Touran vm. 2004, tiptronic vai DSG?

Aloittaja aol, 04.01.13 - klo:14:45

« edellinen - seuraava »

aol

Tervehdys. Kiikarissa olisi frendin entinen VW Touran 1.6FSI vm. 2004, 185tkm ajettuna. Auto on automaatilla eikä omistaja osaa sanoa onko kyseessä DSG vai Tiptronic. Autoa on tullut tehtaalta molemmilla vaihteistoilla ja ilmeisesti tuossa alkupään DSG lootassa on ollut luotettavuusongelmia, joten sellaista en haluaisi edes harkita. Onko näissä jotain selvää eroa josta tämä selviäisi ajamatta? Mitä muuta kannattaa tietää kun ostaa tuollaista vanhaa Tourania?

finraven

Lainaus käyttäjältä: aol - 04.01.13 - klo:14:45
Mitä muuta kannattaa tietää kun ostaa tuollaista vanhaa Tourania?

Vaihteista ei tietoa kun oma on manuaalilaatikolla, mutta lukituksen toimivuus ainakin kannattaa syynätä perusteellisesti. Mikrokytkinvikoja tuntuu olevan suht paljon.
Omassakin (vm 2005, 185tkm) kuskinpuolen kytkin ilmeisesti kaput, koska sisävalo ei syty ovea avatessa, eikä myöskään valojen varoitusääntä kuulu jos kuskin oven avaa ja ajovalot on päällä. Itse lukot menee lukkoon niin kuin pitääkin.

Paha71

#2
Lainaus käyttäjältä: aol - 04.01.13 - klo:14:45Kiikarissa olisi frendin entinen VW Touran 1.6FSI vm. 2004, 185tkm ajettuna. Auto on automaatilla eikä omistaja osaa sanoa onko kyseessä DSG vai Tiptronic.

Väittäisin, että vaihteisto on mallia Tiptronic; muistaakseni mallin elinkaaren alkuvaiheessa DSG oli tarjolla vain 1.9 TDI:n yhteyteen. Viisaammat korjatkoot, jos olen väärässä.  :)

EDIT: Tyyppivioista voi lukea vaikkapa tuolta.
Ex-VAG: Golf IV Variant 1.9 TDI A & Touran 2.0 TDI DSG

Guest-306087

#3
Lainaus käyttäjältä: Paha71 - 04.01.13 - klo:15:00
Väittäisin, että vaihteisto on mallia Tiptronic; muistaakseni mallin elinkaaren alkuvaiheessa DSG oli tarjolla vain 1.9 TDI:n yhteyteen. Viisaammat korjatkoot, jos olen väärässä.  :)
En korjaa vaan vahvistan väittämääsi, että 1.6FSI ja 2.0FSI koneissa on vain Tiptronic laatikoita. 2004 niitä on rullannut ulos neljällä vaihteistokoodilla: FUH, GKB, GKC ja GXY. Joku näistä koodeista löytyy todennäköisesti peräkontin tai huoltokirjan varustetarrasta aloittajan kaverin autostakin.

DSG löytyy 2004 vuosimallin Touranista vain BKC ja BKD moottorien (1.9TDI ja 2.0TDI) koneiden yhteydessä. AVQ ja AZV TDI koneisiin sai vain manuaalia.
LainaaMikrokytkinvikoja tuntuu olevan suht paljon.
Ei ole ollut ongelmaksi asti... Itselläni on 2004 vuosimallin Tourani (250+tkm), johon on tullut vähän kaikkea pientä laiteltua. Alusta, pyöränlaakerit, jarrut ja takaluukun ruostevaivat kannattaa tarkastaa alkuun. Dieselissä kaksoismassavauhtikset, turbot ym. kuluvat osat tottakai aikanaan tulee vaihtolistalle. Lisäksi muita toimimattomuuksia voi löytyä vähän sieltä sun täältä kun puhutaan perhekäytössä olleesta 9v vanhasta autosta.

Päästöjä voi olla hankala testata, mutta hyvä juttu on jos autoa ostaessa voisi käyttää auton koodinluvussa.. CAN-väyläisenä auto osaa kertoa todella paljon vaivoistaan piuhan kautta. :)

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy