BCB öljynsuodatin

Aloittaja Rizhto, 16.06.20 - klo:13:46

« edellinen - seuraava »

Rizhto

Käytännön vinkkejä taas kaipailis. Vaihdoon Golfiin öljyt ja olisin vaihtanut suodattimenkin, mutta sepä oli edellinen asentaja ollut riskillä tuulella. Nämähän kuuluu laittaa käsikireyteen. Suodattimen perään prässätty "mutteri" hylsyavaimelle meni pyöreäksi, eikä suodatin inahtanutkaan. On koitettu avata kaikella mikä vain tuonne mahtuu. Ongelman ydin on se, ettei sinne juuri mitään mahu. Suodatin on kaposessa kolossa Laturin, kompressorin ym välissä ja edestä menee vielä ilmastoinnin kiinteä putki siten, ettei näitä yleismallin suodatinavaimia mahu käyttämään. Onkos teillä ollut vastaavaa tenkkapoota, ja miten olette ratkaisseet sen?

mruotz

Kolme kertaa tullut eteen. Ekalla kerralla koitin mennä siitä mistä aita matalin eli ties vaikka millä vippaskonsteilla "tölkin" ympärille lenkki ja vääntää, mutta kun ei se vaan inahda - ei ole tilaa.
Loput kerrat olen tehnyt niin että jos näyttää vähänkään siltä että ei lähde; Laturi, ac kompura, ohj.tehostin + siivapyörä + apulaitekorvake irti + pakosarja irti : jo on tilaa ja lähtee että narahtaa. Tuossa ei loppupelistä mene montaa hetkeä kun noi purkaa suosiolla pois tieltä.
Klackern / klappern & kolbenkipper : 1J1/1J2/1J5 | VCDS apua tarjolla Päijät-Hämeessä | HEX-NET PRO

BKY x 1, BBY x 1, AZD x 2, BCB x 3

o.b.

Tukeva ruuvimeisseli kyljestä läpi asti. Sotkuista puuhaa, mutta silleen näin tehtävän kun huoltamolla oli tiukempi tapaus ::)

Jultsu

Jos tuolle tielle lähtee niin pohjaan/kylkeen voi myös tehdä pienemmällä meisselillä vähän pienemmän reiän ensiksi josta valuttelee enemmät mönjät ulos vähän hallitummin.
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

9987

Otat siirtoleukapihdeillä päästä kiinni ja käännät auki.

Avaimella pitää kiristää sopivasti ajatuksen kanssa.

Juzu84

Lainaus käyttäjältä: Mo1 - 16.06.20 - klo:16:15
Otat siirtoleukapihdeillä päästä kiinni ja käännät auki.

Avaimella pitää kiristää sopivasti ajatuksen kanssa.
Paljain käsin pitää kiristää sopivasti ajatuksen kanssa.
Golf -12 TSI. VW Golf Alltrack -2016
VCDS apua tarjolla Ylivieskasta muutaman kymmenen kilometrin säteellä. Kalustona HEX-NET-PRO unlimited ja koodaukset OBD11. Muihin merkkeihin pääsy hoituu myös aina ajantasalla olevalla Launchilla. Yhteyttä voi ottaa privalla.

Rizhto

Lainaus käyttäjältä: Mo1 - 16.06.20 - klo:16:15
Otat siirtoleukapihdeillä päästä kiinni ja käännät auki.

Avaimella pitää kiristää sopivasti ajatuksen kanssa.

On yritetty. Pelti antaa myöten.

Rizhto

Lainaus käyttäjältä: o.b. - 16.06.20 - klo:15:05
Tukeva ruuvimeisseli kyljestä läpi asti. Sotkuista puuhaa, mutta silleen näin tehtävän kun huoltamolla oli tiukempi tapaus ::)

Tämä on ollu mun "normitapa" aina, mutta tuolla BCB:n kolossa ei mahu meisseli pyörähtämään.

hojaleht

Vastaan vähän myöhään mutta muille saman ongelman kohtaajille. BCB koneen ahtaaseen öljynsuodatinkohtaan sopii juuri ja juuri kettingillä varustettu 1/2" avaimeen sopiva "mutteri" mallin öljynsuodatinavain. (huono kuvaus mutta kun tarvikeliikkeessä näette polkupyörän kettingistä tehdyn lenkin ja 1/2" hylsyavain varteen passaavan mutterin niin se)

Tuolla pystyy päältäpäin kirimään suodattimen ympäri kettingin ja vähän kerrassaan vääntämään suodatinta auki, ei tartte päästäpäin hylsyllä tms. jakoavaimella mahtua kääntämään.

Ja kyllä, vittumainen tilanne, suodatin jumissa, jos lyöt siihen reiän ruuvarilla niin et aja enää metriäkään eli pakko se on auki saada.

A4 2.0TDI, Leon 1.5TGI, KTM250GS

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy