ESP ei toimi tai sitä ei ole ? Ei vikavaloja eikä koodeja. Ihmetys.

Aloittaja Repost, 03.02.17 - klo:18:10

« edellinen - seuraava »

Repost

Kysymys liittyy autoon Golf 2.7L V6 4motion vm.2002.
ESP nappula löytyy autosta. Mitään siitä ei tapahdu. Nappula painuu kyllä alas. Kun kääntää virrat päälle niin mitään ESP valoa ei mittaristoon syty. Myöskään luistossa ajaessa tai auton sutiessa ei ESP vaikuta eikä valo syty mittaristoon.
Eli aivan kuin mitään  ESP.tä autossa ei edes olisi.
Sitä en tiedä onko koskaan edes ollut koska auto ei ole minulla kauaa ollut.
Auto on katsastettu juuri eikä mitään vikakoodeja tai huomautuksia ollut.
Voiko olla että vaikka autossa ei olisi ESP.tä niin silti nappula olisi olemassa ?
Vai onko järjestelmä ohitettu jotenkin ?
Jos järjestelmä olisi rikki niin valo kai palaisi mittaristossa. Mutta jos varoitusvalokin olisi palanut niin kai vikakoodeissa silti ilmenisi vika ajonvakautusjärjestelmässä ?

Osaako joku sanoa voiko kyseessö olla jonkinlainen järjestelmän poiskytkentä tai eikö autossa todella ole ajonvakautusjärjestelmää nappulasta huolimatta. Vai onko järjestelmä viallinen mutta se ei ilmene mistään ? Voiko seuraavassa katsastuksessa tulla hylky tämän takia ?

Jultsu

Parempi kun käyt jollakulla VCDS:n omaavalla henkilöllä luetuttamassa abs-järjestelmän vikakoodit. Tarkka katsuri voi hylyn antaa jos huomaa ettei vakatusvalo syty, pakollinen turvallisuusvaruste mikäli autossa sellainen tehtaalta lähtiessään ollut. Voi toki olla että joku vaan asentanut napin koristamaan kojelautaa.
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Repost

Juuri tätä juuri vähän pelkään että katsuri pistää hylätyn papereihin. En oikein jaksa uskoa että kukaan sitä nappia siihen huvikseen olisi ruuvannut, ja tehtaalta lähtiessä voisi kuvitella että napin tilalla olisi ollut vain blanco muovilevy napin paikalla.
Mutta jos napin ottaa pois ja laittaa blancon muoviläpän napin paikalle niin saako katsuri mistään tietoonsa että autossa pitäisi ESP olla ? Jos kerran vikakoodeissakaan ei mitään näy.

Täytynee kuitenkin jossain käyttää auto piuhan päässä.

ram1

Eikö tuo näy vin- koodilla onko siinä vai ei. Senhän voi tarkistaa itse netistä. Ton ikäluokan Gti:ssä oli Asr kyllä, mutta esp lisävaruste. Nelivedosta en tiedä, vaikka olis ollu vakionakin kun kaikissa myytävissä se on ainakin ilmoitusten mukaan. Muihin Golfeihin Esp tuli vakiovarusteeksi vasta 2005.
Ibiza V Fr CPTA)
Ex- Vagit:Leon 1M Fr, A4 8.5 2.0Tq S-line, Leon Fr Act, (CZEA),1P Cupra, Leon Ts,Superb 1.8T, Ibiza Fr, Leon Ts,Fabia Rs I,Rs Ocu I,Rs Ocu I, Gti IV,
Octavia Tdi Hb Rs- 08
Octavia Combi 1.8Tsi Elegance Dsg 2010
Octavia Rs 2.0Tfsi -06 .IV gti- 03.Polo Classic- 98

ram1

#4
Ja jos suoraa vin- decoderia ei löydy missä näkyy optionit niinkuin esim. Bemulla, niin katso konehuoneen tarrasta, tai huoltokirjan etusivulta löytyykö lyhenne 1AT. Se on esp. Joskus Vageillekin löysin sellaisen decoderin mikä näyttää kaiken, mutta niitä poistetaan samaa mukaan kun tulee. Niitä perusdecodereita saa vaikka kännyyn storesta jos haluu tietää ne kaikki 3- merkkiset lyhenteet mitkä löytyy sieltä konehuone/huoltokirja.

Edit.Tarra taitanee kyllä olla takapaksissa.
Ibiza V Fr CPTA)
Ex- Vagit:Leon 1M Fr, A4 8.5 2.0Tq S-line, Leon Fr Act, (CZEA),1P Cupra, Leon Ts,Superb 1.8T, Ibiza Fr, Leon Ts,Fabia Rs I,Rs Ocu I,Rs Ocu I, Gti IV,
Octavia Tdi Hb Rs- 08
Octavia Combi 1.8Tsi Elegance Dsg 2010
Octavia Rs 2.0Tfsi -06 .IV gti- 03.Polo Classic- 98

ram1

4motion-nelivetomalli oli esitelty Golfiin kesällä 1998. Moottorivaihtoehtona nelivedossa oli V5, 2,8-litrainen V6 (204 hv) sekä TDI:t. V6 oli uutuus Golfissa. Nelivetotekniikka oli sama kuin Audi A3:ssa eli perustui elektroniseen lamellikytkimeen. ESP oli vakiona V6-mallissa.

Muihin malleihin ESP tuli Saksassa vakiovarusteeksi syyskuussa 1999, Suomessa ei koskaan. Syksyllä 1999 vaihtui 1,8-litrainen Golfissa 2,0-litraiseen sekä 110-hevosvoimainen TDI 115 hevosvoimaiseen pumppusuutindieseliin. Sen PD-lyhenne (Pumpe-Düse) "suomennettiin" PowerDieseliksi. Keväällä 2000 vaihtui 1,6-litrainen moottori hieman taloudellisempaan 16-venttiiliseen (105 hv) manuaalivaihteisessa mallissa. Suomessa vaihdos tapahtui vasta syksyllä
Ibiza V Fr CPTA)
Ex- Vagit:Leon 1M Fr, A4 8.5 2.0Tq S-line, Leon Fr Act, (CZEA),1P Cupra, Leon Ts,Superb 1.8T, Ibiza Fr, Leon Ts,Fabia Rs I,Rs Ocu I,Rs Ocu I, Gti IV,
Octavia Tdi Hb Rs- 08
Octavia Combi 1.8Tsi Elegance Dsg 2010
Octavia Rs 2.0Tfsi -06 .IV gti- 03.Polo Classic- 98

JSE32

Ettei vaan joku entinen omistaja ole peittänyt ESP:n valoa pois ja/tai koodannut vcds:llä ESP:n pois?

Kannattaa käydä tarkistuttamassa jonkun foorumilaisen vcds:llä jos ei itsellä ole. Tietenkin, jos valo on mittarissa ja ei peitettynä niin sen pitäisi syttyä aina virrat päällä tai nappia painallessa vaikka olisikin koodattu pois päältä.

panu

Jos toiminnon saa pelkällä ohjelmoinnilla pois, lopettaa merkkivalokin toimimisen. Sama juttu toisin päin: merkkivaloja saattaa olla valmiina enemmän kuin on käytössä ja ohjelmoinnilla alkavat toimimaan. Tällaisia voi olla esim. vakionopeussäätimen tai jarrupalojen kuluneisuuden valo.

ESP:stä saattaa olla merkintä myös ABS-pumpussa.


Exät: Typ 19 EZ, Typ 89q "KV", B5 ADP, B5 AEB tip, 3C CAXA, 3C BMP 4M

Jultsu

#8
Teepä pieni testi: Aja parkkipaikalla neljääkymppiä ja vedä liinat kiinni. Alkaako rutisemaan vai pysyykö poljin pohjassa ja pyörät lukossa? Eli onko ABS sentään toiminnassa vai koko yksikkö mykkänä.. Syttyykö sen merkkivalo palamaan tauluun käynnistyksen yhteydessä?
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Repost

#9
Kiitos kaikille vastaajille. Neuvojenne peruseella oon nyt sen verran saanut tarkistettua että ESP kuuluu autoon. ABS järjestelmä ilmeisesti toimii koska jarruttaessa poljin rutisee ja auto on edelleen ohjattavissa vaikka jarrut on lukossa. (virrat kääntäessä myös ABS valo syttyy kojetauluun ja sammuu sitten kuten pitääkin)

Täytynee käydä jossain luetuttamassa autoa jos sieltä jotain selvyyttä löytyis.
Auto on siis katsastettu pari viikkoa sitten ja mistään vioista ja vikakoodeista ei ollut mainintaa. Ihmettelen hiukan miten on läpi mennyt jos ei ESP järjestelmää ole sen jälkeen tarkoituksella pois kytketty.

Onko vinkkejä missä lahden seudulla vois autoa käyttää tietokoneella jossa ehkä näkis onko järjestelmässä vika vai onko se jotenkin ohitettu ? Ja mitähän sellanen tarkastus maksaa ?

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy