02 1.8t superb kansiremppa

Aloittaja Jonilaine, 23.03.16 - klo:19:42

« edellinen - seuraava »

Jonilaine

Noniin eli luvassa olis kannen tiivisteen ja samalla jakohihnan vaihto. Autona siis 1.8t skoda superb 02. Ensimmäinen vakkilainen mulla ja hukassa mitä erikoistyökaluja ja tarvikkeita tarviin tähän operaatioon vai kannattaako viedä suoraan pajalle. Kaikki apu otetaan vastaan :)

Jultsu

...miksi vaihdat kannentiivistettä? Glykolit ja öljyt sekaisin? Onko auto ostettu vastikään eli ei ole tietoa onko mahdollisesti käynyt oikein lämpöisenäkin?

Omasta mielestäni Jultsu on pieni mies, jolla on ainainen tarve öykkäröidä. -mikey

Jonilaine

Kone tiputtaa öljyä. Eli joo kansi pitää oiaista auto hankittu noin kaksiviikkoa sitten

tarzi

Harvinaista kyllä tommonen. Ettei vaan ois venttiilikopan/ketjunkiristimen tiiviste?
- Audi a6 allroad quattro 3.0 tdi tiptronic - 07 350hp/750nm "hybrid"


- Skoda Octavia Combi 2.0 TDi DSG -06 elegance sport

Jonilaine

Varmuutta ei kyllä oo pakosarjan päälle sylkee öljyä. Pitää huomenna tutkia kun pääsee täältä valtion puolustus koulusta kotio

tarzi

Venakoppa vuotaa siinä tapauksessa.
- Audi a6 allroad quattro 3.0 tdi tiptronic - 07 350hp/750nm "hybrid"


- Skoda Octavia Combi 2.0 TDi DSG -06 elegance sport

Jonilaine

Nyt on vuoto korjattu ja oli kuten fiksummat sanoivat venakoppa eikä kansi kiitos teille  :) Mutta eilen tuo prkle päätti että kytkin menee än yy tee nyt... miten kallisremointti?  :-X

Lakiasiaintoimisto Lehtonen Oy