Audi A6 C7 kokemukset

Aloittaja nemos, 17.07.11 - klo:21:26

« edellinen - seuraava »

Waltsu83

Kyllä se Audi on ihme auto kun, korjaa itse itsensä. Auto jumitti eilen varmaan tunnin verran ja tosiaan, kun pidin
autoa tyhjäkäynnillä noin puoli tuntia moottorivalo ja hehku hävisi. Auto toimii nyt taas oikein.

Minulle on tosiaan vain laitettu tuo uusi softa. Ohjaus parani, mutta mikäli auto ei ole lämmennyt tarpeeksi ohjaus nykii, mutta
vain vähän. Kun auto on ajettu lämpimäksi, oli pakkasta miten paljon tahansa niin ohjaustoimii moitteetta. Vuosi olisi takuuta jäljellä ja toivon, että vika sitten pahenisi oikein selkeästi niin ei huoltomiehet paina villaisella asiaa. Jos se nyt toimii noinkin
niin hyvä, sillä kun ohjaus toimii niin se on erinomainen ja omalla kohdalla ei tosiaan muuta tarvi kun ajaa moottori pari pykälää
lämpimäksi.

No ensi vuoden lopuksi on tullut kilometrejä varmasti hieman vajaa 200 000km niin eiköhän tuo kiertoon lähde.
Audi A6 4G 2.0 TDI multi -11
Tulossa Seat Leon Cupra 280 DSG
Ex. Audi A1 185 hp S-line S-tronic -12
MAN TGL -99
MAN TGA -08
Fiat Ducato Multijet 130 -12

Neppis

SKU: Miten kauan ohjauksen osien vaihdossa meni? Onko tuo koko päivän homma, vai hoituuko odottaessa?
A6 Sedan 3.0 TDI 150kW quattro S-tronic -12
Ex: A6 Sedan 2.0 TFSI 125kW multitronic -07

SKU

Neppis: Vein heti aamusta ja olisko ollut kahden aikaan valmis. Eli melkein koko päivän homma käytännössä, jos ne otti sen työn alle heti.
A6 Avant 3.0 TDI 150kW quattro S-tronic Business -12
Ex: A6 Avant 2.0 TFSI 125kW multitronic Business -07, A4 Avant 2.0 -03, A3 1.8T -99

Cayman

Onko tässä yhtä huonot takaoven kahvat kuin Golfeissa,olivat meinaan aamulla jäässä?  >:(
ID.3 Business
Golf VIII

CK

#784
SKU: Missä kävit vaihtamassa ohjaukseen liittyvät osat? Miten esitit ongelman niin, että suostuvat ottamaan työn alle ja takuuseen?

SKU

AC Airport. Varasin kerran ajan ohjauksen pykimisen takia, jolloin päivitettiin softa. Sitten palattiin asiaan, kun fixup ei toiminut ja sitten huolto esitti uudenlaisen korjauksen, joka oli siis tämä. Perustelin ihan yksinkertaisesti sillä, että tällainen ongelma ei kuulu tämänhintaiseen autoon ja se pitää korjata. Ei voi olla ominaisuus. Ja jos ongelma vielä palaa, niin vien sen uudelleen.

Ei ole kivaa, mutta kai sillä sen mulkun leiman merkintöihin sitten saa jos ei anna periksi. Asiallinen toki olla pitää. Ehkä ensimmäisellä kerralla korostin, että ohjaus on "huono"...
A6 Avant 3.0 TDI 150kW quattro S-tronic Business -12
Ex: A6 Avant 2.0 TFSI 125kW multitronic Business -07, A4 Avant 2.0 -03, A3 1.8T -99

CK

Kiitos vinkistä.
Ekan kerran kun kävin AC:ssa, niin mulle kerrottiin että se on ominaisuus uudessa A6:ssa. Pitänee kokeilla uudestaan, en kyllä tätä ominaisuutta tilannut.. :-\

Cayman

Ja taas jää kahvat "yläasentoon",palaa käpy näihin vaggien talviominaisuuksiin,lähtee kohta myyntiin.70ke autossa ei olettaisi olevan ko ominaisuutta  >:(
ID.3 Business
Golf VIII

SKU

#788
Taisi ilo olla ennenaikaista... eli palattiin tässä itsenäisyyspäivän kunniaksi pykimiseen. Kaksi viikkoa ajelin ilman minkäänlaisia ongelmia ja toissapäivänä paska alkoi taas. Pesetin auton keskiviikkona duunin pesulassa ja ajelin ilman ongelmia himaan. Kun illalla lähdin kylmällä koneella viemään poikaa treeneihin, niin johan taas riemu alkoi. Ja nyt uutena ominaisuutena on se, ettei pykiminen ei meinaa lähteä pois edes lämpimänä. Ainoa millä se lähtee, on uudelleenkäynnistys lämpimällä koneella, tai odottaa että lämpenee ja antaa sopivassa paikassa reilua liikettä oikealta vasemmalle mutkatiellä. Tai kai se varmaan lähtisi buuttaamalla kylmälläkin...muttei nyt huvikseen viitsi tuota tehdä. Ja nyt tulee taas ihan vakiona ja joka kerta, torstaina jokaisella kylmäkäynnistyksellä, tänään koettu 2-3 kertaa (weballa lämmitettynä puolista näistä ja ei mitään eroa). Ja kun matkat on suhteellisen lyhyitä korpeaa tuo entistä enemmän, koska tuntuu että autoa on paska ajaa (tai ehkä paremminkin ohjata) koko ajan.

Eli palataan lähtöruutuun, ja palaan alkuperäiseen olettamukseen. Uskon nyt entistä vahvemmin, että vika ei ole mekaaninen, vaan joku saa sähköisen ohjausjärjestelmän ECUn, servon tms. menemään jollain tavalla sekaisin ja menettämään kontrollin tilanteesta, tai sitten yhteys auton ECUun katkeaa. Se että tuon saa fixattua rattia hurjasti vemppaamalla edestakaisin tai "buuttaamalla" kertoo minusta tästä. Mielenkiintoista olisi nähdä vikakoodit tai jotain, kun vika on päällä. No, palataan taas marmorille... täytynee kohta lähestyä huolto-orkesterin lisäksi myyjää/maahantuojaa, seuraava lienee kuluttajaviranomaiset. Tälle täytyy tulla loppu, periksi en anna...perkele.

Hienon auton pilaa pikku juttu, joka minusta on oikeasti turvallisuustekijä. Liukkaalla pienikin yllättävä ohjausliike vaikka 100km/h nopeudella ei ole kiva, varsinkaan kun se tapahtuu vähän niinkuin pakosta - ohjauksen muljahtaessa muutaman asteen "väkisin" keskialueelta. Ihme on, jos tähän ei joku turvallisuusviranomainen kohta puutu. Kai taas odotellaan sitä ensimmäistä isoa niittiä.

Näin perjantain kunniaksi...jos olisin katsastusmies, en päästäisi tätä edes läpi. Lähde "Katsastuksen arvosteluperusteet", s.33:

http://www.trafi.fi/filebank/a/1324987187/858c972b1171a45d3665e693e65b8fcb/4692-Katsastuksen_arvosteluperusteet.pdf

Tarkastuskohde: Ohjauslaitteet

Tarkastusmenetelmä: Tarvittaessa ohjauspyörää edestakaisin pyörittämällä. Koeajolla.

Havaittavat viat ja puutteellisuudet: Ohjausvaihde takertelee

Vikojen arvostelu / toimenpide: Hylätty / Ajokielto

Minusta päivänselvä asia. Voi olla että olen väärässä...minusta (ja katsastusmiesten ja -viranomaisten mielestä) ohjauksen täytyy toimia oikein.

Edit...niin joo. Olikos se Laakkonen, joka kutsui tätä ominaisuudeksi  ;D

     
A6 Avant 3.0 TDI 150kW quattro S-tronic Business -12
Ex: A6 Avant 2.0 TFSI 125kW multitronic Business -07, A4 Avant 2.0 -03, A3 1.8T -99

Markku J

Huh, kuulostaa hurjalta, kun minullakin on uusi A6 jo Suomessa luovutusta odottamassa. Pitää tutustua tuohon "ominaisuuteen" kunnolla.

AUD-112

Lainaus käyttäjältä: Markku J - 07.12.12 - klo:21:55
Huh, kuulostaa hurjalta, kun minullakin on uusi A6 jo Suomessa luovutusta odottamassa. Pitää tutustua tuohon "ominaisuuteen" kunnolla.

Sama vika A4, A5 ja A6 -malleissa, ehkä muissakin. Laitoin reilu viikko sitten palautetta maahantuojalle sekä VV-auton että Audin tj.lle. Tuli seuraavana päivänä sähköpostia ja puhelua ja ohjausvaihteen vaihdolla kokeillaan. Epäili tekninen neuvoja maahantuonnista softavikaa, jos oikein ymmärsin, mutta tehtaalla ei ole vielä muuta tarjolla kuin tuo ohjausvaihteen vaihtaminen. Saatoin viestissäni mainita kuluttajaviranomaisen ja kyllähän tämä alkaa sitä vaille olla, jos/kun vika on näin laajalle levinnyt eli ei ole kyse yksittäistapauksista.

Neppis

Ohjauslaite kun on kyseessä, niin kyllähän Audin täytyy sen (ne kaikki) laittaa kuntoon. Itselläni tuo takertelu on ilmennyt tänä talvena viitisen kertaa. Ilmiö ei ole ollut vaarallisen voimakas, mutta selkeästi häiritsevä kuitenkin. SKU:lla ongelma tuntuu olevan pahempi.

Olisikohan sitten kyseessä laajempikin tyyppivika, jos koskee kolmea eri mallia? Kumma juttu, että premium-Audi on epäonnistunut sähköisen ohjaustehostimen toteutukseesa näin pahasti - en ainakaan ole kuulut, että muilla merkeillä olisi ollut vastaavia ongelmia.
A6 Sedan 3.0 TDI 150kW quattro S-tronic -12
Ex: A6 Sedan 2.0 TFSI 125kW multitronic -07

SKU

Samaa ihmettelen minäkin. Ei saisi päästä tällaista markkinoille - nyt on suunnittelu/laadunvalvonta pettänyt pahasti. Mielenkiintoista olisi tietää onko ohjauslaite Audin oma tekele, vai onko se jostain muualta kotoisin.

Ja uuden softa myötä tuo keskialueen jämäkkyys lisääntyi ja nyt kun tuota yrität maantiellä "mikro-ohjata" (eli siis hienon hieno ohjausliike, jotta pysytään kaistalla), niin tuo muljahdus on aika ikävä tunne jos on jäinen tie ja vieressä on vaikka täysperävaunuyhdistelmä. Kun teet sitten korjauksen toiseen suuntaan muljahduksen aiheuttaman liiallisen ohjausliikkeen johdosta, niin muljahtaa taas päinvastaiseen suuntaan jnejne. Muljahdus ei ole suuri, eli se ei vielä autoa ojaan vie, mutta sen verran että on pakko korjata jottei pientare tai toinen kaista kutsu. Kyllä sen saa siihen "keskiasentoon" korjattua helposti, mutta välillä on pakko ohjatakin kun tiet ei ole aivan suoria. Tähän viittasin aiemmin tuolla heijausliikkeellä, jota pahimmillaan tuuli vielä voimistaa. Tuohon jäinen tienpinta ja kitkat, niin leikki on oikeasti aika kaukana.  :-\
A6 Avant 3.0 TDI 150kW quattro S-tronic Business -12
Ex: A6 Avant 2.0 TFSI 125kW multitronic Business -07, A4 Avant 2.0 -03, A3 1.8T -99

Kvee

Aika hurjaa luettavaa ollut. Onko tämä esiintynyt enemmässä määrin 3-litraisissa? Itselläni ei ollut mitään tuollaiseen viittavaa, kunhan vaan auto muuten oli ohjaukseltaan talvirenkailla hieman levoton.

SKU

Kvee, taitaa olla kautta linjan, myös FL A4/A5-malleissa. Satunnaista, jotkut onnelliset säästyneet vaivalta kokonaan, joillain sillon tällöin ja maanantaikappaleissa "yhtenään".
A6 Avant 3.0 TDI 150kW quattro S-tronic Business -12
Ex: A6 Avant 2.0 TFSI 125kW multitronic Business -07, A4 Avant 2.0 -03, A3 1.8T -99

iluvilu

Meidän A6:lla lasissa vajaa 30000 km, ajettu hyvinkin vaihtelevissa oloissa - Saksassa lujaakin + pari keikkaa Lapin pakkasissa, viimeisin reissu pakkasta reilut -20 eikä minkäänlaista havaintoa tuosta muljahtelusta. Luovutushuollon jälkeen ei ole piuhassa käyty. On kummallista että somoihin aikoihin valmistuneissa yksilöissä ohjauksessa eroja? Ainoa moite talvikeleillä on hidas lämpiäminen, vaatii sisälämppärin päälläpitämistä ennen ajoonlähtöä jotta ei tarvitse vaimon työmatkallaan hytistä..
Audi A6 Avant TDI 150 kW quattro S-tronic business

Markku J

Olisko ohjausvaihteilla pari eri valmistajaa ja vika vain toisella ? Outo ongelma tämä todella on, ja kuulostaa vakavalta meidän talvikeleissä.

Oma A6 odottaa luovutusta. Pitäisi alkavalla viikolla viedä talvivanteet AC:lle, kun ostin Contin nastarenkaat sieltä saatuani yhtä hyvän hinnan, kuin rengasliikkeistä.

nemos

Lainaus käyttäjältä: Markku J - 09.12.12 - klo:19:21
Olisko ohjausvaihteilla pari eri valmistajaa ja vika vain toisella ? Outo ongelma tämä todella on, ja kuulostaa vakavalta meidän talvikeleissä.

Selkeästi on myös ryhmä, jossa ilmiö esiintyy harvoin, kuten minulla. Jostakin syystä tuossa loka-marraskuulla +5...-2 asteen lämpötiloissa tätä esiintyi enemmän kuin viime talvena, mutta säiden kylmettyä on mennyt ainakin pari viikkoa ilman. Epäilisin kyllä edelleenkin, että kyseessä on softapuolen vika.
Volvo XC60 T8 Inscription

SKU

Lainaus käyttäjältä: nemos - 09.12.12 - klo:19:25Selkeästi on myös ryhmä, jossa ilmiö esiintyy harvoin, kuten minulla. Jostakin syystä tuossa loka-marraskuulla +5...-2 asteen lämpötiloissa tätä esiintyi enemmän kuin viime talvena, mutta säiden kylmettyä on mennyt ainakin pari viikkoa ilman. Epäilisin kyllä edelleenkin, että kyseessä on softapuolen vika.

Näin minäkin uskon että softapuolen viasta on kysymys, tai sitten jokin ulkoinen tekijä aiheuttaa täydellisen blackoutin tuolle järjestelmälle. Mahdollisesti korjattavissa softapäivityksellä kunhan löytävät syyn. Yksi mikä saattaisi myös olla mahdollinen on kosteus, eikä niinkään lämpö. Ehkä jokin komponentti (esim. anturi) kerää sopivissa olosuhteissa kosteutta sisälleen ja antaa silloin vääriä lukemia. Sopiva lämpö tai sen vaihtelu sitten edesauttaa kondenssiveden syntymistä. Komponentin tai siihen liityksissä olevan mekaanisen rakenteen (ohjausvaihteen) sitten lämmetessään haihduttaa kosteuden, antaa sitten järjestelmälle oikeita lukemia ja alkaa toimia normaalisti. Johonkin tämmöiseen sen on pakko liittyä, harvemmin lämpö itsessään ongelmia tuottaa ainakaan näillä lukemilla. No, perseelleen on veikkaukset menneet aiemminkin.

Nyt katsotaan minun osalta vaihe kaksi. Palataan tähän...
A6 Avant 3.0 TDI 150kW quattro S-tronic Business -12
Ex: A6 Avant 2.0 TFSI 125kW multitronic Business -07, A4 Avant 2.0 -03, A3 1.8T -99

woodland

Nyt autoon vaihdettu laatikkoon uusi mekatroniikka yksikkö jolla toivottavasti sellainen vaikutus ettei ennää syty mittaristossa valo joka
ilmoittaa laatikon ylikuumentumisesta. Kaikki arvot mitä laatikosta saatiin ulos olivat normaaleja myös se lämpötila mutta jostain syystä
se valo syttyi silloin tällöin. Nyt ei ole palanut kertaakaan viikkoon. KOPKOP

Mutta mutta, jos jotain hyvää niin sitten taas vähän takapakkia. Meinaan ohjaus alkoi minullakin nykimään, onhan autolla jo 14000 km mittarissa ;D
Ku luin Teidän ohjauongelmista niin mietiskelin minkähän lainen se on ja kuinka sen huomaa. No nyt kun se on omassa autossa niin kyllä sen huomaa
ja aika helposti. Rattia kun kääntää peukaloa ja etusormea käyttäen niin selvästi huomaa kun rattia muljahtelee senttikerrallaan eteen päin. Ratin vastus
ei ole tasainen vaan se "muljahtelee" nykien eteenpäin

A6 first timer

woodland - kuulostaa kovasti tutulta, juuri tuolta se minullakin tuntuu.

Ilmiö ei selvästikään liity ajonopeuteen: se on tullut viimeaikoina ihan 50km/h taajamavauhdissakin vastaan. Jännä juttu, tuntuu käsiin ihan samalta riippumatta onko vauhtia 50 vai 120, toki vaikutukset hiukka eri....

Täällä on spekuloitu lämpötilan/kosteuden vaikutusta. Itse mietin myös tienpinnan liukkautta (taajamailmiö tuli aivan jäiselä tiellä) ja uraisuutta (tuntuu, että urat ainakin voimistavat ilmiötä - tosin aina sitä ei urista huolimatta tapahdu).

Muuten on talvesta taas hyvät kokemukset, 2.0 bensakone puskee yllättävän hyvin lämpöä ohjaamoon, eikä ole mulla kahvat jäätyilleet vaikka on ollut melkoisessä lumi/sohjokerroksessa. Kun sais tuon ohjauksen kuntoon, niin tuntuis ihan hintaiseltaan autolta.



AUD-112

Omat kokemukset A4 Allroadin ohjausongelmista alkoivat heti elokuussa lämpimillä keleillä ja kesärenkailla ja myös täysin "kuivina" päivinä. Syksyn tullen ja talvirenkailla kaikki vain moninkertaistui. Eli A4 FL -mallin oireet ovat 100 % yhteneväiset täällä kuvailtujen A6:n oireiden kanssa. Sähkötehosteiseen ohjaukseen siis liittyy. Ja olihan tänä aamuna villiä lähteä jäisellä tiellä ohittamaan alinopeutta ajavia, kun ohjaus toimii kuin tehostamattomassa Fordson Majorissa. Paluu omalle kaistalle ja vaimolle kommentti, että eipähän meillä nyt niin kova kiire olekaan. Jatkossa kuljetaankin takavetoisella aina, jos pihasta vaan päästään tielle...

Fedder

Onpas ominaisuus. Jotain tämän tapaista löytyy Audin technical service bulletineista, mutten ole vielä löytänyt tietoa otsikkotasoa enemmän. Joka tapauksessa murhe koskee näemmä ainakin A6 ja A7 malleja.
Immer wieder Golf.

Neppis

Mulla ohjaustehostin tuntuu olevan välillä kokonaan nukuksissa. Käytän drive selectissä ohjauksen asetuksena comfortia (individual-valinta), eli keveintä asetusta. Tänään kun lähdin työpäivän päätteeksi liikkeelle parin asteen pakkasessa, niin ohjaus tuntui kovin raskaalta. Jonkin aikaa ajeltuani ohjaus alkoi taas tuntua normaalin kevyeltä. Testailin sitten vielä efficiency-asetusta ja siinä ohjauksen raskaus tuntui samalta kuin liikkeelle lähdön jälkeen. Pykälöintiä ei tänään kuitenkaan esiintynyt.

Sitten jotain positiivisempaa. Ekalla 29tkm:n huoltovälillä digiöljymittarin näyttö tipahti 25% ja nyt 15tkm:n ajon jälkeen mittari näyttää vielä maxia. Tältä osin A6 siis tuntuisi paranevan kilometrien myötä.    :D
A6 Sedan 3.0 TDI 150kW quattro S-tronic -12
Ex: A6 Sedan 2.0 TFSI 125kW multitronic -07

CK

Soittelin AC Airportiin, ja siellä kerrottiin että heillä on uusi ohjeistus, miten auton ohjaus saadaan kuntoon. Kysyin mitä kaikkea siihen vaihdetaan, niin ei osannut heti luetella. Vakuutteli kuitenkin että uusilla osilla auton pitäisi toimia.
Varasin itselleni ajan ensi viikolle.

SKU: olitko yhteydessä AC:hen sen jälkeen kun ongelma alkoi uudestaan huolimatta ohjausvaihteen vaihtamisesta? Esittikö AC sinulle muita huoltosuunnitelmia ongelman korjaamiseksi?

SKU

Ei ole kuulemma muita tapoja tiedossa (siis viimeisin tehtaan ohje tällä hetkellä) ja muilla tämä fix on toiminut.
A6 Avant 3.0 TDI 150kW quattro S-tronic Business -12
Ex: A6 Avant 2.0 TFSI 125kW multitronic Business -07, A4 Avant 2.0 -03, A3 1.8T -99

had

Lainaus käyttäjältä: SKU - 08.12.12 - klo:21:09
Kvee, taitaa olla kautta linjan, myös FL A4/A5-malleissa. Satunnaista, jotkut onnelliset säästyneet vaivalta kokonaan, joillain sillon tällöin ja maanantaikappaleissa "yhtenään".

Mulla on ollut tätä joskus myös mun A4 Pre FL mallissa, jossa on kaikki noi dynaamiset kilkkeet, mutta ei siis tota sähköstä ohjaustehostinta. Homma ei mielestäni oo enää vaivannu pitkään aikaan, mut muisti palautuu muutavan vuoden taakse kummasti  :-\
AS4 Avant 3.0TdiQ

Quattroll nyt

Lainaus käyttäjältä: SKU - 11.12.12 - klo:14:28
Ei ole kuulemma muita tapoja tiedossa (siis viimeisin tehtaan ohje tällä hetkellä) ja muilla tämä fix on toiminut.

Kun ohjaus on oireillut, onko liittynyt tai ilmennyt mitään muuta häiriötä samalla?

Onko tuo ohjausta tehostava komponentti ohjausvarressa vaiko hammastangossa
ja onko nämä molemmat uusittava yhdessä samaan aikaan?

Vika ei mielestäni mekaaniselta vaikuta, vaan ennemmin softa/sähkö-häiriöltä tai hetkittäisestä
yhteyskatkokselta tuon tehostavan komponentin osalta.

Kun itsellä ilmeni viimeksi keväällä kun oli jo kesärenkaat alla, en lämpötilan-sään-renkaiden ym.
osalle tuota laske. Teki sitä ensimmisen kerran helmikuussa-maaliskuussa pakkaskelilläkin ja aina ne muutamat
4-5 kertaa kun autossa oli jo normaalit lämmöt ja ajettu pidempään.
Nyt kevään jälkeen ei ole mitään uutta ilmennyt ohjauksen osalle koko kesänä/syksynä/alkutalvena!

Ei ole polttoainepumpun ohjainkortin uusimisen jälkeen enää radiossakaan ollut häiriöitä. Tämä oli jo keväällä tiedossa, mutta korjautin vasta määräaikaishuollon yhteydessä. Tämä on ainoa "vika" joka on esiintynyt omassa kulkineessa.
Itse pidän autoa kyllä laadukkaana omien kokemusteni perusteella. Pari muuta aikaisempaa "premiumia"
oireili jo paljon pahemmin ja huomattavasti aikaisemmin. Tästä syystä merkki vaihtui ja en ole katunut ainakaan vielä.




SKU

En ole nähnyt fyysistä konstruktiota tai edes kuvaa siitä, joten en tiedä. Minulle on puhuttu että raidetanko ja ohjausvaihde on vaihdettu. Minulla ei ohjauksen oirehtiessa ole ollut mitään muita ongelmia.

Sen minkä asiasta nyt tiedän, on se että vikaa ilmeisesti yritettiin ensin korjata tuolla softapäivityksellä ja sitten tehdas teki uuden version raidetangosta ja ohjausvaihteesta, jonka pitäisi korjata tilanne.

Ongelman perimmäinen syy mennee yksinkertaistettuna jotenkin näin (tai savolaisittain voepi olla myös menemättä...kunhan esitän akateemisen "arvaukseni"):

Ohjaustehostimen kontrolliboksiin oleellisena osana inputtia antavana elementtinä on momenttianturi (torque sensor), joka siis ottaa mm. vastaan antamasi käskyt ratin välityksellä. Ohjauksen ECU/kontrolliboksi laskee sitten tarvittavan tehostuksen riippuen nopeudesta, ohjauksen asetuksista jne. ja välittää sen tuon sähkömoottorin avustuksella ja vaihteen välityksellä hammastangolle.

Jostain syystä tuon originaalin ohjausvaihteen kitka/jäykkyys vaihtelee lämmön mukaan (ehkä myös Suomen vaihtelevat "extremeolosuhteet" ja erilaiset talvirenkaat, erilaiset tienpinnat yms. vaikuttaa tähän) ja softa ei pysy tässä täysin mukana. Näissä tilanteissa se käskee sitten vahvistaa tuota ohjausta liikaa ja tästä ylivahvistuksesta johtuen, ohjaus on liian herkkä ja/tai nämä kuuluisat pykälät tuntuu. Tästä johtunee myös se, miksi joillain on myös päinvastaisia oireita, ja toisaalta miksi jotkut valittelee muutenkin tuota ohjaustuntuman puutetta ja myös sen miksi se on niin satunnaista. Tuo aiemmin kuvaamani "ratin veivaus" kaiketi sitten palauttaa tuon tuntuman nopeammin, tai sitten kun paikat ns. lämpenee luonnostaan ja tällöin softan kertomat ohjausvahvistuksen "mäppäykset" menevät taas ns. kohdalleen. Ilmeisesti tuossa uudessa ohjausvaihteen konstruktiossa on sitten korjattu tätä ominaisuutta ja kaiken pitäisi olla ok, ja samoin tuon ohjauksen ECU:n softapäivitys lienee korjannut näitä "mäppäyksiä" tarvittavan tehostuksen osalta eri tilanteissa.

Kontrolliboksi kuvittelee siis kaiken olevan ok, ja missään ei ole sen mielestä vikaa. Eli mihinkään ei jää mitään jälkeä tästä ns. vikatilanteesta, koska sen mukaan sellaista ei ole. Sähköisten ohjausjärjestelmien turvamääräyksissä määritellään, että jos tuossa momenttianturissa havaitaan jonkinlainen vika, tämän johdosta järjestelmän tulisi mennä vikatilaan - ja luulisi että tuon pitäisi jättää jälki. Samoin sähköinen kytkentä ECU:n ja momenttianturin välillä pitäisi olla mallia rugged. Eli tässä ei ole (tai pitäisi olla) kyse tämän sortin viasta. Ohjaustehostuksen moottori vaan käytännössä punkee liikaa poweria ja tästä johtuu sitten nuo "pykälöinti" ja surkea tuntuma.

Tulipahan sekava stoori...mutta jotenkin näin se kaiketi on. Kukin sitten päätelköön loput...minusta softa on "aika kehnoa" ja ehkä olisi kannattanut testata tällaisissa olosuhteissa hieman enemmän.
A6 Avant 3.0 TDI 150kW quattro S-tronic Business -12
Ex: A6 Avant 2.0 TFSI 125kW multitronic Business -07, A4 Avant 2.0 -03, A3 1.8T -99

Markku J

Aika tyhjentävä tarina - kiitokset SKU ! Nyt vaan odotellaan saadaanko korjausohjeilla homma kuntoon, ja minä odottelen, olisko omassa autossa tämä korjattu jo tehtaalla. Homman keskeneräisyydestä päättelen, että oma autoni on samalla vanhalla tekniikalla tulossa.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy