Q5/ A4 Allroad ulkomailta?

Aloittaja Jere#18, 07.02.11 - klo:13:21

« edellinen - seuraava »

Jere#18

1) Käytetyissä yksilöissä Suomen tarjonta aika heikkoa, joten kommentteja& huomioita kaipaisin josko joku muukin olisi pohtinut/ selvittänyt ulkomaan hakua. Moottoriksi ajatuksissa 2.0/ 3.0 TDI.

2) Käyttökokemukset 2.0 TDI 103kw versiosta A4 Allroadissa kiinnostaisi myös. Luonnollisesti  iso moottori on mukavampi, mutta ainakin uuden osalta hinta karkaa turhan kovaksi.

Muutoinkin kommentit& ajatukset ko. vaihtoehtojen välillä/ ulkopuolelta tervetulleita.

Aslaasj

Samaa itsekin katsellut. Suomen tarjonta ollut aikas vähäistä, ja varsinkin varustelu tahtoo olla niukkaa.

Allroadia ei taida 2,0 tdi versiota saada automaattina.
Q5.sta taas saa myös 2 litraisena automaattina, joten se vaikuttaisi ainakin omaan valintaan suuresti, kun olen allerginen tuolle isolohkolle.

Urlaub

Ulkomailta kannattaa etsiä vain täydellisesti varustettuja autoja, koska varusteista ei käytetyissä autoissa makseta autoveroa. Periaatteessa varustelun pitäisi vaikuttaa verotusarvoon, mutta todellisuudessa ei ole mitään merkitystä.

JusKa_2

Jos et itse ole hakemassa, kokeile vaikka AutoElegancea. Ei ole mitään kytköksiä virmaan, mutta tuttu on selvitellyt sitä kautta noita kuuviitosia. Saksassa on laaja tarjonta näitä jahreswageneita/werkdienstwageneita "kaikilla herkuilla". Muistaakseni veroineen uudehkot , hyvin varustetut Q5: ovat siellä 40-50tâ,¬ nurkilla + verot sitten täällä päälle. Kokonaishinta jotain karvan alle 60tâ,¬. Kolmilitraiset noin vajaan kympin kalliimpia.

Jere#18

Ensisijainen ajatus on hankkia kotimaasta. Edelleen vaihtoehtoja on nämä kaksi otsikon mukaista, vaikka muitakin on kyllä yritetty miettiä.

-Vuotuinen ajomäärä pieni eli dieselille ei sinäänsä tarvetta, mutta varsinkin Q5:sta on vaikea kuvitella bensamoottorilla
-tilantarve 2henk. + 2kk recaro-jakkara-poika
´
Tänään ajatus mennä katsomaan Quattro-kiertueen autot, jospa sen jälkeen ajatukset selkeämmät. Kommentoida& neuvoa saa vapaasti.

Docw

Lainaus käyttäjältä: Jere#18 - 16.02.11 - klo:12:26
Vuotuinen ajomäärä pieni eli dieselille ei sinäänsä tarvetta, mutta varsinkin Q5:sta on vaikea kuvitella bensamoottorilla

Kannattaa kuitenkin kokeilla bensaturbolla. En ole Q5:ttä ajanut dieselillä, mutta 2.0t vie kyllä autoa mallikkaasti.

a-o

Lainaus käyttäjältä: Jere#18 - 16.02.11 - klo:12:26
Ensisijainen ajatus on hankkia kotimaasta. Edelleen vaihtoehtoja on nämä kaksi otsikon mukaista, vaikka muitakin on kyllä yritetty miettiä.

-Vuotuinen ajomäärä pieni eli dieselille ei sinäänsä tarvetta, mutta varsinkin Q5:sta on vaikea kuvitella bensamoottorilla
-tilantarve 2henk. + 2kk recaro-jakkara-poika
´
Tänään ajatus mennä katsomaan Quattro-kiertueen autot, jospa sen jälkeen ajatukset selkeämmät. Kommentoida& neuvoa saa vapaasti.

Tässä olisi hieno peli: http://fin.auto24.ee/used/801609


jusape

Ja jos jotakuta kiinnostaa hyvä Suomi-Q5, niin allekirjoittaneen kanssa voi aina kauppaa hieroa :)
Tuossa alla speksit, nyt km 72.500.

http://www.ultimatevw.com/autot/?cmd=auto&id=6475

a-o

#9
Lainaus käyttäjältä: jusape - 16.02.11 - klo:15:47
Sama auto kyseessä?

http://www.nettiauto.com/audi/a4-allroad/3763658

Kappas vaan, ainakin autoissa on samanlainen avaimenperä:) Viron kuvissa näyttäisi olevan tummemmat ikkunat, mutta vaikutelma saattaa johtua myös valaistuksesta.

Aika iso on liikkeen kate, jos verotusarvo on n. 50tâ,¬.

loginpass

allroad quattro Alpine Pro,
2.0TDI, 143hv, 46645e.
2.0TDI, 170hv, 50335e.

Eihän nuo nyt niin pahoja hintoja ole UUDESTA autosta ja varustustakin on kohennettu sopivista paikoista neekerimalliin verrattuna.

Jere#18

Quattrokiertue-autona oli met.ruskea Allroad, hieno väri. Sisällä Kuopiossa lisäksi met.punainen.
2.0 TDI oli kyllä pettymys entisen 2.0 TFSI:n jälkeen, mutta jotenkin ko. auton yhteyteen mieltää dieselin
paremmin, ja 3.0 TDI ei uutena mahdu raameihin (jos mahtuisi, päätös olisi jo tehty).

Ja jotta uuden auton pähkäily ei menisi liian helpoksi, työkaveri kysy vieläi, että miksi ei uusi A6 tai 520d BMW?

-> uuden bemarin kävin naapurikaupassa tänään katsomassa, tod. hieno auto! ja kutosesta täytyy alkaa tietoa
selailemaan nyt.

Quality

#12

Pahoittelut tämän ketjun joutumisesta jostain täysin tuntemattomasta syystä pois oikealta paikaltaan. Toivottavasti keskustelu voi jatkua edelleen tästä kiinnostavasta teemasta.

Edit: Kirjoitusvirhe korjattu.
A4 1.8T Avant Pro Business autom. --> XC60 D5 AWD Ocean Race + Summum Geartronic

Leben und leben lassen.

jusape

Itsellänikin kun pientä "autonvaihtokuumetta" ilmassa, niin kävinpä sen hukkaamassa taas tänään joksikin aikaa; 520 dA touring alle, ja ei herättänyt kyllä mitään vaihtohaluja tämä auto verrattuna Q5:seen. Hieno on toki ulkoa ja mallailin jo hallissa siihen 19" kesäfillareita.

Audiin tottuneena (A6, A4, Q5) en millään saanut kunnollista ajoasentoa. Korjattavissa paremmilla penkeillä varmaankin. Lisäksi kone ei juuri tuntunut tehokkaammalta. Korjattavissa 530dA:lla. Ã,,rsytti jatkuva perän lipsuminen nastoillakin. Korjattavissa X-sarjaisella...

Onkohan Audi-laseissani liikaa tehoja, mutta ilolla lähdin omallani kotimatkalle.. tai oikeastaan harmittelin sitä, että tämäkin on taas kohta vaihtoiässä, kun noita kilometrejä tulee niin nopeasti.

Jere#18

Bemari hylätty myös omissa ajatuksissa. Likaisella Transkopterilla, kun liikkeen pihaan meni, niin todella rauhassa sai laitetta tutkia..

Jere#18

Allroad tulossa ja ihan kotimaasta, ilmestyy talliin 2 viikon sisällä tämän hetkisellä tiedolla

Jere#18

Valkea Allroad 2.0 TDI 143hv nyt ajossa..ynnäilin tuossa, että on Audi nro 11!

30v Quattro juhlamalli + sportpaketti, koukku& servotronic..HKPL 7 laitettiin vielä alle hetkeksi.
Talvilomaillaan ensin ja kuvaillaan autoa hiukan myöhemmin..

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy