Octavia -05 fsi 1.6 85kw nakuttava ääni

Aloittaja jusani01, 10.09.18 - klo:13:22

« edellinen - seuraava »

jusani01

Moro,

Mistä vois johtua moottorista kuuluva nakuttava ääni. Ilmenee niin kylmänä kuin lämpimänä.

Linkin takana hyvin samanlainen ääni n. 5 sek kohdalla: http://www.kytkinkauppa.fi/files/1ECZ937%20flywheel.mp3

Nakutus lakkaa kun kytkin painetaan pohjaan.


psoininen

No kyllä se varmaan sitten se vauhtipyörä on joka siellä nakuttaa kuten tuossa tarjoilemassasi äänitteessäkin (flywheel).

jusani01

Kaksoismassavauhtipyörää kyseisessä vehkeessä ei käsittääkseni ole.

En näistä hommista kamalasti tiedä niin siksi täällä kyselen eli voiko kiinteän vauhtipyörän kanssa olla vastaavaa ongelmaa kuin kaksoismassavauhtipyörän kanssa? Varaosinakaan vauhtipyörää ei tunnu mistään muualta kuin romarilta löytyvän.

Kiitokset jo etukäteen!

psoininen

No aivan, kiinteähän siellä taitaa olla. On siellä laatikossa toki monta muutakin potentiaalista nakutuksen aiheuttajaa ja FSI-koneissa muutenkin (mm. ketjunkiristin). Helpottaa rajaamista jos löydät tarkemmin äänen sijainnin.

jusani01

Ã,,äni tulee kuskin puolelta, mutta sen tarkemmin sitä on vaikea paikantaa

jusani01

" Ã,,äni voi kuulua joko asetelmasta, tai kytkinlevyn jousista, tai painelaakerista. Veikkaisin levyn jousia. "

Tällaista vastausta sain kytkinkaupan chatissa

psoininen

Niin, jos se nyt siis laatikosta ensinkään tulee se nakutus. Ei tuota saa tässä intternetissä varmistettua. Ajat jonnekin pikahuoltoon kysymään, ne on noita kuunnellut vähän enemmän ja osaa paikallistaa äänen tarkkaan sekä kertoa mitä sille voi tehdä, jos on tarve tehdä mitään.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy