Fabia kiikarissa

Aloittaja Cursedwagenist, 23.02.20 - klo:04:06

« edellinen - seuraava »

Cursedwagenist

Nyt olisi ostohousut jalassa pikkuhiljaa autokauppoja ajatellen ja skoda fabia pikkufarkkuna kiinnostaa. Tosin budjetti ohjaa katselemaan tätä III-korimallia tuonne vajaan 100k kilometrin tuntumaan ajettuihin.
Onko tommoset kilometrit 1.2tsi:lle jo paljon? Onko jotain erikoisempia remppoja mitkä olisi jo ajankohtasia tolla moottorilla noille kilometreille? Jakohihnan vaihto varmaan olisi hyvä vaihtaa, kun on ikää kohta se 6 vuotta, mikä on ohjearvo sen vaihtamiselle.
Olen hyppäämässä 4 koppasesta golffista nyt tälläseen tuoreempaan kulkineeseen ja sillä on saanu kilometrejä niellä suhteellisen luottavaisin mielin. Tohtiiko siis samanlaista odottaa uudehkolta fabialta?

bowtie81

tietääkseni noissa ei ole mitään isompia murheita. 1.2 tsi koneissa on öljyn syöntiä, varmaan kannattaa teettää jotain huuhtelutoimenpiteitä öljyn vaihdon yhteydessä. Itselläni on vanhempaa 2 venttiili-ketjukonetta 1.2 tsi muodossa, nyt menty 150tkm ilman mitään vikaa. Ei syö öljyä, vaihdettu 15tkm välein.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy