Vettä tavaratilassa

Aloittaja vilijonkka, 09.04.19 - klo:15:01

« edellinen - seuraava »

vilijonkka

piti rekisteröityä tänne, kun ei googlettamalla löytynyt apua. Eli huomasin tänään, että tavaratilassa on vettä vararengaan "syvennyksessä", tavaratilan pohja on verhoiltu, joten aivan tarkasti en nähnyt/todennut missä kaikkialla vettä on, mutta sitä oli sen verran paljon, että verhoilun päällä oli lammikko.
Saako tuota verhoilua pois mitenkään nätisti - ei ainakaan nyt lähtenyt helposti, koska vaikutti olevan hiemam jäässä niin en lähtenyt repimään :)
Auto on ollut minulla noin 4kk ja mielestäni vettä/märkää ei ole aikaisemmin ollut (toki en sinne luukun alle ole paljon katsellutkaan), pari kertaa on käytetty koneellisessa pesussa viimeisen kuukauden aikana. 
olisi ehkä hyvä saada verhoilu pois, että saa kuivattua kunnolla- vai kuivuisiko tuo itsestään ajan kanssa tarpeeksi? ja jostaan pitäis löytää vuodon kohdekin, ettei tarvitse jatkuvasti kuivatella. Löytyisikö täältä vinkkiä - kiitos jo etukäteen

Daatta

Tiquania en tunne, mutta jostain vesi sinne pääsee. Se voi valua rakenteita pitkin kaukaakin. Ensisijaisesti kaikki läpiviennit pitäisi tarkistaa, onko vetokoukun asennus tms. jättänyt ylimääräisiä reikiä. Työläs homma kun joutuu purkamaan tavaratilan verhoilut, ainakin muovit luukun ympäriltä. Sitten valuttaa vettä auton päälle ja toinen istuu kontissa etsimässä vuotokohtaa. Apuna voi käyttää talouspaperia, joka kavaltaa vuotokohdan. Jos vuotoa ei tuki niin verhoilut homehtuvat, se ei varsinkaan ole hyvä asia.

Ensimmäisessä Leonissa vuosi vettä takaluukun sivuun, koteloon jossa ei ole mitään poistoreikää. Purin verhoilut pois ja ihmettelin mistä vesi tulee. Sormenpäissä tuntui märkää, mutta mitään vuotokohtaa ei näkynyt. Vasta kun irrotti takapuskurin löysi avautuneen kittisauman, jonka kautta vesi pääsi konttiin.
ID.4 Pro 4MOTION Elegance
Ex: ID.3 Pro Performance Business -20, Seat Leon Cupra ST 300 4drive -18
Leon Cupra 265 -14, Leon 20VT TS -04

Tos®

Sen verran uusi auto, että menisin marmattamaan merkkiliikkeeseen ennen omia kötöstyksiä.

Oma vanhakoppainen vuoti ovipellin välistä takajalkatilaan, verhoilun alla oleva tiiviste ei ollut paikallaan
Autotalli:
Golf 2025 GTE
Golf1 Cabriolet
Polo Coupe -89
Polo Classic C -84
Jetta CL 1.5 Automatic -83
Golf LS -74
Kupla 1300 -73

vilijonkka

Lainaus käyttäjältä: Tos® - 09.04.19 - klo:16:50
Sen verran uusi auto, että menisin marmattamaan merkkiliikkeeseen ennen omia kötöstyksiä.

Jep, sain pois tavaratilanpohjan/vararengaspaikan verhouksen - oli vain jäätynyt kiinni - niin saa sen kuivaksi, ei ole enää suurin hätä. Pitää käydä marmorilla kun ehtii... Ehkä kuitenkin koitan paikallistaa vuodon ensin kun vaan ensin tulis plussa kelit, että viitsii ruiskutella vettä.

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy