Octavia iV - Radio menee päälle omia aikojaan

Aloittaja kynsilaukka, 09.07.26 - klo:21:51

« edellinen - seuraava »

kynsilaukka

Käynyt nyt muutaman kerran, että tullessani autolle, joskus avaimen tai kännyn kanssa tai ilman niin radio on päällä ja poppi soi. Pari kertaa seurattuani tilannetta niin on sitten sammuttanut radion.
Eli avaimen tai kännnyn läheisyys ei ole vaikuttanut asiaan.

Mikähän mahtaa olla syynä moiseen?

Mikey

Silloin tällöin jälkiasenteinen koukku on saattanut teettää outoja sähköisiä ilmiöitä.

Jultsu

tässä on varmaan jo digipalvelut, onko siellä mahdollisesti käytössä joku ajastettu ilmastointi ja infotainmentin esikäynnistys?
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Jacce75

Vaikuttaa tyypilliseltä softavialta varsinkin jos kyseessä 18xx softa. Meillä on mahdollisuus niitä päivitellä. Näissä autoissa myös OCU tulisi samalla päivittää.
http://www.vagtech.fi

Retrofit, koodaukset, päivitykset, ohjelmoinnit, OE avaimet, ajonestot, moottorin ja vaihteistojen optimoinnit sekä muut ecujen muokkaukset.
040-7049099

Uusi VAG-foorumi avattu, liity mukaan:
keskustelu.vagtech.fi

- Golf 7.5 Highline 1.5 DADA 2018 (198hv/355Nm)
- A6 S-line 55 TFSIe 2.0 DLGA 2021 (367hv/500Nm)

kynsilaukka

Kiitoksia "heitoista":
- Ei ole koukkua asennettu
- Ei ajastettua ilmastointia tms.
- Jos softapäivitystä pohtii niin ilmiö on uusi eikä ole tullut jonkun softapäivityksen jälkeen; edellisestä on jo pidempi tovi.

Btw, voiko infotainmentin bootata/resetoida (ei siis pelkästään off'iile)? Volvossa onnistui ja pari kertaa joutui tekemään kun bitit oli poikittain.

Tos®

Uudelleenkäynnistys onnistuu pitämällä virtanappia pohjassa niin pitkään että logo näkyy uudelleen.
Siitä tuskin on tässä kohtaa hyötyä, jos se siellä jamittelee itsekseen.
Väylän pitäisi mennä nukkumaan n. 25 minuutin jälkeen virran katkaisusta ja jos auton avaimet on tarpeeksi kaukana. Tämä resetoi myös soittimen samalla kun kaikki menee lepotilaan.
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy