Alaväännön puute TDI-koneissa

Aloittaja volvoilija, 24.07.11 - klo:20:29

« edellinen - seuraava »

volvoilija

Miksi ihmeessä VAG-konsernin useissa TDI-koneissa alavääntö on todella heikkoa? Ongelma vaivaa ainakin 103 kW pumppusuutinkonetta ja 125 kW CR-konetta. Sekä liikkeellelähdössä että pienillä kierroksilla väännättäessä saa olla tarkkana kierrosten ja kytkimen kanssa, että kone ei sammu.

Esimerkiksi Volvon (PSA) 2-litraisessa dieselissä alavääntöä tuntuu käytännössä olevan paljon enemmän ja konetta on suorastaan vaikeaa sammuttaa vahingossa.

Voisiko tuolle VAG-koneelle tehdä jotain? Lastuttaa? 

Tos®

#1
Itse tukin (pienensin alkuperäisellä varaosalla) EGR venttiiliä tässä parin viikon sisällä ja alavääntö suorastaan pompsahti..
http://www.ffp.fi/bb/viewtopic.php?t=154221

Talveksi tuota en suosittele, mutta näin kesäisin......
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

JiiRe

Mulla tuli myös tunne tuon Octavian kanssa ( 1.9 105hp) että sai lähteä liikkeelle kuin pikkukoneisella bensa-autolla. V70 Volvo VAG:n 2.5 tdi:llä ei tarvinnut kaasua, sen kuin nosti kytkintä.
Kyllästyin parin kuukauden opettelun jälkeen ja käytin Debilissä ohjelmoitavana, kuten viimeiset kolme autoa. Auto on kuin eri planeetalta alkuperäiset väännöt ~250nm, nyt 380nm.
Ei se vitoskoneelle pärjää mutta on todella miellyttävä ajettava ja tunteehan sen tietenkin myös ohitustilanteissa ettei ole aivan hengetön.

rob-s

#3
LainaaMiksi ihmeessä VAG-konsernin useissa TDI-koneissa alavääntö on todella heikkoa?

Omassa Vagginessani alavääntö on tosiaankin todella heikko..;)
(n.1850 kierroksesta alkaen vajaat 600Nm)

Totuuden nimissä ajamani 2.0TDI:t ei myöskään mitenkään hengettömiltä tuntunut.
Nykyiset: Audi R8 4.2 V8 ja Audi A5 B9 2.0TFSI quattro
Ex: Audi A4 B8.5 2.0TFSI quattro
Ex: Porsche 981 Boxster
Ex: Porsche Cayman S
Ex: Audi RS4 4.2FSI V8 B7 sedan
Ex: BMW 328i TwinPower Turbo Sport F30 Sedan /
Ex: Audi A5 2.0TFSI quattro cabriolet s-tronic  /
Ex: A5 3.0TDI quattro coupe s-line

BeeKasi

Lainaus käyttäjältä: rob-s - 24.07.11 - klo:22:42
Omassa Vagginessani alavääntö on tosiaankin todella heikko..;)
(n.1850 kierroksesta alkaen vajaat 600Nm)


Minäkään ole onnistunut kertaakaan stumppaamaan omaani...
B8 3.0 TDIq S-Tronic -10 // C5 2.4 kuminauhaAvant-02

papparatsi

Vaggineissa on isoja eroja nimenomaan tuon kevyen/rauhallisen liikkeellelähdön suhteen. Muistelen joskus ajaneeni laina-autona jakajapumpullista 1.9TDI:tä joka oli käytännössä mahdotonta saada sammumaan risteyksiin. Oma wanha pumppari sammuu herkästi jos ratissa kokematon (tässä ei ole merkitystä sillä tuleeko sitä voimaa pparin tonnin jälkeen paljon vai erittäin paljon).
Toki tässä on iso merkitys myös sillä millainen kytkin on moottorin jatkeena: Jos ottaa kiinni kerrasta on sammuminenkin helpompaa.

Itse veikkaisin päästöjä syypääksi. Jotkut koneet on ehkä pitänyt varustaa herkästi sammuvalla softalla täyttääkseen vaatimukset. Softauksella/lastutuksella voidaan tosiaan vaikuttaa tähänkin.

Emil

Ainahan siinä hetki menee, ennenkuin turbo ehtii mukaan. Jos moottori on tehty sen varaan, että ahtopainetta tarvitaan, niin heti tyhjäkäynniltä veto saattaa tuntua ohuelta. Lisäksi vauhtipyörän paino, tai painon puute vaikuttaa sitkeyden tuntuun. Vähäisempi pyöritettävä massa näkyy sitten parempina/pienempinä kulutuslukemina.
Tähänkö listataan entiset autot? Entä jos niitä on ollut niin paljon, ettei itsekään muista kuinka monta?

M0gstis

Itseäni kyllä suuresti ärsyttää tuo olematon alavääntö. Jos kierrokset sattuu pääsemään ajonaikana alle 1500rpm niin joutuu kyllä ehtimään pienempää vaihdetta. Nyt tuohon "ominaisuuteen" alkaa jo tottua. Lastuttamalla saisi pientä helpotusta tuohon vaivaan ;)

Lainaus käyttäjältä: Tos® - 24.07.11 - klo:20:36
Itse tukin (pienensin alkuperäisellä varaosalla) EGR venttiiliä tässä parin viikon sisällä ja alavääntö suorastaan pompsahti..

Omaani olen myös kyseisen osan asentanut mutta en kyllä huomannut alaväännön suhteen mitään eroa...

Tos®

Kokemuksia on enempi tuolla ffp:llä.
Tuolla mainittu kulutuksen tippuminen ei ole vain hetkellistä, edelleen pari desiä vähemmän  8)
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

Emil

EGR:n tukkimisissa harvoin tuodaan esille se asia, että palolämpötilat nousee samalla. Onko se sitten jopa haitallista moottorille, lienee moottori- ja tapauskohtaista. Asia jota kannattanee silti miettiä.
Tähänkö listataan entiset autot? Entä jos niitä on ollut niin paljon, ettei itsekään muista kuinka monta?

eGetin

Lainaus käyttäjältä: Emil - 25.07.11 - klo:13:41
EGR:n tukkimisissa harvoin tuodaan esille se asia, että palolämpötilat nousee samalla. Onko se sitten jopa haitallista moottorille, lienee moottori- ja tapauskohtaista. Asia jota kannattanee silti miettiä.
Ei ole ainakaan 440tkm ajetussa TDI:ssä paljoa haittaa tehnyt, vaikka on jo käsittääkseni 300tkm kohdilla tukittu.

Tos®

Ja kun palaminen tapahtuu "paremmin" säästyy polttoainetta  ;D
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

MasTurbo

En kyllä allekirjoita tätä.Ainakin oma 2.0tdi dsg vetää alhaalta mukavasti..yläpäähän sitä ruutia kaipaisi.
" Dont be scared, just be prepared for the worst "

M0gstis

Tiiviste kyllä pienenti kulutusta parilla desillä ja poisti nykimisen, jonka takia sen asensinkin. Mitään muuta vaikutusta en siitä huomannut olevan, en hyvässä enkä pahassa.

Ton-1

Tuossa männä viikolla ajoin vanhaa 2-litran pumpparikoneella ja kyllä mulle jäi tunne että oma 2.0 TFSI (147 kw) on jotenkin alle 2 000 kierroksilla väännökkäämpi (varsinkin alaspäin mennessä), tuossa tulla lirauttelin hieman vaihtelevaa maastoa 1400 rpm/ 70 km/h / kutonen lasissa ja oikein semmottis hieman mopotermein yliryypyttävän vahvasti meni pikkumäetkin, ei tuntumaa että täristäis tai loppuis veto, toki esim. rengastus vaikuttaa. ;)
Member of a A(udi) & A(prilia) club

Arcca

Painetaan sitä kaasua liikkeelle lähdettäessä, dieselin kanssa ei tarvii hienostella.
Mulla ei ole ollut mitään ongelmia sammumisten kanssa, ja on ollut 90hv jakajapumpullinen, 130hv pumppari ja nyt 140hv CR.
VW ID.4 Pro Elegance 4MOTION -24

Kapa

Onpa ihmeellistä, kun ei ole edes vanhalla 1.9TDI.llä vastaavia ongelmia! Tyhjäkäynnillä vetää nelosvaihteella tasaisella tiellä ja ei haittaa pienet nousutkaan: Kokeilkaapa joskus itsekkin!

jni

Minulla ei ole ollut omissani tai firman TDI-moottorisissa myöskään ongelmia. Nykyinen 1.6 TDI on jopa sellainen, että sitä on vaikea saada sammumaan tyhjäkäynnilläkään. No, oma edellinen oli DSG.  ;)

Sitä vastoin heikkoa alavääntöä tarjoavat firman mondeot: toisessa ecomallin 1.6 ja toisessa 2.0, jossa jotain 110 hp. Molemmat sammuvat liikkeellelähdössä ellei kaasua paina reilusti totuttua enemmän.
Ajossa: Skoda Enyaq 80 125 Edition iV
Ex M-B E 250 T 4Matic Elegance
Ex Suzuki Swift 1.2 VVT GL 5D
Ex Volvo XC60 2.4D AWD Geartronic Momentum
Ex Mitsubishi Outlander 2.2 DI-D EXE
Ex VAG:t:
2 x Skoda Kodiaq
4 x Skoda Superb
4 x Skoda Octavia
1 x Skoda Felicia
1 x Seat Ibiza

Ajoniekat Savosta kaahaa. Katso vastakeinoja.

HAL9000

Kyllä tuossa väitteessä on ihan totuuden siemen. Omalta osaltani ei ole kokemuksia kuin 1.6 ja 2.0 litraisista ahdetuista dieseleistä (VAG ja PSA) ja kyllähän näille kaikille on yhteistä täydellinen hengettömyys pienillä kierroksilla. Oletan tässä ja nyt että pienillä kierroksillä tarkoitetaan käyntialuetta tyhjäkäynnistä ja vähän ylöspäin.

Alle 1500rpm nuo dieselit ovat lähes täysin kuolleita. Siis kyllähän ne käynnissä pysyy, mutta tuolta alueelta kiihdyttäminen on aina melkoista vartoomista. Sitten heti 1500rpm jälkeen alkaa meno jo maistumaan. Muistaako joku vielä samankokoiset vaparidieselit? Niissä oli paljon käyttökelpoisempi alakierrosalue kuin näissä nykyisissä, nimenomaan ahdetuiksi suunnitelluissa koneissa.

Samaan hengenvetoon on taas todettava että omat kokemukset uusista pienistä ahdetuista benskoneista poikkeavat melkolailla näistä dieseleistä. Bensakoneet "heräävät eloon" paljon matalammilla kierroksilla, 1.4TSI:iit jo ihan tyhjäkäynnin tuntumassa ja 1000rpm on jo tukevaa menon makua...
VW Golf eTSI 1.5 DSG Style Mk8
Skoda Octavia TSI DSG Elegance MkIII
VW Golf TSI Higline Mk6
Skoda Superb TDI DSG
VW Golf GT TDI Mk5
VW Golf  TDI 2.0 Mk5
VW Golf TDI Mk4
Passat 1.8 Mk3B

repe59

Kellään kokemusperäistä vertailutuntumaa 1,9 tdi vst 1,6 tdi? Eroja, parannuksia, huononnuksia?
Skoda Kodiaq 4x4 2.0 TDI -18
ex-Skoda Octavia 1,6 tdi dsg Elegance lb -13,
Brilliant Silver
ex-Mitsubishi Pajero 3,2 DID -01
ex-Skoda Octavia II 1,9 tdi hb ambiente -07

pokkus

Varmaankin aloituspostauksen viestillä tarkoitetaan nimenomaan manuaaliautolla varustettuja dieseleitä, koska siinä puhutaan kytkimen käytöstä. Eihän automaatilla pitäisikään olla mitään ongelmia alakierrosten kanssa, koska laatikko valitsee automaattisesti pienempää silmää kun kierrokset tippuvat liian alas. Ja viestissä varmasti tarkoitetaan kierroksia heti tyhjäkäynnin jälkeen eli alle 1500 kierroksen.

Itsellä samat fiilikset tuosta 2.0tdi 170hp pumpparidieselistä. Todella ikävä ajaa manuaalina kaupungissa, kun ykkönen oli melkein ainoa vaihde, jolla moottori ei täysin hyytynyt mateluvauhdissa. Kakkosella ei voinut edes kunnolla mennä risteysalueilla, koska moottori jyristeli niin pahasti. DSG:n kanssa taas sama kone toimi moitteetta, ei mitään ongelmia lähtöjen kanssa ja hitaassa vauhdissa auto toimi suht nätisti.

tn62634

Ongelmaan on vastauksena kuutiotuumat. Ajoin keskiviikkona VW:n 4.2 TDI:tä ja vääntöä oli tarjolla vähintäänkin riittävästi. Auto oli tosin automaattivaihteistolla.

autofanaatikko

Meikän rottelossa huippuvääntö löytyy tällä alueella 380nm, 1.750-2.750r/min ja vääntöä alkaa löytymään noin 1200 kierroksesta ylöspäin. Alle tuon alueen on vähän kuolleempi mutta kyllä tuo tavalliselle  bensavaparille pärjää. Huipputeho 135kW löytyy kierrosluvulla 4000. Ei mikään raketti mutta hyvin on pärjännyt.

eGetin

Lainaus käyttäjältä: repe59 - 16.09.11 - klo:17:41
Kellään kokemusperäistä vertailutuntumaa 1,9 tdi vst 1,6 tdi? Eroja, parannuksia, huononnuksia?

1.9 TDI (kokemukset 81kW ja 74kW) on tasaisen varma puurtaja, 1.6TDI on käytännössä rajoitettu 2000-2500rpm kierroksille, tuon alueen ulkopuolella ei tapahdu tasan mitään.

dosetti

Liekö alaväännön puuttuminen subjektiivinen kokemus, mulle riittää nykyinen vakio 103kW BKD ainakin paikaltaan lähtiessä. Ei sammu ja saa liikkeelle ilman kaasuakin (jos haluaa). Mutta, tyhjäkäynnistä ylöspäin tuntuu jotain puuttuvan niin pitkään kunnes vääntöpiikki tulee. Monesti tuntuu, että liikkeelle lähtö tapahtuis kevyemmin jos ei painais kaasua ollenkaan.

Vaginisti

Lainaus käyttäjältä: eGetin - 16.09.11 - klo:18:35
1.9 TDI (kokemukset 81kW ja 74kW) on tasaisen varma puurtaja, 1.6TDI on käytännössä rajoitettu 2000-2500rpm kierroksille, tuon alueen ulkopuolella ei tapahdu tasan mitään.

Aika hyvin pitää tuo paikkansa 1.6TDI:n kohdalla. Kertaakaan en kyllä ole saanut sammumaan, sitä pitää polkea riittävästi, vaihdeopastinta en ole noudattanut ollenkaan kun ei siinä ole mitään järkeä jurruttaa vitosella tonnin kierroksilla kun ei se väännä ollenkaan. Maantiellä menee kyllä kaikki mäet vitosella ihan kivuttomasti. Kaupungissa on välillä noi 1. ja 2. vaihteen välitykset omituisia, 1:llä huutaa ja 2:lla tukehtuu. Vähän siihen pitää opetella tietynlaista ajotyyliä, mutta ei mitenkään häiritsevää ole kokonaisuutena. 1.9:stä ei ole itsellä mitään kokemuksia, ensimmäinen diesseli on tämä.

msvahn

130hp pumppari muuttui kuin yö ja päivä Karalan softan jälkeen. Ei sammu kovin helposti enää liikkeellelähdöissä tai parkkihallien rampeista lähdettäessä. Ennen piti tosiaan "huudattaa" ylämäkeen, nyt lähtee lähes tyhjäkäynnillä sitkeästi.
Kone oli Passatin korissa raivostuttavan kulmikas kaupunkiajossa, mutta ohjelman jälkeen jouheampi heti tyhjäkäynniltä lähtien. Eniten ärsytti se 1500rpm jälkeen tuleva järkyttävä vääntöpiikki pienellä viiveellä, jos erehtyi risteyksestä 1200-1400rpm painamaan enemmän pedaalia. Piti siis aina odotella vähän, ennen kuin survasee kaasua, muuten kumi laulaa. Nyt se vääntää tyhjäkäynniltä paremmin ja ei hyökkää enää hallitsemattomasti, vaikka vääntö lisääntyikin. Matka-autosta tuli siis melko mukava kaupunkiinkin.

Plussana kulutus laski jonkin verran (muutaman desin omassa ajossa) ja potkua toki enemmän. Suurin kulutuksen lasku tuli hiljaisessa ajossa. Ennen oli sama ajaako 60kmh vai 110kmh, nyt siinä on reilu ero. Auto on ollut uudesta asti mulla, eli kokemus 7,5v. ajalta..  :)
Ainut asia, joka kaduttaa on se, että otin softan vasta 6,5v. ajon jälkeen..  :D
Nykykalusto
4-pyöräset: 2x B8 A4 Avant 3.0TDIQ, 1x B8 A4 Avant 2.0TDI, LT35 2.5TDI
2-pyöräset: zx10r, gs1000g, gs850g, gs550e, xl600, yz250, gas gas 250, kx85

Vaginisti

Lainaus käyttäjältä: msvahn - 16.09.11 - klo:18:59
Ainut asia, joka kaduttaa on se, että otin softan vasta 6,5v. ajon jälkeen..  :D

Mikähän ihme on, ettei nämä autot ole jo tehtaalta lähtien softattu niin, että vääntää hyvin jos se vääntö sieltä kerran löytyy jälkikäteen koodaamalla?

msvahn

Lainaus käyttäjältä: Vaginisti - 16.09.11 - klo:19:10
Mikähän ihme on, ettei nämä autot ole jo tehtaalta lähtien softattu niin, että vääntää hyvin jos se vääntö sieltä kerran löytyy jälkikäteen koodaamalla?

varmaankin se on juuri näitä päästöjuttuja ym.

Tuossa softassa on muuten laskettu ahtopainetta osakuormalla (matka-ajossa). Tuo kuulemma pudottaa kulutusta, kun "pakovastus" alenee. Turha paineen nostokaan ei siis tuo enää taloudellisuutta, vaikka äkkiä turbokoneessa luulisi. Eli kovin sieltä tuntuu löytyvän koodista parannettavaa.

Ohjelma oli edellisessäkin tdi:ssä 90hv->112hv ja siinäkin ominaisuudet ainoastaan parani. Järkevällä käytöllä ei näytä edes käyttöikään vaikuttavan, kun kyseinen AHU-kone porskuttaa kaveripiirissä kohta vitosella alkava lukema matkamittarissa. (vieläkin orkkiskytkin, turbo jne..)

Ai niin, lisätään vielä että 130hp koneen (AVF) tyypillinen nytkytys alle kahden tonnin pieneni myös (lienee myös samalla optimoidun EGR:n ansiota). Luotan todellakin enemmän mainitun kaverin ohjelmiin kuin tehtaalta tuleviin..
Nykykalusto
4-pyöräset: 2x B8 A4 Avant 3.0TDIQ, 1x B8 A4 Avant 2.0TDI, LT35 2.5TDI
2-pyöräset: zx10r, gs1000g, gs850g, gs550e, xl600, yz250, gas gas 250, kx85

jjj84

Tuolla on sivuttu tätä alavääntöasiaa http://www.audiclub.fi/audifinns/showthread.php?t=103806

Yleisesti dpf syö alavääntöä koska moottori ei saisi savuttaa. Tyhjäkäynnillä ei ole ahtopainetta -> ei ilmaa -> ei voida syöttää polttoainetta. Softalla tuo voidaan korjata, mutta tekee sen että dpf tarvii lisääntyneitä polttja, joka ei ole mukavaa.

Kun ei ole dpf:ää, ei rajoitusta syötän määrälle ole, siksi saadaan aivan eri tavalla voimaa alakierroksille.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy