Roomsterin äänieristys - onko kenelläkään kokemuksia

Aloittaja the_raz, 20.04.12 - klo:12:46

« edellinen - seuraava »

the_raz

Suunnitelmissa olisi tänä kesänä vaimentaa omaa Roomsteria, ja nyt olisikin kiva tietää onko muilla jo tällaisesta kokemusta tai vähintään kerätä erilaisia ideoiya

Ideana olisi lisätä Dynamatia ainakin takakonttiin, sekä mahdollisesti myös takapenkin alle sekä oviin ja konepeltiin jos aikaa ja intoa riittää. Onko kenellä kokemusta tällaisesta projektista, ja mistä päin kannattaisi lähteä ääniä vaimentamaan jotta saisi työstä parhaan hyödyn?

Repe_Ruutikallo

Tarkoitus olisi otttaa alkukesästä ruosteenestoliikkeen meluntorjuntakäsittely, mutta se lienee vallan toinen juttu kuin tuo kuvaamasi vaimennus, kun koskee lähinnä tien ääniä.

Oman korvani mukaan melua tulee enemmän edestä kun takaa. Moottori (kierroksilla) ja etupyörät. (Ajettu on vasta kitkoilla, kesärenkaat lienevät meluisammat.) Moottorin äänen vaimentaminen olisi kyllä kiinnostava hanke myös.

Takaosasto ei Romsterissa kumma kyllä kumise, joten siltä suunnalta ei varmaan ole jättiläismäistä hyötyä odotettavissa.

Ja puhun siis uudesta, maaliskuussa ostetusta mallista.

the_raz

Itselläni on vuoden vanhempi, eli kuitenkin FL-versio (1.2 TSI DSG). Voisi varmaan kokeilla laittaa vähän enemmän täytettä konepellin huopalapun alle josko se auttaisi.

En ole löytänyt mitään selkeätä äänenlähdettä, vaan moottoritievauhdissa on joku tasainen humina joka ei mielestäni ole moottorin ääni vaan enemmänkin rengasääniä. Ã,,äni myös muuttuu riippuen tien kunnosta, eli sileällä pinnalla on huomattavasti hiljaisempi. Renkaina Continental Sport Contact II, joka tuli auton mukaan, 15-tuumaisina. Saattaakin olla että juuri nämä rengasäänet ovat vaikeita saada pois, mutta olen ainakin tilannut vähän Dynamatia, ja kunhan sää sallii ulkona rempaamista aion vähän selvittää mihin sitä saisi suhteellisen helposti ja josko siitä olisi hyötyä.

the_raz

#3
Tässä vähän lisää kommenttia projektistani ja sen etenemisestä

http://www.briskoda.net/forums/topic/235535-sound-deadening-a-roomster-does-anybode-have-any-experience-of-this/

Edit: Nyt on eristetty takakontin sivut pyöräkoteloineen ja takaluukku. Hyvin epätieteellinen mittaus kännykällä olevalla softalla näytti 2-3 db äänenpaineen pudotus 80 ja 100 km nopeuksissa, ja myös ääni on muuttunut. Tuulisuhinaa kuuluu vielä, mutta takaa ei enää kuulu tiemelua juuri ollenkaan. Bonuksena takaluukku ei enää sulkeudu kolisten, vaan ääni on kun tuplasti kalliimasta autosta. Jatkan vielä etuovilla kunhan löytyy sopivaa aikaa.

harry

Uusi Roomster 1.2 TSI DSG saatu vajaa viikko sitten. Teetin ennen luovutusta stop sonic käsittelyn rengasmetelin vaimentamiseksi. Hinta oli 420â,¬. Ei tullut koeajettua autoa etukäteen , mutta äänimaailma nyt joka tapauksessa hyvinkin siedettävä. Auto tuntuu muutenkin erittäin hyvältä , jousitus on erinomainen , sporttipenkessä on hyvä tuki , vasemman jalan saa ojennettua sopivan rentoon asentoon , niin että maantieajo ei rasita. Vaihteistokin toimii hienosti , aiempia kokemuksia DSG:stä ei ole. Edulliseen autoon oli varaa ottaa varusteitakin ( elegancen lisäksi navigaattori , bluetooth, parkkitutka ).

Repe_Ruutikallo

Finikor-melukäsittely (200 â,¬) ruosteenestoineen leikkasi sekin tiemekkalasta pahimman terän pois. Kyllähän siltä suunnalta yhä ääntä kuuluu, mutta epäilemättä juuri meluisimmissa oloissa (kuten märällä tiellä, hyvin karkealla asvaltilla ja irtosoralla) eron voisi todeta oikeinkin selväksi jos olisi mahdollista perätysten verrata. Tuplahintaisen autokaluston melutasoon pääseminen edellyttäisi tietysti oviin ja seiniin kajoamista, jota siis ei tehty. Hyvä näinkin.

Odottelin tarkoituksella kesärengaskautta tuon käsittelyn kanssa, jotta eron kuulisi selvemmin.

Kitkoilla mennään varmaan sitten ihan sukkasillaan sateessakin. :)

Näin 5000 kilsan ajomäärän kohdalla on todettava että Roomsterin yleinen käteensopivuus on yhdessä mainion ajoasennon kanssa kyllä parasta luokkaa, etenkin kun muistetaan että kyse on sittenkin aika halvasta kiesistä.

the_raz

Kiva nähdä että myös tuo toimii.

Itse olen nyt vaimentanut takakontin, etuovet sekä konepellin sisäosa, ja muutos on kyllä iso. Eniten vaimeni kuitenkin takakontin vaimentamisella, ja muut ovat sitten lähinnä hienosäätöä.
Nyt ajossa huomaa lähinnä tuulen suhinaa (pitäisiköhän sisäkaton irroittaa ja vaimentaa??),  ja moottorikin kuuluu ainoastaan kovemmissa kiihdytyksissä. Mielestäni oli ihan hyvä ja kannattava sijotus - muutama sataa euroa materiaaleihin, ja noin 20 tuntia työtä.

harry

Lainaus käyttäjältä: Repe_Ruutikallo - 23.04.12 - klo:13:59
Tarkoitus olisi otttaa alkukesästä ruosteenestoliikkeen meluntorjuntakäsittely, mutta se lienee vallan toinen juttu kuin tuo kuvaamasi vaimennus, kun koskee lähinnä tien ääniä.

Oman korvani mukaan melua tulee enemmän edestä kun takaa. Moottori (kierroksilla) ja etupyörät. (Ajettu on vasta kitkoilla, kesärenkaat lienevät meluisammat.) Moottorin äänen vaimentaminen olisi kyllä kiinnostava hanke myös.

Takaosasto ei Romsterissa kumma kyllä kumise, joten siltä suunnalta ei varmaan ole jättiläismäistä hyötyä odotettavissa.

Ja puhun siis uudesta, maaliskuussa ostetusta mallista.

Itselläni moottorista ei kuulu oikeastaan mitään ( 1,2tsi dsg ), vaikka konetilalle ei mitään tehty. Nyt on ensimmäinen 1000km takana ja ei voi kun ihmetellä miten hyvältä auto tuntuu. Useimmissa autoissa ei saa jalkoja mahtumaan hyvään asentoon matka ajossa , vasemman jalan tuki on yleensä liian edessä/ylhäällä , jolloin jalka jää koukkuun , eikä oikea jalka mahdu mihinkään vakkarilla ajaessa. Roomsterissa on vasemman jalan tuki juuri oikeassa kohdassa ja oikea jalka sopii hyvin poljinten väliin lepäämään. Lisäksi kyynärnojat on juuri oikealla korkeudella. Ilmeisesti auton suunittelija on itsekin ajanut joskus autolla, eikä vain piirtänyt niitä paperille.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy