quattrot

Aloittaja Tuuliviiri, 29.11.09 - klo:14:15

« edellinen - seuraava »

VAG!

#780
aa

q_janne


Pertsa

^Tais olla jo kolmas kerta tässä ketjussa ;)

MVQ

Niin mutta on tuo kylllä hyvä!  ;D ;D
A4 (B8) FL 2.0TFSI q str & Ford Mustang GT convertible - ex-VAG: A4 (B6) Avant 1.8T q, A4 (B7) Avant 2.0T q sport S-line, A4 (B8) 2.0TFSI q str

VAG!

#784
aa

Pertsa

No onhan se hyvä, ei sen puoleen. Kertaus on aina hyvästä....

Tuuliviiri

LainaaParempi olla jatkamatta, kun tallista ei torsenia löydy

Eppu Normaalin sanoin "Antaa kaikkien kukkien kukkia vaan..." eli kyllä Kukkanen voi ihan huoletta keskittyä tekniikkapuolen opettamiseen meille ei niin teknisille.  ::) Väliäkös sillä, mikä siellä taliissa oikein luuraa? Ei nääs oppi ojaan kaada.  ;)

Tuuliviiri

Paljon on tullut koeajoautojen ratteja väänneltyä ja hangessa ajeltua, jotta päässä ihan surraa. Hyviä elämyksiä ja kokemuksia taskut täynnä. Kyllä Bemu on tarjonnut hyvää kyytiä.  ;) Mutta huomenna pitäisi vielä päästä heilumaan Q5:n kanssa ja jopa GLK:llakin.  ::)  Oikein hyvää terapiaa q-kuumeesta kärsivälle. Lankomies, tuo Mersumies, yritti päivällä hieman hämmentää soppaa naljailemalla jotakin Audista, mutta enpä jaksanut innostua väittelemään. Puhukoon mitä puhukoon. Mulla muitakin asioita mietinnän alla.  ::)

 

VAG!

#788
aa

lq

Lainaus käyttäjältä: local3 - 23.02.10 - klo:19:15
Helvetti taisi juuri jäätyä. LoCal sen kun kirjottelee VAGareenalla ja saksalaiset lähteet kertovat uudessa quattrossa olevan "Lamellenpakete"... se lienee käännös tuosta "package of platesista" mutta kieltämättä kun Torsenin tilalla puhutaan lamelleista ja plateseista niin alkaa helvetillistäkin quattro-miestä kylmäämään...

Kattelin tossa nyt vasta tuon sportdiffi -videon, mikä oli linkitetty muutama sivu aiemmin. Eka ajatus tästä jeesuksen uusimmasta inkarnaatiosta oli, että kappas, ne on parantaneet torsenia lisäämällä siihen haldex -kytkinmaiset öljynpaineella toimivat monilevypakat. Halleluja.  ;D



Mä taidan tietää millä ne tuota vielä parantavat. Ne "keksivät" siihen paineakun, aivan kuten Haldexissakin, kolmosrevisiossa koko torsseeni jää poies.

Jaksaisko joku selittää mulle, että miten tää sportdiffi eroaa haldexin eLSD:stä?

Tupo

^"Sport differentialissa" on planeettapyörästöt ja niille monilevykytkimen. Rakenteella pystytään aktiivisesti pyörittämään ulkokaarteen puoleista pyörää (muistaakseni max 10%) suuremmalla nopeudella = isommalla voimalla. Kyseessä on siis aktiivinen voimanjakosysteemi, eikä varsinainen/perinteinen (=passiivinen) "lukko". Normaaliajossa vetoakseleita pyöritetään alennusvaihteiden kautta ja tarvittaessa toinen kytketään suoraan tasauspyörästön koteloon.

lq

Aivan, onhan tossa tavaraa vähän enemmän ja varmaan samalla saa nämä (haldexin yhteydessä) pelotellut voimansiirron sähköviat kaupanpäälle. No, se oli troolausta se.


Tupo

^Tuossa on kyllä sekin hyvä puoli, että systeemi toimii aivan tavallisena tasauspyörästönä, jos sähköt häviävät. Torsenistahan ei ole kysymys - se pyrkisi itse lukittumaan monilevykytkimen toimiessa.

VAG!

#793
aa

Tupo

^En tunne syvällisemmin eLSD:n toimintaa, mutta vilkaisin pikaisesti Haldexin sivuilta. Ihan "perinteiseltä" lukolta se näytti. Siinä on kyllä sähköinen ohjaus, mutta se kytkee vain oikean ja vasemman vetoakselin "yhteen". Kytkentä voi tapahtua "ennakoivasti", mutta oikeasti voimaa siirtyy 100% ulkokaarteen puolelle vasta sitten, kun sisäkurvin puoli on "ilmassa". Audin Sport Differential (voi) siirtää enemmän voimaa ulkokaarteen puolelle, vaikka molemmat puolet olisivat pitävällä betonilla. (Se kun muuttaa välityssuhteita oikean ja vasemman pyörän välillä.)

Tuuliviiri

Tällä viikolla on tullut survottua hankeen ja sieltä pois liuta kulkupelejä: CRV, X1, X5, GLK ja Q5. Yksikään ei jäänyt kiinni vaikka yritys oli kova. Kaikissa pelitti neliveto erittäin hyvin. Joissakin oli tosin alla nastat ja joissakin kitkat. Mutta rengasituksen merkitys pehmeässä lumessa ei niin suuri, kuin peilijäällä. Kaikille testiin osallistuneille ajokeille annan kiitettävän arvosanan suorituskyvyn osalta.  ;)

Tuli tuossa juteltua erään myyjän kanssa, jonka kanta oli se, että mökkitieajossa on melkein ihan se ja sama, millainen nelivetotekniikka siellä taustalla oikein on. Kaikilla pärjää vallan mainiosti. Uskoisin kokeiluni jälkeen tilanteen olevan juuri noin. No mikä tekniikka sitten puhuttelee eniten, on jo subjektiivinen juttu. Itse arvostan autoilussa ja nelivetotekniikassa luotettavuutta. Kymmenien tuhansien ajettujen kilometrienkin jälkeen nelivetojärjestelmä tulisi toimia edelleen, moitteettomasti. Lisäksi järjestelmän toimiminen ei saisi liikaa pohjautua anturien kautta saatuun informaatioon. Mekaanisuus kunniaan.

Mutta tulevaisuus ei välttämättä olekaan niin synkkä, vaikka Audi muuttaisikin perustekniikkaansa. Jos kerran muillakin järjestelmillä on mukava ajella, niin miksi ei myös tulevaisuuden quattrollakin? Huh hah ja hei, nelivedot voiton vei!

VAG!

#796
aa

Tupo

#797
^Varmaankin juuri noin. Tarkoitin "perinteistä kitkalukkoa". Kyseessä on nimenomaan LSD (Limited Slip Differential), eli luistoa rajoitetaan, mutta akseleita ei kytketä täysin jäykästi yhteen. ("Kemppilukollahan" ei siviiliautossa ole käyttöä.) Jos toinen puoli on "ilmassa", niin silloin siirtyy 100% voimasta pitävälle puolelle. Tällainenkin toki "lähtee alta", jos oikein survoo. ;-)

Kitkalukko ei kuitenkaan pysty siirtämään enemmän voimaa ulkokaarteen puolelle ilman sisäkurvin puolen luistoa. Lukolla (LSD) rajoitetaan sisäkurvin puolen luistoa, jolloin pyörälle saadaan sitä kaivattua sivuttaispitoakin. Lopputuloksena on juuri tuo Kukkasen selittämä (parempi pito ja hallittavuus), koska sisäkurvin puoleisen pyörän (vähän) luistaessa suurin osa voimasta välittyy tiehen ulkokurvin puolelta.

Antinontoxic

Jos vertailemme lyhyesti asiaankuuluvia ilmiöitä, huomaamme, että quattro havainnollistaa hyvinvointimalliamme sekä tulevaa taloudellista ja teollista behaviorismia. Eräitä yksityiskohtia lukuunottamatta quattro järkeistää käsitystämme kyseisestä asiakokonaisuudesta, mihin tavallaan liittyy myös huonoja taloudellisia ja hallinnollisia oloja. Kaikesta huolimatta quattro avaa itse kullekin tiedon ja ymmärryksen portin kohti yleispätevien toimintaohjeiden tavanomaisia käyttökohteita.

Jopa haldex havainnollistaa hyvinvointimalliamme sekä hyvinvoivan yhteiskunnan rinnalle muodostuneita epäkohtia. Vaikka usein kuuleekin aivan järjettömiä mielipiteitä, on kuitenkin tosiasia, että haldex aiheuttaa huolestumista suunniteltaessa järjestelmän ulkopuolelle jääneitä epäonnistuneita prosesseja. Ottaen huomioon oman tilanteensa, voi vain todeta, että haldex noudattaa epäilemättä ideatasolla järjestelmän ulkopuolelle jääneitä epäonnistuneita prosesseja.

http://puppulausegeneraattori.fi/  ;D

local3

En tiedä mitä eroa on sports differentialilla ja Haldexille tarjolla olevasta eLSD:ssä, luulen että pyrkivät ainakin tekemään samaa asiaa - ehkä vähän eri teknisin keinoin?

Mutta eLSD:töntä Haldexia ajaneena ja sports differentialilla varustettua Torsenia ajavana voin sanoa että ei se sports differential kyllä mitään Haldexmaista kulmikkuutta quattroon tuo. Lopputulos on todella toimiva.

Ja se on totta että siinä on puristille ristiriita, jonka jopa Audi TV:n markkinointivideossa myönnetään - mekaanisen Torsenin rinnalla on sähköohjattu takadifferentiaali. Pyhäinhäväistys joka kieltämättä toimii.

Haldex on pyhäinhäväistys joka ei toimi. ;) (No toimii se riittävän hyvin, ei herneitä.)

Tupo

LainaaEn tiedä mitä eroa on sports differentialilla ja Haldexille tarjolla olevasta eLSD:ssä
Sport differential muuttaa "perävälitystä" ulkokurvin puolella niin, että pyörää pyöritetään nopeammin. eLSD kytkee oik. ja vas. vetoakselit "yhteen" (ei täysin jäykästi). Samaan tavoitteeseen pyritään eri keinoin. eLSD on yksinkertaisempi (varmasti useimmiten riittävän hyvä); sport diff. on mekaanisesti monimutkainen, edistyksellinen ja kallis tapa. Molempien toiminta perustuu sähköiseen ohjaukseen.

lq

Mitä se haldexmainen kulmikkuus on suomeksi?

Pekka T

Lainaus käyttäjältä: lq - 27.02.10 - klo:14:33
Mitä se haldexmainen kulmikkuus on suomeksi?

Minun aikaisemmassa A3 :ssa joissain tilanteissa takaveto kytkeytyi voimakkaan äkkinäisesti aiheuttaen perän sivuluistoa .
Mutta tuon ilmiön aikaansaamiseksi piti kääntyä jyrkästi ja samalla kaasuttaa reilusti , muuten kyllä järjestelmä toimi erittäin hyvin .
Audi e-tron 55 quattro -20
BMW 328 i xDrive -13

Tupo

^Outo ilmiö - liittyneekö suoraan Haldexin toimintaan? Tai oliko Haldex kunnossa...?
Vastaavassa tilanteessa jo 2001 vuosimallin Golf Variant 4Mot lähti kauniisti nelipyöräluistoon.

Pekka T

Lainaus käyttäjältä: Tupo - 27.02.10 - klo:16:07
^Outo ilmiö - liittyneekö suoraan Haldexin toimintaan? Tai oliko Haldex kunnossa...?
Vastaavassa tilanteessa jo 2001 vuosimallin Golf Variant 4Mot lähti kauniisti nelipyöräluistoon.

Jos hieman tarkennetaan niin ilmiö oli kyllä harvinainen ja tapahtui pari kertaa sohjoisessa lumessa , jolloin ainakaan hallittu nelipyörävedätys ei tullut mieleen  :)
Audi e-tron 55 quattro -20
BMW 328 i xDrive -13

jkvi

LainaaJos hieman tarkennetaan niin ilmiö oli kyllä harvinainen ja tapahtui pari kertaa sohjoisessa lumessa , jolloin ainakaan hallittu nelipyörävedätys ei tullut mieleen 
Mutta tuolla perusteella voi ihan hyvin kaikki Haldexit haukkua kulmikkaiksi...
CRDi & Collection

Pekka T

Lainaus käyttäjältä: jkvi - 27.02.10 - klo:16:57
Mutta tuolla perusteella voi ihan hyvin kaikki Haldexit haukkua kulmikkaiksi...

Ei tässä mistään haukkumisesta ole ainakaan minun kohdallani ole kysymys , ero esim.torseniin on aika pieni .
Erittäin vakaata menoa , ei etupyörien sivuttaisvedättelyä . Jokainen käy koeajamassa itse ja tekee omat päätelmänsä Haldexsista.
Audi e-tron 55 quattro -20
BMW 328 i xDrive -13

lq

Toi kuulosti lähinnä A3:n lyhyen akselivälin aiheuttamalta ominaisuudelta?


Pekka T

Ainakin takavedon pieni kytkeytymisviive on poistunut Haldex 4 :n myötä .
Audi e-tron 55 quattro -20
BMW 328 i xDrive -13

Tupo

LainaaAinakin takavedon pieni kytkeytymisviive on poistunut Haldex 4 :n myötä
Totta. Em. Golfissa paikaltaan lähtiessä etupyörät ruopaisivat vaaksan verran ennen takavedon heräämistä. Caddyssa (Haldex 4) kaikki pyörät vetävät heti kytkintä nostettaessa. Aluksi (kesällä) ihmettelinkin, toimiiko Haldex, kun ei kytkeytymistä ei tuntenut.  ;)

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy