BMW

Aloittaja makkis, 29.11.09 - klo:13:23

« edellinen - seuraava »

loginpass

Lainaus käyttäjältä: skula - 22.03.11 - klo:22:28
Ainoo joka saa koskea BMW:n on Alpina.
http://www.alpina-automobiles.com/alpina/ww/models-alpina/b5-biturbo/galerie.html?tx_damdownloads_pi1%5Bpointer%5D=1


Niin ja Hartge + AC Schnitzer. Kaikki muu BMW Tuning on teineille tai arabeille tarkoitettu.
No löytyy jenkeistä vielä Dinan... ;)

Skula

Joo. No tuon Hartgen rehellisesti sanottuna unohdin, vaikkakin silti minusta Alpina on se ainoa ja oikea  ;)
Romurautaa ja paalivehkeitä.

Late

Uusi BMW ;) heh




lortti


savolaiskollega

Lainaus käyttäjältä: lortti - 27.03.11 - klo:16:15
bemu myynnissä:

http://hemmonkuvat.blogspot.com/2011/03/bemarilla-saa.html

Kyllä se pittää ens syksynä lähteä tiukasti bemu-myyjän juttusille, jos se tuollaista on..... ;D  ja näköjään kolmossarjallakin siis irtoaa....? ;)


savolaiskollega

Lainaus käyttäjältä: JeanC - 27.03.11 - klo:17:04
Tollastahan se on  ;D

Skeidalla saa saatana ees hevon v**tua....ei sillä että tekis mielikään.... ;D

loginpass

Konseptin  nimellä vielä, mutta tuskin se tästä enää paljon muuttuu...








Titta Jokisen tukka

Jotenkin lievä pettymys tuo uusi ämmä. Edelliseen korimalliin M -kilkkeet sopivat huomattavasti paremmin. Nyt näyttää jotenkin päälleliimatun oloiselta. Toivottavasti tuotantomalli kuitenkin lunastaa odotukset.

jni

Kyllä. Kamala kötöstys. Näyttää aivan teinituningilta. :'(
Ajossa: Skoda Enyaq 80 125 Edition iV
Ex M-B E 250 T 4Matic Elegance
Ex Suzuki Swift 1.2 VVT GL 5D
Ex Volvo XC60 2.4D AWD Geartronic Momentum
Ex Mitsubishi Outlander 2.2 DI-D EXE
Ex VAG:t:
2 x Skoda Kodiaq
4 x Skoda Superb
4 x Skoda Octavia
1 x Skoda Felicia
1 x Seat Ibiza

Ajoniekat Savosta kaahaa. Katso vastakeinoja.

Peltzi

Ei vaan uppoa muhun toi uusi vitos-sarjalainen toisin kuin e60 uppos. Perä on ihan hyvä mutta siihen se sitten jääkin.

Ton-1

Member of a A(udi) & A(prilia) club

Titta Jokisen tukka

Lainaus käyttäjältä: Ton-1 - 03.04.11 - klo:18:51
On se vaan toi vanhakin coupe vielä niin hyvännäköinen ...

http://www.automerkit.fi/uutiset-trendit/automerkit/artikkelit/taessae-on-unohdettu-bmw-m8-kahdella-m3-moottorilla.html

Wau! Olisi Baijerin poijjaat olleet noin vuosituhannen edellä kilpailijoita tuolla proto V12 -koneella. Todellinen harmi, kun ei päästetty tuotantoon. Taas löytyi aukko autosivistyksestäni, sillä kyseisestä moottorista ei ainakaan minulla ollut mitään hajua.

loginpass

Lainaus käyttäjältä: Titta Jokisen tukka - 03.04.11 - klo:20:17
Wau! Olisi Baijerin poijjaat olleet noin vuosituhannen edellä kilpailijoita tuolla proto V12 -koneella. Todellinen harmi, kun ei päästetty tuotantoon. Taas löytyi aukko autosivistyksestäni, sillä kyseisestä moottorista ei ainakaan minulla ollut mitään hajua.

Pääsihän se moottori "tuotantoon" ja sai vielä arvoisensa kehykset...


Markku J

Taitaa minun X5 sitten lähteä uudelle omistajalle ennen Audicenteriin päätymistä. Ostajakandidaatteja on ollut monta, ja nyt löytyi tosiostajan tuntuinen kaveri. Pitäisi tulla lauantaina noutamaan. Nyt on hintakin niin pohjassa, että jokaisen tällaista X5:a havittelevan olisi kannattanut tätä yksilöä harkita - jos liikkeiden hintoihin vertaa.

Erkka

Milloin olikaan Markku J tilatun autosi toimitusajankohta? Millaisella kulkineella ajelet odotusajan? Hyvä juttu, kun sait X5 uudelle omistajalle. Ei tarvitse enää myynnin kanssa pähkäillä.
VW Passat Variant Elegance Business eHybrid 200 kW DSG vm. 2025
Ex. Skoda Octavia Combi 1,5 TSI Style eTEC DSG vm. 2024
Ex. Skoda Octavia Combi 1,0 TSI Ambition e-TEC DSG 2021
Ex. VW Tiguan Style eHybrid 180 kW DSG-autom. 2021

Kapa

V12 kuuluu ja kuului jo 30 vuotta takaperin dinosaurusten kanssa samaan joukkoon!

Markku J

Audi -myyjäni on tyypillinen ammattikuntansa edustaja. Ei kuulu mitään häneltä. Enkä viitsi edes kysellä enää. Sen verran olen muilla kyselyillä vaivannut, että olkoon omassa rauhassaan nyt. Missähän Audi -myyjät koulutetaan - pitämään etäisyyttä asiakkaaseen. Se olisi kiva tietää. Samanlaisia ovat kaikki. Todella iso ero minun Bemari -kauppiaaseen, Jari Peltoseen.

Jos olette Bemaria ostamassa, niin yhteys Jari Peltoseen Herttoniemessä kannattaa. Hän oikeasti välittää asiakkaistaan ! Yhtään vastaavaa Audi -myyjää en ole vielä tavannut. Tilaus kirjataan, ja sitten hiljaisuus - jos jotain kysyy, niin viivettä vastauksissa on, ja selvästi kyselyt koetaan häiriöksi !

P.Alikka

Lainaus käyttäjältä: Markku J - 13.04.11 - klo:21:11
Taitaa minun X5 sitten lähteä uudelle omistajalle ennen Audicenteriin päätymistä. Ostajakandidaatteja on ollut monta, ja nyt löytyi tosiostajan tuntuinen kaveri. Pitäisi tulla lauantaina noutamaan. Nyt on hintakin niin pohjassa, että jokaisen tällaista X5:a havittelevan olisi kannattanut tätä yksilöä harkita - jos liikkeiden hintoihin vertaa.

Ööö piti ihan käydä toi sun ilmotus kattomassa ja jos joku nyt tommosta on tosimielellä ostamassa niin onhan toi halpa! Ostaako mielummin 4-5 kertaa enemmän ajettu ja vuoden pari vanhempi X5 vai tuo sinun? Hinta on sama! Hmmmm... täytyyki oikein miettiä kummanko itse ostaisin!  ;D
Ajossa I: Seat Leon ST FR 1,8 TSI DSG
Harrasteena: Nahkea Opel
Ex-VAG Skoda Octavia 2,0 TDI+DSG

Markku J

Jeps, nyt se lähtee uloskantohintaan, josta voitan ihan hiukan. Laakkonen tarjosi nettona vaihdossa 69 500, ja talvella sain tarjouksen 74 500 ja toisen 72 500, mutta en ollut myyntitäpinöissä silloin - valitettavasti.

P.Alikka

Lainaus käyttäjältä: Markku J - 13.04.11 - klo:21:30
Jeps, nyt se lähtee uloskantohintaan, josta voitan ihan hiukan. Laakkonen tarjosi nettona vaihdossa 69 500, ja talvella sain tarjouksen 74 500 ja toisen 72 500, mutta en ollut myyntitäpinöissä silloin - valitettavasti.

Voitat juuri sen että vietät mukavan illallisen rouvan kanssa teattereineen päivineen!  ;)
Ajossa I: Seat Leon ST FR 1,8 TSI DSG
Harrasteena: Nahkea Opel
Ex-VAG Skoda Octavia 2,0 TDI+DSG

Markku J

Tämä on ajatuksena. Autot lähtee Nettiautossa vain todella kaupallisella hinnalla. Olen noita myynyt useita siellä. Vain edellinen cabrio jäi liikkeeseen, kun oli "kiire".

mti

Laakkosen vaihtotarjouksia muutamien viime vuosien aikana kysyneenä eri autoille olen huomannut että useimmiten Laakkonen tarjoaa huonoiten. Edellisessä tapauksessa oli Laakkonen 6000 â,¬ jäljessä korkeinta, tosin uusi auto oli Laakkosen tapauksessa edullisempi.
Pari Saabia

Audi 60 1,7 -71
Kupla 1,3 -69

Ex-vagit:
Ocu Combi RS TDI -15
Ocu FL 2,0 TDI Eleg DSG -09
B8 3,0 TDI Q man Avant -08
Ocu RS TDI Combi -07
Ocu 2,0 TDI Eleg -05

Ton-1

Lainaus käyttäjältä: Markku J - 13.04.11 - klo:21:37
Autot lähtee Nettiautossa vain todella kaupallisella hinnalla.

Näin on, pitkähintaset ovat ja pysyvät siellä ja pitkääään .....
Member of a A(udi) & A(prilia) club

Fully Articulated

Lainaus käyttäjältä: Titta Jokisen tukka - 13.04.11 - klo:22:07
Trollia ei tulisi ruokkia, mutta tartun provoon sen verran, että totean V12 -koneiden olleen ja yhä edelleen olevan moottoreiden ikoneita. Ituhippien singereitä ei pidä sotkea samaan keskusteluun urheiluautojen kanssa.
Onko tällä palstalla "päivän paras kommentti" äänestystä? Ylläoleva ansaitsisi ehdottomasti erityismaininnan.

Rauska

Samaa mieltä, tuo ituhippu on rautaa  ;D
NYX RS E-Tron Gt 2022
EX E-Tron Sportback Progres Plus 55 quattro 2022
EX Audi e Tron GT 2021
EX A3  A3 Sportback TFSI mild hybrid 110 kW
EX A4 Avant 2016 2.0 TFSI Quattro
Ex A4 Avant 2.0 TFSI q 2015
Ex A3 SB 1.8 q Business Sport S-Tronic -13
EX A5 SB 2.0T q business -10.
Ex A3 1.4 T s-tronic -09.

Markku J

Tänään aamulla X5 sitten lähti uuden omistajansa matkaan. Olipa taas miellyttävä ostajapariskunta. Ei turhaa renkaanpotkintaa, vaan asiallista keskustelua. Ostajalla kun oli vahva X5 -kokemus jo itsellään.

downtime

Tuli käytyä heittämässä pienehkö koeajolenkki 520DA Sedanilla.

Kieltämättä aika tyylikäs paketti. Auto on ulkoapäin todella hienon näköinen nyt livenä kun näki. Kuvista ei ihan oikeaa käsitystä saa.

Sisällä tietenkin BMW:n totuttu viimeistely ja laadukkaat materiaalit. Peruspenkit osittaisella sähkösäädöllä olivat hyvät ja tukivat juuri oikeasta paikasta, tosin vauhdikkaamassa ajossa kaipasi topakampaa sivuttaistukea.

Auto oli ajossa tarpeeksi hiljainen, MUTTA, moottori on kyllä aivan liian pieni tuon kokoiseen autoon. Norminopeuksissa oli ihan välttävä, mutta vähänkin jos halusi polettaa enemmän niin tehot loppuivat kesken.
Se mikä kyllä nosti hymyn korviin on tuo BMW:n tavaramerkiksi muodostunut "Ajamisen ilo". Sitä auto nimittäin tarjosi. Mutkatiellä tuota oli TODELLA mukava ohjastaa. Meni minne käskettiin ja tarjosi kyllä välitöntä tietoa siitä mihin suuntaan mikäkin rengas sojottaa. Niin hyvin että meinasi alkaa kuskillakin sojottamaan :D

Toinen asia mikä ihmetytti että miten ulkomitoiltaan noin isoon autoon on onnistuttu tekemään noin pienet sisätilat? Takajalkatilaa ei ollut nimeksikään.

RoccoScientist

Lainaus käyttäjältä: downtime - 28.04.11 - klo:15:16
Auto oli ajossa tarpeeksi hiljainen, MUTTA, moottori on kyllä aivan liian pieni tuon kokoiseen autoon. Norminopeuksissa oli ihan välttävä, mutta vähänkin jos halusi polettaa enemmän niin tehot loppuivat kesken.

Kuulostaa oudolta. Tuolla moottorilla varustettua 5-sarjalaista on kehuttu malliston parhaaksi ja kyllä kahden litran dieselkoneelle arvot 184 hv / 380 Nm ja 8,1 s nollasta sataan kuulostavat vähintäänkin riittäviltä. Tekeekö automaatti sitten menosta niin vaivatonta ja rauhallista, ettei ripeys tunnu missään?
Ex: Scirocco BlueMotion Technology 1,4 TSI 90 kW

jkvi

LainaaKuulostaa oudolta.
Se vain tuntuu tehottomalta, kun tuuli ei suhisi ikkunan karmeissa ja meno on laadukasta vauhdin kasvaessakin.
CRDi & Collection

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy