Audi A4 B8 chat

Aloittaja Flat, 08.01.10 - klo:19:19

« edellinen - seuraava »

toniv

Lainaus käyttäjältä: Mrk - 02.04.13 - klo:21:47
211 heppasen koneen tuotanto päättyy kesäkuussa, A4 / A5 / A4 Allroad. Tilalle uusi pata olikohan 225 kaakkia.

On, taitaa olla käytännössä sama moottori.

BTW, onko joku onnistuneesti koodannut video in motion -ominaisuutta MMI 3G:n? Tämä uusin HD versio ilmeisesti vaatii jonkun turvakoodin jotta kynnysarvoa pystyy muuttamaan?
Ex VAG: A4 2.0TFSI quattro Sline -12, TTS Stronic -10, A4 1.8TFSI quattro widebody-09,Golf R32 -07, A4 avant 2.0 tfsi -06, A4 1.8 T quattro Sline -04, A3 2.0 FSI -03, Golf GTI -01.

Muut: Volvo XC60 D4 R-Design -10, BMW 120 Msport -07, Opel Astra 1.6 eco -99

kyyjonssoni

Onko kenelläkään vanhempaa B8:ia,  jossa toimisi AMI:n kanssa iPhone5? Tähän asti kokeiltu kahdella kaapelilla sekä tänään päivitin MMI:n softan (AMIahan tuo ei taida päivittää), mutta ei vaan suostu tunnistamaan vieläkään. Harmittaa, kun tekisi mieli kuunnella Spotifyllä satunnaisesti.
A4 B8 -08 2.0 TDI 88kw

Ton-1

Member of a A(udi) & A(prilia) club

MoFFe

#8313
V8 S4????

Edit: Taisin kuulla väärin... =)

Wagner

Omalla Beekasilla tulee pyöreitä täyteen piakkoin, 50tkm narahtaa mittariin alle sadan kilsan päästä. Itte kerenny veivata sillä 11kk&11tkm ja ei kyllä oo harmittanu pätkääkään, että menin vaihtamaan siitä sinänsä myös oikein mainiosta Golf Plussasta nykyseen. Moottori-vaihteisto yhdistelmä on helekutan mukava, ei nyi eikä pauku ja tarvittaessa liikahtaa ihan riittävän rivakasti. Alussa ryppyjä rakkauvessa ol lähinnä korkeahko öljynkulutus ja perusjakkarat. Molemmat ku sai hoidettua kuntoon, niin mikäs tuolla posotellessa jatkossakin (tosin sporttijakkaroista puuttu vieläkin sähköt... Mitenniin muka saamaton? :P). Jos ny jostain pitäs nillittää, nii quatrohan sen tietty pitäs olla, mut ehkä sit seuraavalla kerralla. Se onkii sit 3-4 vuoden päästä, ellei täs välis sit kovin paha autokuume kerkee iskemään...  ;)
Sikamaista menoa since 1975

jnsFI

O-ou. Nyt taitaa tapahtua downshiftaus. Uusi S3 sedan näyttää niin menevältä peliltä, että taitaa mennä tilaukseen ensi syksynä. :o

Audi A3 / S3 Sedan online unveiling
Audi S3 sedan quattro s tronic 2015
Ex Audi A4 sedan 2.0 TFSI business quattro s tronic 2012
Ex Audi A4 sedan 2.0 TFSI business multitronic 2009

Passatti

Ihan kuin A4:nen.Nätti mikä nätti.
Always lead, never follow

Pertsa

Lainaus käyttäjältä: jnsFI - 06.04.13 - klo:16:54
O-ou. Nyt taitaa tapahtua downshiftaus. Uusi S3 sedan näyttää niin menevältä peliltä, että taitaa mennä tilaukseen ensi syksynä. :o

Audi A3 / S3 Sedan online unveiling
Downshiftaus A4:sta S3:een? Eikös tuo ole ehkä ennemminkin päinvastoin?

RHead

Lainaus käyttäjältä: toniv - 03.04.13 - klo:08:27
On, taitaa olla käytännössä sama moottori.

BTW, onko joku onnistuneesti koodannut video in motion -ominaisuutta MMI 3G:n? Tämä uusin HD versio ilmeisesti vaatii jonkun turvakoodin jotta kynnysarvoa pystyy muuttamaan?

Koodattu on ja onnistuu.
Passat


Audi

Pertsa

Siinä vähän erilainen allroad:
http://www.audiclub.fi/forum/showthread.php?p=975821#post975821

Todennäköisesti tulee täystyrmäys suurimmalta osalta foorumilaisia. Minusta erittäin tyylikäs.

rob-s

Roccon Allroadi tiputettu vähän lähemmäksi maata..aika leveän näköinen noilla lokareilla!
Nykyiset: Audi R8 4.2 V8 ja Audi A5 B9 2.0TFSI quattro
Ex: Audi A4 B8.5 2.0TFSI quattro
Ex: Porsche 981 Boxster
Ex: Porsche Cayman S
Ex: Audi RS4 4.2FSI V8 B7 sedan
Ex: BMW 328i TwinPower Turbo Sport F30 Sedan /
Ex: Audi A5 2.0TFSI quattro cabriolet s-tronic  /
Ex: A5 3.0TDI quattro coupe s-line

Mikko

Hemmetin hieno. Noi tiputetut Allroadit jostain syystä vetoaa minuun, kumma kun vakio-Allroad ei sitten taas yhtään.  :)

Ton-1

Lainaus käyttäjältä: Pertsa - 06.04.13 - klo:18:40
Downshiftaus A4:sta S3:een?

Ehkäpä jnsFI tarkoitti auton kokoa ? Jos mennään sanatarkaksi niin se downshiftaus tapahtuu A4 sukupolvissa - siirryt aikaan jolloin B6/B7 koko oli hyvä ( sillä tuo sedan omaa n. saman akselivälin joskin vähemmän ylityksiä, on varmaan hyvä 'käteen').

Ja tuohon all road:iin mennäkseni niin ei ole ihan mun silmään.
Member of a A(udi) & A(prilia) club

jhj

Mun silmään ainakin todella tyylikäs allroudi! Parempaan suuntaan on vielä menossa kunhan valmistuu...
Mut entäs tämä http://www.audiclub.fi/forum/showthread.php?t=122708 huh huh mitä laitteita kaverilla! (jälkimmäinen ei kyllä kuulu tähän topikkiin, mutta siirtäkää joku jos sitä vaatii)
ex kulkuneuvot= Volvo S60 2,0t -01, Audi A3 sb 2,0tdiQ -06, Ford Focus St -10, Audi A4 2,0tfsiQ -10, Mb C coupe -11, A5 sb 3,0tdiQ, S3 sedan.

al

#8324
Joskus heikkona hetkenä tuli ao. Norjalaisesta versiosta inspiroituneenta Allroadia mietittyä, kun sopivaa sedania ei tahtonut mistään löytyä.. Mutta oliko niin ettei Allroadista saanut ajonvakautusta/luistonestoa kytkettyä kokonaan pois päältä? Jostakin muistan tällaista lukeneeni, joka vähensi kiinnostuksen autoa kohtaan lähelle nollaa







Edit: hienoja nämä on kyllä  :)






Ktk

Ei lähde ESP kokonaan pois Allroadissa.

Pertsa


jnsFI

Lainaus käyttäjältä: Pertsa - 06.04.13 - klo:18:40
Downshiftaus A4:sta S3:een? Eikös tuo ole ehkä ennemminkin päinvastoin?

Koon puolesta. ;)
Audi S3 sedan quattro s tronic 2015
Ex Audi A4 sedan 2.0 TFSI business quattro s tronic 2012
Ex Audi A4 sedan 2.0 TFSI business multitronic 2009

Wilburi

Tuo punainen Allroad oli noista selkeästi kaunein. Aika hyvin on hävitetty ns. "perusolemus" autosta eikä sitä helposti tunnista Allroadiksi, varsinkaan asiaan vihkiytymätön.

Onko tuosta ESP-poiskytkentä mahdottomuudesta mitää käytännön haittaa? Varmasti radalla sen poiskytkennästä olisi hyötyä, mutta quattrolla saa ajaa melko lujaa radallakin ennen kuin ESP ottaa kiinni?
Audi S3 2.0 TFSI quattro S-Tronic (2023), VW Golf GTE (2016). Ex: Audi S3 2.0 TFSI quattro S-Tronic Sedan (2015), VW Golf 1.4 TSI DSG (2009). Audi A4 2.0 TFSI Business (2010).

Ktk

Lainaus käyttäjältä: Wilburi - 08.04.13 - klo:11:25
Onko tuosta ESP-poiskytkentä mahdottomuudesta mitää käytännön haittaa? Varmasti radalla sen poiskytkennästä olisi hyötyä, mutta quattrolla saa ajaa melko lujaa radallakin ennen kuin ESP ottaa kiinni?

No onhan se ihan perseestä talvella. Estää auton ajamisen esim. kaasulla ohjaaminen ja mutkassa kääntäminen siten ei onnistu.

Ai niin eihän niin saa tehdä. ESP:n poiskytkeminen aiheuttaa välittömän kuolemanvaaran koko universumille.

Wilburi

Jos sen saa kytkettyä edes osittain pois, niin kai se antaa edes vähän luistattaa ennen kuin ottaa kiinni? Ymmärsin siis, että sen saa osittain poiskytkettyä?
Audi S3 2.0 TFSI quattro S-Tronic (2023), VW Golf GTE (2016). Ex: Audi S3 2.0 TFSI quattro S-Tronic Sedan (2015), VW Golf 1.4 TSI DSG (2009). Audi A4 2.0 TFSI Business (2010).

msvahn

Neliveto ESP:llä on vähän kuin ratapyörä apupyörillä -> ei käänny.
Nykykalusto
4-pyöräset: 2x B8 A4 Avant 3.0TDIQ, 1x B8 A4 Avant 2.0TDI, LT35 2.5TDI
2-pyöräset: zx10r, gs1000g, gs850g, gs550e, xl600, yz250, gas gas 250, kx85

mmakela

Tuli vähän parempia kuvia napsittua kesätossuista:


Ihan hyvinhän ne istuu. :)
Audi A4 Avant LoQ Sport 2.0 TFSI (185kw) quattro S tronic

Ex: A5 Black Edition TFSIq S-tronic -13, Audi A3 Sport Business 1.4TFSI S-tronic -13 // Audi A4 B8 2.0TDI -09

V-O

Lainaus käyttäjältä: Pertsa - 08.04.13 - klo:08:58
Tuossa vielä yksi hieno laite, ilmajousitettu allroad:

Hieno tuo katolla oleva "ilmanohjain", jonka keula sojottaa taivaaseen...

Hannez

Huomasin tehneeni auton tilauksessa pienen kävyn ja en tarkoita tällä sitä, että olen tilannut FL A4:n. Eli unohdin ruksia Drive Selectin listalta. Mistä jäin paitsi ja onko mahdollista jälkikäteen aktivoida drive select toimimaan VCDS:n kautta? Auto on manuaalilaatikolla ja en tilannut dynaamisesti säädettävää ohjausta tai säädettävää iskunvaimennusta.

Eli olenko ymmärtänyt oikein, että drive select säätää vain moottorin vastaavuutta kaasuun ja ohjausvastetta, jos autossa ei ole automaattivaihteistoa ja säädettävää ohjausta sekä iskunvaimennusta?

rob-s

LainaaEli olenko ymmärtänyt oikein, että drive select säätää vain moottorin vastaavuutta kaasuun ja ohjausvastetta, jos autossa ei ole automaattivaihteistoa ja säädettävää ohjausta sekä iskunvaimennusta?

Olet. Sanoisin, että jos ei tilaa dynaamisesti säädettävää ohjausta ja säädettävää iskunvaimennusta, niin ei Drive selectiä kannata tehdastilauksena ottaakaan. Moottorin ja ohjauksen dynaamisen tilan saa VCDS:llä päälle. Jos on Navi, niin sen saa vielä MMI:n kautta säätää.
Nykyiset: Audi R8 4.2 V8 ja Audi A5 B9 2.0TFSI quattro
Ex: Audi A4 B8.5 2.0TFSI quattro
Ex: Porsche 981 Boxster
Ex: Porsche Cayman S
Ex: Audi RS4 4.2FSI V8 B7 sedan
Ex: BMW 328i TwinPower Turbo Sport F30 Sedan /
Ex: Audi A5 2.0TFSI quattro cabriolet s-tronic  /
Ex: A5 3.0TDI quattro coupe s-line

Hannez

Kiitos Rob-s vastauksesta. Jäi kaivelemaan tuo Drive Selectin unohtaminen tilauksesta, mutta tuskin sillä mitään käyttöä edes olisi ollut.

makelja

Ihan nättejä nuo Allroadit, mutta sitä en ymmärrä että ostetaan korotettu auto, joka sitten madalletaan.
Vähän niinkuin taannoin yhdessä jugurttimainoksessa hoettiin että kaikki lisätty sokeri poistettu.

jpvain

#8338
edit. siirretty vannetopikkiin
A6 Avant C7 3.0TDI S-line vm. -12

Nudde

No niin, nyt omassa A4:sessa on taas kesävanteet alla, hienoa! Ja siinä samalla katselin hieman tarkemmin etulokareita, ja taas kesii, no eihän ne maalattu kun viime syksyllä. Nyt uhdeltä puolelta vaan irtoaa maalit, olisiko tämä nyt sitten kolmas kerta toden sanoo :) Kolmatta kertaa kun niitä ruvetaan fixaamaan. On tullut tavaksi käydä renkaita vaihtamassa ja näyttämässä takuupuolelle maalaukset..... no se oma uusi oli jo koneella, eli tästä matka eteenpäin kohti valmistusta ja minulle joskus syksymmällä.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy