Paljonko dieseliä palaa?

Aloittaja Quality, 21.03.11 - klo:06:44

« edellinen - seuraava »

Diesel-autoni kuluttaa polttoainetta keskimäärin /100 km

alle 5 l
82 (15.9%)
5-6 l
229 (44.3%)
6-7 l
121 (23.4%)
7-8 l
45 (8.7%)
8-9 l
24 (4.6%)
yli 9 l
16 (3.1%)

Äänestäjiä yhteensä: 510

repe59

Janosia autoja teil, ocusein tyytyy 5,2:een ;)on tuol töihi kerent, ja takaskin ;)
Skoda Kodiaq 4x4 2.0 TDI -18
ex-Skoda Octavia 1,6 tdi dsg Elegance lb -13,
Brilliant Silver
ex-Mitsubishi Pajero 3,2 DID -01
ex-Skoda Octavia II 1,9 tdi hb ambiente -07

765turbo

Täällä menee nyt Hki kaupunkiajossa 6.8L ku kylmällä autolla pätkäajoo harrastaa ja 4-vedolla tulee pelleiltyy välillä.

jkvi

Sorento näyttää syövän vajaasta 7l/100km aina lähelle 10l/100km. Keskikulutus on n. 7,5l/100km. Mm toissapäivänä ajelin päivän hirvikoiran ulkoilutuksen yhteydessä uria, joilla oli lunta siten, että metallipanssari viisti lumen pintaa. Nopeudet olivat 20-60km/h. Kulutus lähes tuon 10l/100km. Halpaa kuin saippua nuo harrasteet ;)
CRDi & Collection

Will Smith

Itselläkin tuo neliveto, joka saa leikkimään hiukka turhankin useasti. Mut talvella pitää nautiskella, koska ei kesällä tuo 140 hp ja nelikko tunnu oikein miltään!
Talvikulutus on pyörinyt siinä 8-9 litrassa, sisältää kaupunki ja maantie ajoa. Tankilla päässyt siis n.600-700 km. Nätisti jos ajelis niin pääsis sen 1000 km tankilla...mutta mutta

Mosqu

Oma Passat 1.9TDI hörppää näin talvella kylmä-lähdöllä sen about 5.2l/100km kun kesällä selviää nätisti ajamalla jonnekki 4.3 litran kulutuksiin. Seka ajolla siis näissä lukemissa pyöritään, varmaan pidemmällä 80km/h keskituntinopeus reissulla päästäis talvellaki tuoho alle 5l kulutuksien.

chr

Näyttää jäävän noin 7,5 litraan satasella kahden litran diisseli nelivedolla ja automaatilla, ajo pelkkää pätkää ja aika paljon tulee kikkailtua näin talvella.

maddog77

Mutta eikö dieselillä lämmitetä taloja ja ajamiseen on ihan muut tuotteet?

Mikko83

Dieselillä tuotetaan vwoimaa! pensalla pestään pensselit.
Kyllä jettamies on aina jettamies.

Uppe

Nyt yli parinkympin pakkasissa Mersu vei 5,3l matka-ajossakin,viime viikolla muutamassa asteessa 4,6.

765turbo

4x4 teki pohjat ku juniorit lainas pyhinä auton peffan alle ja kulkine täynnä jamppareita ym. kinkkuja.
10.007L tankilta laskettuna...en lainaa enää. No onnex bensixillä on lientä riittänyt vielä ja disukkarahat peritään käyttäjiltä..höhööö.

miisalo

A8:ssa on nyt muutaman kuukauden keskikulutus ollut n. 9,5 litraa. Ajo-olosuhteen hyvinkin vaihtelevat, eli kaupunkiajoa pk-seudulla, lyhyitä parin kilsan pätkiä ja toisaalta jonkin verran motarilla ja kehä I:llä sahaamista.

Matka-ajossa näin talvinopeuksilla kulutus alle 6 litraa. Tuollaisessa aamulla motaria 11km, kehää 11km ja n. 4km erinäistä kaupunkiajoa matkassa ruuhkasta riippuen 7-8 litraa.
Ex. vagit: Erinäinen määrä käytettyjä isohkoilla moottoreilla varustettuja rinkelikeulia

amarok

Saattaa olla, että asiasta on keskusteltu aiemminkin, mutta kysyn kuitenkin.
Kulutusmittari ei ilmeisesti mittaa Webaston käyttämää polttoainetta.
Mittari näyttää kulutetun esim. 7,00l/100km, mutta vajaan tuhannen kilometrin ajon jälkeen 80 litran tankki on melkein tyhjä, sinne saa lirutella 76 -77 llitraa polttoainetta eli Webaston käyttämä polttoaine menee ilmeisesti "mittarin ohi".

joukolainen

Kelkka korkeassa kuomukärryssä (Arctic cat touring 4tahti paino n 350kg tankki täynnä  + muuta hiihto ja lasketteluvarustetta) Kokkola - Ylläs - Kokkola, keskikulutus 8,1, ei paha kulutus keskinopeudella 76 km. Aikaisemmin bensavehkeillä mennyt yli 10 litraa, sama miten on ajanut, ja itse asiassa tuon korkean kuomun takia kuluttaa tyhjänäkin lähes saman.
Audi A4 avant 3.0 tdi quattro tiptr. S line -10

firstvw

Lainaus käyttäjältä: amarok - 26.03.13 - klo:17:48
Saattaa olla, että asiasta on keskusteltu aiemminkin, mutta kysyn kuitenkin.
Kulutusmittari ei ilmeisesti mittaa Webaston käyttämää polttoainetta.
Mittari näyttää kulutetun esim. 7,00l/100km, mutta vajaan tuhannen kilometrin ajon jälkeen 80 litran tankki on melkein tyhjä, sinne saa lirutella 76 -77 llitraa polttoainetta eli Webaston käyttämä polttoaine menee ilmeisesti "mittarin ohi".

Ei mittaa. Lisäksi näyttävät yleensä 2-3dl/100km alakanttiin. Ajotietokoneen näyttämää voi säätää VCDS:llä, mutta mittaa keväämmällä todellinen kulutus ilman webaston vaikutusta

IFM

600km takana kuuden pintaan tuo kulutus menee. Ajo sisältää ehkä 30% maantieajoa. Pitemmällä reissulla kulutus on ollut 4.8.
Skoda Octavia Combi 2.0 TDI DSG -07

jaska74

reilua satasta motarilla, niin allekirjoituksen peli juo sellanen 5,2 litraa, jos taas köröttelee 80km/h niin mennään jo alle viiteen

firstvw

Siis onko passat niin paljon isompi/painavampi kuin octavia kun en pääse kuin lyhyitä siivuja ~5l/100km. Yleensä pidemmällä matkalla 5.6. (esim viimeks lapin reissu 1800km). Arkiajossa ~6.4l/100km. Rengastus 205/60/16 kitkat ja 225/50/17 kesätkumit. Noi on nyt ajotietokoneen lukemia, mutta se on sopeutettu, pitäs ola aika tarkka.

Tuntuu vaan välillä että jotkut kaunistelee lukemia..

jarsiv

Lainaus käyttäjältä: firstvw - 27.03.13 - klo:17:18
Siis onko passat niin paljon isompi/painavampi kuin octavia kun en pääse kuin lyhyitä siivuja ~5l/100km. Yleensä pidemmällä matkalla 5.6. (esim viimeks lapin reissu 1800km). Arkiajossa ~6.4l/100km. Rengastus 205/60/16 kitkat ja 225/50/17 kesätkumit. Noi on nyt ajotietokoneen lukemia, mutta se on sopeutettu, pitäs ola aika tarkka.

Tuntuu vaan välillä että jotkut kaunistelee lukemia..
Tuolta 2l motilta noi 5.6 lukemat aika normaaleja. 1.9 vie pääsääntöisesti 5,1l matka-ajossa (tankkauksella mitattuja molemmat). Ja se keskinopeus vaikuttaa paljon. Viime talvena ajelin pääsääntöisesti todellista nopeutta 83-84km/h. Nyt 87-88km/h ja keskimääräisesti kulutus noussut 4,8l/100km-->5,1l/km.
VCDS apua
Passat 3C Luxline 1.9TDI
Passat B8 1.6TDI

RSOCUstin

#168
Nyt talvella ajotietokoneen mukaan 6.5 -6.6L ja samaa näyttää spritmonitor ja tankkaus.com. Tankkausten väliset erot on ollut 5.70-7.19L.  Ajot työmatkaa 30km pikkuteitä suuntaansa Nummela - Espoo  keskus ja päälle kaupunki pyörityksessä Espoossa. Tänään tais tulla joku huollon jälkeinen äkillinen kevät. Pitkä kulutus tipahti 5.9L tän pvn aikana - 0,7L ilmoitetusta. Ihan samallaista ajoa ku normisti. Katotaan mihin muotoutuu. Tankilla sen sitten tietää taas.

Oon kyllä sitä mieltä että siellä nyt uudet suotimet laitettu koneessa. On tainnut edellisessä huollossa 15tkm sitten unohtua vanhat suotimet.
Helvetti kun en niitä huollosta pyytänyt tsekattavaksi.

dosetti

Vaikka on tullut monesti todettua, ettei tämä kahden litran kone mikään talousihme ole niin matka-ajon kulutukseen olen todella tyytyväinen. 90/10 maantie/kaupunki-kulutus edellisellä tankilla oli 5,1. Ja tuo kone näköjään vaatii pitkän matkan saadakseen kulutusta alas, edes työmatka 110km mennään vielä vähän alle kuuden kulutuksella; vasta pitempi siivu 400-500km pääsee jo tuohon viiteen.

firstvw

Matkan aloitus tuntuu olevan, ainakin ajotietokoneen näyttämän mukaan merkitsevä. Olen havainnut että matka- + kaupunkiajo näyttää pienempää kulutuslukemaa kuin vastaava kaupunki- + matka-ajo. Matka-ajossa moottorin nopeampi lämpeäminen voisi selitttää osan tuosta erosta, lisäksi pitäisi varmaan tarkistaa reitin korkeuserot

RHead

Lainaus käyttäjältä: Marapetsu - 11.12.12 - klo:14:00
Näyttäisi tämä uusi A4 3.0tdi s-tronic vievän n.0,5L enemmän kuin edellinen A43.0tdi manu laatikolla ollut Audi.Nyt n.9000km kulutus näytön mukaan6,8L/100km.

Aika vähällä näyttää menevän oman ccwa automaattiin. Tosin itellä ,kun webasto niin se nostaa helposti kulutusta. Kesällä näkee taas sit todelliset kulutukset ilman weba..
Passat


Audi

slarpa

Tämän talven aikana keskikulutus tankilla mitattuna 5,7l/100km
Skoda Superb iV Style -20

ex - Kia Optima 1.7CRDi Business Premium DCT A/T -16
exex - VW Passat sedan 1.6TDi bmt -12
exexex - VW Jetta 1.9TDi -08
exexexex - VW Golf 1.6 -98

Karvis

4,3L/100km kertoi Superb ryystäneen ensimmäisellä pääsiäisreissun 250km siirtymällä, kohtuullista sanoisin :)
Skoda Superb 2.0TDI Ambition GreenTec

ex.Ocu hb 1.8TSI -11,Yeti 1.2TSI -10,Ocu Combi 1.6FSI -05

repomies

Lainaus käyttäjältä: firstvw - 27.03.13 - klo:17:18
Siis onko passat niin paljon isompi/painavampi kuin octavia kun en pääse kuin lyhyitä siivuja ~5l/100km. Yleensä pidemmällä matkalla 5.6. (esim viimeks lapin reissu 1800km). Arkiajossa ~6.4l/100km. Rengastus 205/60/16 kitkat ja 225/50/17 kesätkumit. Noi on nyt ajotietokoneen lukemia, mutta se on sopeutettu, pitäs ola aika tarkka.

Tuntuu vaan välillä että jotkut kaunistelee lukemia..

Tuossa on niin monta muuttujaa että kaunistelu nyt ei välttämättä ole ainoa selitys.

Ajonopeus nyt on yksi. Jos toinen ajelee siihen tyyliin kuin nyt täällä hämeessä monet tekeväta, eli körryyttelee alle nopeusrajoituksen, ja toinen ajaa sitä "kymppi yli" vauhtia, niin ero on jo huomattava kulutuksessa.

Jos toisella on tarkaksi säädetty ajotietokone ja toisella se näyttää pari desiä vähemmän kuin oikeasti menee, niin selittäähän sekin.

Renkaiden eroa ei voi myöskään unohtaa. Taannoin oli TM:ssä rengastesti jossa samankokoistenkin renkaiden välille saatiin 7 prosentin polttoainekulutusero. Jos rengaskokokaan ei ole kahden auton välillä sama, niin ero voi olla tuotakin isompi. Pikku vinkki muuten, kannattaa tehdä laskuharjoitus renkaiden kestoiän ja polttoainekulutuksen hintaeron avulla.. ne jää kauppaan ne paljon kulutusta lisäävät renkaat jos laskupäätä on yhtään.

Sitten joku saattaa säästää öljyssä ja ajelee jollain ei-LL 0W40 öljyllä joka sekin lisää kulutusta hieman (puhumattakaan mahdollisista muista ongelmista).

Toinen voi ajella tyhjällä autolla ja korkeilla rengaspaineilla, toinen vetelee ehkä täyteen pakatulla autolla lappiin ja takaisin liian matalilla rengaspaineilla jotka on tarkastettu viimeksi ties milloin.

Toinen voi ohitella aina kun siltä tuntuu ja toinen saattaa ajella laihialaiseen tyyliin rekan tai bussin imussa "koska silleen säästää".

Laitetaan autoihin samat öljyt, renkaat, paineet ja kuorma ja ajellaan sama pitkä lenkki cruise päällä samaa gps-nopeutta ja mitataan kulutus samalla pumpulla tankaten niin veikkaanpa että erot alkavat tasoittua.

wtf

Kylläpä se keskikulutus allekirjoituksen autolla talvisaikaan painuu sinne 9 litran tuntumaan.
Vuosimalli on -06
Audi A6 Avant 3.0 Tdi Quattro tiptronic

miisalo

Pääsiäisreissun kulutus



Viimeisellä kymmenellä kilsalla lähti sitten DPF:n polttosykli päälle just kun tuli enemmän pikkuteitäkin ajeltua. Sitä ennen näytti vielä vähemmän. Minusta melko hyvin 2070kg omapainon omaavalle nelivedolle, jossa tällä hetkellä yli neljäsataa konia. Vaati kyllä erittäin ennakoivaa ajoa tuolla paluuliikenteessä.
Ex. vagit: Erinäinen määrä käytettyjä isohkoilla moottoreilla varustettuja rinkelikeulia

FU2

Tässä vuodatusta aiheesta ja aiheen vierestä. Omien/liisari diesel-autojen kulutukset ovat olleet mitattu/EU-yhdistetty:

vm 2005 Ocatavia 1.9TDi (ajoin 92 tkm): 5,1/5,0
vm 2008 Astra 1.9 CDti 88 kW (ajoin 110 tkm): 5,3/5,7
vm 2011 A3 SB 1.6TDi STronic (ajettu nyt 62 tkm): 5,1/4,3

Kaikki kulutukset mitattu tankkaamalla (aukoton kirjanpito  :P)

Ajosuorite ei ole vuosien aikana muuttunut mihinkään, mutta kuten Audin EU-keskikulutuslukemasta näkee, autot ovat kehittyneet mutta minä en... Ennen yllä mainittuja diesel-autoja ajelin bensa-autoilla ja ne meni aina selvästi alle EU-yhdistetyn. Direktiivikin on tainnut "kehittyä" niistä ajoista.

Skodan ajotietokoneen lukemaa säädätin 13 % suuremmalle, Opelin ja Audin ovat näyttäneet noin desin verran suurempaa kuin omat "mittaukset." Opelissa (ja vanhemmassa bensa-Meganessa) näki kulutetun polttoaineen määrän. Se oli ihan kiva fiitseri, jos halusi ajaa tankin höyryille esim. talvidieseliin vaihtaessa.  ;)
Ajossa: BMW 230eM MY2/23 
Edellinen: VW Golf Highline 1.5 TSI 96 kW DSG MY5/18 
- Seat Leon FR 2.0 TDI  MY5/13 
- Skoda Octavia Style 5D TDi 184 4x4 MY9/15
- Audi A3 1.6 TDi DSG Business MY4/11
- Skoda Octavia Elegance 5D 1.9 TDi MY7/05

jleinonen

En tiedä onko aiheesta, mutta aika harva autoilusta ei niin välittävä tietää oikeasti mitä hänen ajamansa auto kuluttaa. Yleensä kai sitä voi sanoa jonkin ajotietokoneen keskikulutuslukeman, mutta välillähän nuo näyttää mitä tahansa. Ilman säännöllistä tankkauksista laskettua kulutusta ei voi tarkasti sanoa mitä se auto kuluttaa. Esimerkiksi mikään auto ei taida lisätä polttoainekäyttöisen lisälämmittimen kuluttamaa määrää ajotietokoneen näyttämään lukemaan.

Itsekin ruksasin tuohon 6-7 väliin, koska webasto/eberi whatever lisälämmitin Volovossa onkin lisää kulutusta yli kutosen, vaikka ilman sitä kulutus sattuisikin 5-6 väliin. Se polttoaine kuitenkin kuluu...

slarpa

Huhhuh...uudet kesärenkaat alla (Michelin Primacy HP Xgreen 215/55/16) keskikulutus pomppasi lähes litran  :o
Kitkoilla 4,4 l/100km vs kesärenkailla 5,3 l/100km.
Vertailu tehty siis Hakkapeliitan kitkoille (205/55/16) ja molemmilla ajettu kesärajoituksilla samaa 90km reittiä.
Muilla vastaava ilmiö? Aiemmissa autoissa kitkojen ja kesärenkaiden ero ollut muutamia desilitroja.
Skoda Superb iV Style -20

ex - Kia Optima 1.7CRDi Business Premium DCT A/T -16
exex - VW Passat sedan 1.6TDi bmt -12
exexex - VW Jetta 1.9TDi -08
exexexex - VW Golf 1.6 -98

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy