Webasto ei toimi

Aloittaja Juha84, 24.11.19 - klo:14:20

« edellinen - seuraava »

Juha84

Eli autossa webasto mallia thermo top V ja kojelaudassa kellolaite. Webasto ei lähde edes ns käsikäytöllä päälle,jostain kuuluu naksuva ääni ja lopulta hurina kyllä kuuluu moottoritilasta mutta siihen se sitten jääkin,sitten kellolaitteen näyttöön tulee virhekoodi F05 ja lopulta myös F07 ja webasto menee jotenkin lukkoon,kun resetoi webaston eli ottaa sulakkeen irti ja laittaa takas niin taas sama toistuu. Onko muilla ollut vastaavaa?

2009 passat diesel

Jultsu

Koko mötti irti autosta, purku osiin, putsaus, uusi palopesä + sihti + vesipumppu + hehku + tiivisteet sun muut osat ja takaisin kiinni. Hintaa kertynee noin 400-600 euroa korjaamolla.
Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

o.b.

Palopesä vaihtoon. Sen mukana tulee uusi hehku/liekkivahti.

Kiertovesipumppu tarvitsee vaihtaa vain jos siitä tule virhekoodi tai lukituksen syy on ylikuumeneminen.

Jultsun hinta-arvio on melko tarkka. Vaatii melko paljon purkua ja palopesäkin taitaa olla 300â,¬ luokkaa :(

Vaari64

Taisin tuolla alkutaipaleilla varoitella näistä VAG ongelmista kun kyselit auton hankinnasta.Eivät ole siitä luotettavammasta päästä.Olet varmaan jo sen havainnutkin.

mfroberg

Lainaus käyttäjältä: Vaari64 - 26.11.19 - klo:17:23
Taisin tuolla alkutaipaleilla varoitella näistä VAG ongelmista kun kyselit auton hankinnasta.Eivät ole siitä luotetteavammasta päästä.Olet varmaan jo sen havainnutkin.

Webasto ei toimi - auto on mielestäsi epäluotettava? Noista Webastoista on kokemusta erinäisistä ajoneuvoista ja työkoneista, ennemmin tai myöhemmin ne kaikki tarvitsevat putsaamista ja/tai varaosia. Aiheen aloittajan auto ja oletettavasti myös Webasto on 10 vuotias, kyllä silloin voi jo olla huollolle tarvetta riippumatta millaisessa autossa se on kiinni.
VW Golf Variant 1.5 eTSI DSG Style 2021
VW Tiguan Allspace 2.0 TDI DSG 4Motion 2018
Dacia Logan MCV StepwayTCe90 2017

panu

Tarviiko noita huoltaa jotenkin vaikkei ongelmia olisi? Auto ollut itsellä kohta 6 vuotta ja alkuperäinen webasto toiminut hyvin ajonaikaisesta automaattikäynnistyksestä huolimatta. Ainoastaan vesipumppu piti vaihtaa hiljattain ja pakoputken taipuisa osa melko alussa.


Exät: Typ 19 EZ, Typ 89q "KV", B5 ADP, B5 AEB tip, 3C CAXA, 3C BMP 4M

Tekno

Kannattaa huoltaa edes joskus, jos ei halua että toiminta lakkaa juuri -30c pakkasten tultua.  8)
-Tenho Ruohoranta

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy