Jäähdytysnesteen katoaminen

Aloittaja gunkku, 21.09.17 - klo:08:28

« edellinen - seuraava »

gunkku

Onko kenelläkään muulla Ocu 3:ssa esiintynyt jäähdytysnesteen vajumista? Omasta kulkineesta tuota nestettä tuntuu vajuvan. Pari viikkoa sitten huomasin nestepinnan olevan paisuntasäiliössä puolivälissä, joten täytin kylmänä ylärajaan. Nyt taas kylmänä ollaan puolivälissä asteikkoa ja lämpimänä nousee melkein ylärajaan.

Omaan autoon on vesipumppu vaihdettu kolmeen kertaan. Kerran syynä oli ettei termari toiminut, toisella kertaa pumpusta kuulunut vinkuna ja viimeisellä kerralla vuoto.
Jäähdytinnesteen katoamista on tutkittu myös paineistamalla eikä kuulemma vuotoja löytynyt. Letkulämppärin  klemmarin juuresta hieman oli tihkunut ja sen kiristivät. Samalla täyttivät nesteen paisuntasäiliössä ylärajaan (tai vähän yli) ja se pysyikin tässä tasossa tosi pitkään mitä silloin tällöin seurailin. Aikaa tästä taitaa olla reilu vuosi.

Onko tuo vajuminen muka normaalia? Huollon mukaan pieni vajuminen on ok, mutta tuonhan kuuluisi olla suljettu järjestelmä. Mitä mahdollisia vikapaikkoja voi olla? Lämppärin kenno (saako tuota miten helposti tutkittua purkamatta koko kojelautaa?), joku letkuliitos, syyläri, kansipahvi, muu mikä?

TTO

Itsellä 1.8 TSI:ssä katosi nestettä ja korjaantui vesipumpun vaihtamisella. Pirullista tuossa oli se, että nesteen  katoaminen oli lämpötilariippuvaista eli kesällä kuumassa nestettä ei kadonnut eikä mielestäni myöskään kunnolla kylmillä keleillä. Syksyllä ja keväällä "välikeleillä" nestettä sitten katosi, aluksi vähemmän ja myöhemmin isompaan tahtiin. Ja painetesti ei tietenkään paljastanut mitään, mutta lopulta nestettä tuli pumpusta (pumpun akselista?) sitä tahtia, että auton alle tuli märkä läntti.

kimppikoo

Vesipumppu taitaa olla tuon 1.8 TSI koneen perusjuttuja. Onko sama sitten 2.0 koneessa, en tiedä. Mulla vaihdettiin lisäksi 1.8 TSI:ssä kannentiiviste takuuaikana nesteiden häviämisen vuoksi.

Metalgod

On kokemusta ja merkkihuollossa väittivät että tehtaalla olisi ilmattu huonosti kasaamisvaiheessa. Tiedä häntä onko paskapuhetta.

TTO

Lainaus käyttäjältä: Metalgod - 21.09.17 - klo:14:18
On kokemusta ja merkkihuollossa väittivät että tehtaalla olisi ilmattu huonosti kasaamisvaiheessa. Tiedä häntä onko paskapuhetta.

Tuota itsellekin aluksi tarjottiin, kun painetestissä ei mitään löytynyt. Jossain kohtaa tietenkin menee raja, mihin asti tuo on uskottava syy ja missä kohtaa nestettä on oikeasti pakko kadotakin johonkin.

gunkku

Ja syy löytyi sitten eilen paineistuksessa. Termarikotelo sit jälleen. Nyt sitten on vetämässä kysely siitä kuka maksaa viulut. Mielestäni ei kuulu minulle, koska tuota samaa vesipumppu / termarikomboa on ruukattu jo kolmeen kertaan aiemmin. On huonolaatuista osaa kerran ei kauemmin kestä. Saas nähdä mikä sieltä on ensimmäinen vastaus.

E-mies

1,6 tdi scout, ajettu reilut 25000, ikää vuosi. Puolisen litraa on mennyt jäähdytinnestettä, viikon päästä tutkitaan mihin katoaa. Ocu II 2010 hukkasi sitä myös uutena, kunnes muistaakseni letkuklemmarit tai jopa letkut vaihdettiin ja alkoi pysymään sisällä.

E-mies

Lainaus käyttäjältä: E-mies - 22.09.17 - klo:21:42
1,6 tdi scout, ajettu reilut 25000, ikää vuosi. Puolisen litraa on mennyt jäähdytinnestettä, viikon päästä tutkitaan mihin katoaa. Ocu II 2010 hukkasi sitä myös uutena, kunnes muistaakseni letkuklemmarit tai jopa letkut vaihdettiin ja alkoi pysymään sisällä.

Mitään vikaa ei ollut, on kuulemma normaalia. Mihin se sitten katoaa jos paineistuksessa ei havaita vuotoja?

Hidalgo

Lainaus käyttäjältä: E-mies - 09.10.17 - klo:18:12
Mitään vikaa ei ollut, on kuulemma normaalia. Mihin se sitten katoaa jos paineistuksessa ei havaita vuotoja?
Niin, kysyitkö tätä huollosta?

Miktoy

Itsellä 1.6 tdi greenline -11 superb hukkas myös nestettä. Huollossa eivät löytäneet takuu aikana mutta kun vika jatkui niin takuun jäljeen löytyi vuotavaksi defan lohkolämppäri vastuksen välistä. Tuli tuosta reilu 300e maksettavaa aikanaan. Eniten hukkasi nestettä lämmityskaudella. Tämä vain yhtenä vaihtoehtona.
Ajossa: Audi A4 avant B9 Quattro 2.0 TDI dsg.
Ajossa: Octavia III FL MY18 Combi Style 1.0 TSI man.
Ex: Superb III FL iV Combi -20 L&K 1.4 TSI phev dsg.
Ex:Audi A6 avant -98 2.4 V6 AGA aut.
Ex: Audi A6 avant -10 2.0 TDIe S-Line man.
Ex: VW Transport T5 -05 2.5TDI man.
Ex: Octavia RS combi -14 2.0 TDI man.
Ex: Superb combi -11 1.6 TDI Greenline man.

E-mies

Lainaus käyttäjältä: Hidalgo - 09.10.17 - klo:18:48
Niin, kysyitkö tätä huollosta?

Joo, auto kävi huollossa, tekivät paineistuskokeen ja sanoivat että ei ole mitään vikaa.

Hidalgo

Lainaus käyttäjältä: E-mies - 13.10.17 - klo:18:52
Joo, auto kävi huollossa, tekivät paineistuskokeen ja sanoivat että ei ole mitään vikaa.
Mutta kysyitkö huollosta minne neste katoaa, jos ei vikaa kerran ole?

Pumpeli

Itsellä oli myös 2014 TSI RS ja siinä katosi jäähdytinnestettä johonkin aina talvisin..paineistus tehtiin,mutta mitään ei löytynyt,kesäisin ei tarttenu lisäillä ollenkaan.
Nyt alla samalla koneella oleva leon ja kerran olen tähänkin joutunut jo lisään nestettä..

TTO

Tämä painetesti on sinänsä hyvä tapa alkaa tutkia asiaa, mutta jos siinä ei ongelma löydy, tuntuvat huollot siirtyvän "ei löydy vikakoodia -moodiin" eikä mitään haluta tehdä. Pieni määrä jäähdytysnestettä voi kadotakin vielä johonkin "ilmakupliin", mutta isommat määrät eivät ja luulisi silloin vian etsinnän jatkuvan.

tigeli

Itsellä 1.4tsi ja ekan kerran lisäsivät 30tkm huollossa nestettä kun oli nesteet alarajalla, paineisivat samalla eikä löytynyt mitään vikaa. Nyt katselin kun auto menossa kuukauden sisällä 60tkm huoltoon että on taas alarajalla.. johonkin sitä katoaa mutta ei kovin nopeasti jos parin vuoden välein pitää lisäillä nestettä. Jos alkaa muodostua ongelmaksi niin omaksi onneksi autossa on huoltosopimus.

paku74

2.0 diesel webastolla. Webaston käytön yhteydessä havaittu pientä alenemaa. Merkkihuolto kertoi asian olevan yleinen tiedossa oleva ongelma ja kuuluu asiaan. Kuulemma ylitehokas Webasto. Minun korviin kuulostaa taas suunnitteluvirheeltä veden kierron osalta.

Kimppari

Omalla 1.4TSI 3 oculla ajettu nyt 90tkm ja olen joutunut lisäämään n.5dl jäähdytysnestettä. Kovilla pakkasilla joutui lisäämään, mutta nyt kelien lauhtuessa ei ole pinta vajonnut.
90tkm huollossa pojat olivat huomanneet, että vesipumppu on vähän vuotanut.
Kattelin sitä tuossa, niin ei vaikuttaisi kovin mahdottomalta hommalta vaihtaa itse, kun tilaakin näyttäis olevan hyvin vesipumpun tienoilla...
Onko joku täällä vaihtanut vesipumppua itse 1.4tsiin? Gatesin vesipumppusarjankin näyttäisi saavan ihan kotimaastakin alle 80e.
Superb 1.5TSI Style combi -21
ex:
Octavia 1.4TSI Elegance Combi -15
Octavia 2.0FSI Elegance HB -05

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy