Ocu temppuilee

Aloittaja 5akkeus, 06.07.25 - klo:20:12

« edellinen - seuraava »

5akkeus

Silloin tällöin tauluun läsähtää vika ESC, ACC, TPMS, ABS ym. kerralla, joskus hetkeksi ja joskus pidemmäksi aikaa, välillä pitempiä pätkiä ettei tuu ja joskus päivittäin. OBDElevenillä luettaessa päällimmäisin vikakoodi mikä toistuu on Databus erroria moottorissa, vaihteistossa yms.

Mikähän mahtais vaivata? muuten ollu hyvä pirssi vaan nyt vähän kiukututtaa joku.

On myös ihmeellinen "käyntikatko" pidemmällä tyhjäkäynnillä ja jos osuu ajon aikana niin nykäsee aika tympeästi.

karhunik

Abs antureita kattelisin vähän sillä silmällä.
VCDS/OBDeleven koodaukset ja vikakoodit Tre alueella

5akkeus

Täytyypä tsekkailla ne lävitte!

Auto on 2016 2.0tdi rs 184hv

petrisa

Kyllä abs- anturista jää oma vikakoodinsa, mikäli siinä on jotain vikaa. Vaikka vika olisi ajoittainen ja on poistunut vikakoodeja luettaessa, niin se jää kuitenkin muistiin. Kaikista varmin tapa on lukea vikakoodit silloin, kun vikavalot palavat mittaristossa eikä tietenkään autoa sammuta siinä välissä.

OBDElevenin toimintaa en tunne, mutta VCDS ainakin on luotettava laite.

5akkeus

3/4 antureista käytin irti ja putsailin, oikean etupyörän anturi oli aivan jossain tervamaisessa mähmässä, muut ihan ok, poistin vikakoodit eikä tulleet uudestaan, näkee kun lähtee ajamaan että oliko vaikutusta.

Millä varaosanumerolla näihin löytää oikean öljynpaineen säätöventtiilin vai onko se nyt sitten pitoventtiili? anyways vikakoodi P164E00 herjailee eli oil pressure regulation valve (electrical error)

Killer

Meillä tuli noita data erroreita lähes kaikista moduuleista, kun can-väylän johdot meni oikosulkuun vetokoukulta.
Kaikki on siistiä minkä itse tekee.....
Skoda Superb lb L&K 2.0T 4x4 -18
ex: Skoda Octavia RS 4x4 -18 hb

Jultsu

ei kai koukun pistokkeelle asti mitään väylää kulje, koukun ohjainlaitteelle toki mutta se on jossain peräkontissa verhoilujen alla
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy