaistenkin merkkien pitäisi tuollaisessa tapauksessa vähintään tulla kuluissa reilusti vastaan. Vaan miten on?
Alkaa mennä jo liikaa offtopiciksi mutta BMW ei ainakaan korvaa mitään vapaaehtoisesti takuun loppumisen jälkeen.

Leistung

Yksittäistapauksista ei pidä vetää johtopäätöksiä, mutta älä nyt ainakaan osta erästä kaksoisahdettua 103 kw TSI -moottorilla varustettua DSG6-lootaista Golfia vm 2008, joka tullee kevään aikana erään johtavan leasingautoyhtiön myyntilistoille. Hyvä ajaa, mutta muuten varsinainen riesa autoksi. DSG:n osalta remppaa on tehty kolme kertaa. Viimeisen rempan jälkeen ollut pitkään ongelmaton mutta saattaa olla vain tyyntä myrskyn edellä, sillä tämän auton DSG-ongelma tulee esiin (ja eskaloituu nopeasti) vasta, kun ilmat (ja vaihteiston öljyt?) lämpenevät. Tahtoisin uskoa, että nyt se on saatu kuntoon mutta en ehdi sitä enää todistamaan... ;)
ex: Polo V Blue GT 1.4TSI 110 kw -15
ex: Golf VII Variant DSG 1.4TSI 103 kW -14
ex: Golf VI Variant DSG 1.4TSI 90 kW  -11
ex: Golf V Variant DSG 1.4TSI 103 kW -08

Wekotin

Lainaus käyttäjältä: RoccoScientist - 09.02.11 - klo:10:29
Luulisi, että tuon saisi virhevastuun nojalla aika pitkään takuun loppumisen jälkeenkin teetettyä liikkeen piikkiin. Asiakkaalla on ihan hyvä syy odottaa saksalaisen laatumerkin kestävän ilman totaalista konerikkoa useampi sata tonnia ja kyllä ranskalaistenkin merkkien pitäisi tuollaisessa tapauksessa vähintään tulla kuluissa reilusti vastaan. Vaan miten on?
Se mitä BTCF sivuja luettua niin BMW on pessyt täysin kätensä tuosta läppien tippumisesta männän päälle. Mitään ei korvata takuun jälkeen. Mielestäni tuota on puitu oikeudessakin. Kaverin bemarista poistettiin nuo läpät yksi oli jo tippunut, mutta juuttunut kanavistoon. Kävi aika säkä.

repe59

#41
Mikä niissä hajoaa, mistä johtuu, huollon puute vai käyttötapa? Korjauksen jälkeen kestävät? Ihmetyttää vaan jos ei tuon kokoinen konserni osaa kestävämpiä palikoita rakentaa.
Kovasti vaikuttaa jotta tyytyminen ominkäsinvatkaukseen jatkossakin, vai alkaisiko kovasti himoittamaan ranskattaren perään ;)
Skoda Kodiaq 4x4 2.0 TDI -18
ex-Skoda Octavia 1,6 tdi dsg Elegance lb -13,
Brilliant Silver
ex-Mitsubishi Pajero 3,2 DID -01
ex-Skoda Octavia II 1,9 tdi hb ambiente -07

pomo

Ainakin 2008 ja 2009 tuli kuusivaihteisiin viallisia megatroniikkayksiköitä, kyllä kai tuon pitäisi käyttöä kestää. Ainakin työpelissä on kestänyt jo yli 100 000 km eikä mitään ongelmia. Megatroniikka on kylläkin vaihdettu kahdesti, ensin tuli viallisen tilalle viallinen ja sen jälkeen se on kestänyt. Sanoivat vielä, että alkuperäisosilla on sitten 2 v takuu, eli megatroniikka jos menee vuoden sisällä niin pitäisi mennä takuuseen. Vaikka auton takuu on loppunut!

kt

Foorumilla jo vuodesta 2009.  Ateca vm21 150hv,  Citigo robot

Juppa

#44
Nykyisen Ocuni ostin 168tkm ajettuna eikä siinä ainakaan nyt 7tkm ja 4kk aikana mitään vikoja ole ilmennyt DSG:n osalta eikä muutenkaan *kopkop* ::)

woke

Lainaus käyttäjältä: kt - 12.02.11 - klo:20:22
Eri maissa on eri säännöt.

http://www.myturbodiesel.com/images/pdf/VW-DSG-recall-warranty-extension.pdf



Eikö se pitäisi, jos autonvalmistaja antaa jonkun lisätakuun, niin olla voimassa joka maassa?Vai onko tämä joku maahantuojan antama takuu?

ram1

Vaikka nyt itsellä DSG onkin, niin käytettyjä etsiessä hyppäsin yli sen lootan tarjonnasta saman tien.Helposti puolet auton hinnasta valuu siihen, jos pamahtaa.
Ibiza V Fr CPTA)
Ex- Vagit:Leon 1M Fr, A4 8.5 2.0Tq S-line, Leon Fr Act, (CZEA),1P Cupra, Leon Ts,Superb 1.8T, Ibiza Fr, Leon Ts,Fabia Rs I,Rs Ocu I,Rs Ocu I, Gti IV,
Octavia Tdi Hb Rs- 08
Octavia Combi 1.8Tsi Elegance Dsg 2010
Octavia Rs 2.0Tfsi -06 .IV gti- 03.Polo Classic- 98

Jukki

Ehkä juuri samasta syystä en huolinut edes uutena moista...

765turbo

Lainaus käyttäjältä: Jukki - 13.02.11 - klo:00:35
Ehkä juuri samasta syystä en huolinut edes uutena moista...
No just just manulååra täällä myös siksi Superbissa.Kakkosauto on 4-vaihteinen bentsunpopsija 960-volle :)

pokkus

VW:n ongelma Suomessa on aivan liian lyhyt takuu voimansiirrolle. 2 vuotta on naurettavan lyhyt aika komponenteille joiden pitäisi kestää koko auton eliniän kunhan normaalit huoltotoimenpiteet on tehty ajallaan. Mallia voisi ottaa esim. Jenkeistä, jossa takuu on melkein autolle kuin autolle vähintään se 5 vuotta voimansiirron osalta. Joissain merkeissä se on jopa enemmän. Käytännössähän VW Suomessa rahastaa noilla yli 2 vuotta vanhojen autojen DSG-ongelmista aikamoisen nipun rahaa. Varmaan muuttuisi ääni kellossa VW:lläkin jos takuuaika nostettaisiin edes jotenkin järkeväksi.

Mitä tulee tuohon aloituspostauksen kysymykseen, niin itse ostaisin DSG auton liikkeestä vain jos se tarjoaa autolle reilun takuun. Muuten kannattaa melkein katsella yksityisiä markkinoita, joista saman auton saa varmaan reilu parituhatta euroa halvemmalla ja tuon säästyneen rahan voi sitten käyttää tuleviin huoltoihin. Tarkat koeajot laatikolle kannattaa tietenkin tehdä joka tapauksessa.

EMi

Tsekissä näyttää voivan ostaa lisää takuuaikaa Skodaan.
Skoda Octavia Combi 1.2 TSI Elegance -11

pokkus

Lainaus käyttäjältä: EMi - 13.02.11 - klo:01:31
Tsekissä näyttää voivan ostaa lisää takuuaikaa Skodaan.

Lisätakuun ostaminen on yhtä hyvä tapa rahastaa kuin huollon myyminen sellaisille komponenteille joiden pitäisi kestää muutenkin pitempään kuin kaksi vuotta.

LS

Lainaus käyttäjältä: woke - 12.02.11 - klo:21:04
Eikö se pitäisi, jos autonvalmistaja antaa jonkun lisätakuun, niin olla voimassa joka maassa?Vai onko tämä joku maahantuojan antama takuu?

Tuo on ihan vain USA:n maahantuojan Volkswagen of American myöntämä lisätakuu. Ovat tehneet nuita aiemminkin (mm. 1.8 turbo koneille pidensivät takuun kun nuita öljysiivilöiden tukkeutumista johtuvia kiinnileikkaamisia oli). USA:ssa kuluttajansuoja on aikalailla eri tasolla kuin täällä euroopan puolella.

wtf

Haastattelin tässä taannoin Helsinkiläistä taksikuskia jonka Touranin DSG askilla oli menty 280tkm ilman minkäänlaisia remontteja. Omallani 185tkm myöskin ilman nykimisiä/muitakaan murheita. Että Joskus näinkin päin.  ;)
Audi A6 Avant 3.0 Tdi Quattro tiptronic

Emil

Lainaus käyttäjältä: pokkus - 13.02.11 - klo:02:12
Lisätakuun ostaminen on yhtä hyvä tapa rahastaa kuin huollon myyminen sellaisille komponenteille joiden pitäisi kestää muutenkin pitempään kuin kaksi vuotta.

Jos joku merkki (tai yleensä kai maahantuoja) antaa autolleen takuuta vaikka sen 5 vuotta, niin samalla tavalla se on takuun ostamista. Kyllä kaikki takuusta aiheutuvat kulut on aina leivottu jollain tapaa joko auton-, tai huollon hintaan. Ei ole niitä ilmaisia lounaita tässäkään asiassa.

Monet markkinaosuuksia suurentamaan pyrkivät merkit tarjoavat pidennettyjä takuita. Eivät välttämättä ole tehtaan antamia takuita. Eiköhän Amerikka ole yksi hankalimpia maita takuuasioita, tai kuluttajan suojaa ajatellen (Mutua, mutta sittenkin).
Tähänkö listataan entiset autot? Entä jos niitä on ollut niin paljon, ettei itsekään muista kuinka monta?

tet

Lainaus käyttäjältä: pokkus - 13.02.11 - klo:01:13
VW:n ongelma Suomessa on aivan liian lyhyt takuu voimansiirrolle. 2 vuotta on naurettavan lyhyt aika komponenteille joiden pitäisi kestää koko auton eliniän kunhan normaalit huoltotoimenpiteet on tehty ajallaan.

Onhan se lyhyt, mutta tulee muistaa että takuu on vain vapaaehtoinen lisäturva. Kuluttajansuojalain mukaista virhevastuuta ei pysty välttämään millään takuulla. Laissa seisoo että laitteen tulee kestää ns. "oletettavissa olevan käyttöiän", jos ei kestä niin myyjä/maahantuoja/valmistaja korvaa ainakin osan korjauksen hinnasta. Se kuinka suuren osan, riippuu kuinka paljon "oletettavissa olevasta käyttöiästä" on kulunut. Tässä yksi esimerkki vaihdelaatikkoviasta, jossa asiakas on saanut korvausta ko. lain nojalla:

http://asianajotoimistolainepuhakainen.palvelut.pohjalainen.fi/2010/06/11/kaytetyn-auton-rikkoutumisesta-korvausta/

Jos ei tätä lain takaamaa suojaa osaa vaatia, ei sitä myyjä omineen takuulla tyrkytä. ;)
Nyt: Ford Kuga PHEV - puoli vuotta sähköttä
ex-vag:
  Ateca 1.4 TSI 4Drive DSG6 MY 2017 (7,3 l/100km)
  Octavia Scout 2.0 TDI DSG6 MY 2011 (6,2 l/100km)
  Golf VI 1.4 TSI 90kW DSG7 MY 2010 (6,3 l/100km)

Sniiki

Lainaus käyttäjältä: tet - 13.02.11 - klo:09:02
Onhan se lyhyt, mutta tulee muistaa että takuu on vain vapaaehtoinen lisäturva. Kuluttajansuojalain mukaista virhevastuuta ei pysty välttämään millään takuulla. Laissa seisoo että laitteen tulee kestää ns. "oletettavissa olevan käyttöiän", jos ei kestä niin myyjä/maahantuoja/valmistaja korvaa ainakin osan korjauksen hinnasta. Se kuinka suuren osan, riippuu kuinka paljon "oletettavissa olevasta käyttöiästä" on kulunut. Tässä yksi esimerkki vaihdelaatikkoviasta, jossa asiakas on saanut korvausta ko. lain nojalla:

http://asianajotoimistolainepuhakainen.palvelut.pohjalainen.fi/2010/06/11/kaytetyn-auton-rikkoutumisesta-korvausta/

Jos ei tätä lain takaamaa suojaa osaa vaatia, ei sitä myyjä omineen takuulla tyrkytä. ;)
Vähän epäselvästi ilmoitettu tuo asia:
"Auto oli maksanut 9 400 euroa ja siihen oli asennettu uusi vaihdelaatikko.  Vaihdelaatikko oli hajonnut noin seitsemän kuukauden ja noin 11 000 kilometrin ajon jälkeen kaupasta."

Siis oliko siihen jo kertaalleen vaihdettu vaihdelaatikko ennen ostoa ja tämä uusi laatikko oli hajonnut todella nopeasti vai tarkoitettiinko tuossa nyt vaan sitä että alkuperäinen vaihdelaatikko hajosi ja oli vaihdettava uuteen?

Tollo Peloton

Lainaus käyttäjältä: pomo - 09.02.11 - klo:12:39
Ainakin 2008 ja 2009 tuli kuusivaihteisiin viallisia megatroniikkayksiköitä, kyllä kai tuon pitäisi käyttöä kestää. Ainakin työpelissä on kestänyt jo yli 100 000 km eikä mitään ongelmia. Megatroniikka on kylläkin vaihdettu kahdesti, ensin tuli viallisen tilalle viallinen ja sen jälkeen se on kestänyt. Sanoivat vielä, että alkuperäisosilla on sitten 2 v takuu, eli megatroniikka jos menee vuoden sisällä niin pitäisi mennä takuuseen. Vaikka auton takuu on loppunut!

Se on mekatroniikka elikä megatronikka. Jälkimmäinen on aivan eri asia. Mekatroniikoita on vaihdettu seitsenvaihteisiinkin mutta ei kai ihan samalla tavalla kuin noihin kuusivaihteisiin eli parannusta on tapahtunut. 7-vaihteisiin on mennyt sitten vaihteenvalitsimia eli keppejä, pakkilukkoja ja joillakin se niinsanottu kytkinpakka on pitänyt uusia.

wtf

Sanoivat vielä, että alkuperäisosilla on sitten 2 v takuu, eli megatroniikka jos menee vuoden sisällä niin pitäisi mennä takuuseen.

Tuo ei ihan pidä paikkaansa. Jos jokin osa on vaihdettu takuuseen vasinaisen takuun aikanan lopppuu ko. osan takuu samalla kuin muunkin auton.
Varaosatakuu on voimassa vain jos itse joudut osasta jotakin maksamaan.
Audi A6 Avant 3.0 Tdi Quattro tiptronic

Tollo Peloton

Lainaus käyttäjältä: wtf - 13.02.11 - klo:13:13
Sanoivat vielä, että alkuperäisosilla on sitten 2 v takuu, eli megatroniikka jos menee vuoden sisällä niin pitäisi mennä takuuseen.

Tuo ei ihan pidä paikkaansa. Jos jokin osa on vaihdettu takuuseen vasinaisen takuun aikanan lopppuu ko. osan takuu samalla kuin muunkin auton.
Varaosatakuu on voimassa vain jos itse joudut osasta jotakin maksamaan.

Juurikin näin. Eikä takuu myöskään ala uudelleen takuuaikana eli jos jokin vaihdettu takuunalainen osa hajoaa ei sen sen tilalle vaihdetun uuden takuunlaisen osan takuu ala uudelleen vaan jatkuu siihen asti mikä oli edellisen osan takuun loppumispäivä. En kyllä tiedä koskeeko tämä asia vaihteistoja mutta muita osia kylläkin.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy