Mielipiteitä myytävistä a5:sta

Aloittaja impi, 09.03.13 - klo:19:58

« edellinen - seuraava »

Mikko

#180
Lainaus käyttäjältä: Pertsa - 23.12.14 - klo:10:58
Varmaankin se näyttelijä/imitaattori. Ainakin kyseinen herra aikoinaan punaisella S5:llä Espoossa kurvaili kunnes vaihto sen A4 allroadiin.

Ja nyt on alla uusi S3 :)

Ranssi


Poikarukka

Yritän saada aikaiseksi autotalliin oman topicin, niin jatkamme tämän yksilön käsittelyä ja esittelyä siellä. Tervetuloa sinne sitten jatkamaan juttua ja pohtimaan miten autosta saadaan vieläkin parempi.

http://www.vagarena.fi/index.php?topic=24826.0
Pidä turvaväli - takanasi.
Audi A6 3.0BiTdi

Spacedude


mage55

TFSI -10vm ajettu 60tkm vai TFSI -12vm(facelift) ajettu 140tkm, kummallakin hintaa samanverran. Kumpi? Tietenkin näissä yksilöissä on sitten jo tärkeämpi tietää millaista matkaa on ajettu, sekä tuohon FL tehdyt kuluvien osian vaihdot sekä mutteriohjauksen päivitys. Autoa tarkoitus pitää 5v ja kilometrejä tulee siinä ajassa 100tkm. Sitten FL mallia myydessä kilometrejä olis lähemmäs 250tkm.. Nuita FL malleja ei ole minun budjettiin nyt kovinmontaa tarjolla, ja voi olla että kannattaa ehkä odottaa sittenkin kevääseen, jolloin tarjonta ois parempi...

qekko

Lainaus käyttäjältä: Pertsa - 23.12.14 - klo:10:58
Varmaankin se näyttelijä/imitaattori. Ainakin kyseinen herra aikoinaan punaisella S5:llä Espoossa kurvaili kunnes vaihto sen A4 allroadiin.
Kappas, alkoi vaikuttaa tutulta joten oli pakko googeloida.

https://www.youtube.com/watch?v=Q0AljUsBrQs&feature=youtube_gdata_player

Tuo allroadi on nyt meikäläisellä ajossa, tosi siististi oli Jukka pitänyt mutta vain 2v/55tkm :)
Ajossa:
Audi A4 Avant quattro 2.0TFSI 185kW (B9)
VW Touran 1.4 TSI DSG 110kW (2016)
Vanhat:
Audi A4 allroad 2.0TFSI 155kW (B8)

mage55

http://www.nettiauto.com/audi/a5/6942623

Onko jonkun palstalaisen auto? Kannattaako pysyä kaukana tästä "virityksestä"?

rob-s

LainaaOnko jonkun palstalaisen auto? Kannattaako pysyä kaukana tästä "virityksestä"?

Onpa asiallisen näköinen viitonen! Tekisi mieli hankkia käyttöautoksi jottei RS:ään tulisi kilsoja.
Nykyiset: Audi R8 4.2 V8 ja Audi A5 B9 2.0TFSI quattro
Ex: Audi A4 B8.5 2.0TFSI quattro
Ex: Porsche 981 Boxster
Ex: Porsche Cayman S
Ex: Audi RS4 4.2FSI V8 B7 sedan
Ex: BMW 328i TwinPower Turbo Sport F30 Sedan /
Ex: Audi A5 2.0TFSI quattro cabriolet s-tronic  /
Ex: A5 3.0TDI quattro coupe s-line

Ktk

Lainaus käyttäjältä: mage55 - 15.01.15 - klo:21:37
Kannattaako pysyä kaukana tästä "virityksestä"?

Ilman parempaa tietoa, kannattaa: xx.xx.2013 - xx.xx.2014 Vaurioituneena poisto


mage55

Lainaus käyttäjältä: Mrk - 22.01.15 - klo:15:31
Ilman parempaa tietoa, kannattaa: xx.xx.2013 - xx.xx.2014 Vaurioituneena poisto

Joo ihmettelinki miks -11 malliin olis vaihdettu FL maski ja valot. Muuten olis kyllä ollu hieno ja pirteä, etsintä jatkuu...


Eagle

Jos ruutupenkeistä tykkää eikä halua S-Line ulkonäköä niin mikä ettei. Paremmilla varusteilla olevia alkaa olla jo liikkeellä kun loppua kohti varustetaso kohenee. Kilometrithän tuossa on pienet.

Harri74

Aivan, aivan. Varustetaso on riittävä. Nahkapenkit kylmyyden ja hiostavuuden vuoksi ehdoton ei. Tuollainen nahkapenkillinenhän olisi samoilla kilometreillä myynnissäkin liikkeen kautta, hinta näyttää myös 3kâ,¬ suuremmalle. Tehdasnavejen kestävyyskin arveluttaa?

Vaihtoehtojahan tässä on monia eikä audi tai a5 ole ehdoton. Tuo nyt vaan on osunut silmään, onhan se a5 black editionina nätti!

Mihin näissä facelifteissa kannattaa erityisesti kiinnittää huomiota jos katsomaan asti lähtee?

duke7

^ mutteriohjausta kannattaa ainakin tunnustella. Fl-malleissa siihen on riski.
Kyllä ne tehdasnavit kestää, ikävä puoli on karttapäivitysten kalleus.
Jotkut 2.0 tfsi:t myös syö paljon öljyä mutta sitä on tietysti koeajolla vaikea selvittää.

batman14

Lainaus käyttäjältä: duke7 - 17.01.16 - klo:10:29
^ mutteriohjausta kannattaa ainakin tunnustella. Fl-malleissa siihen on riski.
Kyllä ne tehdasnavit kestää, ikävä puoli on karttapäivitysten kalleus.
Jotkut 2.0 tfsi:t myös syö paljon öljyä mutta sitä on tietysti koeajolla vaikea selvittää.

Öljynsyönti pitäisi olla selätetty FL-malleissa.

Harri74

Lueskelin vanhoja ketjuja, mutta kysynpäs vielä että käsitinkö oikein, että tuo mutteriohjaus on sellainen, että tuntuma katoaa ratista joissain asennoissa ja nopeuksissa? Kaikissa autoissa tätä ei myöskään tapahdu? Eli pitäisi testata autoa kaikilla nopeuksilla ja ratin toimivuutta..?

Ifa

Eiköhän ne ohjausongelmatkin ole jo päivityksillä korjaantuneet suurilta osin, eikös ne esiintyneet lämpötilan ollessa 0:n hujakoilla ?
Öljynkulutuskin on jo historiaa, rohkeasti vaan koeajolle ja VCDS mukaan jos löytyy...
A5 Cab

Mjkarhu

Ja rohkeita tarjouksia, niin näkee onko oikeasti myymässä. Muistaakseni ainakin heinäkuusta asti roikkunut nettiautossa.

M_M

Onkos tästä yksilöstä kellään mitään erityistä sanottavaa puolesta tai vastaan? http://www.nettiauto.com/audi/a5/7565510

Ilmeisesti FL-malleissa ei pitäisi enää olla öljynsyönnin kanssa ongelmia...? Mutteriohjaus..?

Poikarukka

#199
Tutkivan journalismin nimissä vaihdettu auto FL malliin. Testattu sähkö-mutteriohjaus ja DSG. 2-litraista en tuohon komboon enään uskaltanut ottaa. Edellisen viestin kirjoittajalle uudempi versio 2-litraisesta on turvallinen. Pre-facelifteissä pitää tietää vuosimallit tai muuten varmistaa asia.

Vaihteeksi musta 3.0TDi S-tronic Alpine Pro coupe löytyi. Menin pikahuoltoa odottaessa vaihtoautohallin puolelle kiertelemään ja kas petskeles. Taas kävi näin. Siellähän se nurkassa kutsui minua. Oli muutama päivä aiemmin tullut liikkeeseen. Siisti kuin mikä ja hyvät varusteet. Toki kaikkea ei voi saada ja S5:ssa oli aika paljon varusteita. Täysin toisenlaiset varusteet tällä kertaa. MMI ja B&O menetttiin tilalle adaptiiviset valot ja tutkat sekä webasto kaukosäädöllä. Väri Mythos-metallimusta. Vuosimalli 2013. DSG on mahtava loota ja mutteriohjausta ei ilmeisesti ole. Muutamaa sähköohjauksella olevaa ajanut ja loogisemmin toimiva tässä oli. Lieneekö faceliftin rautapäivitys muuttaneen tuntumaa. Onko tuolle mutteriohjaus asialle saatu päätöstä? onko kukaan tuosta tehnyt mitään yhteenvetoa. Ilmeisesti pre-facelift rauta ja tietyt vanhemmat softat oireilivat? Hydrauliselle se ei tuntumassa pärjää kuuna päivänä. Palataan aiheeseen kun kesärenkaat saa veivattua alle. Muutenkin tuntuu auton mallihistoriassa tapahtuneen kehitystä. ASS soi mielestäni paremmin kuin aiemmin olleessa yksilössä ja faceliftin sisustus tekee paljon fiilikseen.

Mikä konsensus tuosta crown differentiaalista nyt vallitsee? onko FL S-tronickiin tungettu tuo CD? Itse olen asiasta foorumeilla mölynnyt ettei ole. Otetaan takaisin.. Eipä tämä ollutkaan niin selkeä juttu, kun tarkemmin alkoi selvittelemään. Ilmeisesti kuitenkaan ei?
Pidä turvaväli - takanasi.
Audi A6 3.0BiTdi

Ifa

Mutteriohjauksesta omaa kokemusta, uusimmatkaan päivitykset eivät auttaneet vaan lievää pykällystä esiintyi +/-0C lämpötilan molemminpuolin, sitten vaihdettiin se
uusin versio osasta "ohjausvaihde" sisältää ilmeisesti sähköisen tehostimen ja nelipyöräsuuntaus lisäksi, nyt on ohjaus ollut niin kuin pitääkin eli hyvä, ei vetele eikä mutteroi...
Laskun onneksi maksoi Audi liike :D
A5 Cab

Poikarukka

Olisi kiva tietää / tuntea mutteriksi mielletty tuntuma. Tässä kyllä tuntee pientä muljuntaa, muttei se ohjausta estä keskittämästä. Ilmeisesti varsinainen mutterointi on aika selkeästi aistittavissa?
Pidä turvaväli - takanasi.
Audi A6 3.0BiTdi

Rauska

Mulla nykyisessä oli lievää mutteria. Eihän se haittaa kaupunkinopeuksissa ollenkaan.
Mutta maantiellä7motarilla käytös oli kuin olisi ollut pari senttiä ohjauksessa löysää. Siis se oli hyvin kevyt keskellä ja kun tarvitsi esim kaarteessa korjata, niin se olikin hieman jäykempi.
Tuo testataan n. 60 vauhdissa loivassa kurvissa, jossa joutuu kääntämään rattia yli 45 astetta, silloin tuntuu "pykäliä".
Mulla ilmeni ihan kesäkeleilläkin.
NYX RS E-Tron Gt 2022
EX E-Tron Sportback Progres Plus 55 quattro 2022
EX Audi e Tron GT 2021
EX A3  A3 Sportback TFSI mild hybrid 110 kW
EX A4 Avant 2016 2.0 TFSI Quattro
Ex A4 Avant 2.0 TFSI q 2015
Ex A3 SB 1.8 q Business Sport S-Tronic -13
EX A5 SB 2.0T q business -10.
Ex A3 1.4 T s-tronic -09.

zonni

Ei tuota mutteri ohjausta saatu minulle kuntoon. Omaan vaihdettiin ohjelmaa ja viimeisimpänä tuo ohjausakseli. Huollon vastaava myöntää että vieläkin on jotain outoa ohjauksessa, mutta tehdas ei ole enään antanut mitään korjaus ehdotusta! Tuo oma on jo niin vanha että ei sitä varmaan kiinnostakkaan saada kuntoon( 1.8 t vm 2012) Joku on täälläkin foorumilla kirjoitellut että on putsattu pelkkiä liittimiä niin on tullut kuntoon, olis kiva tietää mitä putsailtu niin vois itse koittaa putsailua, tosin epäilen sitä. Ongelma on minulla noin plus 8 ja miinus 7 asteen välillä.
Olen käynyt aika ajoin huollossa kysymässä jatkoa ja viimeksi annettiin ymmärtää ettei taida tulla enään mitään. Vihjattiin vaan että tulee kuntoon ainoastaan vaihtamalla uuteen audiin. Minä siihen että kyllä taitaavaihtua samalla merkkikin😕

Poikarukka

#204
Omassa kyllä erottaa sähköohjauksen olemassaolon. Juuri se keskialue on vähän tunnoton tai tuntuma vähän elää lennossa. Siis ei häiritsevä, mutta erotettavissa. Ilmeisesti toimiviakin yksilöitä on tavattu, että mutterointi mielletään viaksi kuin ominaisuudeksi näissä? Kilometrin kerääjäksi tuo oma on alkujaan ostettu varusteista päätellen ja luulisi löytyvän papereista merkintä, jos ohjausta olisi tarvinnut korjailla. Lähinnä mielenkiinnosta aiheeseen. Tulee aina auton oston jälkeinen vainoharhavaihe. Jatketaan Chat-osiossa aiheesta... Tämä aihe taisi olla myyntiyksilöiden kommentointiin
Pidä turvaväli - takanasi.
Audi A6 3.0BiTdi

Poikarukka

#205
Tarkistelin paikkakynää varten auton värikoodia ja paljastui, että auto onkin Phantom black helmiäinen. Luulin metallimustaksi. Yritin aluksi katsella audin sivuilta A5 saatavia sävyjä ja ei ollut kuin metallimusta. Poistunut myynnistä kyseinen väri näköjään. Onko tietoa minkä hintainen tuo väri on ollut uutena A5:een. Onko daytonan/misanon hintainen vai perusmaalin hintainen. Olen yrittänyt googlata, mutta ei kertakaikkiaan mitään tietoa. Hieno väri kyllä auringossa. Deep blue sea ollut joskus edellisessä A5:ssa ja hinta oli ollut muistaakseni n. 1500â,¬. Ehkä joku sen ostanut muistaisi?

Ja mutterikin löytyi ratista. Kaksi viikkoa meni ilman kyseistä ilmiötä. Nyt kaksi kertaa ilmentynyt. Ensimmäiset 500 metriä pihasta tuntunut ratissa todella raju kulmikkuus. Ei jää epäselväksi onko vai ei. Nyt myös ymmärrän sen älämölön tuosta. Aivan toivonta ajaa, jos tuollaista olisi jatkuvasti. Toivotaan nyt, että on aamukankeutta tietyissä olosuhteissa. 48K8 päivitys tehty huoltovihkon mukaan ja suunnattu "uutena" merkkihuollon tiskin sanoin. 1500km kuitenkin jo takana ja aika haitaton vielä ollut. Kelit heiluneet 0 tienoon molemmin puolin, mikä kai pahin.
Pidä turvaväli - takanasi.
Audi A6 3.0BiTdi

rob-s

LainaaPhantom black helmiäinen

Taitaa olla hyvinkin yleinen sävy VAG:ssa metalli mustalle. Sen värikoodi on: LZ9Y
Nykyiset: Audi R8 4.2 V8 ja Audi A5 B9 2.0TFSI quattro
Ex: Audi A4 B8.5 2.0TFSI quattro
Ex: Porsche 981 Boxster
Ex: Porsche Cayman S
Ex: Audi RS4 4.2FSI V8 B7 sedan
Ex: BMW 328i TwinPower Turbo Sport F30 Sedan /
Ex: Audi A5 2.0TFSI quattro cabriolet s-tronic  /
Ex: A5 3.0TDI quattro coupe s-line

Poikarukka

#207
Koodi on LZ9Y. Hileet maalissa taittaa väriä siniseen/kultaan. Minusta se on helmiäinen, ei metalli. Voin olla väärässäkin. Hinta olisi kiva tietaa. Tällä hetkellä audilla on metallimusta (mythos black) hinnastossa n.1400â,¬ (veroista riippuen).
Pidä turvaväli - takanasi.
Audi A6 3.0BiTdi

Eagle

ohjaukseen voi olla myös uudempi päivitys olemassa, oma 1,8 ainakin päivitettiin kahteen kertaan ja sitten se olikin hyvä.

Poikarukka

9/2013 päivitetty 48k8 ja kaiketi suunnattu samalla. 20tkm huollossa. Ilmeisesti ei ole suuremmin häirinny, kun ei muita merkintöjä käynneistä asian takia ja autolla on painettu 90tkm 2,5 vuodessa. Ts. Paljon ajava varmasti olisi asian häiritessä tehnyt enemmänkin asialle. Pitää olla liikkeen kanssa yhteydessä ja selvittää onko uudempaa ohjelmaa tarjolla. Eipä tuo pieni aamun kankeus nyt maata kaada, kunhan pysyy pois maantiellä ja tähän asti on hävinnyt muutaman sadan metrin jälkeen.
Pidä turvaväli - takanasi.
Audi A6 3.0BiTdi

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy