Kone koot & tehot

Aloittaja P_Valtonen, 12.09.11 - klo:00:13

« edellinen - seuraava »

P_Valtonen

Mikä o Roomsterin mallisarjan tehokkain pensakone vuodelle 2007?
Onko hajua jos on olemassa joku tehokkaamipi mosa eri aikaikaudella, käykö se se 2007 vertailumoottoriksi?
Ja viimesenä: onko kellään jarruvastaavuus listoja? Eli onko kaikissa Roomstereissa samat jarrut?

the_raz

Hei!

Konetehoihin osaan vastata, mutta en jarrukysymykseen.

Tehokkain Roomsterissa ollut moottori on 105 hevosvoimainen, mutta tästä on olemassa useita eri versioita.

Vuosina 2006-2010 oli saatavana 105-heppainen 1,6 bensakone (vapaasti hengittävä), joka ilmeisesti oli jonkinlainen muunnelma FSI-moottorista, ja sattumoisin isompi diesel (1.9) oli myös saman tehoinen.

Faceliftin yhteydessä bensamoottori korvattiin uudella 1,2 TSI turbomoottorilla, jonka teho on myös 105 hv, ja dieselmoottoriksi tuli uusi 1,6 CR jossa tehokkaimmassa on tehoja - 105 hv! vääntö tietysti runsaasti enemmän TSI-moottorissa, mutta dieseleiden osalta taitaa olla samaa luokkaa.

Jerry Cotton

Kovasti ihmettelen, jos etujarruissa on moottorikohtaisia eroja, mutta takajarruissa on. ESP:llä varustetuissa autoissa on levyt takanakin, ilman ESPiä takana on rummut.

P_Valtonen

Ittellä on 1,9litranen 105hp TDI. Shittu 105hp joka koneessa  :P Toivoin että olis ollu joku pensa mosa tehookkaampana vielä.
Tekniikan päivitys kävi mielessä, mutta lastulla pääse tonne asti

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy