Ajotietokoneen kulutusnäytön tarkkuus

Aloittaja vkjoki, 29.12.09 - klo:20:41

« edellinen - seuraava »

vkjoki

Aina silloin tällöin keskustellaan VAG-automerkkien ajotietokoneen kulutusnäytön tarkkuudesta, viimeksi Audi A4-ketjussa. Koska aihe on yleinen eikä automallikohtainen, avaanpa aiheesta ihan oman keskusteluketjun. Seuraavassa oma käsitykseni asiasta:

On varsin yleistä, että VAG-merkeillä ajotietokone näyttää 5-10 % pienempää kulutusta kuin mitä kulutus todellisuudessa on. Satoja tankkauksia koskevissa systemaattisissa seurannoissa en ole havainnut virheprosentin olevan riippuvainen sen paremmin ajorupeamien pituudesta kuin ajorupeaman polttoaineenkulutuksestakaan.

Uusimpien sukupolvien autoissa ajotietokone ei mittaa suoraan kulutettua polttoainemäärää, vaan summaa kulutuksen polttoaineenruiskutuksen ohjaustiedoista, jotka tulevat ajotietokoneeseen moottorinohjaimelta eli ECUlta. Moottorinohjaimelta on saatavissa hyvin tarkka tieto polttoaineenkulutuksesta, mutta kun ko. tieto muutetaan ajotietokoneen näytöksi, ajotietokone säädetään tehtaalla niin, että todellinen kulutus ei ainakaan alita ajotietokoneen näyttämää kulutusta. Säätämättömänä ajotietokoneen näyttämä kulutus on siis ehdoton minimiarvo.

Kulutusnäytön systemaattisen virheen arvioimiseksi on syytä ajaa vähintään kolme peräkkäistä tankkausväliä ja laskea tankkausten perusteella toteutunut kulutus; tämän vertailujakson alussa ja lopussa tulisi tankata samassa tankkauspisteessä ja auto täsmälleen samassa asennossa, lisäksi tulisi pitää huolta, että tankkauspistooli on täsmälleen samassa asennossa. Yksi tankkausväli ei riitä kulutuksen arviointiin, koska tankkaustapahtuman vaihtelusta jopa usean litran satunnaisvaihtelu tekee toteutuneen kulutuksen arviosta hyvin epäluotettavan. UltimateVW:n puolella Marko K. on listannut tankkauksen satunnaisvaihtelun syitä seuraavasti:
- auton asento tankattaessa
- erot pumppujen katkomisherkkyydessä
- mahdollinen syöttöletkuun edelliseltä jäänyt polttoneste
- erot polttonesteen lämpötilassa (vaikuttaa suoraan tilavuuteen); (vkjoki: tämän merkitys voi olla jopa +/- 2%)
- erot ulkolämpötilassa (vaikuttaa jo tankissa olevan polttonesteen viemään tilavuuteen)
- erot polttonesteen kuohumisessa (diesel)

Mittariston polttoainemittarista pystyy arvioimaan ennen tankkausta noin litran tarkkuudella, kuinka paljon tankkauksessa pitäisi tankkiin mahtua polttoainetta. Toisinaan tankkaus jää parikin litraa alle etukäteisoletuksen, ja silloin tankkauksesta laskettu kulutuslukema jää liian pieneksi. Sitten seuraavan tankkauksen jälkeen tulee kulutusarvioon päinvastainen virhe eli laskettu kulutus on liian korkea todelliseen kulutukseen verrattuna. Siis kulutusnäytön ja tankkauksesta lasketun kulutuksen välisessä erossa tapahtuvan satunnaisvaihtelun syynä on tankkauksesta lasketun kulutusarvon satunnaisvaihtelu - satunnaisvaihtelu ei johdu ajotietokoneesta.

Kun kulutusnäytön virheprosentti on arvioitu, kulutusnäytön voi säädättää takuutyönä huollossa tai omalla testerillä kohdalleen: testerillä muutetaan kulutusnäytön sopeutusparametria arvosta 100 ylöspäin haluttuun lukemaan (esimerkiksi 8 %:n lisäys kulutusnäyttöön saadaan parametrin arvolla 108). Kun kulutusnäytön systemaattinen virhe on korjattu, ajotietokone antaa varsin luotettavan kulutusarvion, joka ei ole juurikaan riippuvainen esimerkiksi kuljettajan ajotavoista eikä ajo-olosuhteista. Tällöin yksittäiselle ajorupeamalle tai tankkausvälille saadaan kulutusnäytöstä oleellisesti luotettavampi kulutusarvio kuin tankkauksen perusteella laskemalla. Pitkän aikavälin kulutustiedon taas saa tarkimmin useasta peräkkäisestä tankkauksesta laskemalla.

Omissa Volkkareissa ajotietokoneen kulutusnäytön virheet ovat olleet:
- Golf 2.0 TDI 2004: -11% (yksi säätö)
- Golf 1.4 TSI 2008: -8% (kolme säätökertaa)
- Golf 1.8 TSI 2009: -6% (yksi säätökerta, seuranta jatkuu)
Olen säädättänyt nuo huollossa kohdalleen; sen jälkeen ajotietokoneen kulutusnäytön tarkkuus on ollut hyvä eli +/-2%. Tuo +/- 2%:n vaihtelu tulee lähinnä vuodenaikojen ja ulkolämpötilojen vaihtelusta.

Mainittakoon vielä sekin, että autolehtien testien mukaan VAGien matkamittarin virhe liikkuu tasolla +2% (max.), mikä tuo kulutusarvoon maksimissaan -2%:n lisävirheen sekä tankkauksista laskettuna että ajotietokoneelta katsottuna, koska sama matkatieto on kummankin arvion pohjana.
1.4MPI; 1.9TDI; 2.0TDI 103 kW; 2D-4D 130 kW; 1.4TSI 103 kW DSG-6; 1.8TSI 118 kW DSG-7;  2.0 D3 5-syl. 120 kW Geartronic-6; 2.0 TDCi 120 kW Powershift-6; 1.4TSI ACT 103 kW DSG-7; V40 2.0 D3 5-syl. 110 kW Geartronic-6

Maximus

Ihmeitten aika ei ole ohi: HS:n tutustumisajossa 9.5.2009 Octavia Combi 1.4 TSI DSG:stä mainittiin, että "tarkka kulutusmittari näytti kaksi prosenttia liikaa." Sattumaako vai ei?
"Age quod agis - tee mitä teet"

Marko_K

Jos vielä Webastoa/Eberiä käyttää esilämmittämiseen, niin virhe mitatun ja ajotieturin ilmoittaman lukeman välillä kasvaa komeaksi. Omassani ajotieturi näyttää hyvin tarkasti 2% liian vähän todelliseen verrattuna kesällä, mutta Webaston käyttökaudella ero voi räjähtää pitkälle toiselle kymmenelle prosentille. Esimerkiksi edellinen tankillinen oli minulla melko puhdasta pätkäajoa kylmässä ja päälle todella paljon esilämmistystä -- ajotieturi ilmoitti keskikulutukseksi julmat 6.9, mutta todellinen kulutus oli vielä komeampi eli 8,2... Webasto siis nosti kulutusta reippaasti yli litran satasella.

Jyri

Tämä polttoainelämmittimen (tehdasasenteisen sellaisen) huomioon ottaminen ajotietokoneen näytössä jaksaa ihmetyttää, ei luulisi olevan nykyaikana koodata tieturia ottamaan tuota huomioon??

Marko_K

Lainaus käyttäjältä: Jyri - 03.01.10 - klo:03:10
Tämä polttoainelämmittimen (tehdasasenteisen sellaisen) huomioon ottaminen ajotietokoneen näytössä jaksaa ihmetyttää, ei luulisi olevan nykyaikana koodata tieturia ottamaan tuota huomioon??

Tuskinpa sitä koodamalla todellakaan muutetaan:

a) kulutusmittari laskee polttoaineen kulutuksen koneelle syötetystä polttoaineesta, Webaston käyttämä ei mene sinne asti
b) Webastolla tuskin on mitään omaa kulutusmittaria syöttöputkessaan

Eli ei se ajotieturi tuota tietoa mistään vaan voi saada.

Jyri

Jeps, ei samalta anturilta, mutta keskusyksiköllä on toki tieto että Webasto on pällä ja veikkaampa että on tieto millä teholla sitä poltetaan, joten ei olisi kovin paharasti sen pohjalta hieman päivittää kulutuslukemia...

VKi

Lainaus käyttäjältä: Jyri - 03.01.10 - klo:10:01
Jeps, ei samalta anturilta, mutta keskusyksiköllä on toki tieto että Webasto on pällä ja veikkaampa että on tieto millä teholla sitä poltetaan, joten ei olisi kovin paharasti sen pohjalta hieman päivittää kulutuslukemia...

Tällöinhän pitäisi vielä mitata kulutusta silloinkin, kun auto ei käy ja lisätä se tankillisen kulutuslukemiin. Onko tämä sitten enää oikeasti sellaista auton kulutusta, joka valmistajaa kiinnostaa sen vertaa, että se haluaisi eri lisälämmitinvalmistajien kanssa kulutusmittauksiin perehtyä - epäilen?

Jyri

Teknisesti tuo olisi kuitenkin aika helpolla tehtävissä ja mielestäni autoissa joissa tuon saa tehdasvarusteena pitäisi olla tuollaiset asiat huomioitu, jotenkin syö sitä laatuvaikutelmaa omissa silmissä kun ei ole tuollaista saatu toteutettua.

hiloran

Onkos jollakulla linkkiä tuohon kulutus näyttämän säätöön VCDC:llä

VodmarVortex

Omaa tilastoa kahden auton osalta:
Skoda Octavia FSI, ajokilometrejä 38000, jonka aikana tankkauksia 54 kertaa.
Keskiarvo kaikista ajotietokoneen antamista kulutuslukemista / tankillinen: 6,41 l
Keskiarvo kaikista tankkauskuiteista laskien / tankillinen: 6,57 l

Skoda Roomster TDI, ajokilometrejä 60000, jonka aikana tankkauksia 70 kertaa.
Keskiarvo kaikista ajotietokoneen antamista kulutuslukemista / tankillinen: 4,99 l
Keskiarvo kaikista tankkauskuiteista laskien / tankillinen: 5,40 l

Tankkausrutiinini olen pyrkinyt aika hyvin vakioimaan ajamalla tankin melko tyhjäksi ennen tankkausta, käyttämällä pääosin samoja tankkausasemia, samanlaista "tankkaustekniikkaa" jne.

Docw

Itse keräilin tunnollisesti 100097km mittarilukemaan asti tietoa. Ajokkina A3 2.0tdi s-tronic -06. Mittarivirheen testasin ainoastaan yhdellä rengassarjalla:
Trippimittari: 1322.9km, GPS: 1327.0km --> -0.3%

Tankkaukset joka kerta piripintaan.
Laskennallinen keskikulutus: 6.35
Ajotietokoneen ilmoittama keskikulutus: 5.31

Yksittäisten tankkauskertojen ajotietokoneen virhe:
Minimi: -7.4%
Keskiarvo: -16.6%
Maksimi: -24.9%

Ajotietokoneen virhe on ollut pienimmillään kulutuksen ollessa suurimmillaan (kelkkaa vetäessä) ja suurimmillaan pätkäajossa talvella.

woke

Jos haluaa tietää  auton keskikulkutuksen esim 10000km:n matkalta, niin täytyy laskea koko tällä ajalla käytetty polttoainemäärä yhteen ja jakaa se ajetulla kilometrimäärällä. Jos laskee yksittäisistä tankkauksista saadut kulutukset yhteen ja jakaa sen sitten tankkausten lukumäärällä niin se ei anna oikeaa lukuarvoa keskikulutukselle.

Docw

LainaaJos haluaa tietää  auton keskikulkutuksen esim 10000km:n matkalta, niin täytyy laskea koko tällä ajalla käytetty polttoainemäärä yhteen ja jakaa se ajetulla kilometrimäärällä. Jos laskee yksittäisistä tankkauksista saadut kulutukset yhteen ja jakaa sen sitten tankkausten lukumäärällä niin se ei anna oikeaa lukuarvoa keskikulutukselle.

Nimenomaan. Oma excel seuranta laskee kaikkien aikojen keskikulutuksen tankattujen litrojen ja ajettujen kilometrien mukaan. Yksittäisten laskettujen kulutusten keskiarvo on 6.41 ja litrojen / kilometrien mukaan siis tuo 6.35. Tuo ero ei ole kovin iso noin pitkällä tarkasteluvälillä, mutta lyhyemmällä tarkasteluvälillä saattaa olla muodostua merkittäväksi.

woke

Lainaus käyttäjältä: Docw - 03.01.10 - klo:22:37
Nimenomaan. Oma excel seuranta laskee kaikkien aikojen keskikulutuksen tankattujen litrojen ja ajettujen kilometrien mukaan. Yksittäisten laskettujen kulutusten keskiarvo on 6.41 ja litrojen / kilometrien mukaan siis tuo 6.35. Tuo ero ei ole kovin iso noin pitkällä tarkasteluvälillä, mutta lyhyemmällä tarkasteluvälillä saattaa olla muodostua merkittäväksi.


Eipä siinä pitkällä aikavälillä ja jos on tasaista ajoa sekä tasaiset kulutuslukemat niin paljoa eroa tule laski kummin hyvänsä.Lyhyemmässä seurannassa tai jos kulutukset paljonkin heittelee yksittäisten tankkausten osalta niin eroa tulee.

¤kkk¤

Minkälaisia heittoja muut on saanu kulutuksen osalta (mittari vs. "paperi")?

Ite mittasin tuossa vuos sitten, että mittari näyttäis jonku 1,5 - 2 desiä liian vähän. Alottelin nyt uudet mittaussarjan, että sais jonkulaisen kuvan todellisista lukemista.

2.0 TDI (BKD)
- autossa ei ole polttoainekäyttöistä lisälämmitintä
AutoCOM 2011/3

Napero

Kulutusmittari näytti 4.5 litraa keskikulutukseksi ja tankkauksen mukaan kulutus oli 4.74 litraa/100 km.
Heittoa 0.2-0.3 litraa, joka on mielestäni liikaa.
-Napero-

Skoda Superb Combi 1,6 TDI Ambition GreenLine

woke

Oculla kilsoja takana nyt 4600. Ajotieturin mukainen kulutus 5,3. Tankkauksien perusteella laskettu kulutus 5,5 matkamittarin +1,1%:n virhe huomioon otettuna. Heittoa siis 0,2 litraa sataselle.. Eihän siitä tietty haittaakaan ole jos näyttäis justiin,mutta kyllä tuo tarkkuus on mielestäni riittävä.

Kale

Passat Variant 2.0TDI (BMP) tehdaswebastolla.
Kolme viimeistä tankillista:
laskettu ajotietokone
6.11      5.5
6.52      5.5
7.07      5.5

Eroa on siis törkeästi joka johtuu kovista pakkasista ja tehdaswebastosta. Pitkän ajorupeaman jälkeen jäljellä olevan polttoaineen määrä, ajetetut kilometrit ja keskikulutus tuntuvat järkeviltä. Mutta joka päivä tulee lyhyttä ajoa kylillä niin polttoainemittarista huomaa kuinka neula vajoaa pikkuhiljaa alaspäin vaikkei kilometrejä kerry. Tehdaswebasto siis haukkaa polttoainetta yllättävän paljon. Mielenkiinnolla odotan mitä kulutus tulee olemaan kesällä kun webasto ei laula.

1.8 "APR" Q

Tässä meidän uusimmassa Audissa kanssa heittää ajotietokone aika paljon. Eroa on n. 0.8 litraa satasella ja ajotietokone näyttää alakanttiin. Täytyy ensimmäisessä huollossa sanoa asiasta ja mukauttaa se näyttämään oikein.
ex-vagit: Skoda Fabia 1.4 16V,Skoda Octavia 1.6,Skoda Superb 1.8 Turbo,Skoda Octavia 2.0 TDI DSG,Audi Avant 2.0 TDI Multitronic (B7),Audi sedan 2.0 TDI Multitronic (B8), Audi Avant 1.8 TFSI (B8), Audi A4 Sedan 1.8 TFSI Quattro...Audi A4 1.8 TFSI "facelift" quattro...nykyinen A3 2.0 TDI Quattro

TSo

LainaaPassat Variant 2.0TDI (BMP) tehdaswebastolla.
Kolme viimeistä tankillista:
laskettu ajotietokone
6.11      5.5
6.52      5.5
7.07      5.5

Eroa on siis törkeästi joka johtuu kovista pakkasista ja tehdaswebastosta. Pitkän ajorupeaman jälkeen jäljellä olevan polttoaineen määrä, ajetetut kilometrit ja keskikulutus tuntuvat järkeviltä. Mutta joka päivä tulee lyhyttä ajoa kylillä niin polttoainemittarista huomaa kuinka neula vajoaa pikkuhiljaa alaspäin vaikkei kilometrejä kerry. Tehdaswebasto siis haukkaa polttoainetta yllättävän paljon. Mielenkiinnolla odotan mitä kulutus tulee olemaan kesällä kun webasto ei laula.

Ei kai se webasto mahdottomia kuluta, 5-7dl tunnissa. Käytännössä tuo kuitenkin tarkoittaa, että jos puolen tunnin lämmitysjaksoa kohti ajaa n. 30 kilometrin työmatkasiivun (ja sen jälkeen samanlaisia lämmitys-ajojaksoja), nousee kulutus n. litralla / 100 km. Se joka ajelee 30 min lämmitystä kohti työmatkakseen 200km, selviää 1-2dl kulutuslisällä per 100km. Eli kannattaa muuttaa kauemmas työpaikasta, kulutus pienenee...

Kale

Mielestäni edellisissä autoissa pelkkä kylmäkäynnistys ja lyhyet ajot eivät ole syöneet polttoainetta tankista samaan tahtiin kuin passatissa niin vieritän syytä tehdaswebaston suuntaan. Ja kylmän koneen korkeampi kulutus pitäisi näkyä ajotietokoneen lukemassa.

Työmatka on 75km/suunta ja sitä en enää haluaisi pidentää ja tuon matkan ajan kerran viikossa. Muina päivinä kuljen muilla kyydeillä mutta käyn autolla hakemassa tytön hoidosta 2,5km päästä. Talvirajoitusten takia noudolla on kiire ja joudun käyttämään autoa. Kesällä olen sen verran aiemmin kotona ja haen tytön pyörällä.

Mutta viikon aikana tulee siis autolle useita käynnistyskertoja kun tulee käytyä kaupassa, treeneissä, asioilla jne. Kilometrejä ei siis kerry montaakaan kymppiä mutta dieseliä hupenee kummasti tankista.

Taky

Lainaus käyttäjältä: woke - 23.03.10 - klo:15:35
Ajotieturin mukainen kulutus 5,3. Tankkauksien perusteella laskettu kulutus 5,5 matkamittarin...

Ocu 1,6 TDi manuaalilla, pitkän maantielenkin jälkeinen tankkaus, ajotietsikka 4,6 l/100km, tankkaus+trippi 4,67 l/100km.

Siinä 2 kpl *1/2 tunnin webaston käyttöä, n 700 km 80km/h maantietä, noin 400km 100 km/h motari, loppu kaupunkiajoa.  
Volvo Xc40 D3 Business R-Design automaatti 2018.
Mini One 1,6L, Panoramic Sunroof 2001

Chrisu

Omassa -09 Superbissa (1.4TSI) ajotietokone näyttää todella lähellä oikeaa. Juuri tuossa laskin kaikki keskikulutukset eli reilu vuoden keskikulutus 6,71L/100km ja ajotietokoneen kulutukset 6,66L/100KM. Edellisessä autossa (Fabia vRS -06) ajotietokone näytti reilusti yli litran liian optimistisia lukuja...
Ex: Honda Civic -87, Mazda 323F 1.6i -90, Mazda 626 SportSaloon 2.0GT -91, Skoda Octavia 1.6i -03, Skoda Fabia vRS -07, Skoda Superb 1.4TSI -09, VW Eos 2.0TFSI DSG -07

Toyota Prius -10

Jyri

Minulla taasen vaikutttaa että kuuden tankillisen perusteella 105% korjaus VCDSllä muutti ajotietokoneen näytön kohdalleen.

Autoni siis allekirjoituksen Superb Combi

muuli1010

Jotenkin minua ihmetyttaa se miksi joidenkin autojen keskikulutusmittari nayttaa varsin tarkkaan oikein ja joillakin heittoa on 10...20% ? Yksittaisessa tankkauksessahan voidaan tehda voidaan tehda virheita koska tankki ei valttamatta mene aina samalla tavalla tayteen, mutta pidemmassa seurannassa noiden virheidan vaikutus muodostuu varsin pieneksi ja luulisi etta ajotietokone laskee kulutuksen aina samalla tavalla ? Omissa konsernituotteissani ajotietokone on laskenut varsin hyvin oikein, pitkassa juoksussa eroa ei kaytannossa ole laisinkaan.

skula

Oman auton ajotieturi näyttää viimeiseltä 2tkm(muistaakseni 2tkm) 7,4 l/100km keskikulutusta..

Ja tankkaus.com sivustoni mukaan, todellinen kulutukseni on 7.5 l/100km..

Eli ihan täysin riittävä tarkkuus.. Pitkällä aikavälillä..

Olen tankannut 95% samalla asemalla, ja vieläpä samalla pistoolilla ja samalla tavalla, ekaan napsuun asti. ;D

-ruoska-

Lainaus käyttäjältä: Maximus - 30.12.09 - klo:00:59
Ihmeitten aika ei ole ohi: HS:n tutustumisajossa 9.5.2009 Octavia Combi 1.4 TSI DSG:stä mainittiin, että "tarkka kulutusmittari näytti kaksi prosenttia liikaa." Sattumaako vai ei?


Nykyisessä Roomsterissa mittari näyttää myös paria desiä yli todellisen. Eli hiukan vajaa 3%
Ajossa:
Cupra Born 2022 58kWh

Kale

#27
Viimeisin tankkaus passatilla 30.3.2010. Ajotietokoneen mukaan kulutus 5,3l/100km. Laskettu 6,42. Heittoa siis ~17%.

Katotaan nyt laskeeko kulutus kun kelit lämpenee? Tosin kesärajoitukset ehtii tulla ennenkuin tankki on taas tyhjä. Tai voishan sitä tankata ennen kesärajoituksia/rankaanvaihtoa vaikkei tankki olisikaan tyhjä.

VesaJ

Hei,
Olen ajellut 1,9Tdi Octavialla nyt 65 tkm, ostin käytettynä. Olin tosi tyytyväinen kun keskikulutuslukema
oli 4,2 - 4,3 l/100km. Laskeskelin samalla kun tankkasin korkkia myöden, että todellinen kulutus pitäisi
olla 4,7 - 4,8 l/100km. Hommasin ross-techilta apulaitteen ja aloitin tutkinnan mistä voisin säätää
mittarin toimintoa kohdalleen. Löysin kohdan ja nyt on näyttämät ok.

vkjoki

#29
Kun Golf VII 103 kw 1.4TSI ACT DSG-7:lla oli ajettu 5 000 km, auton keskikulutus oli tankkausten perusteella 5,91 l/100km ja ajotietokoneen mukaan 5,6 l/100km. Siis todellinen kulutus oli 6 % korkeampi kuin ajotietokoneen näyttämä keskikulutus. Huollossa ajotietokone säädettiin näyttämään 6 % korkeampia kulutuslukemia kuin mitä ajotietokone alunperin näytti. Samalla selvisi sekin, että myös uusimman sukupolven VAG:eissa on mahdollista säätää ajotietokoneen näyttö kohdalleen vanhaan malliin.

Tuo 6 %:n virhe on varsin tavanomainen VAG:eille. Omissa Volkkareissani virhe on ollut välillä 5 - 11 %.
1.4MPI; 1.9TDI; 2.0TDI 103 kW; 2D-4D 130 kW; 1.4TSI 103 kW DSG-6; 1.8TSI 118 kW DSG-7;  2.0 D3 5-syl. 120 kW Geartronic-6; 2.0 TDCi 120 kW Powershift-6; 1.4TSI ACT 103 kW DSG-7; V40 2.0 D3 5-syl. 110 kW Geartronic-6

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy