1.6FSI (BLF) ja vikakoodi P2015

Aloittaja tsekkivehje, 29.04.19 - klo:10:13

« edellinen - seuraava »

tsekkivehje

Auto alkoi siis herjailemaan tuota P2015 imuputken läppien asennon anturia. Millä konstilla tuosta viasta pääsisi eroon?

- Onko olemassa TDI moottorin tyylisiä rajoittimia, jotka voisi omin neuvoin ruuvata paikalleen?
- Moottorin ohjelmoinnilla ongelma pois?
- Vai meneekö imusarja uusiksi?


partse

Itsellä kanssa 2016 1,6fsi herjasi imuputkien läppiä. Muistaakseni joku epäuskottava signaali. Oli se läppiä liikuttavan varren haarukan toinen sakara poikki (tosi paha nähdä). Piti vaihtaa koko metallinen läppäosa, kun pelkkää vartta ei pystynyt vaihtamaan. Vaihdoin käytetyn osan ja noin vuosi vaihdosta alkoi antaa koodia että ei saa mitään signaalia asentoanturista (ei sytytä mitään vikavaloo). Ajattelin ensin vaihtaa vanhasta asentoanturin, mutta on aika pahassa paikassa.
En ole kyllä huomannut mitään eroa ajossa ehjällä, varsi poikki olevalla ja asentoanturi rikki olevalla läppäsysteemillä, joten olen antanut rikkinäisen anturin olla. Tiedä sitten mihin vaikuttaa koko läpät. Olisi kyllä kiva saada tuokin vikakoodi pois (ei ole ainakaan vielä vaikuttanut katsastuksessa).

tsekkivehje

Tämä homma eteni sitten niin, että paja tilasi ja vaihtoi sitten koko imusarjan ja hintaa lystille kertyi 660e. No vikavalo syttyi sitten uudelleen ja nyt imusarjalta tulee sellaista signaalia joka ei mene enää raja-arvoihin ja sinne pitää vaihtaa vielä se asentoanturi. Melkoinen tatti kasvaa otsassa. Eikä tässä vielä kaikki, mutta siitä toisessa ketjussa.

240tkm mittarissa tulee näköjään tässäkin kalliita remontteja.

tarzi

Veikkaan että vika löytyy alipaine ohjauksen puolelta imusarjasta
- Audi a6 allroad quattro 3.0 tdi tiptronic - 07 350hp/750nm "hybrid"


- Skoda Octavia Combi 2.0 TDi DSG -06 elegance sport

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy